روزنه اخلاقی: فصل برگزیده شاهین مالت

آخرین سکانس شاهین مالت، به رغم طولانی بودن (زمانی نزدیک به 30 دقیقه از فیلم را به خود اختصاص داده است)، بهترین و پرکارکردترین قسمت از این اثر را تشکیل می دهد. ماجرای داستان فیلمنامه در این فصل به حادترین زاویه دراماتیک خود می رسد و قرار است آن چه که تا به حال درباره اش جنایت ها و معماهای مختلف انجام شده است، به گره گشایی نهایی اش نزدیک شود. در این سکانس، سام اسپید بعد از آن که مجسمه پرنده سیاه را بعد از آن همه فراز و نشیب به دست آورد و داخل صندوق امانت گذاشت، همراه با بریجید که احساس خطر و از سام تقاضای کمک کرده است، وارد دفتر کارش می شود، اما در داخل دفتر با حضور گروه خلافکار داستان شامل جوئل کایرو، کاسپر گوتمن، و ویلمر کوک مواجه می شود که اسلحه در دست او را نشانه گرفته اند و تهدیدش می کنند که مجسمه شاهین را تحویلشان دهد. علت این که این فصل در میان سکانس های مختلف فیلمنامه تجلی سینمایی تری دارد بر اساس نکته های زیر است:

1-      در این فصل تقریبا همه آدم های اصلی داستان حضور دارند؛ یعنی همه کسانی که در طول سکانس های پیشین، با رابطه هایی مبهم و تاریک، ماجرای مرموز جنایی قتل ها و سرقت ها را پیش برده بودند و حالا در کنار یکدیگر می توانند در مواجهه با یکدیگر بسیاری از رازهای نگفته را برملا سازند. در حواشی این سکانس، حتی حضور کاراکترهای جزئی تر هم مثل منشی دفتر اسپید که مجسمه را برایش می آورد و لحظاتی کنار در ورودی دیده می شود و یا دو مامور پلیس که در کل داستان سام با آن ها درگیر بود، رقم می خورد. این ویژگی وزنه این سکانس را در مقابل بقیه فصل ها بیش تر کرده است و پیچیدگی درام را هم به همان نسبت غنی تر نشان می دهد.

2-      کل این فصل در یک لوکیشن واحد سپری می شود که نهایتا آدم ها در داخل آن در اتاق های فی ما بین دفتر گذرهایی محدود انجام می دهند. خلاقیت فراوانی می طلبد که در چنین بستر کم تحرکی، انرژی ای دراماتیک خلق کرد تا زمینه های رکود و کسالت زایی در داستان شکل نگیرد. فیلمنامه نویس موتور روایت را چنان پرشتاب پیش می برد که این بستر ساکن کمتر احساس خستگی در مخاطب به وجود می آورد و برعکس، از تضاد جاری در بین فضای فیزیکی ساکن و فضای موقعیتی پویا، دیالکتیک دراماتیک جذابی حاصل می شود.

3-      این فصل آکنده از اتفاقات متوالی غافلگیرکننده و مهیج است. همان ابتدای سکانس از حضور باند خلافکارها در اتاق سام یکه می خوریم. بعدا ماجرای پیشنهاد فروختن ویلمر به عنوان قربانی ماجرا به پلیس مطرح می شود که خودش از عوامل پرکشمکش این فصل به شمار می آید. سپس مرحله چانه زنی بر سر پول و حتی کف رفتن یک اسکناس پیش می آید. آورده شدن مجسمه شاهین به این محل، نقطه اوج اصلی داستان فیلم را رقم می زند که باز با لو رفتن جنس قلابی اش، غافلگیری اساسی دیگری به وجود می آید. در نهایت همکاری سام با پلیس در لو دادن خلافکارها، روند دیگری از این سینوس دراماتیک را خلق می کند که با مشخص شدن نقش بریجید در این مدار جنایتکارانه، درگیری مخاطب با اثر به حداعلای خود می رسد. همان طور که ملاحظه می شود، ماجراهای این فصل، لحظه ای از حرکت و پویش بازنمی ایستند و مخصوصا تعامل بسیار خوب دیالوگ ها با موقعیت ها و شخصیت ها و به طور کلی فضای سکانس، در این مهم نقش به سزایی دارد.

4-      همان طور که در سطور بالا گفته شد، این فصل گره گشای همه معماهایی است که در سکانس های قبلی مطرح شده بود؛ از قتل های سه گانه گرفته تا ماجرای مجسمه شاهین. البته روند این گره گشایی نیز قالبی تدریجی دارد و در مسیری که همچنان اطلاعات نادرست از طرف شخصیت ها عرضه می شود، رفته رفته خود را بازمی نمایاند. اما کارکرد این فصل تنها تبیین کننده برای پازل نهایی نیست و نوعی گفتمان اخلاقی را هم در بر دارد. مخاطب تا این فصل، بنا بر روحیه خونسرد و غیراحساسی سام، او را شخصیتی می پندارد که تقید و تعهد خاصی نه به پلیس، و نه به همکار کشته شده اش و نه به قانون دارد و صرفا بر اساس منافع خودش حرکت می کند. اما در اواخر این فصل، زمانی که او با تلفن به پلیس گوتمن و کایرو و وبلمر را لو می دهد و حتی اسکناس باقی مانده از مبلغ پیش پرداخت را هم نحویل مامور پلیس می دهد، تبلور جدیدی از شخصیت او برای مخاطب رو می شود و از آن مهم تر، زمانی که در مواجهه با بریجید، ترجیح می دهد از احساسات عاطفی اش بگذرد و با تکیه بر تعهدی که نسبت به همکار کشته شده اش بر اساس یک مسئولیت انسانی احساس می کند، او را هم به پلیس معرفی کند، این فراگرد اخلاقی بیش تر خود را نمایان می سازد. در واقع این فصل هم قطعات نهایی پازل داستان را در جای خود می دهد و هم به لحاظ زوحی و شخصیتی، کاراکتر اصلی داستان را از پشت نقاب بی روحش خارج می کند و هم در فضایی آکنده از دروغ و جنایت و تبهکاری، روزنه ای از اخلاق و رستگاری را باز نگه می دارد.

مطلب بالا در ماهنامه فیلمنگار درج شده است.

/ 14 نظر / 7 بازدید
نمایش نظرات قبلی
روزبه شريفيان

استاد در مطلبي ديگر در باره رژيم طلايي نوشته بوديد (تكرار مكررات -24) و اشاره تان به فيلمفارسي رضا سبحاني سالها قبل كه فيلم زيستن را تازه ساخته بود براي جلسه بررسي فيلم و آثارش به انجمن سينماي جوان اهوازآمده بود خودش هم اهوازي است آن روزها اينطوريكه ديدمش به نظر بسيار انسان ساكت و افتاده اي بود حد اقل در رفتارش آن حاضر جوابي و گستاخي كه در ساير كارگردانها كه از نزديك ديده بودم نبود برايم ساختن اين فيلم خيلي تعجب آور بود چون در آن جلسه به شدت از سينماي بدنه و يا فيلمفارسي هاي ساخته شده و فضايي كه براي ساخت آنها بيشتر مهيا است معترض بود و اگر درست يادم باشد خيلي به اصول خودش تاكيد ميكرد و ميگفت حاضر نيست باج بدهد واز ماميخواست كه فيلم خودمان را بسازيم اگر چه نا گفته نماند دوستاني كه فيلم زيستن را ديده بودند معتقد بودند به شدت فيلم بدي است درتحليل فيلم اشاره تان به شركت پويا فيلم (فرح بخش ) برايم جالب بود راستش از نوع رفتار هاي بعضا طلبكارانه آقاي فرح بخش واينكه خيلي پول وسرمايه گذاري اش را به رخ سينما ميكشد خوشم نميآيد ولي به نظرم بعضا درهمان ژانر سينماي عامه پسند هم كارهاي با كيفت تري داشته اند

مجيد

سلام.استاد يه كمك ميتونم ازتون بگيرم؟فيلم مذكر مونث گدار تو پرده اخر ميگه اسم اين فيلم بايد ميشد بچه هاي ماركس و كوكاكولا.چرا مگه اين بچه ها چه ويژگي داشتن؟

افشين

سلام. با توجه به اين كه شما هم مثل آقاي سعيد جليلي فارغ التحصيل دانشگاه امام صادق بوديد؛ نكته اي هست كه درباره ايشان بتوانيد بازگو كنيد؟

اميرعلي محبان

مدتي است در مجله فيلم چيزي نمي نويسيد. مشكلي پيش آمده؟

ali

سلام آقای دانش چند شب پیش در برنامه ی هفت دربخش نقد و بررسی فیلم برف روی کاج ها یکی از منتقدان به قشر سینماگر توهین های سنگینی روا داشتند نظر شما در مورد هتاکی آن به اصطلاح منتقد و این فیلم چیست؟

علیرضا

سلام البته توی برنامه ی اون شب هفت آقای رضا درستکار با زیرکی و دانش سینمایی به درستی جواب اون آقا رو داد! و نذاشت اهداف تخریبیش رو در نطفه خفه کرد!

اسدي

آقاي دانش عذر ميخوام كه ميپرسم البته اميدوارم ناراحت نشين ، شايد سوالم يه مقدار شخصي باشه ... يك فيلم با موضوع همجنسگرايي به نخل طلاي كن دست يافت ؛ امكانش هست كه شما اازش خوشتون بياد؟ حاضر هستيد به ارزش هاي سينماييش ستاره بدين؟؟

آريا

شون پن براي بازي در نقش يك همجسنگرا در فيلم ميلك جايزه اسكار بهترين نقش اول مرد رو گرفت. بازيش رو پسنديدين؟

اشکان

همفری بوگارت برای من چیزی ورای یک بازیگر محبوب است. شاید نماد سینما با آن تصویر معروف سیگاری بر لب و کلاهی بر سر

اشکان

جناب دانش نظر شما راجع به فصل پایانی فیلم se7en (کمی بیش از نیم ساعت)چیست؟ به نظر من یکی از قویترین سکانسهای تاریخ سینماست و بازی گرفتن کارگردان از بازیگران آنقدر خوب است که حتی برد پیت که دوستش ندارم بازی عالی و بی نظیری ارائه می دهد چه رسد به دو غول بازیگری چون مورگان فریمن و کوین اسپیسی که هر دویشان( به خصوص دومی) را خیلی دوست دارم.