سینماگرها فریاد نمی زنند (درباره هیس، دخترها فریاد نمی زنند)

سینمای پوران درخشنده، یکی از نمونه‌ای‌ترین مصداق‌ها در سینمای ایران برای بحث سینمای رسانه‌ای است. به طور کلی در جنبه‌های رسانه‌ای یک فیلم قرار است در عین حفظ ماهیت هنری و زیبایی‌شناسی و دراماتیک متن،‌‌ مانند رسانه‌های مطبوعات، رادیو و تلویزیون و فضاهای اطلاع­ رسانی اینترنتی، پیام‌هایی در حوزه‌های مختلف در اختیار گیرندگانشان قرار گیرد. در این خصوص، سینمای پوران درخشنده بیشتر زمینه‌هایی خانوادگی دارد تا اجتماعی. توجه به معلولان جسمی و ذهنی و بیماران ازکارافتاده، معضلاتی مانند نازایی زنان، اعتیاد به مواد مخدر مدرن، هشدار در مورد سوء استفاده جنسی از کودکان خردسال، و... از ایده‌هایی است که در فیلم‌هایی همچون رابطه، پرنده کوچک خوشبختی، عبور از غبار، زمان از دست رفته، شمعی در باد، بچه‌های ابدی، هیس دختر‌ها فریاد نمی‌زنند و... بعد رسانه‌ای به خود گرفته‌اند. درخشنده اصرار ندارد به ابعاد هنری کار‌هایش توجهی بیش از ابعاد رسانه‌ای بدهد و به نظر می‌رسد که اصولا برای او فضای رسانه‌ای فیلم بسیار مهم‌تر از جنبه‌های خلاقیتی و تجربی آن است.

هیس دختر‌ها حرف نمی‌زنند، از لحاظ رسانه‌ای ایده بسیار مهمی را که در فضای اجتماعی/خانوادگی ما مغفول مانده است مطرح می‌کند. موضوع کودک­ آزاری در زمینه‌های جنسی یکی از مهم‌ترین آسیب‌ها در هر جامعه‌ای است که چون در فرهنگ عرفی ما آمیخته با برخی باور‌ها مانند حفظ آبرو شده است، ابعاد اهمیت آن دوچندان است و در واقع علاوه بر لطمه‌های جسمی و جنسی و روانی بر فرد قربانی، از آنجا که برای حفظ حیثیت از او دعوت به سکوت می‌شود، هراس و عقده‌های ناشی از این فجایع شکل متراکم­تری می‌گیرد و بعدا در زمینه‌های دیگر زندگی آن شخص، به حالت شدید و غریبی برون­ریزی پیدا می‌کند. تأکید درخشنده بر چنین موضوع حاد و دشواری در فیلمش، فی­نفسه تحسین­ برانگیز است و به هر حال فارغ از هر حسن و یا کمداشت سینمایی‌ای، ابعاد رسانه‌ای اثر چنان بالا است که می‌توان از آن به عنوان نقطه عطف مهمی در سینمای درخشنده نام برد. حتی با ورود به متن اثر هم می‌توان امتیازهایی مانند پرهیز از پایان خوش (که می‌توانست به سهولت برای این داستان رقم بخورد) و یا تعادلی که در ریتم‌های مربوط به رفت و برگشت‌های زمانی در ساختار زنجیره‌ای فلاش ­بک‌های نیمه نخست فیلم شکل گرفته است یاد کرد.

اما به هر حال اگر فارغ از ابعاد رسانه‌ای فیلم، به جنبه‌های زیبایی‌شناسانه و دراماتیک متن بپردازیم، عموما نکته‌هایی دال بر نقص به چشم می‌خورند. یکی از مهم‌ترین این نقص‌ها، دوپاره بودن فیلنامه است. پاره نخست، عموما اختصاص دارد به اوضاع روانی شیرین و این که چه ماجراهایی بر او گذشته است که به این صورت کنونی درآمده است. فلاش­ بک‌های او و موضوع دستگیری مراد در این مسیر حرکت می‌کنند. اما ناگهان روایت شکل دیگری به خود می‌گیرد و بعد از امتناع حاجی منزلتی از حضور در دادگاه برای شهادت موضوع دخترش، فاز شتابزده‌ای از تعقیب و گریزهای مربوط به پیدا کردن ولی دم نگهبان مقتول به متن افزوده می‌شود که به نظر می‌رسد یک جور هیجان­ سازی دراماتیک بی‌حاصل باشد؛ به ویژه آنکه مواردی مانند تهدید امیرعلی به آتش زدن مغازه فرش فروشی و یا تزریق ناگهانی و بی‌مقدمه مرد معتاد که منجر به مرگش می‌شود این پتانسیل را بیشتر تقویت می‌کند. نکته دیگر ضعف شخصیت‌پردازی آدم‌های داستان است. مثلا اینکه امیرعلی در زندگی شیرین نقش یک ناجی را ایفا می‌کند، بیش از آن­که در بافت دراماتیک متن جا بیفتد، صرفا یک جور ادعا است. اصلا امیرعلی در وجود این دختر افسرده چه دیده است که دائما برایش دسته گل می‌فرستد و اصولا ارسال متوالی چند دسته گل و یا قرار دادن حلقه ازدواج در وسط سیب، کفایت می‌کند برای این­که شخصیتی را تکیه‌گاه اساسی برای قهرمان داستان بینگاریم تا آن حد که شخصیت اصلی قصه در وسط دادگاه رو کند به او و با ادبیاتی انشایی بگوید: «تو دیگر از کجا پیدایت شد، چرا»؟ در شکلی گسترده‌تر این ضعف را می‌توان به مراد (او یک روانی مبتلا به پدوفلیا است و یا یک بزهکار برشمرده می‌شود؟) و والدین شیرین (که به شکل تصنعی و تحمیلی‌ای قرار است نمود دو آدم بی‌تفاوت و بی‌مسئولیت باشند) و دو مامور پلیس (چرا یکی­شان متهم را کتک می‌زند؟ به عنوان یک مامور قانون چه مشکلی دارد که در رفتارهای خشونت آمیز غیرمتداول بازتابش می‌دهد؟ دیگری که همسرش فوت کرده، قرار است با این ویژگی خاص چه کارکردی را در درام اثر ایفا کند؟ جالب است که او به عنوان بازپرس بیشتر از گذشته شیرین سوال می‌کند و سوال اصلی‌ای را که او باید درباره انگیزه کشتن نگهبان بپرسد، وکیل سوال می‌کند) و سایر آدم‌های داستان هم تعمیم داد. نکته سوم ، شعارهای خیلی رو است که قرار است در قالب سخنرانی و بیانیه پیام متن را به مخاطب منتقل کند. آنچه شیرین و وکیلش در دادگاه و یا مصاحبه‌ها مطرح می‌کنند، بیش از آن­که به یک متن متداول در دفاع از اتهام شباهت داشته باشد، به مقاله‌ای احساساتی شبیه است که در هفته‌­نامه‌ای عامه­ پسند درج شده است. این شیوه شاید در یک فیلم رسانه‌ای، کاربرد داشته باشد اما چندان درخور یک اثر سینمایی موقر که می­خواهد نقب به آسیبی مهم بزند نیست. توصیه فیلمنامه­ نویس به جامعه برای بلند کردن صدا هنگام مواجهه با آسیب‌های اجتماعی کودک ­آزاری بسیار مطلوب است، اما‌ ای کاش صدای خود فیلمنامه­ نویس در طرح این ایده بلند نبود. فیلمنامه­ نویس‌ها فریاد نمی‌زنند.

مطلب بالا در ماهنامه فیلمنگار درج شده است.

/ 20 نظر / 9 بازدید
نمایش نظرات قبلی
محسن میلادی

آقای دانش فیلم هیس به معنای واقعی فیلم فوق العاده ایی بود بسیار خوش ساخت ، ریتم تند و از لحاظ چهره پردازی، طراحی صحنه و لبس و موسیقی در استانداری های خوب سینمایی بود سینمای ما نیاز شدید به چنین فیلمهایی دارد هم استاندارد و هم مخاطب پسند نکته مهم فیلم اینجاست که خانم درخشنده این موضوع تجاوز را گیشه ایی ساخته است و این خیلی خوب است ، شما تصور کنید مثلا اگر فیلمساز دولتی (مثل موسائیان ، پناه بر خدا رضایی ، و دوستان دیگر ساخته می شود) حداکثر 100 میلیون می فروخت مهم این است که هر موضوع و قصه ایی را گیشه ایی و عام پسند بسازیم لازم به ذکر است سال گذشته من مادر هستم هم فیلم واقعا تکان دهنده و خوش ساختی بود . و به اعتقادمن بسیار فیلم اخلاقی و دینی بود (عاقبت خوردن مشروبات الکلی و هوسبازی را نشان می داد) و باز هم سال قبل تر اینجا بدون من این سه فیلم را خیلی دوست دارم با دلایل زیاد

ن

سلام. در سالهای گذشته فیلمهای بسیاری بوده اند که لایق توجه بیشتر و بهتر توسط مجله فیلم بوده اند. اما آنچنان که باید و شاید به آنها توجه نشد. مثل: خاکستر سبز, ناصرالدین شاه آکتور سینما, تولد یک پروانه و.... آن وقت وقتی که این حجم نوشته و نقد در مورد آثار فرهادی به ویژه از چهارشنبه‌سوری به بعد را در مجله فیلم می بینیم, دچار حیرت می‌شویم. نظر شما چیست؟

فربد

به «ن»! ظاهرا شما نفرت عجيبي از فرهادي و مجله فيلم داريد كه تا به حال چندين بار، مشابه اين كامنت را هم براي وبلاگ آقاي دانش و هم ساير منتقدها مثل آقاي مجيد اسلامي و آقاي محسن آزرم و احتمالا خيلي هاي ديگر فرستاده ايد. ظاهرا هنوز متوجه ابعاد جهاني كارهاي فرهادي نشده ايد كه آن را با فيلم هاي داخلي دهه 60 و 70 مقايسه اش مي كنيد. به نظر من حيرت انگيزتر از توجه مجله فيلم به فيلمهاي فرهادي، اين تنفر عجيب و غريب شما و اصرارتان براي زيرسوال بردن فرهادي و مجله فيلم شگفت انگيز است. ضمن آن كه در همان سال هاي دهه 60 و 70 هم بودند فيلمهايي كه پرونده بررسي شان بيش از دو شماره بود، مثل پرده آخر. چون غرض آمد هنر پوشيده ماند.

ن

به فربد من نه از فرهادی نفرت دارم و نه از مجله فیلم. به نظر من هم فرهادی فیلمساز ارزشمندیست و هم فیلمهایش فیلمهای خوبی هستند. هیچکس منکر توانائیهای فرهادی نیست. کما اینکه من خودم فیلم جدایی ... را فیلم خوبی می دانم. مجله فیلم را هم مهمترین و بهترین مجله سینمایی ایران از ابتدای انتشار تا همین یکی دو سال پیش می دانم. اما مسئله اصلی توقعی است که مجله فیلم از ابتدای انتشار با مجموعه ای غنی از نویسندگان در ما ایجاد کرده بود. از مجله فیلمی که به نظر من در شکل دهی به جریان سینمای نوین ایران در بعد انقلاب نقش بسیار موثری داشته انتظار نمی رفت که به بسیاری از فیلمهایی که حداقل گذشت زمان ثابت کرد از آثار ماندگار و درخشان تاریخ سینمای ایران هستند و در انتخابهای اکثر منتقدان کنونی سینمای ایران حضور دارند, در حد و اندازه شان به آنها بها ندهد. مثل: دندان مار مثل: ناصرالدین شاه آکتور سینما مثل: هامون (که در زمان خودش چندان تحویل گرفته نشد) مثل: خاکستر سبز (که بهترین فیلم حاتمی کیاست) مثل: اکثر آثار بعد انقلاب علی حاتمی (مادر, حاجی واشنگتن و ...) (که اکنون از آثار درخشان تاریخ سینمای ایران قلمداد می شوند) و...

ن

ادامه به فربد: حال و در این سالها می بینیم که به طرز عجیبی فضایی در مجله فیلم پیرامون آثار فرهادی به خصوص از چهارشنبه سوری به بعد ایجاد می شود که قبل از آن برای هیچ فیلمساز دیگری (شاید فقط کیارستمی) سابقه نداشته است. بازهم تاکید می کنم که من هم معتقدم فیلمهای فرهادی به خصوص: رقص در غبار, چهارشنبه سوری, جدایی... و حتی گذشته فیلمهای خوبی هستند و من منکر ارزشهای آنها نمی شوم. ولی دیگر نه تا این حدی که مجله فیلم به آنها می پردازد. مثلا وقتی می بینیم که منتقدان مجله فیلم با آن همه سابقه, فیلمهایی چون درباره الی... و جدایی... را تا حد یک شاهکار بالا می برند و فضایی در مجله ایجاد می کنند که هیچ کس جرات انتقاد از این فیلمها را نداشته باشد و با فاصله ای نجومی و در تمامی رشته ها آنها را در صدر فیلمهای برگزیده جشنواره فیلم فجر در دوره های مربوطه قرار می دهند و برای اولین بار (شاید فقط به غیر از دو سه فیلم کیارستمی) پرونده فیلم جدایی... به دو شماره می رسد (بر خلاف آنچه شما گفته اید پرونده پرده آخر یک شماره ای بود. منتها تمام یک شماره مجله, پرونده این فیلم بود که

ن

ادامه ادامه به فربد: برای اولین بار (شاید فقط به غیر از دو سه فیلم کیارستمی) پرونده فیلم جدایی... به دو شماره می رسد (بر خلاف آنچه شما گفته اید پرونده پرده آخر یک شماره ای بود. منتها تمام یک شماره مجله, پرونده این فیلم بود که البته این کار هم از اقدامات بسیار تعجب برانگیز مجله فیلمی ها در زمان خود بود) و تازه فیلمی های عزیز به این هم بسنده نکرده و همچنان تا چندین شماره بعد از آن هم نقدهای بر فیلم جدایی... را ادامه دادند (اقدامی که اصلا تا قبل از آن در این مجله سابقه نداشته) که اگر در مورد جدایی... (به علل گوناگون: موفقیت جهانی بی سابقه فیلم, ارزشهای خود فیلم و ...) این اقدامات مجله فیلم را به دیده اغماض بنگریم, باز می بینیم که در مورد فیلم بعدی فرهادی (گذشته) نیز همین رویه ادامه می یابد (دو شماره ای بودن پرونده آن و احتمالا ادامه نقدهای این فیلم در شماره های آینده مجله). اینجاست که دیگر دچار حیرت می شویم و از این اقدامات مجله فیلم متعجب شده و مجبور به واکنشی این چنین می شوم. البته به نظر من اصلی ترین دلیل انجام این کارها توسط مجله فیلم, سلیقه سردبیر مجله می باشد که شیفته اکثر آثار فرهادی بوده

ن

ادامه ادامه ادامه به فربد: و به همین دلیل چنین رویه ای را در پیش گرفته. در ضمن هدف من از فرستادن این کامنت برای تعدادی از منتقدان که به وبلاگ آنها دسترسی داشتم مثل: مهرزاد دانش, مجید اسلامی, محسن آزرم, کیوان کثیریان, امید نجوان, هومن داوودی و... این بود که از نظرات تعدادی از منتقدان درباره این موضوع اطلاع پیدا کنم تا بعدا بتوانم از این نظرات در تحقیقی که احتمالا (اگر فرصت شود) در آینده خواهم داشت, استفاده کنم. فقط و فقط همین و نه هیچ چیز دیگر. با آرزوی موفقیت برای شما.

علیرضا

من فیلم پلیس (محصول فرانسه) را درباره آزار جنسی کودکان دیده ام که فیلم خیلی خوبی بود، برعکس فیلم هیس دخترها فریاد نمی زنند که همه اش زار زدن و شعار بود.

امیر

فیلم را خیلی ملایم نقد کردید به نظر من ضعفهایش خیلی بشتر بود همونطور که شما هم اشاره کردید رابطه "شیرین" و "امیرعلی" خیلی تصنعی بود بازیگر نقش امیرعلی هم خیلی نچسب بود وقتی در مراسم اختتامیه فجر پارسال اعتراضهای خانم درخشنده رو دیدم واقعن فکر کردم داوران حق فیلم رو خوردن ولی وقتی فیلم رو دیدم متوجه شدم که حق با داوران بود که هیچ جایزه ای به فیلم ندادن البته میشد طناز طباطبایی رو نامزد بهترین بازیگر کرد

سمانه

سلام آقای دانش.نمیدونم شمامجله خبری (اخبارساعت7شبکه یک)امشب رو دیدید یانه.گزارشی پخش شد توش راجع به فیلم احیانا ضدایرانی گلاب.تو این گزارش تاکید شده بود رواینکه سازندگان این فیلم دارن میسازنش واسه اینکه اسکار بگیرن! نمیدونم چرا صداوسیما اصرار داره به مردم بگه اسکار اساسا ضدایرانیه و اونجا فقط به فیلمای خاص جایزه میدن.واقعا بی عدالتیه که یه رسانه ی پرمخاطب دست یه جریان فکری باشه تا بتونه رو افکارعمومی تاثیر بذاره اونطوری که خودش میخواد.ایکاش میشد رییس صداوسیمارو هم مردم انتخاب کنن. فکر کنم دست اندرکاران صداوسیمای ضرغامی از همین الآن نقشه کشیدن واسه حمله دوباره به فرهادی.موندم از خدا بخوام فرهادی دوباره اسکاربگیره یانگیره؟اگه بگیره که خوب مایه افتخاره ولی ازاون طرف دوباره سیل تهمت های جماعت سینمانشناس سمتش سرازیر میشه و باید منتظر باشم ببینیم از دیدگاه اساتید(!)،فرهادی اینبار تو فیلمش به کدوم یک از ائمه توهین کرده که بهش جایزه دادن!