مرد پنگوئنی (درباره فیلم هیچکاک)

 مشکل اساسی فیلم هیچکاک، فقدان یک استراتژی مشخص در پیشبرد روایت و مفهوم اثر است. طبق آن­چه در تیتراژ فیلم آمده است، این فیلم را بر مبنای کتابی با نام «الفرد هیچکاک و ساخت روانی» نوشته استیفن ریبلو ساخته‌اند. ریبلو مدعی است که این کتاب بر اساس تحقیقات و مصاحبه‌های فراوان با کسانی که به نوعی در جریان ساخت روانی بوده‌اند حاصل آمده است. ما که این کتاب را نخوانده‌ایم و قاعدتا درباره‌اش نمی‌توان نظر قطعی داد، اما اگر هم به فرض رویکرد کتاب به موقعیت هیچکاک در آن مقطع خاص و حتی فضاهای سوء­تفاهمی رابطه فرضی همسرش آلما با ویتفیلد کوک (فیلم­نامه­ نویس برخی آثار هیچکاک) درست باشد (که بسیاری معتقدند موضوع از اساس تخیلی است)، آن­چه در فیلم مشهود است، ناتوانی در پرداخت متقاعدکننده موقعیت مزبور است. به نظر می‌رسد کارگردان آن­قدر درگیر برخی جلوه‌های ظاهری کار مانند شباهت ­سازی صوری بازیگران با شخصیت‌های واقعی (که تازه این نیز در برخی زمینه‌ها موفق نیست: هلن میرن با آن همه تفاوت جثه چگونه قرار است تداعی­ کننده آلما رویل باشد؟) و یا اشاره به برخی عادات رفتاری کاراکتر اصلی فیلم (مثل امتناع هیچکاک از رانندگی اتومبیل) بوده است که دیگر فرصت تأمل درباره زمینه­ چینی منطقی و باورپذیر ارتباط بین شخصیت‌های محوری را نداشته و در نتیجه، کار به سخیف‌ترین تأویل‌ها درباره منبع نبوغ این کارگردان بزرگ سوق داده شده است: این­که به جای اندیشیدن به میزانسن در فضای پشت صحنه، دائما در حال چشم ­چرانی از دریچه‌ها است و این­که پرداخت فصل درخشان قتل ماریانِ فیلمِ روانی در اثر هیجاناتِ غیرتی شدن­های زن و شوهری بوده است!

فیلم با تأکیدهای عقیم روی جلوه‌گری جنت لی (با بازی جوهانسن) در مقابل هیچکاک فضایی را بی‌جهت می‌گشاید که فرجام و معنایی برایش معلوم نیست. آیا الما بابت این جلوه‌ها و توجه‌ها ناراحت است؟ مگر او خودش جنت لی را پیشنهاد نکرده بود؟ و مگر این بار نخست بوده که هیچکاک با یک موطلایی هالیوودی کار می‌کرده؟ در همین قیاس سایر روابط شخصیت‌ها هم ابتر و بی‌ربط است: از ابراز علاقه نامتعارف کوک به الما گرفته تا غر زدن‌های ورا مایلز (با بازی جسیکا بیل) درباره اعمال دخالت‌های بی­جای هیچکاک در زندگی خصوصی بازیگران و از همه بد‌تر اوهام مالیخولیایی هیچکاک در حرف زدنش با شبح قاتل دیوانه‌ای که فیلم روانی با الهام از او ساخته شده بود. با توجه به این همه سهل­ انگاری در پرورش شخصیت‌ها و موقعیت‌ها، جای تعجبی ندارد که بازیگر مولفی همچون آنتونی هاپکینز به رغم تلاش زیادش برای فرو رفتن در قالب هیچکاک، بیشتر شبیه مرد پنگوئنی داستان بتمن از آب درآمده است.

مطلب بالا در ماهنامه 24 درج شده است.

/ 30 نظر / 9 بازدید
نمایش نظرات قبلی
الناز .ن.د

نظرات دوستان رو خوندم و در این نیمه شب(دم صبح) که بی خوابی سراغم اومده کلی خندیدم! قاعداتا کسانی که به وبلاگ منتقدان معتبری مثل شما سر میزنن باید با امثال افرادی که به سایت هایی مثل کافه سینما رجوع میکنن(که برای گدایی چندکامنت به بدترین و پیش پاافتاده ترین روش ها متوسل میشه ) اندکی فرق داشته باشن. اما این جماعت همه جا ممکنه یافت بشن!!! اون سایت که مدتهاست به حمله سایبری دچار شده و عده ای افراطی و عده ای بیکار مرتب نیاز کافه داران رو تامین میکنن. چقدر ملت ما سطحی نگر شدن که افتخارات یک کارگردان رو نمیبینن اما بوسه اش رو میبینن .مدرک عالی یک پروفسور رو از استنفورد با رتبه4 نمیبینن اما عکس دره ی توریستی و معدن رو در مضحکه ای به نام مناظره میبینن!! امروز رو میبینن اما دیروز رو فراموش کردن ! چقدر مشغول کردن این جماعت به اباطیل راحت هست ... چقدر حکومت کردن بر این مردم اسان است... (ببخشید که به پست ارتباطی نداشت)

داریوش

سلام.آقای دانشدوتا سوال داشتم: شما نقدهایی که خسرو دهقان دهه 70 مینوشت رو بیشتر دوست داشتین یا نقدهای احمد طالبی نژاد؟ منتقد محبوتان در دنیا کیه؟ممنون

فرداد

این پیام رو در جواب نوشته خانم الناز می نویسم.بنده هم هرروز به این وبلاگ و سایر وبلاگ های معتبر سر میزنم،ماهنامه فیلم میخوانم و سایر مجلات معتبر،اما به سایت کافه سینما هم سر میزنم.حالا به هر دلیلی.شاید نوشته هایش برایم مهم و جالب نباشد اما سرزدن به یک وبلاگ یا سایت سطحی نگر ملاک خیلی چیزها نیست.

اشکان

ببخشید من در کاری که ربطی به من ندارد فضولی می کنم اما از پاسخ مودبانه جناب فرداد به نوشته خانم الناز گرامی لذت بردم. البته صحبتهای خانم الناز به خصوص در زمینه ساده نگری و سطحی بودن بخشی بزرگ از هموطنان (و البته نه همه) را قبول دارم.

فرداد

سلام خدمت جناب اشکان،حرف شمافضولی نبود.اینجایک وبلاگ برابحثهای خوب و مودبانست،امیدوارم خانم النازازحرفای من ناراحت نشده باشد.حرفایشان درست است.اماهمانطورکه عرض کردم سرزدن به یک وبلاگ یاسایت به خصوص ملاک خیری چیزهانیست.هرچندسطحی نگری و فراموشی عده زیادی از هموطنان ما باعث این بسیاری ازمشکلات کنونی ماست.

احسان

جناب دانش عزیز،سوالی داشتم از خدمتتان. نمایش ابر در حال تغییر شکل در بعضی از فیلمها به چه معناست. برای مثال: در راشامون کوروساوا هنگامی که توشیرو میفونه زانو زده با دست های بسته در محضر قاضیست،به آسمان نگاه میکند،بلافاصله دوربین برای مدتی ابری در حال تغییر شکل را نشان میدهد. یا در اوایل اسکندر الیور استون هنگامی که کالین فارل با اسبش روی لبه پرتگاهی ساکن است دوربین ابری را نشانه میگیرد. بطور کلی در فیلمهاب ژاپنی بالخصوص در کارهای کوروساوا بیشتر دیدهم.در آشوب هم هنگام خواب پیرمرد بعد از شکار این ابر کذایی نشون داده میشه.ممنون میشم توضیح بدید. با تشکر

سعید

کتابی در زمینه معرفی انواع ژانرهای سینمایی معرفی کنید .لطفا

حسین

سلام. ببخشید یک سوال بی ربط! چرا آخر فیلم پرده آخر اینقدر عجیبه؟! اصلا آخر فیلم دقیقا چی میشه؟

حسین

از جایی که گروه نمایش از خانه میروند و به پلیس برمیخورند، فیلم خیلی گیج کننده شد. آخرش را هم من نفهمیدم: اینکه آخر نمایش قرار بود چطور تمام بشود و چرا اینطوری تمام شد؟ می شود کمی توضیح بدهید.

امیر

بعد از مدتها سلام جناب دانش. به نظر من هم فیلم جالبی نیست و اصلا خوب در نیومده. نه ایده ها نه بازیها و نه روابط