میان ماه من تا ماه گردون (درباره انیمیشن من نفرت انگیز)

من نفرت انگیز بعد از مگامایند دومین انیمیشن مهم امسال است که شخصیت اصلی اش یک «بدمن» است و بر شرارت خود نیز تأکید ویژه ای دارد و مایل است در آن از کسی کم نیاورد. در مگامایند با موجودی فضایی مواجه بودیم که تبدیل به شر مطلق شده بود و در من نفرت انگیز با سارقی رو به رو هستیم که می خواهد با دزدیدن کره ماه روی هر چه دزد است کم کند. این فی نفسه موضوع جذابی برای تحقیق است که چگونه در عصر حاضر انیمیشن ها رفته رفته دارند قهرمان های شان را از موجودات معصوم و فرشته آسایی همچون سفیدبرفی و پینوکیو و بامبی به سمت موجودات خبیثی تبدیل می کنند که اگرچه در نهایت عاقبت به خیر می شوند، ولی قرار هم نیست که از آغاز شعارهای پاستوریزه ای تحویل مخاطبان عموما خردسال خود بدهند و حتی گاه این تصور پیش می آید که مخاطبان اصلی این انیمیشن ها بیش از آن که کودکان باشند بزرگسالانی هستند که با ایده های فلسفی و روان شناسانه قرار است مواجه شوند. در مگامایند ایده جذاب تقابل خیر و شر و فلسفه هستی شناسانه ای که از درون این ثنویت استخراج می شود مطرح بود و در من نفرت انگیز چگونگی شکل گیری شرارت از بطن عقده های برآمده از سرکوب ترسیم شده است. قاعدتا تکوین دنیای مدرن پساجنگ سرد و نضج تردیدهای اخلاقی و فلسفی جاری در مغرب زمین نسبت به مفهوم شر و دشمن و این قبیل واژگان قراردادی، در رویکردهای این چنینی بی تأثیر نبوده است. اتفاقا در هر دو انیمیشن تأکید روی موضوع رسانه ها و نقشی که در انگیزه سازی های اجتماعی و سیاسی دارند، بسیار پررنگ است. به عبارت دیگر مفاهیم خیر و شر در فضای رسانه ای، ماهیتی مجازی و سیال به خود می گیرند که اتفاقا همین در این انیمیشن ها مورد نقدی نسبی قرار می گیرد.

داستان من نفرت انگیز درباره سارقی به نام گرو است که بعد از آن که خبر سرقت یکی از اهرام ثلاثه مصر توسط رقیبانش به گوشش می رسد، تصمیم می گیرد برای دزدیدن کره ماه نزد رییس بانک شیاطین برود تا وام بگیرد ولی رییس دادن آن را منوط به تهیه دستگاه کوچک کننده ماه می کند. گرو دستگاه را از یکی از کشورهای آسیای شرقی می دزدد، ولی رقیب او وکتور( که پسر رییس بانک است) دستگاه را از چنگ او درمی آورد. گرو با اطلاع یافتن از علاقه وکتور به خوردن شیرینی، از طریق سه دختربچه یتیم شیرینی فروش، میکروربات های جاسوسش را داخل دژ او می فرستد تا دستگاه را برایش بیاورند. او سرانجام موفق می شود به فضا برود و ماه را کوچک کند و بدزدد، ولی وکتور با به گروگان گرفتن دخترها، ماه را از گرو باج خواهی می کند. گرو ماه را به وکتور می دهد، ولی مدت کوچک شدگی ماه تمام می شود و با برگشتن ماه به حجم و جایگاه اصلی اش، وکتور از زمین جدا می شود و تا آخر روی ماه باقی می ماند. گرو همراه با بچه ها – که حالا او را به عنوان پدرشان پذیرفته اند - به جشن و پایکوبی مشغول می شود.

در این داستان که به ظرافت بحث اقتصاد (وام بانکی)، سیاست (رقابت برای برتری) و فرهنگ ( علم فضانوردی و سایر دانش های بشری) در کنار نمودهایی همچون اهرام ثلاثه و آسیای شرق ( چین و کره شمالی) مطرح می شود، ایده های فانتزی جذابی هم به چشم می خورد که از سرقت ماه و اهرام گرفته تا نوع آزار بچه ها توسط گورو ( اهدای یک بادکنک و سپس ترکاندن شان!) وجوه فرمی انیمیشن را ارتقاء می بخشد. مهم ترین جزء یک انیمیشن نیز که الگوی میم ( نوع طراحی شمایل و زبان بدن) است ، در من نفرت انگیز به خوبی ترسیم شده است و یکی از بهترین مصداق ها در این زمینه شباهت بینی نوک تیز گرو با شاخ اسبان رویایی ای است که یکی از دختربچه ها در آرزوی کسب آن است و در داستان نیز استفاده دراماتیک هوشمندانه ای از آن به عمل می آید. من نفرت انگیز نشان می دهد که چگونه می توان در خلق فضایی کودکانه، دیدگاه هایی اساسی را مطرح کرد بی آن که نه گرفتار در بیان های مطنطن شد و نه درگیر با مثبت انگاری های متظاهرانه. نکته ای که در بسیاری از نمونه های مشابه داخلی، عکس آن جاری است.   

مطلب بالا در دو شماره قبل ماهنامه تجربه درج شده است.

/ 12 نظر / 26 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ا .ن .د

گمونم کودک درون من یا خوابیده یا به رحمت خدا رفته ! چون اصلا طاقت دیدن کارتون ندارم! البته گاهی با اصرار برادرزاده ی کوچولوم پای کارتون های مورد علاقه اش میشینم ولی تا تموم بشن عمر منم تموم میشه! هیچ رغبتی به تماشای کارتون ندارم و میدونم این برای یه منتقد اصلا خوب نیست اما دست خودم نیست. البته این اواخر کارتون رنگو رو دیدم که بد نبود اما از تماشای اون هم لذتی نبردم.

مرید بیضایی

آقای دانش صمیمانه روز خبرنگار و روزنامه نگار رو بهتون تبریک میگم. امیدوارم همیشه موفق باشید .[گل][گل]

روزبه شریفیان

ببخشید در مورد کامنت آخری دوستمون یه موضوعی به ذهنم رسید من فکر میکنم کارتون و انیمیشن برخلاف تصور ما ارتباطی به سن و سال نداره انیمیشن به همین اندازه که درباره کودکان هست میتونه متعلق به سنین بزرگسال هم باشه همین مری و مکس به عنوان نمونه من شخصا فکر میکنم بیشتر خاص سنین نوجوان و بالاتر باشه تا کودکان یعنی این مفاهیمی که بیان میکنه اصلا در حدود فهم کودکان نیست یا ان صحنه های تقریبا پ ر ن و ( مثل دوحیوان ابتدای فیلم ) من جایی خواندم که بیشترین مشتری مجلات کمیک استریپ در امریکا بزرگسالان هستند و این مجلات هم برای سنین مختلف منتشر و چاپ میشود البته امیدوارم که اشتباه نگفته باشم

امیر

من از این انیمیشن خیلی خوشم اومد. به نظرم به همراه انيميشن "چگونه اژدهاي خود را تعليم دهيم" از بقيه انيميشنهاي پارسال بهتر بودند. البته به نسبت سال قبلش، پارسال اوضاع انيمشن ها هم زياد جالب نبود

حسن نیازی

آخرین انیمیشن ی که دیدم رنگو بود که دوستش داشتم... این 2 تارو ندیدم هنوز... همین الان میذارم برای دانلود. استفاده بردم آقای دانش عزیز... دستت درد نکنه.

علیرضا شیرنشان

آقای دانش بسیار عزیز سلام، شرمنده که کامنتی که الان می گذارم کاملا بی ربط به نوشته تان است، ولی خواستم بگویم که باعث افتخار من و همسرم است که جنابعالی پیوندمان را تبریک بگویید، بسیار ممنون و متشکر. برای خوشبختی مان دعا کنید.

حسین جوانی

من از این موضوع توی فیلم خوشم اومد که آن موجودات زرد کوچولوی زیر دست گرو انگار ساکنین یه کشور کمونیستی خوشحال هستن و دارن با هر نوع پیش رفت و یا اصلا رفتار رهبرشون حال می کنن. به خصوص توی سخنرانی آخر فیلم این مسئله به زیبایی نمود داره

محسن مطلب‌زاده

جناب دانش چرا قدري مفصل‌تر نمي‌نويسيد؟ اينكه بسياري از انيمشين‌هاي آمريكايي ذاتشان را بر سرگرم كردن و حتي خنداندن از روي موقعيت‌هاي به شدت ملموس و در عين‌حال رويايي نهاده‌اند واقعا جالب است. «مگامايند» را نديده‌ام ولي از بقيه آنهايي كه اينجا صحبتش شد ديدن كرده و لذت فراوان بردم مخصوصا «چگونه اژدهاي خود را تربيت كنيم؟». «ماشين‌ها 2» هم كه در راه است.

کسری

اگر می توانید حتما به این آدرس بروید : www.canonmovies.blogspot.com این سایتی است که بهترین های سینمای جهان را در هر سال انتخاب کرده. از سال 1890 تا 2011. اگر به انتخاب های این سایت در سال های مختلف نگاهی بکنید متوجه انتخابهای بسیار خوب این سایت در اکثر سالها می شوید. (شاید فقط انتخاب های سال 2010 خیلی خوب نبود.) خود من چون اول دیدم که یک وبلاگ است، فکر کردم که شاید خیلی انتخاب هاش معتبر نباشه. ولی با دیدن انتخابهای سالهای مختلف دیدم که اتفاقا بسیار انتخاب های درست و عالی ای داره. در انتخاب بهترین فیلمهای سال 2011، در رتبه اول "جدایی نادر از سیمین" قرار داره و در رتبه دوم فیلم "درخت زندگی" برنده نخل طلای کن. در رتبه ششم فیلم برادران داردن و در رتبه نهم "نیمه شب در پاریس" وودی آلن قرار دارد. خودم از دیدن "جدایی نادر از سیمین" در رتبه اول یک همچین سایتی، با چنین انخاب های معتبری فوق العاده خوشحال شدم. حتما یه سری بزنید.

هانیه مزاری

انیمیشن خیلی خواستنی و جذابیه !‌ خصوصا دوبله ی ایران که اگر بعضی نکات رو با مسامحه درز بگیریم واقعا عالیه !‌ به این نکاتی که گفتین اصلا دقت نکردم .. باید دوباره ببینم ... نگاه ریز شما و البته دقیقتون واقعا جای تحسین داره