درباره انیمیشن رنگو (گور وربینسکی)

 

خلاصه داستان رنگو

مارمولکی که در یک محفظه شیشه­ ای به­ سر می­برد و با عروسک­های مستعمل داخل محفظه تمرین نمایش می­کند، با پرت شدن محفظه از پشت وانت و شکستنش در وسط جاده، سر از بیابان درمی­ آورد. گورکنی او را به مسیری راهنمایی می­کند که جمعی از حیوانات در شهرشان دچار کم ­آبی شده ­اند. مارمولک در شهر، خود را رنگو می ­نامد و مدعی می­ شود از غرب آمده است. رنگو به شکلی اتفاقی، عقابی را که شکارچی حیوانات شهر است می­ کشد و همه شجاعتش را می­ ستایند و  شهردار او را به کلانتری شهر منصوب می­ کند. با سرقت ذخیره اندک آب، رنگو به همراه چند حیوان دیگر به دنبال سارق می­ گردد و شکش متوجه شهردار می­ شود. شهردار ، مار خطرناکی به نام جیک را سراغ رنگو می­ فرستد تا او را رسوا و از شهر اخراجش کند. رنگو در بیابان با روح سرگردان سرزمین غرب مواجه می­ شود و درمی باید که دست سرنوشت او را برانگیخته تا به مردم شهر کمک کند. او  در جست­ وجویی دوباره ، متوجه می­شود شهردار با لوله­ کشی زیرزمینی، آب شهر را دزدیده تا آن را در منطقه­ ای دیگر به صرف ساخت شهری مدرن برساند. رنگو با همکاری جمعی از حیوانات، آب داخل لوله­ ها را به سمت سطح زمین هدایت می­ کند و شهردار را شکست می­ دهد.

 

یادداشت فیلم

 بهت در برابر شگفتی­ ای که این انیمیشن حماسی/فانتزی از مایه­ های یکی از اصیل ترین ژانرهای سینمایی، وسترن، می­ آفریند، اولین واکنشی است که اغلب تماشاگران از خود بروز می­دهند. وسترن در بین همه گونه ­های سینمایی، فضایی منحصر به فرد به لحاظ ابعاد بصری و نشانه ­های موقعیتی دارد که اغلب آن­ها هنرمندانه در انیمیشن رنگو جای گرفته اند. گستره وسیع افق دید، کلوزآپ­های شخصیت­ها با پس­ زمینه­ ای از چشم اندازهای گسترده پشت سرشان، کاکتوس­های خمیده بیابانی، جرقه­ های هیزم در اقامت های شبانه بیابانی، تابلوی کلانتری، بطری­های شیشه­ ای آویزان، کافه غبارگرفته، دختر اسلحه به­ دست ستم­دیده، یاغیان و راهزن­ها، گروه دوره­ گرد آوازه­ خوان، دوئل، و بسیاری دیگر از المان­های وسترن چنان در تاروپود رنگو جای گرفته­ اند که گاه فراموش می کنید آن­چه می­بینید نه واقعیت تصویر، که حاصل رنگ و گرافیک و سنسورهای دیجیتالی است. در این فضا میزانسن هم قالبی سینمایی بر اساس این ژانر دارد: از پنکه سقفی داخل کافه که نمای های­ انگل از بالای آن، موقع ورود مارمولک به کافه، فضایی تعلیقی و با رعب می­ آفریند تا نزدیکی ناگهانی دوربین به گروه سواره در بیابان که تداعی­ بخش وسترن­های سام پکین ­پا است. حال بگذریم از ارجاعات فراوانی که فیلم به کارهای سرجیو لئونه و جان فورد می دهد و بارها ذهن مخاطب آشنا با نمونه­ های شاخص وسترن را به بازی می­گیرد؛ مثل روح غرب که  از به خاطر یک مشت دلار اقتباس شده است. البته در این میان ارجاعات به نمونه­ های مشهور از ژانرهای دیگر هم شده است که بارزترین شان محله چینی­ ها است؛ با مک­ گافین آب و شخصیت شهرداری که جان هیوستنِ آن فیلم را زنده می­سازد.بازی با عناصر شنیداری آشنا همچون والس دانوب آبی و موسیقی مشهور جنگ های ستاره­ ای جرج لوکاس از دیگر ارجاعات بامزه­ ای است که در فصل هجوم موش­های صحراییِ سوار بر پرنده­ ها به رنگو و دارودسته اش به گوش می­رسد. رنگو در عین حال مملو از شوخی­های جان­داری است که با همین مولفه­ ها انجام می­گیرد و دست­ وپاچلفتیِ شخصیت رنگو در تقابل با ادعای کاذبش مبنی بر قهرمانی، اوج این شوخی­ها را رقم می زند.

اما رنگو تنها ارجاعی ستایش­ آمیز و در عین حال مفرح از ژانر وسترن نیست.بالاتر از آن، ارج ­گذاری از مفهوم هنر و تخیل و خلاقیت است. مارمولک داستان، از همان آغاز در پی کارگردانی یک نمایش است. او از اشیاء بی­جان پیرامونش، بازی­های دقیق می­طلبد و  همینکه فضا را برای ادامه کار نامساعد می­یابد، به دنبال نمایشی دیگر و قصه­ای متفاوت می­رود. او همین­ که در این جست­ وجوی هنری ­اش، به این مفهوم بنیادین می­رسد که «قهرمان داستان نمی­تواند در خلأ باشد و باید مبارزه کند»، خلأ محفظه شیشه­ ای­ اش می­شکند و وارد واقعیت خشن و خشکی می­شود که گویی جز با نقش ­آفرینی نمی­توان معنایی در آن جست­وجو کرد. مارمولک در اولین دیدارش مقابل بینز ( دختر داستان) نمایش بازی می­کند و در طی الگوگیری از نوع راه­ رفتن حیوان­های شهر وارد کافه می­شود و داستان کشته­ شدن هفت برادر را برای کافه­ نشین ها می­بافد و در مقابلِ موش­های صحرایی، متنی از شکسپیر اجرا می­کند و حتی در جایی از او صریحا یاد می­کند و حتی در اوج مقاطع مهیج ماجرا نیز فراموش نمی­شود که به بحث نمایش اشاره ­ای فاصله­ گذارانه به عمل آید؛ همانند مقطع بامزه ­ای که رنگو فریاد می­زند:«برانیم» ولی گروه نوازنده جغدها، موسیقی حماسی مخصوص این فضا را نمی­نوازند و رنگو به آن­ها تأکید می­کند که:«منظورم این است که همین حالا برانیم!» و گروه می­نوازند! و البته این فاصله­ گذاری در اواخر داستان باز تکرار می­شود و رنگو بعد از ژست قهرمانانه­ اش از مرکبش سقوط می کند و همان دیالوگ سکانس اول داستان را تکرار می­کند:« از اول شروع می­کنیم» تا مشخص باشد که گویی در فرایند نمایشی که از آغاز تا فرجام داستان را در برگرفته است، هنرمند با خودباوری مکاشفه­ آمیزش ( ماجرای گورکن و روح غرب) می­تواند به افق مقصدش برسد.

در عین حال رنگو ظرائف دیگری هم دارد که محض اشاره، می توان ماجرای آیین مردم در برابر شیر فلکه­ای را مثال زد که در نمای ضد نورش جلوی آفتاب، بی­ شباهت به شمایل چلیپا نیست و البته از آن به جای آب، گِل سرازیر می­شود تا مفهومی کنایی به امیدبخشی کاذب برخی از باورهای آیینی و بسترسازی­ شان برای تقویت اراده ­های معطوف به قدرت شکل گیرد.

 مطلب بالا در شماره 430 ماهنامه فیلم درج شده است.

/ 9 نظر / 11 بازدید
میوز خلاق

با اینکه نقد ستودنی‌تان بر این انیمیشن جذاب را قبلاً در ماهنامه فیلم خوانده بودم، خواندن مجدد آن مثل بار نخست لذت‌بخش بود. لطفاً تعداد نقد و تحلیل‌هایتان بر آثار هالیوودی را بیشتر کنید.

علی

ما سایت فیلمسازی را برای شناختن فيلمنامه نويسان , کارگردان ها ,بازيگران ,تصوير برداران , نور پردازان,تدوينگران صدا , صدابرداران,طراحان صحنه ,کارگردانان هنري , طراحان لباس ,آهنگسازان فيلم و طراحان جلوه ويژه و سينماتوگرافر ها به هم براي ساختن فيلم ساخته ایم. www.filmsazi.net لطفا اطلاع رسانی کنید تا همه ی دوستان در قسمت فروم سایت ما عضو شوند و با هم در ارتباط باشند با تشکر

روزبه شريفيان

در مجموعه اي از كارتونها كه خريداري كرده بودم به دنبال فيلم گشتم متاسفانه نبود مطمئن بودم كه مهرزاد دانش بي دليل فيلمي را تحسين نميكند امروز شهر را براي خريدن فيلم زير رو كردم بلاخره كنار خيابان ( همان جاي هميشگي براي يافتن نيافتني ها پيدايش كردم) خط به خط اين نقد دقيقا و مو به مو درباره فيلم صدق ميكرد از بهت زدگي ... تا مفاهيم نمادهاي قدرت مسائلي بود كه بسيارموشكافانه و دقيق آنها را پيدا كرده بوديد فيلم سر شار از ايده ها و خلاقيت هاي تصويري بود واقعا در لحظاتي از اين فيلم انيميشن بودنش را كاملا فراموش ميكردم ولي راستش را بخواهيد من از آن قسمت حمله خفاشها خيلي به دلم نچسبيد دوست داشتم اين سكانس هم به اندازه بقيه قسمتها همچنان وسترن ميماند ( حتي با در نظر گرفتن آزادي كه ميتوان به كارگردان داد با توجه به فضاي تخيلي كه طبيعتا منعيي ايجاد نميكند ) فيلم ديالو گهايي داشت كه فكر كنم تا براي ابد در ذهن آدم حك ميشود يكي مثل اين : هيچ كس نميتواند از داستان خودش فرار كند

روزبه شريفيان

آقای دانش با عرض معذرت از اینکه اینقدر مزاحم شما میشوم ( مقصر خودتان هستید که به خوبی پاسخ مخاطبان را میدهد واقعا وبلاگتان باعث شده دوباره مطالعه و فیلم دیدن جدی را بعد از سالها دنبال کنم ) سوالی از حضورتان داشتم نظرتان درباره ارجاعات سینمایی چیست آیا آنرا یک جور دزدی باید نامید؟ آیا نشانه ضعف داستان و کارگردانی است ؟ من بیشتر مد نظرم از این سوال سینمای تارنتینو و به طور مشخصتری کیل بیل اوست ( بیشتر قسمت اول )اگر به خاطر داشته باشید باحجم عظیمی انتقادات مواجه شد که این فیلم را دزدی سینمایی نام گذاشتند و تارنتینو به دزد ایده در سینما مشهور شد متاسفانه مجلات فیلمم ناقص است و مطلبی از شما درباره سینمای او نه در وبلاگ شما و نه در مجلاتی که دارم پیدا نکردم ممنون میشوم اگر پاسخم را درباره این موضوع بدهید و سر فرصتی مناسب اگر مطلبی درباره اش نوشتید اگر امکانش بود در وبلاگ قرار دهید باز هم ممنون

روزبه شريفيان

يك كاري كه خيلي زياد انجام ميدادم و به شدت كم شده دقتم در نما ها و ميزانسن كارگردان هاي بزرگ بود مثلا ميرفتم سكانس سرقت بانك هيت ( مايكل مان ) نما به نما روي كاغذ پياده ميكردم سعي ميكردم استوري بوردش را بكشم همراه با اندازه نما و ساير مشخصات و آنها را به ترتيب مرتب كنم تا دكو پاژ مورد نظر را بررسي كنم از شيوه كارگرداني تارنتينو واقعا لذت ميبردم مخصوصا تايتل شاتهايش ( و دقت در جزئيات ) مثلا اين نماي تايتل شات شليك گلوله اش خيلي جاها استفاده شده دوستان و اساتيد وقتي ميديدند ميگفتند اين كار تقليد و دزدي است و خلاقيت را در شما ميكشد آن نما خاص آن فيلم بوده وهمانجا معني دارد و تو نميتواني در كار خودت از آن استفاده كني شخصا فكر ميكردم به عنوان كسي كه دارد سعي ميكند ياد بگيرد و تجربه ميكند نبايد ايرادي داشته باشد با توجه به تعريفي كه داشتيد آيا فكر ميكنيدآيا هر كس از هر نمايي كه قبلا استفاده شده عينا استفاده كند آيا كارش صرفا تقليد بوده راستش فيلم كوتاهي در دست توليد دارم كه خيلي دوست دارم شبيه به كار تارنتينو تصوير برداري و كارگرداني كنم ( موضوعش هم به كارهايش نزديك است ) به نظرتان اين جور تجربه كردن ها خطا است

حسین

آقای دانش می خواستم نظرتون رو راجع به برنامه هفت بدونم و اینکه آیا از شما دعوت شده در برنامه حاضر بشین؟

کسری کرباسی

آقای دانش عزیز با اجازه چند تا سوال داشتم. ممنون میشم لطف کنید جوابم رو بدید: 1- فیلم Dead Ringers دیوید کراننبرگ رو دیدم. نظرتون درباره اش چیه؟ 2- می خواستم ببینم شما هر فیلمی رو چند بار می بینین؟ خودم من بعد از دیدن خیلی از فیلم ها (که درباره شان تعریف زیاد دیده ام) احساس می کنم خیلی خوب و آنطور که باید نفهمیدمشان. باید سعی کنم و چند بار دیگه ببینم یا باید برم و نقد درباره شان بخوانم؟ البته در مورد بسیاری از فیلمها نقد به زبان فارسی در دسترس نیست و باید نقد خارجی خواند. شما منبع خوبی (انگلیسی) در اینترنت سراغ ندارید؟ خودتان درباره فیلمها از کجا می خوانید؟ 3- تعداد فیلمهایی که برای دیدن هست خیلی زیاد است. خود من کلی فیلم ندیده دارم و مدام هم به اینها اضافه می شود. گاهی احساس می کنم باید بعضی فیلمها را چندباره ببینم ولی از یک طرف می بینم فیلم ندیده هم زیاد است و بیشتر ترجیح می دهم فیلم جدید ببینم. خودم اینجوری فکر میکنم که از روی بعضی فیلمها همینطور گذشتم بدون اینکه سعی کنم بیشتر آنها را بفهمم. البته درباره بعضی فیلمها شاید چندباره دیدن هم خیلی کمکی به بیشتر فهمیدنش برایم نکند. باید چه کرد؟

الناز.ن.د

با اینکه اهل دیدن کارتون نیستم ،رنگو رو دیدم و برام جالب بود . کارتون داستان پرکششی داشت و فیلمنامه انصافا خوب نوشته شده بود .عاشق اون کرکس های آوازه خوان شدم که راوی قصه بودن .(کرکس بودن دیگه؟!)

شیدا

بسیار عالی نوشته اید