زمان، تخیل، انتخاب (درباره فیلم آقای هیچ کس ساخته ژاکو ون دورمل)

 

نام ژاکو ون دورمل برای سینمادوستان ایرانی، بیش تر یادآور فیلم روز هشتم است، همان اثر سرخوشانه و جذابی که درباره تأثیر رفتار و روحیات یک جوان منگل بر زندگی مردی افسرده و بریده بود. این فیلمساز دو سال قبل، فیلم آقای هیچ کس ( Mr nobody) را ساخت که به رغم ارزش های فراوانش، نمی دانم چرا در رسانه ها و نشریات سینمایی ما، بازتابی نداشت. آقای هیچ کس در قیاس با روز هشتم، فیلمی بسیار رادیکال تر و در عین حال آکنده از جزئیات فراوان ساختاری و روایی و مضمونی است که یکی از مهم ترین دغدغه های آدمی را در تاروپود داستانش دنبال می کند: انتخاب.

داستان از آن جا شروع می شود که در صد و اندی سال بعد،  که بشر بر مرگ و پیری غلبه یافته و به ساحت جاودانگی دست پیدا کرده است، پیرمردی به نام نیمو به عنوان آخرین انسان از نسل قبل که در آستانه مرگ است، در مصاحبه با یک خبرنگار می خواهد از خاطراتش صحبت کند. در خاطره او، از جدایی والدینش سخن به میان می آید و این که او در 9 سالگی ناچار بوده بین پدر و مادرش، یکی را برگزیند. داستان فیلم، هر دو سویه انتخاب او را بررسی می کند و سرنوشتی را که از پی گزینه هایش شکل می گیرد، روایت می کند...

احتمالا با این خلاصه داستان به یاد آثاری از قبیل بخت کور کریشتف کیشلوفسکی و درهای کشویی پیتر هویت افتاده اید؛ اما در عین این که ون دورمل در آقای هیچ کس بحث احتمالات هر یک از گزینه های  بزنگاه های انتخابی را در فراگردی تقدیری، همانند آن دو فیلم دنبال می کند، گستره و عمق موضوع را هم شدت می بخشد و هر یک از مسیرهای احتمالی را باز با مقطع های انتخابی و متنوع دیگر مواجه می سازد. پیچیدگی اساسی فیلم از همین جا نشأت می گیرد. پیرمرد در خاطراتش، سه زن را به یاد می آورد که دقیقا معلوم نیست و قطعیت ندارد که کدام یک از آن ها همسرش بوده اند: الیس افسرده، آنای پرشور و یا جین منفعل. روایت سیال فیلم، فضایی را شکل می دهد که تا تماشاگر می خواهد اطمینان کند یکی از این سه زن با شخصیت اصلی داستان به سر می برد، سر و کله دیگری پیدا می شود و روایت سرنوشت دیگری می یابد. حتی مرگ نیمو هم به تناسب زندگی با هر کدام از این سه زن متفاوت رقم می خورد: در مراوده با آلیس دچار سانحه با موتور سیکلت می شود و به کما فرو می رود، در زندگی با آنا اتومبیلش به دریا سقوط می کند و خوراک کوسه ها می شود و در همراهی با جین، به وسیله شلیک گلوله یک خلافکار کشته می شود. بامزه این جا است که حتی این مرگ ها هم پایان ماجرا نیست و مثلا زمانی که نیمو در کما فرو رفته، در ذهن خود داستانی می سازد و با وارد کردن خود به داستانش، ماجرای فیلم را ادامه می دهد.

آقای هیچ کس، آکنده از رفت و برگشت های زمانی است تا اهمیت انتخاب و تصمیم را در تعیین سرنوشت مطرح کند. در جایی از فیلم روی این نکته که «اگر زمان وجود نداشت، انتخابی هم در کار نبود» تأکیدی صریح به عمل می آید تا موجودیت مختارانه هویت بشر در تناسب با این عنصر فضایی تعریف شود. البته فیلم در شکلی بسیار مفرح، با استفاده از تئوری تأثیر پروانه ای، ماجراهای تقدیری را هم تبیین می کند. مثلا نحوه آشنایی والدین نیمو چنین مطرح می شود که پروانه ای در جنگلی دوردست پرواز می کند و تکان ناشی از بال هایش بادی را به وجود می آورد و توفان ناشی از آن به شهر می رسد و برگی را روی پیاده رو می اندازد و پای پدر نیمو روی آن  می رود و لیز می خورد و با افتادنش روی زمین، توجه مادر نیمو را جلب می کند و بدین ترتیب این دو با هم آشنا می شوند و ازدواج می کنند!

لحن پرمطایبه و تخیل برانگیز فیلم، ذره ای از اهمیت مفاهیم اساسی ای که در روایتش بازگو می شوند نمی کاهد. در عین حال، عناصر و موتیف های ساختاری و فرمی کار که در رنگ و اشیاء و ضرباهنگ و تکرار و کات ها جلوه می شوند، حسی شیرین و لذتبخش ایجاد می کنند که در تعامل با مختصات محتوایی اش، از فیلم اثری به یاد ماندنی می آفریند.

یادداشت بالا در شماره اخیر هفته نامه آسمان درج شده است.

/ 15 نظر / 87 بازدید
نمایش نظرات قبلی
حمید سلجوقی

سلام استاد "جی ادگار" دیدم یا من کلا از هیچ فیلمی خوشم نمیاد یا واقعا خیلی خواب آور بود!

بی تعارف

جناب دانش. چیزی که نوشتم دقیقاَ کاری وبد که این پرونده کرده بود. احمق فرض کردن خواننده ها کار کیکی نیست؟

امیر

با سلام آقای دانش احتمالن شما اطلاع دارید که دقیقن کی فهرست نامزدهای فیلم خارجی اسکار اعلام می شود؟

محمد امین

این نقد را در آسمان خواندم و ترغیب شدم فیلم را ببینم...

رضا

این فیلم را بسیار دوست داشتم. نکته جالبی که این فیلم داشت (یا به نظر من آمد) این بود که فیلمساز با اینکه نگاهی فلسفی به مقوله زمان ، تصادف ، انتخاب و جبر و اختیار و نسبت بین واقعیت و حقیقت و ... داشت ، اما نخواسته بود نتیجه گیری شخصی خود را مبنی بر اینکه این عالم و تقدیر ما غایتمند است (نگاه خداباور) و یا اینکه مجموعه ای از تصادفات و پیشامدهای ریاضی است ، به بیننده القا کند. فقط به نمایش واکاوی های فلسفی به زبان سینمایی و حلاجی مساله پرداخته بود و ادامه تفکر و تحلیل و احتمالا نتیجه گیری نهایی را به مخاطب واگذاشته بود. راستی نوشته جدید شما درباره یه حبه قند (بررسی تطبیقی جنبه هایی از این فیلم با آیه شریفه ای از سوره اسرا) هم بسیار زیبا بود. البته می دانم نیازی به تعریف من ندارید. اما خواستم تشکر کنم.

محمود

نقد جالبی بود دقیق و حسابشده

حمید

بنظرم این فیلم نبود بیشتر شبیه تک گویی بی نتیجه ی نویسنده کارگردان بود. لذت که نبردیم ایکاش حداقل بعد از دوساعت یه مطلبی چیزی عایدمون میشد. بنظرم آشکارساختن حقیقت پنهان یک واقعیت گنگ و پیچیده ربطی به گنگ و پیچیده کردن یک حقیقت آشکار نداره، منظورم اینه که نیازی نیست دوساعت حرف بزنیم(بدون داستان و جذابیت) تا بگیم "سرنوشت شما انتخاب شماست"!!!!

arghavan

فیلم جالبی بود. از نظر من که هنوز 19 سالمه و خیلی وقتا راجع به فلسفه ی فیلم ها کم میارم، عالی بود. ممنونم از متن مفیدتون. تاثیر گذار بود

راضیه

به نطر من این فیلم خیلی جالب بود.از وقتی که دیدمش خیلی ذهنم رو درگیر کرده. نقدتون خوب بود اما از نطر من بعضی قسمتاش نیاز به تحلیل بیشتری داشت. بممنون .