ماهیت نقد و هویت منتقد

چهارشنبه‌ای که گذشت، هفتمین جشن منتقدان سینمای ایران برگزار شد. این مناسبت، بهانه‌ای است برای مرور چند نکته در ارتباط با بحث نقد در حوزه سینما که به رغم سابقه‌ای دراز به قدمت پیدایش خود سینما، همچنان به نظر می‌رسد نزد بسیاری از افراد واجد ابهاماتی باشد.
واقعا منتقد فیلم کیست؟ موجود عبوسی که به دلیل ناکامی در ورود به عرصه‌های هنری، تیزی قلم خود را به سوی سینماگران نشانه می‌گیرد تا مرهمی بر عقده‌های فروخورده خویش بگذارد؟ فرد بی‌هنری که مایل است در ازای تعریف‌های چاپلوسانه و یا ایرادگیری‌های اغراق آمیز، برای خود وجهه‌ای کسب کند و سری از میان سر‌ها درآورد؟
واقعیت آن است که منتقد فی نفسه، وجهه‌ای مستقل از سایر تماشاگران سینما ندارد. قبل از هر چیز، منتقد یک تماشاگر است؛ با همه ویژگی‌هایی که می‌توان برای یک مخاطب فیلم سینمایی متصور بود. یک منتقد به‌‌ همان دلیل فیلم می‌بیند که هر کس دیگری. او کمدی می‌بیند تا بخندد، ژانر وحشت می‌ترساندش، از تماشای ملودرام متأثر می‌شود و فیلم تریلر به هیجانش وا می‌دارد. منتقد را یک موجود عصاقورت داده کاغذ و قلم به دست تصور نکنید که به جای لذت بردن از تماشای فیلم، دائما در پی کشف کردن نکته‌ای است تا بعدا در نوشته‌اش، مثبت یا منفی، به رخ بکشد. لذت بردن از دیدن یک فیلم، به مانند هر کس دیگری، اصلی ترین هدف منتقدان در رفتن به سینمااست. تنها تفاوتی که یک منتقد با تماشاگری معمولی دارد، در میزان جدی تلقی کردن عنصر سینما است. این جدی انگاری، باعث می‌شود منتقد در مقایسه با دیگران، مطالعات سینمایی بیش تری داشته باشد، فیلم‌های بیش تری ببیند، نظراتش را درباره یک فیلم به شکل گسترش یافته‌تر و مدون‌تر مطرح کند، و قاعدتا دقتش به فیلم بیشتر باشد. همین. اصولا منتقدی یک شغل به مفهوم متعارف نیست. یک جور علاقه است که اقتضایش همین نکته‌هایی است که مطرح شد. نه عقده‌ای در میان است و نه شهوت شهرتی.
برخلاف باورهای عوامانه، که منتقد را در مقابل سینماگر قرار می‌دهند، اتفاقا منتقدان اساسی‌ترین عامل در راه ماندگاری سینما و فیلم هستند. هر سینماگری خواهان آن است که بازتاب فعالیت و خلاقیت خود را در آینه مخاطبان ببیند. ممکن است میزان استقبال از یک فیلم توسط توده مخاطبان، نوعی بازتاب باشد که هست، ولی بازتابی خاموش و غیرپویا است. منتقدان بخشی از تماشاگران هستند که این انعکاس را از خلأ سکوت به در می‌آورند و با ثبت نظرات خود در جراید و رسانه‌ها، در واقع به ثبت آن اثر هنری در روند زمان می‌پردازند. اگر اکنون کسی بخواهد درباره فیلمی که ۶۰ سال قبل اکران شده است، ارزیابی‌ای داشته باشد، استناد به کم و زیادی تماشاگران آن فیلم، تنها گوشه‌ای خرد از واقعیت است و تکیه اصلی به متونی خواهد بود که منتقدان ثبتش کرده بودند.
نقد فیلم، برخلاف نگاه‌های عام، نه خرده گیری است و نه امتیازدهی. نقد فیلم، تحلیل فیلم است، یک جور بازخوانی است که حس ناشی از تماشای تصویر و درک ریتم و شنیدن صوت و کلام را در قالب نوشتار و منطق مکتوب ترجمان می‌کند و عرضه می‌دارد. هنر هنرمند، مکاشفه‌ای است در زوایای مختلف هستی و کار منتقد، تفسیر و تأویل این مکاشفه است. ممکن است بخش‌ها و انواعی از این تحلیل به مذاق خود هنرمند هم ننشیند، اما کمال گرایی منتقدان، افقی را مقصد قرار می‌دهد که نه خوش آمدی دیگران و نه ناراحتیشان، تأثیری در نیل بدان ندارد. برای همین هم هست که یک منتقد حتی الامکان بایسته و شایسته است که از صمیمیت‌های متعارف با هنرمندان پرهیز کند تا مبادا حب و بغض و رودربایستی و تعارف، در نگاهش به این افق خدشه وارد آورد. ممکن است تعدادی از منتقدان این رویه‌ها رعایت نکنند؛ اما قاعده بازی با قاعده شکنی تعدادی از بازیکنان، اعتبارش را از دست نخواهد داد و خود آن بازکنان به تدریج از صفحه بازی کنار گذاشته خواهند شد.


مطلب بالا در خبرانلاین درج شده است.

/ 16 نظر / 9 بازدید
نمایش نظرات قبلی

حالا این همه سوزش ندارد لو رفتن افتضاح اسکار فرهادی که! یه کم آب بریزید روی موضع مبارکتان حله! من پیشنهاد میکنم اسم این رسوایی رو بذاریم فرهادی گیت؛ مث واتر گیت!!!![نیشخند]

احسان

ما که نفهمیدیم این یارو که مجله پنجره باهاش مصاحبه کرده تهیه کننده فیلم است یا مشاور ارشد سیا ! جوری حرف می زند که انگار پدرجد اوباما را هم او سر کار آورده است. عجب جماعتی هستن این پنجره ای ها. حرف درست را علیرضا زده: فروش مجله شون کم شده دارن بازارگرمی میکنن. سیاست های احمدی نژادی!!!

پويا

من كاري به فارس و رجانيوز و غيره ندارم. اينا از اول با فرهادي مشكل داشتن و اگه خبرهايي اينجوري رو منتشر كنن جاي تعجبي نداره. اما از كافه سينما خيلي عجيبه كه خيلي خيلي بيشتر از بقيه داره درباره اين مصاحبه جولون مي ده و گرد و خاگ راه ميندازه. امير قادري واقعا چشه؟

نیازمند

سلام اقای دانش. میدونم که این سوال جاش اینجا نیست اما از سر استیصال مجبورم بپرسم. می خواستم بدونم که شما تا حالا برای جشنواره فجر پیش خرید اینترنتی کردید؟ اگه کردین ایا درسته که این 11 بلیت رو فقط یه نفر میتونه استفاده کنه و هر بلیت هم فقط مخصوص یه روزه؟؟؟ یعنی من اگه یه سری بلیت 11 تایی بخرم نمیتونم یک فیلم رو با چند نفر دیگه ببینم؟ایا نمیتونم توی یک روز 2 تا فیلم رو ببینم؟؟ ممنون میشم اگه شما یا سایر دوستانی که تجربه خرید اینترنتی دارن راهنمایی کنن....

اميد

هميشه از ارادتمندان استاد دانش بوده و هستم .اما هيچگاه با دفاع غير منطقي و غير موجه و جهت دار ايشان از اسكار فرهادي موافق نبودم.اسكار رو به اصغر آقا دادند اصغر اسكار نگرفت.مدافعان اسكار فرهادي اندكي سكوت لطفا...

آرش

تهیه کننده هوملند اظهاراتی را که مجله پنجره مدعی بود در مصاحبه با او انجام داده است، در صفحه شخصی اش در توییتر تکذیب کرد! (مراجعه کنید به خبرآنلاین و کافه سینما) همان طور که آقای دانش به درستی تشخیص داده بودند، این یک گفتگوی جعلی بود. خاک بر سر بعضی از این ارزشگراها که گند زدند به هر چی ارزش و اخلاقه! قابل توجه آقازاده ی حدادعادل!

خبر مصاحبه تهیه کننده هوملند که تکذیب شد . طفلک امیر قادری و نوچه هاش که این چند روز چه مانوری دادند رو این خبر! هنوز موج رو سوار نشدند پیاده شدند.

فربد

در این مدت مخالفان فرهادی به خاطر این صحبت های تهیه کننده جشن گرفته بودند و با لحنی حق به جانب جایزه اسکار را جهت دار معرفی می کردند. خدا را شکر که باز هم روسیاهی به زغال ماند. اگرچه این خودارزشی پندارها (چه لقب خوبی آقای مهرزاد دانش به این ها داده! الآن خیلی از نویسنده ها به کار می برند. اگرچه حق کپی رایتش متعلق به آقای دانش است) این قدر وقیح هستند که باز هم به دروغگویی های خود ادامه می دهند.

فربد

راستی یادم رفت...آن کاربر بی نامی که گفته بود آب بریزید روی موضع مبارک بهتر است حالا دنبال رفع سوزش خود باشد. این دیگر با آب حل نمی شود. من پماد روغن کوسه را پیشنهاد می کنم!

بابک

آقای دانش گرامی مساله بر سر برخورد حرفه ای و غیر حرفه ای نیست و من پاسخ شما به چند کامنت پایین تر را می گذارم به حساب نگاه بزرگوارانه و خطاپوش شما. همانطور که قبلا گفتم در مورد کافه سینما و مخصوصا شخص امیر قادری مساله کاملا روشن است که با چه هدف و نیتی، به هر بهانه ی کوچکی، به روشنفکری و تفکر مستقل حمله می کنند.