جولانگاه جلوه : تصور رواج فساد در بین سینماگران از چه ناشی می شود؟

طی چندین هفته اخیر، سخنان ناشایستی از طرف یک سریال ساز درباره بازیگران زن سینمای ایران در دفعات مکرر ابراز شد که البته جنجال هایی را نیز برانگیخت و اخیرا نیز کار به تقسیم بندی مبصرمآبانه خوب ها و بدها در این حوزه کشیده شده است. در این مجال قصد پرداختن به این صحبت ها از موضع محکومیت نیست؛ چه آن که اولا موضع گیری های متعدد و تحسین برانگیزی در برابر گوینده این صحبت ها اتخاذ شده است و ثانیا مراتبی حقوقی نیز علیه او از جانب صنف بازیگران در حال پیگیری است که امید است نتیجه مناسبی دربرداشته باشد. آن چه در این نوشتار مورد توجه نگارنده است، فراتر از گوینده اتهام های یادشده است. همان طور که دوست و همکارم، حسین معززی نیا در سرمقاله ماهنامه 24 متذکر شده بود، چه دوست داشته باشیم و چه نه، متأسفانه این دیدگاه غلط در میان اقشار قابل توجهی از مردم جامعه مان وجود دارد. نگارنده چه در اداره محل کارش و چه در بعضی از محافل خانوادگی و چه در برخی مناسبات اجتماعی دیگر، هر بار که این صحبت ها مطرح شده است، مشاهده کرده که صدی نود حضار همان حرف ها را تکرار و تأیید کردند و حتی در مقابل اصرار نگارنده مبنی بر رد این اتهام ها، کار به سوق دادن اتهام ها به خود این بنده نیز داشت کشیده می شد!

چرا این طرز تفکر ناصواب همچنان در بین بخش های زیادی از مردم جاری است؟ قطعا بخش مهمی از ریشه این انگاره، به مناسبات سینمایی پیش از انقلاب برمی گردد که بعد از وقوع انقلاب اسلامی، تمرکز و حتی آگراندیسمان قابل توجهی از معبر کانال های ایدئولوژیک نسبت به آن شکل گرفت و شکاف های مبتنی بر قواعد اخلاقی و دینی و عرفی، وجود فساد و فحشا را در آن بیش از هر ویژگی دیگری متبلور ساخت. اما ریشه مهم تر و فراتر از این ها، ساحت خود سینما است. سینما جولانگاه جلوه است و قاعدتا هر فضایی را در درون و پیرامون خود، بیش از سایر پدیده ها متبلور می سازد. به عبارت دیگر کسی منکر وجود برخی از بی اخلاقی ها در بین برخی از سینماگران نیست، منتها مهم این جا است که به همان نسبت (اگر نگوییم بیش تر) در سایر اقشار و اصناف هم مشابه این مفاسد وجود دارد؛ چه جامعه کارمندان دولت و چه صنف پزشکان، چه شاغلان آزاد و چه حتی آن ها که برای موقعیت خود جایگاه هایی فرادستی قائلند...در جامعه ای که به هر میزان فساد وجود داشته باشد، هر یک از اقشار اجتماعی اش کم یا بیش در کم و کیف آن تأثیر و تأثر دارد. منتها موضوع این است که سینما به دلیل اقتضائات جلوه گرانه خود، صرفا این موقعیت را متجلی تر می سازد. همین. کسانی که از اقشار مختلف جامعه در مورد سینماگران، تصورات فسادانگارانه منحصر به فرد دارند، با تکیه بر موقعیت پنهان مفاسد احتمالی خود، به راحتی خود را در پشت نقاب تقوانمایانه ای قرار می دهند و فرافکنانه، فسادی را که اقشار دیگر در سایه مرتکب می شوند به درون شعاع نورافکن سینما منتقل و منحصرش می سازند. اتفاقا سینما و سینماگران در این زمینه هر گناهی به دوش داشته باشند، دست کم از ریا و تظاهر به دور هستند...همان پدیده فراگیری که در متون اصیل دینی ما به عنوان بزرگترین گناه بعد از شرک به خدا برشمرده شده است.

مطلب بالا در خبرانلاین درج شده است:

http://www.khabaronline.ir/detail/189251/دانش،-مهرزاد-/وبلاگ

/ 18 نظر / 9 بازدید
نمایش نظرات قبلی
دامون قنبرزاده

سلام چقدر خوب توضیح داده اید. با بهترین کلمات. در جامعه ای که ذهن ها مریض باشد و سیاه، در جامعه ای که هر کس خودش را حق بداند و دیگری را باطل، در جامعه ای که اصولا بازی با کلماتی مثل همین ( حق ) و ( باطل ) یا ( خوبی ) و ( بدی )، فراوان باشد و چنان بار معنایی ای پیدا کند که چشم ها را بر چند وجهی بودن مسائل ببندد و به انسان طوری نگاه کند که انگار به یک تکه گوشت، این موارد و مواردی مشابه این، دور از ذهن نیست.

ا.ن.د

اینکه سلحشور چنین حرف های زشتی رو عنوان کرده هیچگونه جای دفاعی باقی نمیگذاره. هر چند که در هر قشر و صنفی آدم خوب و بد و حلال خور و حرام خور و پاک و ناپاک وجود داره شکی نیست اما باید قبول کنیم در بعضی اقشار بی قیدی و بی وفایی نسبت به خانواده بیشتر دیده میشه. نمیدونم شاید هم چون زندگی این قشر به شدت رسانه ای هست اینطور به نظر میرسه!

آزاده

قبول کنید بعضی هایشان وقتی وارد جو سینما میشن از خود بی خود میشن و شهرت تاثیر بسیار بدی روی اون ها میذاره مثل همون دختر خانمی که نامه ی شوهرش را در اینترنت خوندیم و در حال حاضر هم ممنوع التصویر هستن یا بد مستی بازیگر پرطرفداری که همراه سه خانم با وضع بدی در خیابان ... من قبول دارم که زندگی این افراد خیلی در چشم است و این شاید یکی از علت های نگاه بد عده ای از مردم(بسیار زیاد )این باشد. اما باید این موضوع را هم پذیرفت که درصد خیانت و بی بند و باری ولاقیدی نسبت به همسر و خانواده هم کم در انها دیده نمی شود.

فاطمه

لطفا مقاله هایی را که مروری داشته باشند بر طبقه متوسط در سینما معرفی کنید باتشکر

روسیاه

باسلام من دارم درباره شبکه تهران(شبکه 5) تحقیقی رو انجام می دم.و نیاز به اطلاعاتی درباره تاریخچه شبکه 5 یا ساختار،اهداف، مخاطبهای شبکه 5، مقایسه عملکرد با دیگر شبکه ها و پزوهش های انجام شده دارم شما می توانید کمک کنید و یا کتابی سایتی به من معرفی کنید؟ ممنون می شم

دکتر هانیبال لکتر

درود به مهرزاد دانش...راستش من فکر میکنم در درجه اول توی فرهنگ مردم ما تمسخر جایگاه بالایی داره .. حالا یا از زمان قدیم این یک حالت دفاعی بوده که در مقابل سختی های روزگار و با توجه به قابلیتهای معمول مردم مثل باهوشتر بودن نسبت به ملل دیگر شکل گرفته و یا دلایل دیگری داره .. که خود این تمسخر خیلی وقتها زودتر از طرف خود فرد در مورد خودش اجرا میشه که این هم در شکل گرفتن ناهنجاریها نقش داره .. و البته در شکل نگرفتن هر چیز درستی..در مورد حرفهای اون اقا هم خیلی ساده است تحلیلش از نظر روانشناسی و یا رفتار شناسی .. ولی بیانش حتما از طرف همون اقا و امثال ایشان نوعی توهین تلقی خواهد شد ..در نتیجه بهتره یک تحلیل علمی رو با جوابهای بعدی امثال ایشان الوده نکنیم .. این حد اقل کاریه که بنظرم برای حفظ ساحت علمی و تحقیقی مطلب میتونیم بکنیم ... خیر و سلامتی

امير

من در مورد فساد در سينما و بازيگران حقيقتا چيزي نمي دانم و هر روز بايد بيام خبرهاشو بخونم اما اينو خوب ميدونم که کلمه فساد در جامعه معاني مختلفي داره به عنوان مثال از ديد يک نفر شايد بي حجابي فساد باشه و از ديد شخصي ديگه نباشه . خلاص

محسن مطلب‌زاده

علت اصلي همان جلو‌ه‌گري سينما‌ست كه گفتيد اما شايد بخشي هم به فاصله سطح زندگي و ميزان برخورداي‌ها مربوط باشد كه كاملاً مشخص است شامل بخشي از بازيگران مي‌شود و متأسفانه اين نگاه نادرست آن را به همه تعميم مي‌دهد. از بس گفتمان جريان رسمي (چقدر از اين تعبير بدم مي‌آيد!) از اين آقا و امثال‌شان حمايت كرده‌اند كاملاً متوهم شده‌اند و به قول خانم بني‌اعتماد بايد بيداد اين هرت‌آباد بي‌صاحب را در ميانه ميدان فرياد كشيد. شايد هم توي صورت اين حضرات..

میثم

به آقای ادیب : این موضوع شناسنامه ها را من در سینما متوجه نشدم ، اما با دیدن نسخه دی وی دی نظرم را جلب کرد : http://www.cloob.com/profile/blog/one/username/morsali/logid/1621247 نکته جالب این است که غیر از اسامی که تغییر کرده باقی اطلاعات با خود بازیگران تطبیق می کند ، مثلا مرتضی سمیعی متولد آبادان که محل تولد فرخ نژاد است. کلا ارجاع بینامتنی قشنگی بود. البته من به شخصه از منش این آقای سلحشور و رفقایش (حاتمی کیا و و و و) متنفرم. پیشتر هم ذیل مطلب مربوط به آقای حاتمی کیا گلایه ام را از این نوع برخوردها که باعث نیهیلیزه شدن ارزشها میشود ، نوشتم. اما به نظرم نقد نکردن رفتار برخی بازیگران (که اغلب ریشه تلوزیونی دارند) پاک کردن صورت مساله است. نه که خدای نکرده اتهام فساد بزنم اما فکر می کنم در ذهن برخی از این سلبریتی های وطنی شهرت و مقبولیت به هر قیمتی ارزش محسوب میشود. این را مقایسه کنید با رفتار نجیبانه و حرفه ای هنرمندانی چون نگار جواهریان و ترانه علیدوستی که آدم افتخار می کند بگوید اینها "ستاره" های سینمای "ایران" هستند.

علیرضا

شهید آوینی در کتاب "آیینه جادو"میگوید: (فیلمساز نمی‌تواند همچون یک هنرمند مدرنیست فقط در اندیشه بیان خودش باشد، این کار یعنی تحقیر تماشاگر، یعنی بی‌اعتنایی به انسانی که حق دارد اعتلای روحی خود و فرهنگش را در سینما جستجو کند.) یکی از منتقدان میگفت که فیلم ساز باید مسئله داشته باشد. به نظر من جمله ی این منتقد با این جمله ی شهید آوینی متضاد است. نظر شما چیست؟مسئله داشتن به چه معناست؟