حالا منو می بینی


کارگردان: لویی لتریه. فیلم‌نامه: اد سولومون، بوآز یاکین، ادوارد ریکورت. بازیگران: جسی آیزنبرگ (دانیل)، مارک رافلو (دیلان)، وودی هارلسن (مِریت)، ایزلا فیشر (هِنلی)، دِیو فرانکو (جک)، ملانی لوران (آلما)، مورگان فریمن (تادئوس)، مایکل کین (آرتور). محصول ۲۰۱۳، ۱۱۵ دقیقه.
یک مأمور اف‌بی‌آی و یک بازرس اینترپول در تعقیب گروهی از شعبده‌بازها هستند که در طی برنامه‌های نمایشی‌شان به بانک دستبرد می‌زنند و پول‌ها را به عنوان جایزه بین تماشاگران نمایش پخش می‌کنند. این گروه شعبده‌بازی هم‌چنان به نمایش‌های حیرت‌انگیز خود ادامه می‌دهند تا خود را برای یک سرقت بزرگ و نهایی آماده کنند.


فیلم صرفاً موضوعش درباره‌ی شعبده ­بازی نیست، کل پیکره‌اش هم انگار یک جور شعبده ­بازی است؛ به نحوی که در فرجام کار، بیش از آن­که احساس شود که مخاطب فیلمی سینمایی بوده‌ای، انگار تداعی­ بخش خروج از سالن و خیمه‌ی شعبده ­باز‌ها است. مایه‌ی کلی داستانی اثر، البته ظرفیت زیادی برای تبدیل به یک متن گیرا و پیچیده و عمیق دارد، اما حاصل کار، پتانسیل اندکی را به مرحله‌ی فعلیت رسانده است. مشکل اساسی فیلم، درگیر شدن بیش از حدش با فضایی آکنده از زرق‌وبرق‌هایی تصنعی‌ است که مثلاً قرار است اصلی­ ترین وجه جذابیت­ آفرینی برای مخاطب باشد، اما در غیاب شخصیت‌پردازی درست آدم‌ها و فقدان ارتباط ارگانیک بین کاراکتر‌ها و یک روند روایی‌ مشحون از چاله‌های دراماتیک و بازی‌های اغراق­ آمیز و نمایشی بازیگرانش، این فضا کارکردی معکوس پیدا می‌کند و ضرباهنگ تند متن هم مددی به رفع نقص مزبور نمی‌رساند. این‌که یک آدم در جهت انتقام از کسانی که باعث آسیب­ رسانی به پدر ازدست­ رفته‌اش شده‌اند، نقشه‌ای پیچیده به طول یک عمر بکشد و محض رضای خدا حتی یک چالش هم وسط این نقشه‌ی درازمدتش به وجود نیاید - البته بجز مأمور زیبارویی که مدعی است فقط کار دفتری انجام داده است، اما وسط ماجرای تعقیب‌وگریز خلافکار‌ها، هم‌چون بروس ویلیس از خود دفاع می‌کند و همانند جیمز باند وسط بزرگراهی شلوغ لایی می‌کشد - فی‌نفسه غیرقابل‌باور می‌نماید و حتی به عنوان اثری فانتزی هم متقاعدکننده نیست، ولی فیلم با انگشت گذاشتن روی مایه‌های پوپولیستی رابین هودی در زمانه‌ی جنبش ضد وال ­استریت و با استمداد از عنصر غافل‌گیرسازی پی‌درپی، می‌خواهد هم پیامی انسانی را در داشته باشد و هم تعلیقی پُرتوالی را رقم بزند تا زرق‌وبرق پیرامونی‌اش را افزون کند؛ غافل از آن‌که، بی‌مایه فطیر است. 

 
 مطلب بالا در سایت ماهنامه فیلم درج شده است.

/ 5 نظر / 9 بازدید
اسی

با سلام چند وقتی ست که شروع به دیدن آثار فریتز لانگ نموده ام که هر یک به تنهایی شاهکار بلامنازع بودند:مزرعه بدنام،تعقیب بزرگ،میل انسانی،زن پشت ویترین،فقط یکبار زندگی می کنید ،راز پشت در و خیابان اسکارلت. به نظرم استاد لانگ،مغفول واقع شده و در سایه بعضی آثار معروف شده در تاریخ سینما دیده نشده اند.شما کارهای فریتز لانگ را اگر دیده اید کدام را بیشتر می پسندید؟ با تشکر

علیرضا

این فیلم به سیرک و بازار مکاره شباهت داشت و نه فیلم سینمایی.

سعيد

آقاي دانش عزيز، مطلبتان در شماره جديد مجله درباره تنهاي تنهاي تنها فوق العاده بود. راستش از بس همه منتقدها از اين فيلم تعرف و تمجيد در حد بنز كرده بودند من داشتم به خودم شك مي كردم كه خدايا اين فيلم چرند و بي مزه چي دارد كه اين همه منتقد همصدا شده اند و به به و چه چه راه انداخته اند؟ تعجب اصلي من از امير پوريا است كه او هم در اين - به قول شما جوزدگي - شريك شده بود. به هر حال نقد شما بر اين فيلم بار ديگر نشان داد كه چه منتقد مستقلي هستيد و تحت تأثير فاسازي هاي كاذب قرار نمي گيريد.

فرداد

استاد سلام نقدتون برای فیلم تنها تنهای تنها خیلی خوب بود. یه چیزی میخوام بگم.باور کنید در کلیه نقدهایتان،چه اجتماعی چه سیاسی و چه سینما،نظرات من به شما خیلی خیلی نزدیک است.تا حالا نشده درباره موضوعی نظرتان را ابراز کنید که من با آن مخالف باشد.همیشه تو مجلات اول نقد شمارو میخونم و کلی لذت می برم.این را نه برای خودشیرینی گفتم نه چیز دیگر.چون شما که بنده رو نمیشناسید و اصلا هم نیازی به تعریف من ندارید.

ت

سلام. نظرتون درباره لیست 16 تایی اولیه فیلم های بخش مسابقه جشنواره فجر چیه؟ از این لیست کدوم فیلم ها رو می بینید؟ آیا به "چ" حاتمیز کیا امید دارین؟ با تشکر.