درباره نیمه ماه مارس (جرج کلونی)

آغاز فیلم با تاریکی شکل می گیرد: مرد جوانی از عمق میدان وارد فضای صحنه می شود و جملاتی از یک متن تبلیغاتی انتخاباتی را بر زبان می آورد. در ابتدا تصور می شود که او خود یک نامزد رقابتی است، اما طولی نمی کشد که با درآوردن صدای جیرجیرک و اصابت بمب به زمین و توصیه به کارکنان دوربین و صدا و دکور، در می یابیم او تنها یک کارمند از یک کمپین انتخاباتی است. اما زمانی که مشابه این فضا در واپسین لحظات داستان فیلم روایت می شود، دیگر نه خبری از تست سخنرانی است و نه شوخی های صوتی و نه حتی سفارش های تبلیغاتی. مرد جوان تنها چند عدد می شمارد و آماده ابراز حرف هایی جدی در قبال پرسش های رسانه ای است. مقایسه این دو صحنه اول و آخر، اولا تمایل پنهان او را در ابتدا در خصوص بازی های سیاسی در رده های بالاتر بروز می دهد و ثانیا دگردیسی رفتاری و انگیزشی او را در قبال سیاست برملا می کند. فیلم اصلا روایتش در مسیر همین دگردیسی است: این که چطور از درون فضایی آرمان خواهانه، ارتباطات کثیف و جنگ قدرت و به در کردن رقیب از میدان با هر وسیله ای، پوسته زدایی می کنند. فیلم های فراوان زیادی تا به حال در باب آلودگی های عالم سیاست ساخته شده اند و به نظر نمی رسد نیمه ماه مارس چیزی افزون بر آن در بر داشته باشد، مگر برخی جنبه های فرامتنی در ارتباط با موقعیت کنونی آمریکا و اوباما که ربطی به این یادداشت ندارد. پس چه نکته ای را می توان به عنوان امتیاز این فیلم تشخیص داد؟

نیمه ماه مارس، برخلاف اغلب فیلم های سیاسی، روایتی روان دارد و تماشاگرش را با ورود به دالان های پر پیچ و خم کسالت بار و زیاده گویی های شعاری آزار نمی دهد. هر یک از آدم ها و موقعیت ها به حد کفایت و ضرورت در اثر حضور دارند و قرار نیست سایه سنگین مضمون، شخصیت پردازی و درام سازی را تحت الشعاع قرار دهد. مثلا  مالی (اوان ریچل وود) به عنوان دختر قربانی داستان، اولین بار زمانی ظاهر می شود که موریس (جورج کلونی) در حال ایراد سخنرانی های تبلیغاتی است. این نمای معرف از مالی، شاید در وهله نخست ساده گرفته شود، ولی وقتی درمی یابیم که موریس چه بلایی سر دختر آورده است، تأثیر پنهان آن نما را متوجه می شویم. در عین حال، روایت فیلم بر مبنای یک هندسه ظریف قرار گرفته است که با درونمایه اثر هم انطباق دارد. این هندسه، عبارت از تسلسلی رانشی و جایگزینی است. آدم ها پی در پی یکدیگر را از خود به دلایل مختلف می رانند اما طولی نمی کشد که خود توسط دیگری رانده می شوند: استفن (رایان گاسلینگ) بعد از آگاهی به رابطه مالی و موریس، ناگزیر می شود دختر را از کمپ انتخاباتی حزب بیرون کند، اما خودش هم به خاطر اشتباه مذاکره با مشاور رقیب، توسط رییسش پل (فیلیپ سیمور هافمن) برکنار می شود، منتها پل نیز خودش توسط موریس که می خواهد به استفن حق السکوت بدهد کنار گذاشته می شود و در نهایت نیز باز این موریس است که ناچار می شود خواسته های استفن را گردن بنهد. این قرینه پردازی در قالب های کلی تر هم جریان دارد: از دختری که در پایان فیلم با مشاور جدید (بن) همان مکالمه ای را دارد که قبلا مالی و استفن در اولین برخوردشان داشته اند گرفته تا  خبرنگار سمجی (ماریسا تومی) که رابطه اش با استفن در سه مقطع مختلف آغازین و میانی و نهایی، روندی معنادار دارد. و البته در این بین خود استفن، بارزترین فضای قرینه ای را شکل می دهد که همان نمای اول و آخر فیلم، گویای این روند وارونه است. بازی خوب رایان گاسلینگ در نقش این شخصیت، که مسیری ظریف را از پویایی و شوخ طبعی و انرژیک بودن به سوی سکوت و کم حرفی و بدخلقی می پیماید، نشانه ای روشن از جایگاه وزین او در میان بازیگران مجرب و خبره ای همچون خود کلونی و فیلیپ سیمور هافمن است. نگاه تکان دهنده پایانی او در نمای آخر به سمت دوربین/مخاطب، برآیندی عینی از ایده کلی فیلم است: رنگ باختگی معیارهای آرمانی (صداقت و وفاداری) در کرسی سیاست.

مطلب بالا در شماره 441 ماهنامه فیلم درج شده است. 

/ 6 نظر / 14 بازدید
میثم

سلام آقای دانش. وقت تان به خیر. در مورد جایگاه معماری در سینما یا ارتباط بین این دو هنر متن یا متون خاصی هست که بتوانید معرفی کنید؟ بالاخص سینمای آنتونیونی؟ پیشاپیش ممنونم از لطفتان.

روزبه شريفيان

با سلام خدمت استاد دانش عزيز اين شماره از مجله فيلم رو هنوز به دستم نرسيدامادر شماره هاي 113 فيم نگار وشماره يك (ارديبهشت 91 ) 24 مطالب كمتري نسبت به قبل از شما ديدم راستش من همان طور كه در كامنتي قبلا هم خدمت شما عرض كردم فيلم را( در بين فيلم نامه هاي اقتباسي از نمايشنامه ) فيلم خوبي ديدم مثلا به نظرم فيلم گربه روي شيرواني داغ (ريچارد بروكس) با اينكه اقتباس كاملا وفا داري به اصل نمايشنامه تنسي ويليامز است ولي به عنوان يك فيلم به نظرم خيلي كسل كننده بود (و شايد من در شرايط خوبي فيلم را نديدم) فكر كنم اگر به عنوان نمايشنامه ميماند خيلي جذابيت هاي بيشتري داشت و خيلي سينمايي نشده بود ( حجم ديالوگها بسيار زياد و فيلم كاملا بر همين اساس جلو ميرفت ) اما در مورد نيمه ماه مارس اين مسئله و جود نداشت مثلا نمايش مالي در ابتداي فيلم و ورود تدريجي اش به داستان بعضي صحنه ها مثل آن سكانس مذاكره در خيابان با پل .. و نكات ديگري كه خود شما كاملتر نوشتيد اما من راستش به اندازه شما نتوانستم انتهاي فيلم را پيش بيني كنم و انتظار هر اتفاقي را داشتم و همين روايت روان كه فرموديد تا آخر داستان مرا برد ممنون و تشكر از درج اين مطلب

محمّد

به میثم: درباره ارتباط معماری و سینما کنابی هست با عنوان «معماریِ سلولوئید» نوشته‏ی احسان خوشبخت که نشر حرفه‏:هنرمند منتشر کرده. احسان خوشبخت (که از نویسندگان شناخته‏شده‏ی مجله فیلم است) مدت‏هاست درباره سینما می‏نویسد و خودش معماری خوانده. موضوع فصل ششم کتاب (که عنوانش هست: «هیاهوی سکوت»)، اتفاقاً، بررسی معماری در فیلم‏های آنتونیونی‏ست. این کتاب در شماره‏ی 418 مجله فیلم نیز توسط هوشنگ گلمکانی معرفی شده.

شکوفایی(مینا)

سلام. نه خسته. اینجا میام و اگر فیلمی رو ندیده باشم حتی از قلم زیبای نمیتونم بگذرم و میخونم. کاش میتونستم همه این فیلمها رو ببینم.

مرتضی

مرسی جناب دانش. حیف که این فیلم رو هنوز ندیدم. یه درخواست دارم که شاید خیلی پرروآنه باشه، ولی خب میخوام دیگه! راستش من عاشق کارای بیگله جیلانم. خیلی دوست دارم با یه تحلیل جدی از برخورد کنم. جز "آب و هوا" باقی کارهاش رو دیدم و دیوانه وار دوستش دارم. اگه شد و اگه زمان داشتید و حوصله لطفن یه تحلیل از کارای این کارگردان بنویسین که بتونم بیشتر بفهممش. مرسی جناب دانش