آیا خانواده معیار ارزیابی هنر است؟

«آقای {وزیر، معاون، مدیر، رییس و...}! آیا واقعا شما حاضر می‌شوید به همراه خانواده خود این فیلم را ببینید؟»

عبارت بالا، جمله آشنایی است که هر از چند گاهی توسط جریان‌های رادیکال فرهنگی از برخی مسئولان سینمایی پرسیده می‌شود و البته پیشاپیش نیز خود گوینده سوال، نتیجه می‌گیرد که چون این مسئول نمی‌تواند فیلم مزبور را با خانواده‌اش تماشا کند، پس آن فیلم باید توقیف شود.

این سوال صرفا در حوزه سینما مطرح نمی‌شود و‌گاه به پدیده‌های فرهنگی دیگر مثل کتاب هم ربط داده می‌شود. اتفاقا تاآنجا که نگارنده به یاد دارد، یکی از رسمی‌ترین مقام‌هایی که در چندین سال اخیر از این زاویه به بیان معیار اثر هنری و فرهنگی مطلوب با مصداقیت کتاب پرداخت، آقای صفار هرندی، وزیر اسبق ارشاد بود. ایشان سخنی قریب به این مضمون داشت که اگر بتوان کتابی را با صدای بلند نزد اعضای خانواده خواند، آن کتاب خوبی است وگرنه، نه.

مفروض این دیدگاه بر پایه محوریت خانواده قرار دارد: اگر اثری برای همه اعضای خانواده مناسب تشخیص داده شود جایز است و الا باید دچار ممنوعیت شود. اما پسندهای عمومی خانوادگی چقدر می‌تواند محک مناسبی برای ارزیابی یک اثر فرهنگی قرار گیرد؟

کانون خانواده کهن‌ترین نهاد بشری است که همچنان اعتبار و کارکردهای عاطفی و انسانی خود را حفظ کرده است. اما این ویژگی‌ها دلیل خوبی برای معیار جواز یا عدم جواز کالاهای فرهنگی به شمار نمی‌رود. چه دلیلی وجود دارد که یک پدیده برای همه اعضای خانواده کاربرد داشته باشد؟ اصلا از حوزه فرهنگ و هنر بگذریم و مثال‌هایی از حوزه‌هایی دیگر بزنیم. آیا والدین در محیط خانواده نزد اطفال خود هر سخنی را به زبان می‌آورند؟ طبعا خیر. این موارد می‌تواند شامل مراودات متداول زناشویی باشد تا صحبت از چگونگی مرگ اقوام و... آیا اینکه والدین به خود اجازه نمی‌دهند در این زمینه جلوی فرزندان خود حرف بزنند، به معنی ممنوع بودن این فعالیت‌ها است؟ ممکن است خانمی به جشن تولد دوستانش برود و صلاح نداند درباره نوع پوشش دوستانش با همسرش صحبت کند. آیا این امتناع به معنی باطل بودن آن جشن است؟ ممکن است مردی، راز مشکلات مالی همکارش را با همسرش در میان نگذارد. آیا این بدان معنی است که فقر آن همکار جزو موارد ممنوعه اجتماعی است؟

اینکه هر یک از اعضای خانواده موارد مگو و یا محدودشونده‌ای را برای عضو دیگری در نظر می‌گیرند امری متداول است. به همین نسبت، یک کالای فرهنگی هم ممکن است برای برخی از اعضای خانواده مناسب باشد و برای برخی نه. این کجایش اشکال دارد؟

ایا قائلان به این جور پرسش‌های طلبکارانه، خود حاضرند بخش‌هایی از مثلا کتاب حلیه المتقین مرحوم علامه مجلسی را که اختصاص به آداب زفاف دارد، برای خواهران و دختران خود قرائت کنند؟ و اگر جواب منفی است، این کتاب باید خمیر و دور انداخته شود؟

سینما هم خارج از این روال نیست. این واقعیت که هر فیلمی ممکن است مناسب هر شخصی نباشد، مجوزی برای ممنوعیت یک فیلم نیست. سال‌ها است که آن سوی دنیا، با اعمال درجه بندی‌های سنی و یا هشدارهای پیشینی، این مشکل را حل کرده‌اند. نکاتی از قبیل میزان خشونت، استعمال دخانیات، کم و کیف دیالوگ‌ها، و... در یک فیلم، از قبل به وسیله رسانه‌های مقتضی به اطلاع مردم می‌رسد تا هر خانواده‌ای مایل بود بر اساس این نکات به تماشای فیلمی برود و یا نرود و یا اینکه برخی از اعضای خانواده صرفا بروند. طبعا کسی که بیمار قلبی است و از فضاهای خشن و یا ترسناک رنجور می‌شود، به تماشای فیلم‌های وحشت نمی‌رود و یا والدین فرزندان خود را به تماشای فیلم‌هایی با موضوعات ملتهب نمی‌برند.

آخرین باری که این سوال کلیشه‌ای به ظاهر موجه از مسئولی پرسیده شد، درباره فیلم خانه پدری کیانوش عیاری، به استناد سکانس خشن اولش بود. اجازه دهید بنده به جای آن مدیر مورد سوال جواب دهم: «اینکه من همراه خانواده‌ام چه می‌بینم یا می‌خوانم، بستگی به معیارهای داخلی خانوادگی‌ام دارد که‌گاه اجازه استفاده عمومی می‌دهد و‌گاه اقتضا می‌کند انفرادی استفاده کنم. اگر شما مشکلی با تماشای این فیلم، انفرادی یا خانوادگی، دارید؛ خب نبینید!»

 مطلب بالا در خبرآنلاین درج شده است.

/ 7 نظر / 7 بازدید
علی

مطلب های تان واقعا مستدل و خواندنی است. خیلی هم پیچ و تاب نمی دهید و آرام و روان سراغ اصل مطلب می روید. ممنون بابت این همه دقت نظر و شیوایی قلم.

روزبه شريفيان

يك لحظه به فكرم رسيد قرار باشد در ايران فيلم ها درجه بندي كنند به طور طبيعي چون س ك س و خشونت نداريم آن مساله حل شده است ولي مثلا اگر قرار باشد افرادي از جريانات تند راديكال تشخيص دهنده فيلم هاي قابل نمايش باشند چه اتفاقي ميافتد ؟ سالها قبل يك دوست شمالي داشتم كه پدرش يك متعصب سنتي بود اين دوست ما ميگفت: آقام توي عمرش فقط دوتا فيلم ديده محمد رسول اله و عمر مختار و بقيه فيلم هاي دنيا رو حروم ميدونه

دامون قنبرزاده

حرف حساب، ندارد جواب! ( البته این آقایان پر رو تر از این حرف ها هستند که چیزی توی کله شان فرو برود )

اميد

اين كه بايد فيلم ها طبقه بندي سني شوند امري كاملا منطقي و درستي است.اما در كشوري كه زندگي خصوصي افراد به حاكمان مربوط ميشوند و انها سعي دارند همگان به صراط مستقيم(شما بخوانيد صراط دلخواه) هدايت شوند سالبه به انتفاء موضوع است.

جمشید ترابران

البته سالیانی از طبقه بندی فیلم ها (و سایر آثار تصویری و حتی غیر تصویری) در مملکت ما می گذرد ولی چون علائم مربوطه اش روی محصولات درج نمی شود "نانوشته" تلقی شده اند. >>یک تقسیم بندی مهربانانه: 1- فیلم هایی که مایلیم همه ببینند. 2- فیلم هایی که صلاح می دانیم همه ببینند. 3- فیلم هایی که مایلیم و صلاح می دانیم همه ببینند. 4- فیلم هایی که صلاح نمی دانیم احدالناسی ببیند. >>یک تقسیم بندی عبوسانه: الف- فیلم هایی که باید همه ببینند. ب - فیلمـ(ـنامه) هایی که هرگز نباید ساخته شوند. *- تمام نهادهای مربوطه و غیر مربوطه موظف هستند جوایز نفیسی به عوامل گروه الف اهدا کنند. >> تقسیم بندی بر حسب شراکت تماشا با سایرین: A- میل داریم با همه خانواده ببینیم. B- توان دیدنش با همسرمان را هم داریم. C- ترجیح می دهیم با (یکی از) متعه شدگان مان ببینیم. D- در (یکی از) جلسات کمیسیون (فرهنگی) می بینیم. E- در سینمای خانگی ویلای شمال (به تنهایی) می بینیم. لازم به توضیح نیست که اعتبار این درجه بندی ها با مرور زمان ممکن است تغییر کند مثلا از دوره ای به بعد فیلمی از درجه الف با شدت تمام به درجه ب سقوط نماید.

آرش

حدس تان درباره برنده اسکار در بهترین فیلم چیست؟

محمد مظفری

فکر نکنم منطقی تر از این بشه درباره این موضوع صحبت کرد، اما مشکل اینجاست که هیچ مسئولی نمیخواد منطقی راجع به این موضوعات صحبت کنه