خلاقیت های پایدار (درباره انتخاب بهترین فیلم های تاریخ سینما)

اگر از شما بپرسند مهم ترین و بهترین اختراع بشر چه بوده است، چه جوابی می دهید؟ شاید در وهله اول اختراع پدیده های بسیار کاربردی در زندگی امروز انسان نظیر برق، رایانه، هواپیما، و...به ذهن متبادر شود، اما اگر نظر مرا بخواهید، در عین اهمیت فراوانی که برای اختراعات و اکتشافات دوران متأخر قائلم، جواب را در اختراع و یا کشف مواردی همچون خط، ابزار (مثل چرخ و چکش)، زبان گفت و گو، آتش و... می دانم. به نظرم کس یا کسانی که به دستیابی به این پدیده های بنیادین مدد رسانده اند، ذهن هایی بسیار نابغه - حتی با نبوغی بیش از مخترعان برق و تلفن و اتومبیل- داشته اند و محصول نبوغ شان در صدر فهرست مهم ترین دستاوردهای فکر بشر قرار می گیرد.

غرض از ذکر این نکته، طرح موضوع انتخاب جمعی از منتقدان جهان در ارائه فهرست بهترین فیلم های تاریخ سینما بود که اخیرا خبرش در رسانه ها منتشر شد و در صدر آن، مثل انتخاب های هر سال و هر دهه، فیلم هایی کلاسیک و قدیمی بودند با این تفاوت که مقام و رتبه برخی شان تنها کمی جا به جا شده بود. این نوع انتخاب البته مخالفانی دارد و در جامعه ما هم بازتاب هایی بین سینمادوستان و منتقدان برانگیخته است که مهم ترین زمینه اش، بی اهمیتی به فیلم های دوران جدید و بلکه چهار پنج دهه اخیر است. در این اعتراض، روح جمعی حاکم بر انتخاب فیلم ها، مرتجعانه تلقی شده است و ذهن تحلیلی شرکت کنندگان در آن، ناتوان از درک پیشرفت های سینمای متأخر و دستاوردهای عظیم آن در زمینه های مختلف فنی و هنری قلمداد شده است. موضوع چیست؟ آیا عموم منتقدان حاضر در این نظرخواهی، تا این حد از وسعت بینش تهی هستند؟

نگارنده خود شخصا اگر قرار باشد بین فیلم های جدید و کلاسیک ناگزیر به گزینش برای تماشا باشد، تمایلش بیش تر فیلم های جدید است. اما با این حال، در امر قضاوت های تاریخی، به نظرم سینما همان وضعیتی را دارد که اختراعات تاریخ بشریت. شاید بسیاری از فیلم های دوران جدید هیجان و شور من تماشاگر قرن بیست و یکم را بسی بیش از همشهری کین و سرگیجه و امثال آن جلب کند و برانگیزد، اما خلاقیت های پایدار و تأثیرگذاری که در بسیاری از فیلم های شاخص دوران کلاسیک جاری بود، همچنان حضور پویایش در فیلم های متأخر نیز به چشم می خورد؛ از روایت تو در توی فلاش بکی همشهری کین گرفته تا ابداع تکنیکی هیچکاک در بازآفرینی حس سرگیجه روی پرده سینما. به نظرم اهمیت بنیادین این آفرینش ها، در مقایسه با پیشرفت های دوران جدید از فضای سه بعدی گرفته تا روایت های متقاطع رادیکالی، همگی وامدار محصول فکری و هنری این ستارگان جاوید دنیای سینما هستند. من خودم شاید اگر قرار انتخاب بهترین های عمرم باشد، در فهرستم چند نمونه از فیلم های جدید را هم بیاورم، اما فارغ از انتخاب های فردی، آن چه قضاوت کلی را به درستی شکل می دهد، یاد کردن از عرصه هایی است که برای نخستین بار رویا و حسرت و دغدغه های انسانی را بر ابزار صنعت و هنر عینیت بخشید.

مطلب بالا در خبرانلاین درج شده است:

http://www.khabaronline.ir/detail/235133/weblog/danesh

/ 14 نظر / 7 بازدید
نمایش نظرات قبلی
کاوه حوصله دار

آقای دانش ممنون از اینکه از زاویه جدیدی به قضیه نگاه کردید. اما یک ایرادی که این نگاه دارد این است که با این حساب اگر کارگردانی در این زمانه هر چقدر هم اثر خوبی خلق کرده باشد که توانسته زمانه خودش را به بهترین شکل ممکن ترسیم کرده باشد، بازهم کارش به چشم نخواهد آمد و در این فهرست وارد نخواهد شد. به نظرم معیار عادلانه تر این است که برای انتخاب 10 فیلم عمر، منتقد باید ببیند در لحظه ای که دارد رای می دهد، از تماشای کدام فیلم ها بیشتر لذت می برد.

محمد نیک نهاد

1-اين ليست که رويژن دوهزار و دوازدهي از يک بينش شصت ساله است آنقدر اعتبار دارد که به بهانه اش خيلي ها دست به قلم ببرند و مطلبي را بنويسند. حالا اگر بتوانند به هزار و يک دليل اين فهرست را تخطئه هم بنمايند که چه بهتر؛ اينجوري مطلبشان بيشتر برد پيدا خواهد کرد!! به عقيده من سينمانويساني که سعي کردند با متمرکز گرداندن مخاطبان خود بر اين انگاره که ديدگاه اين منتقدان فسيل شده ديگر خريداري نخواهد داشت؛ سعي در ساختن کلاه از نمد سايت اند ساوند هستند. طرفه اينکه در مطالب خويش پيوسته به اين نکته اشاره داشته اند که بايد به ديگران هم فرصت ارائه ديدگاه هاي مستقل خويش را بدهيم!!

محمد نیک نهاد

2- در مورد انتخاب بهترينها ؛ تقريبا هيچگاه نميتوان براي فاکتور تاريخ توليد اثر اهميتي جداگانه قائل شد . تازه خيلي از آثار هستند که در گذر زمان و ثبت ماندگاري خويش ميتوانند بر زمان غلبه کرده و از آثار هم سن و سال خويش جوانتر بمانند. به همين دليل بايد به فيلمها فرصت داد تا در ذهن و قلب مخاطبان خود رسوب کنند . حالا که اينهمه سايت هست که فهرست بهترينهاي سال را ثبت ميکنند ليست آنها را مرور کنيد و کلاهتان را قاضي. چقدر از ليستهاي ساليان اخير را حاضريد بيش از يکبار ببينيد. مهمتر از آن ، خود فيلم و سازنده اش چقدر طالب اين ديده شدن بيش از يکبار هستند. به همين ترتيب ميشود ميزان ماندگاري و رسوب فيلم در قلب مخاطبانش را اندازه گيري کرد.

محمد نیک نهاد

3- نکته قابل توجه اينکه در فهرستي که سه سال پيش در ماهنامه سينمايي فيلم خودمان هم انجام شد منهاي مشترک بودن چهار فيلم در ده فيلم اول اين فهرست ، حضور همين سه فيلم به همين ترتيب در مقام هاي اول تا سوم است. يعني سرگيجه اول ؛ همشهري کين دوم و داستان توکيو سوم است.! تحليلش با شما.

روزبه شریفیان

با نظر شما موافقم استاد و فكر ميكنم مقايسه تان هم كاملا مقايسه درست و بجايي بود ( سينما هم به هر حال شكلي از تكنولوژي و علم است ) چه بسا بارها پيشتاز و جلو تر از علم بوده و حتي ايده دهنده در دنياي صنعت و كم نميبينم نمونه هايي كه ابتدا ايده هايي سينمايي بوده اند كه تبديل به تكنولوژي و كاربردي شده اند اين كه ديگر حرفي كهنه و جا افتادهاست كه سينما خود يك صنعت عظيم است ( اگر اشتباه نكرده باشم سومين صنعت بزرگ پولساز دنياست ) نميدانم حرفي كه ميزنم مقايسه درستي است يا خير ؟ در دنياي علم هم به عنوان مثال بعضي عقايدعلمي ارسطو كه زماني جزئي از كتاب و عقايد ديني بودكه مخالف با آن حكم مرگ داشته افكاري بچه گانه بيشتر نبوده ولي ايا ميشود ارسطو را از جهان علم حذف كرد به نظرم انكار اهميت سرگيچه ، همشهري كين ، و ... در جريان كلي پيشرفت سينما هم كاري نشدني است حتي اگر دوستشان نداشته باشيم

روزبه شریفیان

ولي من به شخصه هيچ وقت اهميت اين ليست هاي بهترين هاي تاريخ سينما را متوجه نشدم اميد وارم اين مقايسه ام اشتباه نباشد ولي مثلا جايگاه فلان تيم در رنكينگ فيفا چقدر اهميت دارد اين كه مجارستان زماني اولين قهرمان جام جهاني بوده ميتواند با المان و اسپانيا و برزيل امروز قابل مقايسهاش كند ؟ حالا اين كه فيلم هاي كوبريك و كوروساوا هيچ وقت جزو بهترين هاي اول تاريخ سينما نبودهاند ايا از اهميت اينها چيزي كم ميكند ايا واقعا همشهري كين و سرگيجه را ميتوان بالاتر از اديسه ، درخشش ، غلاف تمام فلزي ، چشمان باز بسته ويا هفت سامورايي و... قرار داد آيا عمق تفكري در در زير لايه هايي داستان هاي كوبريك و كروساوا هست را مي توان در اثار هيچكاك پيدا كرد؟ ( فكر نكنم هيچكاك به غير از ارزشهاي فني كارگرداني و البته جذابيتهاي تعليق داستاني كه بدان مشهور است چيز ديگري براي تفكر داشته باشد اثار ولز البته با وجود جلوتر بودن از هيچكاك باز هم قابل مقايسه وارزيابي با غولهايي مثل كوبريك كورساوا و نخبه هايي در زمان امروز مثل ديويد لينچ نيستند ) فكر كنم اگر قرار به مهم بودن باشد ارزش انها در حد ارسطو بودن در زمان خودشان است و نه بيشتر از آن

علیرضا سلیمانی

با سلام خدمت آقا مهرزاد. البته اگر قرار به انتخاب بهترین اختراع های بنیادین و فنی در سینما باشه میشه این لیست اخیر سایت اند ساوند رو تحمل کرد. حال آنکه منتقدان پا را بسیار فراتر گذاشته اند و ارزش انتخاب خود را تا بهترین فیلم تاریخ سینما بالا می برند. ما در این دوره و زمانه به مخترع برق، هواپیما، اتومبیل، ابزارهای اولیه مثل چکش و غیره در موزه های خود احترام می گذاریم. همیشه سپاسگزار آنها هستیم به خاطر خلق ایده ها و خلاقیت های جریان ساز خود. اما در این عصر مدرن پر سرعت آیا می توان از بین این همه اتومبیل مدرن و راحت و امن، اولین اتومبیل ساخت بشر را به عنوان بهترین اتومبیل تاریخ انتخاب کرد؟ اگر چه این مقایسه بین هنر و سایر ابزارها و لوازم ساخته شده برای آسایش بشر کار بیهوده ایست و نتیجه ای ندارد. شاید فردی به اتومبیل های لوکس و کلاسیک علاقه داشته باشد و بین این همه انتخاب و آپشن جدید، آن قدیمی ها را بپسندد اما نباید ادعا کند که فلان اتومبیل کلاسیک، بهترین اتومبیل تاریخ جهان است! و این تعجب زمانی بیشتر میشود که برآیند رای 846 منتقد به همان خودرو جریان ساز قدیمی (سرگیجه) به عنوان بهترین خودرو تاریخ معطوف شود!!

اشکان

ده فیلم منتخب من: گلادیاتور هفت se7en مظنونین همیشگی مخمصه heat آخرین موهیکان the last of the mohicans پدرخوانده بر باد رفته نوای موسیقی(اشکها و لبخندها) ساعت بیست و پنجم پرونده کوئیلر the quiller memorandum و البته بسیاری فیلمهای به یاد ماندنی دیگر

اشکان

اضافه بفرمایید: هوش مصنوعی A I وکیل مدافع شیطان بعضی ازفیلمهای فرانسوی دهه 60 و 70 با بازی بزرگانی چون لینو ونتورا (که خیلی دوستش دارم) و میشل کنستانتن و کمی هم ژان گابن