دنیای ماکت ها (درباره بیتل جوس تیم برتون)

بیتل جوس با این که از اولین آثار برتون است، اما بعد از فیلم­هایی همچون ماهی بزرگ و ادوارد دست­ قیچی، جزو شاخص­ ترین­های کارنامه ­اش محسوب می­شود: فیلمی آکنده از ایده ­های ناب فانتزی درباره دنیای بعد از مرگ و مناسبات مربوط به عالم ارواح و ارتباطشان با زنده­ ها. فیلم مانند اغلب کارهای برتون با فضایی رئال شروع می­شود. زوجی برای خرید از منزل خارج می­شوند و در حادثه­ ای پیش پاافتاده، اتومبیل­شان به دریاچه سقوط می­کند و می­میرند. از این­جا به بعد، ماجراها از منطق واقعیت فاصله می­گیرند و حتی کار (در قسمت­هایی مانند محوطه خارج از منزل که یک در به تنهایی وسط فضا معلق است و یا راهروهای شبیه به تابلوهای پیکاسو) به مرز سوررئالیسم می­رسد. ویژگی اساسی فانتزی­ های بیتل جوس، رویکرد ساده و انیمیشنی تیم برتون در پردازش و ترسیم­شان است؛ انگار که همه این شمایل­های غریب، از مار غول­پیکر وسط بیابان برزخ گرفته تا موجودات عجیب­ الخلقه­ ای که برای تعیین سرنوشت­شان در صف انتظار هستند، به عمد ظاهری کارتونی و مقوایی دارند و از به کارگیری جلوه­ های ویژه پیشرفته برای خلقشان پرهیز شده است. در این زمینه، ماکت مقوایی مرد داستان که از شهر کوچکشان نمونه­ برداری شده است، محور اساسی این فضا است. اولین نمای فیلم، با همین ماکت رقم می­خورد و اصلی­ترین برخوردهای بین ارواح نیز در تداخل جذاب دنیای ماکت و دنیای واقعی شکل می­گیرد، به نحوی که مثلا موقع حفر یک قبر، به جای گل و خاک، خرده­ مقوا و کاغذ از عمق گور بیرون می­آید!

در کنار این موقعیت­ سازی­های خلاقانه، شخصیت­ها نیز از مهم­ترین امتیازهای اثر هستند. ترکیب زوج دوست­ داشتنی اصلی داستان با خانواده­ای مرکب از زنی پرافاده، مردی سودجو و دختری افسرده و مواجهه همگی اینان با روح شریری که نام فیلم از اسم او اقتباس شده است، شبکه شخصیتی پرتنوعی را ایجاد کرده است که پتانسیل بالای داستان و روابطی که موتور روایت را به شکلی پرقدرت پیش می­برند از آن تغذیه می­کنند.

مطلب بالا در ماهنامه 24 درج شده است.

/ 4 نظر / 28 بازدید
مرتضی م

سلام جناب دانش. ببخشید می‌خواستم بدانم این نوشته‌تان یک ریویو محسوب می‌شود؟

مرتضی م

شرمنده؛ می‌شه کوتاه تفاوت‌های کلی یه نقد و ریویو رو ذکر کنید؟

روزبه شريفيان

استاد با عرض معذرت من هم مجددا سوالي از حضورتون داشتم اگر پاسخش طولاني است و نميتوانيد در اينجا بگوييد منبع پاسخ آن را هم معرفي كنيد ممنون ميشوم من تقريبا فكر كنم بيشتر كتب كارگرداني سينما را داشته باشم از استيون ديكنز، آريخن و...چند كتاب درباره كارگرداني براي تلويزيون(فن برنامه سازي تلويزيون ميلر سون و...) به علاوه اينها تمام انچه كه در كتب عكاسي در باره اندازه نما هست و آموزشهايي كه در كلاسها ميدهند ولي هنوز متوجه نشدم يعني چه كه اين كادر بندي سينمايي است و اين ديگري تلوزيوني اندازه نما در تمام اين كتب و آموزشها يك طور آموزش داده شده لانگ شات هميشه لانگ شات بوده چه در سينما چه در تلوزيون (حتي عكاسي ) خب البته در تلويزويون تصاوير به هر حال تخت است و عمق ميداني را كه در سينما ميتوان به تصوير داد در نمي آيد و يا سخت در ميآيد ولي اين يك مسئله ابزاري است چه ربطي به كادر بندي ويا اندازه نما دارد ؟ من از يك استاد تصوير برداري هم اين را پرسيدم گفتند كه در تلويزيون تصاوير ول است اما در سينما سر وشكل دارد فكر نميكنم خيلي درست باشد چون به هر حال اين دست كارگردان و تصوير بردار است كه با تصاوير و كادر بندي اش چه بكند؟

محمد پ

اقای دانش ، نظرتان راجع به سایه های تاریک برتن چیست ؟ به نظرتان چشمه های خلاقیت برتن واقعا خشکیده ؟ مثلا سویینی تاد فیلم بدی بود ؟ ممنون : یک نکته رو صادقانه بگم ، بهترین اخلاق رسانه ای رو در مواجهه با مخاطبانتون ( در قیاس با سایر منتقدان) دارید . واقعا ممنون