سکانس طلایی فیلم 127 ساعت

 

 

تشنگی و بی‌آبی و تنهایی و درد، کار آرون رالستون را به آن‌جا رسانده که رویایی غریب در ذهنش شکل می‌گیرد: حضور در میان انبوه جوانانی همسن و سال خودش که در اتومبیلی میان برف و سرما و بوران به سرخوشی‌های جوانانه مشغولند و پس از این فصل نیز، ذهنیتی لذتبخش از خاطره‌ای شیرین برایش تداعی می‌شود. اما این‌ها فصل‌های برگزیده‌ام از فیلم 127 ساعت نیستند. سکانس مورد نظرم درست بعد از این فصل‌های یاد شده قرار دارد: جایی که آرون ناگهان با صدایی رعدگونه از خواب بیدار می‌شود و توجهش به آسمانی متراکم از ابر جلب می‌شود و بارش قطرات باران که لحظه به لحظه بیش‌تر می‌شوند، هم آرون تشنه را ذوق‌زده می‌کند و هم مخاطب را سرحال می‌آورد. اما این شادی لحظه‌ای، دیری نمی‌پاید. نعمت باران تبدیل به نقمت سیلاب می‌شود و آرون در آستانه غرق و خفگی در آب قرار می‌گیرد که به دلیل سُرخوردگی و لیزی پوست بدنش در مجاورت با آب، دست گیر مانده‌اش بین دیواره صخره وسنگ بزرگ، رها و آزاد می‌شود و سرانجام آرون خود را از گرفتاری چند روزه‌اش می‌رهاند و به سطح زمین می‌رساند. اتومبیلی در میانه بیابان قرار گرفته و آرون سوارش می‌شود و شتابزده خود را به اولین شهر در مسیر می‌رساند و درِ شیشه‌ای منزلی را که دختر محبوبش ساکن آن است، می‌کوبد اما نه صدایش از حلقوم درمی‌آید تا منظورش را به دختر برساند و نه دختر محلی به او می‌گذارد ...تا این که با برگشت روایت به حضور درمانده او بین دیواره و سنگ، می‌فهمیم آن‌چه تا به حال در این فصل می‌دیدیم، نه واقعیت؛ که پنداری حاصل از خواب بوده است.

چرا این سکانس را دوست دارم؟ به دلایل زیر:

1-   این فصل درست بعد از یک رویا و خواب آمده است. بنابراین با این که بعدا معلوم می‌شود خودش هم خوابی بیش نیست، در ابتدا شائبه غیرواقعی بودنش را مخاطب درنمی‌یابد. با این‌که ابری شدن و بارش ناگهانی آسمان به هر حال غیرطبیعی است، اما این تمهید فیلم‌نامه‌نویس، موجب می‌شود ماجرا لو نرود و هیجان در تماشاگر باقی بماند.

2-      در روایتی که قرار است تنها با یک آدم و یک محیط ثابت و یک گره محدود پیش برده شود، در نظر گرفتن چنین سکانسی هوشمندانه می‌نماید؛ چه آن‌که نوسانی را در منحنی مسیر داستان ایجاد می‌کند که باعث جلوگیری از روند یکنواخت فیلم‌نامه خواهد شد. در عین حال این نوسان قالبی منطقی نیز دارد: خوابی که برای هر فرد تشنه و دردآلودی به هر حال بروزش طبیعی است. جالب این‌جا است که سکانس مزبور در وسط روایت فیلم‌نامه قرار گرفته است.

3-   خوابی که در فصل طلایی‌مان روایت می‌شود قالب دوگانه دارد: هم رویایی شیرین است ( رفع تشنگی با باران و رهایی از تنگنا) و هم کابوسی وحشتناک ( قرار گرفتن در آستانه غرق‌شدگی و بی‌محلی دختر به قهرمان داستان). انگار این فصل چکیده بار مفهومی کل اثر در این زمینه است: مردی که به قصد خوشگذرانی راهی سفر می‌شود، اما سر از یک گرفتاری لاعلاج درمی‌آورد. پرورش این رویا/کابوس در دقایقی محدود که هم خلاصه‌ای نمادین از کلیت داستان باشد و هم نمایش‌گر موقعیت کنونی شخصیت اصلی ماجرا در میانه داستان، کار دشواری است که نویسنده متن از عهده‌اش برآمده است.

4-   نویسنده با قرار دادن قرائنی که به تدریج مشخص می‌کند ادراک‌های آرون از محیط پیرامون در این فصل خیلی هم تناسب با رئالیسم ندارد، تلاش کرده تا از فریب دادن کامل مخاطب هم پرهیز کند. به هر حال اگر در فیلم‌نامه‌ای و یا داستانی قرار باشد مخاطب را با خواب دیدن‌های شخصیت‌های داستانی غافلگیر کنیم، چندان وجه مطلوبی ندارد و نوعی سرکار گذاشتن او محسوب می‌شود، مگر آن‌که ماجرا آمیخته با برخی اله‌مان‌های مقتضی باشد که حس نامطلوبی در تماشاگر ایجاد نشود. دنی بویل این اله‌مان‌ها را به خوبی رعایت کرده است. مثلا از وقتی که اتومبیل وسط دشت ظاهر می‌شود، تا حدی حدس می‌زنیم که ماجرا غیرطبیعی است، چرا که به لحاظ منطقی اتومبیل آن‌جا جایگاهی ندارد. بعد هم که جوان به سرعت وارد شهری می‌شود و سراغ منزل دختر می‌رود، دیگر تا حد زیادی متوجه شده‌ایم که این موقعیت‌ها نمی تواند واقعی باشد و حتما خوابی در کار است که با ارجاعاتی کوتاه به آرون چشم‌بسته در درون شکاف زمین، دیگر بویل خاطرمان را جمع می‌کند آن چه می‌بینیم خواب است و بدین‌وسیله از غافلگیری کاذب و ناموجه‌مان جلوگیری به عمل می‌آورد.

5-   بویل می‌داند چیدمان فصل‌ها را چگونه انجام دهد. در فصل ماقبل سکانس طلایی‌مان، رویایی شیرین و غریزی نشان‌مان می‌دهد؛ بعد از آن در سکانس مورد نظر به رویا/کابوس می‌رساندمان، و در فصل بعدی وارد واقعیت‌مان می سازد که البته فضایی فانتزی/خودآگاهانه دارد: آرون خودش برای خودش نمایش اجرا می‌کند و در قالب مجری یک برنامه تلویزیونی با خودش مصاحبه می‌کند و از طریق دوربینش یک شوی جذاب می‌آفریند. دلیل آخرم برای گزینش فصل مزبور، همین چیدمان منطقی برای کنترل و هدایت احساسات مخاطب است که در پس و پیش مقطع مورد اشاره لحاظ شده است.

مطلب بالا در شماره اخیر ماهنامه فیلم نگار درج شده است.

/ 9 نظر / 44 بازدید
محمود

اقای دانش ،من ،سکانس مربوط به رویایی که ارون روی مبل می شینه و سپس به خانه می ره و با خواهرش مشغول پیانو هستش و بقیه سکانس رو دوست دارم.ممنون از بابت نوشته

شکوفایی(مینا)

ممنون. به هر حال این روزها سرم گرم درسهاست و کمتر به سایتها و مجلات سر میزنم. به لطف شما چهارشنبه رفتم و فیلم را دیدم. هرچند ردیفهای جلو به ما که خیلی عجله ای نشان ندادیم رسید و کمی ناراحتی چشم معمولا اینجور موقعها اذیت میکند اما عالی بود. باز هم ممنون.

محمود

اقای دانش،من هم با شما موافق هستم که به این فیلم کمتر از حقش پرداخته شد.اقای دانش میشه گفت که یکی از موتیف های اصلی این فیلم در فیلم نامه،عنصر{خیال}هستش؟ اقای دانش ،یک توضیح مختصر در مورد موتیف و مایه ،اگه میشه بگید.ممنون

شهرام

سلام دوست کهن مدتهاست که ا رهم دوریم و میترسم فراموش شده باشم. اما من فراموشت نکردم. چون فعالانه نقد می‌نویسی. چند سالی است به خاطر بیماری فرزندم مهاجر ارومیه شده‌ام. چیزکی هم می نویسم. مشتاقانه منتظر نظراتت در مورد مطالبم هستم. سپاسگزارم

لیلا حسنوند

سلام ، روز بخیر دوست فرهیخته ... مطالب وبلاگ شما خواندم ...با احترام دعوتید به ...... شعر شهبازي، شعري است که در حد فاصل بين مولفه‌هاي اينجايي- بومي- يا شعر پسانيمايي قرار مي‌گيرد. و........

فيتزكارالدو

1) مثل هميشه خوب و درست نوشتيد و تحليل نموديد 2) بعضي نوشتند كه داستان اين فيلم داستاني استثنايي و نادر است. ولي من معتقدم داستاني است كه براي همه ي ما اتفاق افتاده . هر كدام از ما در جايي و در موقعيتي مجبور به بريدن يكي از دستهايمان شديم. به نظرم بهترين مطلبي كه هر نويسنده اي- چه منتقد سينمايي باشد و چه نباشد- بعد از ديدن اين فيلم مي تواند بنويسد چنين تيتر و موضوعي بايد داشته باشد: " يكي از آن دستهايي كه بريدم" 3)[گل]

مهدی حشمتی

سلام به نظر من این فیلم را می توان از زاویه های مختلفی دید و درباره آن نظر داد بر خلاف نظر شما این فیلم چندان توجه مرا جلب نکرد دلایل زیادی برای این امر وجود دارد مثلا با توجه به عنوان فیلم به راحتی می توان حدس زد که گرفتاری آرون رالستون تا پایان 127 ساعت به اتمام نخواهد رسید و پیشاپیش تماشاگر هرگونه تلاش وی را شکست آمیز می داند البته منظور من این نیست که ما هرگز نباید داستان و سرانجام فیلم ها را از قبل بدانیم بلکه به نظر من عنوان فیلم –حداقل در بعضی از فیلم ها - نباید تمامی محتوا را بیان کند. از منظر دیگر فرد گرفتار نیز در انتقال ترس، رنج و عذاب تنهایی و روبرو شدن با مرگ آنچنان موفق نیست و میزان و مقدار تلاش او آن قدر زیاد و همچنین طبیعی نیست که حس همزاد پنداری را برانگیزد . وضعیتی که حتی فکر کردن درباره آن وحشت انگیز است و نفس را درسینه حبس می نماید و می توانست تماشگر را در برابر صفحه نمایش میخکوب نماید آنچنان به نمایش در می آید که انسان به یاد تعطیلات آخر هفته – البته بدون حضور دوستان – می افتد. پیشنهاد می کنم یکبار دیگر فیلم را با دقت و بدون پیش زمینه فکری – گفته های منتقدان داخلی و خارجی - ببینید.

هی د

عالی بود . میدونید ، از اون فیلمایی بود ک تا آخرش ساکت نشستم و فقط نگاه کردم .