یک جنایت ایرانی (درباره خانه پدری و جشنواره ونیز)

فیلم یک جنایت آمریکایی ( تامی اوهاور، 2007) را دیده اید؟ داستان فیلم درباره دخترک معصوم نوجوانی است که والدینش به دلیل عزیمت به یک سفر کاری، او را به زن همسایه می سپارند، غافل از این که زن، به دلیل روان پریشی هایی مزمن، دخترک را به فجیع ترین شکل، تحت شکنجه های وحشیانه قرار می دهد و سرانجام می کشد. نکته ناراحت کننده تر این که زن در شکنجه دخترک، تنها نیست و کودکانش و بعضی از همشاگردی های دختربچه نیز او را همراهی می کنند و از آزار دختر لذت می برند و غریب این که بعضی از همسایه ها هم که صدای فریاد و ناله دختر را در اثر درد شنیده اند، بی تفاوت از کنار قضیه می گذرند. داستان این فیلم واقعی است و از ماجرای گرترود بانیسوسکی در دهه 1960 در ایالت ایندیانا که هنوز به عنوان یکی از سنگدل ترین جانیان تاریخ معاصر معروف است برگرفته شده است.نگارنده چند سال قبل وقتی این فیلم را تماشا کرد، به خاطر تأثربرانگیزی شدید، تا چند روز به دشواری می توانست کارهای متعارفی همچون تناول غذا را انجام دهد و اغلب چهره معصوم دختر پیش ذهنش تداعی می شد. اما این جا، غرض از یادآوری این فیلم، پرداختن مستقیم به آن نیست. راستش نمی دانم آقای سجادپور و همکارانش در اداره نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی این فیلم را دیده اند یا نه...اما مطمئنم نمایش این فیلم که نقد مستقیمی به مناسبات خانوادگی و معیشتی در آمریکا است، در هیچ جای آمریکا و خارج آن باعث محدودیت سازی نشد و آبرو و حیثیت و شئونات ملت و دولت آمریکا هم با این فیلم فرو ریخته نشد. شاید تنها محدودیتی که برای فیلم پیش آمد، همان سیستم رده بندی سنی است که توسط اصناف سینمایی همان کشور برای هر فیلمی اعمال می شود.

اما در این جا، فیلمساز توانایی به نام کیانوش عیاری، که کارنامه پرافتخارش از یک طرف و منش بی حاشیه و سالم خودش از طرف دیگر، از او وجهه ای معتبر ساخته است، آخرین فیلمش یه نام خانه پدری، بعد از گذر از معبر دشوار تهیه کننده اش که خود از مخالفان نمایش فیلم بود (این جا احتمالا تنها سرزمینی است که تهیه کننده خودش مخالف نمایش فیلمش می شود)، حالا دوباره سر و کارش به اداره تحت مدیریت آقای سجادپور افتاده است و باز حکایت حذف یک سکانس (که عملا کلیدی ترین و مهم ترین فصل داستان است) و چندین و چند تغییر دیگر شکل گرفته است. داستان فیلم خانه پدری هم درباره یک جنایت خانوادگی است که راز سر به مهرش در طول نسل های متوالی و سال های متمادی قرار است ناگشوده باقی بماند (این داستان نیز از قضا ملهم از ماجرایی واقعی است)، اما متولیان سینمایی ما در این جا، اصرار شدید دارند که از خشونت جنایت بکاهند و مصلحت سنجی های فرامتنی اعمال کنند و با تحمیل برداشت های نمادین خود، هنرمند را مجبور به تحمل مثله شدن اثرش کنند تا لابد به وظایف و تکالیف خود عمل کرده باشند، غافل از این که در هر کشور صاحب صنعت سینما، هر سال ده ها نمونه از فیلم هایی جنایی ساخته و نمایش داده می شود و کک کسی هم نمی گزد و ظاهرا تنها این جا است که جناب کک، با خزیدن در پوشش ذهنیات برخی متولیان، به واکنش هایی این چنینی وادارشان می سازد.این روزها که حکایت پذیرش فیلم خانه پدری در جشنواره ونیز در خبرها آمده است، بار دیگر دوستان متولی به واکنش افتاده اند و حالا جدا از تکرار حرف های شان درباره پروانه نداشتن این فیلم، صحبت از تحریم جشنواره ونیز، آن هم در مقابله با تحریم های اتحادیه اروپا نسبت به ایران، پیش کشیده اند. اولا تحریم یک جشنواره سینمایی چه ربطی به تحریم اقتصادی ناشی از مناسبات سیاسی مربوط به فرایند انرژی اتمی دارد و ثانیا، اصلا تحریم جشنواره ونیز، قرار است چه بازتاب مهم سیاسی و استراتژیک و بنیادین داشته باشد؟ این تحریم، بیش از آن که به محروم کردن اروپایی ها از دیدن چند فیلم خوب ایرانی بینجامد، به منزله محروم ساختن فیلمسازان ایرانی از حق مسلم شان برای عرضه جهانی آثارشان است و ادامه ای دیگر بر سیاست های تحدیدی متولیان نسبت به سینماگران ایرانی در عرض چندین سال اخیر است. البته ظاهرا دامنه این تحدید فقط شامل فیلمسازان خوبی همچون عیاری و کاهانی و بنی اعتماد و ...می شود و الطاف واسعه مادی و معنوی حضرت شان، نزد فیلمسازانی همچون آقای اسدالله نیک نژاد (که محض رضای خدا یک فیلم خوب هم در کارنامه اش نیست و جز یک فیلم متشتت و یک سریال شعاری و چند فقره «فعالیت های استودیویی» برای فیلم هایی آن چنانی که البته نگارنده از فیض تماشای این موارد واپسین محروم بوده است، نکته قابل عرضه دیگری در آن به چشم نمی خورد) مستدام است. راستی همکاری با خارجی ها در پروژه لاله، شامل سیاست های تحریمی متولیان در مقابله با تحریم اقتصادی اروپا نمی شود؟ نمایش فیلم عیاری برای خارجی ها بد است ولی همکاری با خارجی ها برای پروژه های نورچشمی خوب؟

این نیز دورانی است...دوران کنار نهادن سینماگران معتبر و روی آوردن به نام های ناموجه. این دوران نیز بگذرد...تلک الایام نداولها بین الناس...

مطلب بالا در خبرآنلاین درج شده است:

http://www.khabaronline.ir/detail/231496/culture/cinema

/ 14 نظر / 9 بازدید
نمایش نظرات قبلی
روزبه شريفيان

فکر کنم نکته اصلی عنوان نوشته :یک جنایت ایرانی -مثله کردن و آزار دادن فیلم سازان و آثار فرهنگی توسط یک تشکیلات روانپریش ذهنی از نوعی دیگر است ممنون استاد اما ... چه میشود کرد ؟ چه باید گفت ؟ چقدر باید منتظر ماند تا این آشفته بازار شاید به سامان آید ؟ اصلا این بیماری مگر درمانی دارد؟

روزبه شريفيان

اما این جریان آقای نیک نژاد هم در نوع خودش جالب است زمانی نه چندان دور گلشیفته فرهانی فقط به دلیل حضور با پوشش غیر منطبق بر الگوهای مورد تایید نظام ممنوع التصویر و ممنوع الکار میشود پیامد آن پروانه نمایش درباره الی لغو میشود و اصغر فرهادی هم به دلیل این که آرزو کرده ای کاش گلشیفته بتواند برگردد و... متهم به براندازی نظام میشود و... حرفهایش حرفهای جالبی نبوده ( اولی ازکیهان - دومی جناب شمقدری ) اما فیلم سازی مثل اسی نیک نژاد با آن سابقه روشن ساخت فیلم های پرنو گرافی را میتوان به عنوان داور به جشنواره دعوت کرد تا در کنار بچه های ارزشی ما مثل اقای طالبی و شورجه به نقد و بررسی آثار جشنواره بپردازد ... راستي كدام تبصره يا ماده قانوني است كه مجوز همكاري با ايشان و اعطاي بودجه ميلياردي را صادر ميكند قبول كردن دعوت رئيس جمهوري ايران در امريكا ميتوان همان تبصره اي باشد كه تمام سوابق غير منطبق و حتي متضاد با ارزشها و ارمان هاي مورد ادعاي سيستم تبليغاتي نظام را پاك كند ؟

مرتضی م

واقعا احسنت! احسنت به قلم توانایتان به شجاعتتان به صراحتتان به صداقت و شرف کاری‌تان. از خواندن این مطلب واقعا لذت بردم. در آینده ای دور اگر کسی بخواهد اوضاع نابسامان این روزها را درک کند، کافیست این مقاله کوتاه را بخواند. ممنون و بعنوان خواننده‌ی اغلب نوشته‌هایتان تقاضا دارم، به همین مسیر ادامه دهید. باعث افتخار هستید.

مرتضی م

این یادداشت را برای هرکه که میشد فرستادم. با نام مبارک نگارنده البته

فرداد

سلام جناب دانش عزیز واقعا حالم کمی،البته فقط کمی خوب می شود وقتی میبینم شما و البته هموطنان عزیزم این چیزها رو درک می کنند و می فهمند.و خوشحالم که شما رک و راست به زبان می آورید.باور کنید دیگه افسرده شده ام.نمیدونم چکار کنم.دیگه حالم از خودم و زندگیم به هم میخوره.احساس پستی و حقارت میکنم.به قول دوست عزیزم رفتن المپیک با پول ملت میخورن و میخوابن و .............. بگذریم. خدایا تا کی؟

محمد

سلام آقای دانش ، عجب قیاس جالبی کرده اید ، واقعا فیلم عجیبی است این جنایت آمریکایی ، همانگونه که اشاره کردید تا مدتها از ذهنتان بیرون نمی رود امیدوارم این اوضاع نا به سامان سینمای کشور هرچه سریعتر بهتر بشه ! راستش هر چه فکر میکنم هیچ موقع اوضاع کل مملکت و به تبع سینمایمان را این طور بد و ناامید کننده نیافته بودم

مریم

من البته فیلم مورد اشاره شما رو ندیدم. ولی فیلم precious هم مشکلات خانوادگی امریکا رو نشون می داد. تازه جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل اسکار رو هم گرفت. یک سوال این آقای اسی نیک نژاد واقعا فیلم پورنوگرافی می ساخته. و الان شده عزیز دل برادر؟ موندم آقای سلحشور کجا هستن؟

امید

امیدوارم در آینده نزدیک وضعیت سینمای ایران با رفتن این آقایان بهتر شود و از این تصمیمات عجیب و ریخت و پاش های بی هدف دیگر خبری نباشد. گرچه این اقایان معتقدند حالا حالاها هستند. راستی آقای دانش نظرتان درباره لیست مجله سایت اند ساند برای بهترین فیلم های تاریخ سینما چیست؟

سینا میلادی

آقای دانش برای انتخابات سال بعد خیلی امید دارم تا این مدیریت فعلی و حوزه هنری و فارابی و ... از مسئولیت خودشان خداحافظی کنند به امید بازگشت سینمای ایران به دوران مهاجرانی و سیف الله داد و محمد علی زم و آزادی فیلمسازان و ساخت فیلمهای سیاسی و اجتماعی و انتقادی و رفع توقیف از دهها فیلم آقای دانش آیا امیدی به تغییر وضعیت کشور وجود دارد؟؟؟

محسن مطلب‌زاده

نه آقا من فيلم «يك جنايت آمريكايي» را نديدم ولي عميقاً منتظر ديدن فيلم آقاي عياري روي پرده هستم. واقعاً ممنون از شما كه صراحتاً براي چندمين بار داريد از ظلمي كه به «خانه پدري» و سازنده‌اش ميشه ميگيد. اين فيلم رو يك‌ بار زمان جشنواره ديديد نه؟