پس از زمین

پس از زمین، به رغم فضای ظاهرا مهیجش که در بستر ماجراهایی علمی تخیلی و در ساحتی آینده­ نگرانه با انواع و اقسام عملیات محیرالعقول اکشن از انفجار سفینه وسط فضا گرفته تا شمشیربازی با هیولایی کریه المنظر و گریز از پلنگ‌های سریع السیر و مبارزه با عقاب غول ­آسا و... شکل گرفته است، اثری به شدت کسالت­ بار با روایتی راکد است. ‌ام. نایت شیامالان در این فیلم، به سیاق چند اثر متأخر دیگرش، به  رعایت استانداردهای درست شخصیت‌پردازی و روایت‌پردازی بی‌توجه است. این­ که مخاطب با جلوه‌هایی متوالی و چشم­ نواز و خیره­ کننده از آسمان و زمین و فضا و بیگانگان وحشتناک مواجه شود، اما سر آخر هم درک کاملی از رابطه دو شخصیت اصلی داستان با آن همه عصاقورت­ دادگی‌های تصنعی و بازی‌های سرد و بی‌حال و خلأ حال و هوای انسانی پیدا نکند، هیچ فایده‌ای ندارد. استفاده از نشانه‌های نمادین مانند تأکید بر کتاب موبی دیک و یا توالی فلاش­ بک‌های پدر و پسر از دختر خانواده‌شان که قربانی هیولاهای فضایی شده است و یا تم اصلی متن که عبارت از غلبه بر ترس است، اثر مثبتی بر این موقعیت‌های راکد نگذاشته است. مشکل اساسی شیامالان، وادادگی در برابر جذابیت اولیه ایده مرکزی داستان‌هایش است و بعد از آن دیگر فکری به حال چگونگی پرورش موقعیت‌های دراماتیک که بر حول این محور باید شکل بگیرد نمی‌کند. فیلم تا زمانی که هنوز سفینه به روی زمین سقوط نکرده است، تا حدی متعادل و چه بسا جذاب به نظر برسد، اما بعد از آن، همه چیز در حجم متراکمی از شعارهای شبه فلسفی و قطعات غیر مرتبط اپیزودیک داستانی باقی می‌ماند که در فرجامش، نه تحول پسربچه در چیره شدنش بر ترس، باورپذیر از آب درمی آید و نه دگرگونی پدر در شکستن یخ احساسات پدرانه‌اش و بدین ترتیب، پایان خوش ساده­ انگارانه ­ای بر داستانی کشدار و حوصله­ بر افزوده می شود تا فهرست نقصان­ های فیلم به حد کمال برسد.

 

مطلب بالا در سایت ماهنامه فیلم درج شده است.

/ 5 نظر / 7 بازدید
اسی

با سلام شما سریال "بریکینگ بد"را دیده اید؟اگر دیده اید نظرتان چیست با تکر

آرش

واقعا فیلم بدی بود! نمی دانم چرا شیامالان نتوانست موفقتش در حس ششم را ادامه دهد.

آریا

آقای دانش شما فیلم آبی گرم ترین است رو دیده اید؟ اگر بله نظرتون در موردش چیه؟

اسی

با سلام "بریکینگ بد"جذابیت و کشش داستانی فرار از زندان یا 24 را دارد؟ببخشید که می پرسم چون وقت گذاشتن برای سریال به هر حال نیاز به تایید دارد که بیهوده وقت تلف نشود.

روزبه شريفيان

چيزي كه براي من جاي سوال دارد اين است كه در اين كشورهايي كه حمايت دولتي وجود ندارد و فيلم ها با سرمايه خصوصي ساخته ميشود وقتي فيلم با شكست تجاري مواجه ميشود وضعيت سرمايه گذار چه ميشود طبيعي است كه فيلم ضعيف هيچ جا فروش قابل قبول نداشته باشد از قرار معلوم فيلم و فيلم نامه ضعيف فقط معضل سينماي ايران نيست يا اين سرمايه گذاران آنقدر گردن كلفتند كه به اين راحتي از پا در نميآيند يا آنقدر بازار بزرگ است كه به هر حال يك جوري خرج فيلم را در مياورند