درباره شخصیت توشیرو میفونه در فیلم هفت سامورایی

عنوان فیلم با توجه به عددی که به عنوان صفت پیشینی واژه سامورایی آمده است ، گویای تمرکز بر فردیتی است که اثر روی آدم های اصلی داستانش دارد. بنابراین در کنار توده جمعیتی کشاورزان و توده جمعیتی راهزنان ، هفت فردیت انسانی در مسیر قصه شکل می گیرند و روایت را پیش می برند. هر یک از این هفت نفر ، جدا از روحیه سلحشوری که از ویژگی های عمومی مکتب سامورایی ها است ، مختصات رفتاری خاص خود را نیز دارند که در واقع قرار است وجه تمایزشان را رقم بزند. کامبه ئی ( با بازی تاکاشی شیمورا) رهبر گروه است و بنا بر موقعیت ویژه اش ذهنیت و رفتاری نظم دهنده و سازمان بخش دارد.گوروبه ئی ( با بازی یوشیو اینابا ) هوشمندی قابل توجهی در رزم آوری دارد. کیوزو ( سی جی میاگوچی) مردی کم حرف و درون گرا است . هیهاچی ( مینورو چیاکی) بذله گویی اش شاخص است. کاتسوشیرو ( کوکیمورا) جوانی است جویای آموختن معرفت و فنون سامورایی که خامی های اقتضای سنش را دارد. شی چی روجی( دای سوکه کاتو) از دوستان قدیمی کامبه ئی است. و...در این میان هفتمین نفر تبار سامورایی ندارد. تا حدی خل و چل می نماید و پا بدهد از سیاه مستی هم ابایی ندارد. ظاهر ماجرا حکایت از فرعی بودن او در کنار شش سلحشور اصلی گروه می نماید. او حتی خودش را به نوعی به گروه تحمیل می کند و بنا بر دعوت کسی به این میدان فراخوانده نمی شود. اما در واقع او اگر نگوییم  اصلی ترین فرد گروه است ، دست کم از سرنوشت آفرین ترین آدم های این مجموعه است و البته به همین نسبت هویتمندترین شخص در بین سامورایی ها. او البته نامی ندارد. گروه بر اساس شجره نامه دروغین و سرقتی اش ، همان نام کی کوچیو – پسرکی 13 ساله! – را به او می دهد. اما این آدم بی نام و بی کس و کار و مشنگ ، عملا تبدیل به موثرترین فرد مجموعه می شود. نقش آفرینی منحصر به فرد توشیرو میفونه در قالب این شخصیت به خوبی گویای وزن او در کنار سایر سامورایی ها است. اما مگر او چه می کند که چنین هویت وزینی برایش فراهم می آید؟

 

1-    او نخستین ، کنشمندترین و پیگیرترین آدم در اصرار برای حضور در گروه است. حتی قبل از کاتسوشیروی جوان ، این اوست که به دنبال کامبه ئی راه می افتد و البته به دلیل غرورش ، صراحتا انگیزه اش را بیان نمی دارد و حتی با رییس وارد چالش کلامی می شود. اشتیاق توام با غرور تضاد دلنشینی را برای این شخصیت ایجاد کرده است که از سایرین به شدت متمایزش می سازد.

2-    ما از گذشته هیچ یک از سامورایی ها اطلاعی نداریم. کی کوچیو تنها سامورایی است که به تبارش نقب زده می شود و پایگاه دهقانی اش برملا می شود و از آن فراتر موقعیت معیشتی اش در ریزه کاری هایی مانند این همانی سازی با کودک یتیم و یا سرقت تجهیزات سامورایی های مرده و...تبیین می شود. شناسنانه او در قیاس با بقیه بسیار کامل تر است.

3-    کی کوچیو ساحتی آسمانی و اسطوره ای ندارد. زمینیِ زمینی است. مست می کند، فحش می دهد ، از تماشای زنان لذت می برد ، ادای روستایی ها در می آورد ، برای کودکان نمایش اجرا می کند تا بخنداندشان ،  از جمع آوری غنیمت لذت می برد و...او یک مخالف خوان اساسی در جمع سامورایی ها و روستایی ها است. تنها او است که از فرمان کامبه ئی سرپیچی می کند و به میل خود رفتار می کند؛ کما این که در زمان خاکسپاری هیهاچی هم در میانه گریستن دسته جمعی حضار برمی آشوبد و از گریستن نهی شان می کند. دیگران هر یک در راستای شخصیت و موقعیت شان وجوه مثبت دارند ولی او ملموس ترین سامورایی در نزد مخاطب است.

4-    گذشته او فرایندی پیچیده را برای موقعیت کنونی اش رقم زده است. او نه سامورایی است نه روستایی و از همین رو در میانه ای نامشخص در بین این دو طبقه اجتماعی قرار می گیرد. برای همین است که به همان نسبت که به روستائیان می توپد و تحقیرشان می کند ، سامورایی ها را خطاب قرار می دهد. سکانس تعیین کننده اعتراض سامورایی ها به زره دزدی او و سپس افشاگری طبقاتی کی کوچیو درباره نقش سامورایی ها در بدبخت ساختن روستایی ها اوج این روند است. بی جهت نیست وقتی که سامورایی ها تازه وارد روستا می شوند و با استقبال سرد اهالی آن جا رو به رو می شوند ، کی کوچیو از شادی در پوست خود نمی گنجد و دائما قهقهه سر می دهد.

5-    اشاره به برخورد سرد روستائیان در بدو ورود سامورایی ها به دهکده شان شد. چنین برخورد سردی می توانست به سهولت به ترک روستا توسط سامورایی ها بینجامد و ماجرا از اصل منتفی شود. اما دقیقا این کی کوچیو است که با نواختن ساز هشدار ، روستائیان را از مخفی گاه هایشان به بیرون می کشاند و ماجرا را تداوم می دهد. بعد از خاکسپاری هیهاچی هم باز او است که افسردگی دسته جمعی روستائیان را با برافراشتن پرچم التیام می بخشد و روحیه سلحشوری می آفریند.

6-    او اولین فردی بود که به دنبال کامبه ئی راه افتاد و آخرین سامورایی ای بود که کشته شد و البته این مرگ پیامد حماسی منحصر به فردی نیز داشت: کشتن سردسته راهزنان که در مخفی گاه زنان موضع گرفته بود. بی جهت نیست که دوربین استاد ، مرگ او را هم حتی متفاوت از دیگران ثبت می کند و با قرار دادن زاویه بالاتر جسدش در قیاس با جسد به پایین افتاده رییس راهزنان ، شمایل حماسی اش را در قاب تصویر هم ترسیم می کند. مرگ سه سامورایی دیگر ، اگرچه دردناک و پرحس و حال است ، اما میزانسنی که به کی کوچیو اختصاص دارد ابعادی مضاعف را در این راستا برایش شکل می دهد.

7-    توشیرو میفونه در حدود 15 فیلم از آثار استاد نقش ایفا کرده است که هر یک ویژگی های ممتاز خود را داشت ( نگارنده در عین ارادت به اغلب آثار کوروساوا ، آن هایی را دلنشین تر می انگارد که میفونه درشان بازی داشته است) اما بازی او در هفت سامورایی بالکل متفاوت از سایر نقش آفرینی هایش برای استاد است. تلفیق جنون و غرور و سلحشوری و دلقک بازی و اندیشمندی و طغیان و...در قالب یک شخصیت واحد ، فرایندی بسیار پیچیده و غامض است که تنها از  نگاه تند ، زبان پرتحرک بدن و روح کاریزمایی جاری در شمایل میفونه می توانسته به درون مسیر هفتمین سامورایی حماسه کوروساوا نفوذ یابد. پرچمی که هیهاچی برای گروه شان درست کرد ، به درستی موقعیت او در کنار سایر سامورایی ها تبیین کرده بود: ستاره ای که در کنار شش دایره می درخشد.

مطلب بالا بهار پارسال در ماهنامه 24 درج شده است.

/ 9 نظر / 107 بازدید
روزبه شريفيان

هفت سامورایی استاد کروساوا اکشن ترین فیلم سینمایی دوران کودکی و نوجوانی ما بود در روزهایی که تلوزیون در کمال خساست فیلم میگذاشت و آنچنان بیرحمانه اول و وسط آخر فیلم را سانسور میکرد فکر کنم بیاد ماندنی ترین فیلم آنزمان ما همین هفت سامورایی کروساوا بود ( اگر چه چندی بعد از آن پای فیلم انتقام و مردان اهنین وکمیسر یا بازرس رومانیایی وبعد از آن ... به سینما و تلویزیون باز شد ) که البته آنروزها ما هنوز نمیدانستیم شاهکار یعنی چه این جمله از کی بود ؟ کروساوا تنها کارگردانی است که هیچ فیلم بد يا حتي متوسطی در کارنامه اش ندارد و همه فیلم هایش در نوع خود شاهکارند ( فکر کنم از كاپولا باشد ) چه قدر با اين فيلم و شخصيتهايش زندگي كرديم يك اعترافي بكنم من آنروزها هر وقت توشيرو ميفونه در آخر فيلم كشته ميشد بغضم ميگرفت هفت دلاور هم از روي داستان هفت سامورايي كروساوا ساختند به نظر شما قهرمانان شميشر زن كروساوا بيشتر به دل مينشينند يا ششلول بندهاي داستان جان استرجس؟ با اين كه در دنياي سينما نقش آفرينان هفت دلاور خيلي خيلي ستاره تر و شناخته تر بودند

دکتر هانیبال لکتر

درود به مهرزاد دانش...راستش دقیقا نمیدونم چطوریه که در تمام اثارارزشمندیک رگه هایی هست که میشه اونها رو با چیزهای ناب دیگه و یا حقایق دست اول تطبیق داد.. ایا نوع تمرکز زیاد و یا افتادن در جهت درست قصه گوییه که لایه های درست رو اضافه میکنه به اثر و یا الهامات هنرمند و یا اگاهی خالص و شایدم ترکیبی از اینها ..از این نظر شخصیت کی کو چیو توی هفت سامورایی واقعا مثال شاهکاریه..بنظرم میاد که این شخصیت انگار یک بوم سفید نقاشیه که میتونه نقش هر کدوم از شخصیتهای انسانی رو به خودش بگیره و همزمان نقدشون کنه.. انگار تمام رسم و رسوم اییین های اجتماعی براش خنده داره و در عین حال میدونه در چه زمانی اونها رو بکار ببره.. که از این جهت هم اون اجتماع رو به باد نقد میگیره که خودشون هم بلد نیستن با ایینشون چکار باید بکنن ...انگار بقیه به اون حالت و یا کلمه به شکل تعارف نگاه میکنن ولی اون دقیقن معنی اون حالت و یا کلمه براش مهمه ..مثل ادمیه که از جهان دیگه اومده و همه چیز این دنیا همزمان براش جالبه و هم خنده دار و هم نقد داره بهشون ..انگار کل رفتار بشری رو به تمسخر میگیره و همزمان به عنوان یک انسان به زیبا ترین شکل در شکل حماسی ..

دکتر هانیبال لکتر

... اون شرکت میکنه و کشته میشه...ادم با خودش میگه کاشکی همچین شخصیتی فقط انتقاد میکرد و در اون ماجرا شرکت نمیکرد ... ولی خب اینجاش دیگه یک نوع انسان رو نشون میده .. شاید بخشی که در تمام انسانها هست .. که نمیدونه واقعا توی این عالم چکار میکنه و ناچار توی یک ماجرایی و یا توی یک زندگی نقشی رو بازی میکنه.. ولی همچین شخصیتی علاوه بازی نقش خودش تمام شخصیتهای دیگه بشری رو هم باز تاب میده ...توی مقاله ای خوندم که کوروساوا این شخصیت رو بخاطر این اضافه کرده که از تلخی داستان کم بکنه .. ولی واقعا باور کردنش سخته چون معجزه هفت سامورایی دقیقا این شخصیته.... خیر و سلامتی

حمید سلجوقی

همه نوشته هاتون که مال پارساله.پس امسال چی استاد؟ امسال را دریاب

محمد

سلام. جای بهتری برای درج این کامنت ندیدم آقای دانش! می‌بخشید اگر به این نوشته شما بی‌ربط است: تحلیل شما بر فیلمنامه <به همین سادگی> رضا میرکریمی در مجله فیلم، از نوشته‌هایی ست که ـ دست کم ـ هفته‌ای دوسه بار می‌خوانم. و هربار نکته‌ای می‌آموزم. نوشته کوتاهی ست، اما عمیق و موشکافانه. لذت بردم و افق‌های دیگری از فیلم را برایم گشود.

maryam

salam aghaye danesh bebakhshid keyboard farsi nadaram seriale vazeeat sefid ra mibinid??? agar matlabi darbareye an dar nashriat neveshtid hatman dar weblog ham begozarid merci

حمید

نمی دونم شاید سوال بچگانه ای باشه اما... بهترین فیلمی که تا به حال دیدید چی بوده؟ لطفا فقط یک مورد را اشاره فرمایید

شهرام

مهرزاد جان نقدت بر فیلم زیبای هفت سامورایی را خواندم به واقع من نیز 20 سال است مفتون این فیلمم و بارها و بارها آن را دیده ام ، اشاره های تو بر بعضی ار ظرافتهای فیلم مرا با درک بهتری از فیلم و استادی میفونه و کوراسوا آشنا کار ، ممنون

اشکان

کاملا موافقم. فیلمهای این زوج هنری (کوروساوا و میفونه ) چیز دیگری است. یاد شاهکاری دیگر چون ریش قرمز هم به خیر