تعلیق بی پایان ( درباره فیلم تلقین)

متن زیر یادداشت ( و صدالبته نه نقد) کوتاهی است که در مجله رونا نوشته ام؛ درباره تلقین کریستوفر نولان.

                                 ************************

دوستان گفته اند درباره هیجان انگیزترین فیلم 2010 مطلبی بنویسم و یادآور نیز شده اند که این لزوما به معنای یاد کردن از بهترین فیلم نیست. اما برای نگارنده این دو صفت تفضیلی در پیکره یک فیلم با هم انطباق یافته اند: تلقین. اگر قرار بود درباره بعد بهترینی این اثر بنویسم، لاجرم اشاره به انسجام های فیلم نامه ای و اجرایی کار، از رئوس این یادداشت بود؛ ولی حالا که قرار است معیارمان هیجان باشد، باید به درونمایه درخشانی اشاره شود که البته بازتاب اجرایی اش نیز شگفت انگیز و خیره کننده است: مکاشفه در رویا.

 

در جهان معاصر به رغم همه پیشرفت های علمی، هم چنان خواب دیدن از رمزآلودترین پدیده های بشری به حساب می آید. این که این فرایند بازتاب ناخودآگاه های ذهن ما است یا معبری متافیزیکی به آن سوی ناپیدای منظومه هستی، در هر حال گستره ای عمیق و وسیع است که کریستوفر نولان هوشمندانه توانسته است با نقب به درون آن، مهیج ترین سفر سینمایی امسال مان را رقم بزند. سینما در فراگیرترین تعریفش به فانوس خیال تعبیر شده است و حالا نولان در بستراین خیال نامحدود، دنیایی پر از رویا و کابوس را در فضایی قیدناپذیر به تصویر کشیده است. مولفه های پیچیده ای مانند ورود آگاهانه به خواب دیگری، لایه مندی خوابی در خواب دیگر و تسلسل این فرایند در سه مرحله، کنشمندی شمایل های ناخودآگاه ذهن شخص بر حضور دیگری، تفاوت تصاعدی حجم گذر زمان در هر یک از لایه های خواب، مهندسی و چیدمان اجزا و درام خواب طبق الگوهای علمی، تغییر قوانین فیزیک و جاذبه و اینرسی، وقوع عناصر پیش بینی ناپذیر در صورت وهم آلودگی یکی از کارگزاران مهندسی خواب، و ورود به برزخی بی انتها در صورت نابیداری یا مرگ در خواب دیگری و...هر یک شامل ساحت هایی مهیج هستند که تعلیقی نفس گیر را در مخاطب برمی انگیزند که گاه دامنه ای مضاعف هم پیدا می کند؛ مانند زمانی که سه لایه خواب تو در تو به شکل موازی ترسیم شده اند و مخاطب با تعقیبی که در امتداد همه این لایه ها است، روند داستان را دنبال می کند. حتی این فضا تداعی بخش همان ایده مشهور جهان موازی هم می تواند باشد که در این جا به شکل خواب های متوالی و متداخل صورت پذیرفته است.

اما فارغ از همه این ها، یک بعد هیجانی دیگر هم در فیلم وجود دارد که بسی عمیق تر از ابعاد پیشین است: کاب این همه تقلا می کند تا طبق معامله با کارفرمایش، معضل قانونی اش حل شود و بتواند چهره همیشه ناپیدای فرزندانش را ببیند. اما در این مسیر پیچیده، غرق در اقیانوس عواطفش می شود و برزخی ابدی را برای خود رقم می زند. سکانس پایانی تلقین که کاب را در کنار فرزندانش می بینیم، تا می آید پایان خوش متداولی را برایمان برقرار سازد، جهت دوربین روی توتم دوار او مکثی بی پایان می کند تا این ضیافت مهیج، حتی در آخرین نماهایش هم مخاطب را در تعلیقی نمام ناشدنی نگه دارد. تلقین فیلمی است که هیجان‌برانگیزی اش را با نمای آخرش به اتمام نمی رساند. ما هنوز در تعلیق و هیجان افتادن و نیفتادن آن توتم هستیم...      

 

/ 9 نظر / 31 بازدید
مینا

میخواستم درباره خواب شعر بنویسم اینجا راستش دیدم یک ذره بی ربطه... به هر حال مثل لینک شکوفایی در لیست پیوندهاتون که انگار اونم بی ربطه!...ممنون از حضورتون و مهربونیتون

فاطمه فريدن

به نظرم كريستوفر نولان در اين فيلم از مرزهاي ذهني يك هنرمند عبور كرده؛ نقطه اي كه شايد هركسي نتونه فعلا به اون برسه. شما فيم خوبي رو انتخاب كرديد كه موضوعي به ظاهر ساده ولي پيچيده اي داره.

امیررضا تجویدی

سلام جناب دانش عزیز اول باید تشکر کنم از لطفتون در وبلاگ حقیر خیلی مختصر و مفید نوشتید. من معتقدم تلقین یکی از بدعت گذار ترین آثار تاریخ سینماست. فیلمی که به نظرم فراتر از مثلا لقب بهترین فیلم ساله. این فیلم در مقیاس تاریخی بی نظیره...

میوز خلاق

در مورد مطلب قبلی‌تان باید بگم از شخصی که بگوید امپراطوری هخامنشی نه ایرانی که صهیونیستی بوده و جز لاطائلات و اراجیف پایه‌ای برای این ادعای مضحک ارائه نکرده، نباید جدی گرفته شود. البته سابقه شما در نقدهای مذهبی به قدری است که امثال او نمی‌توانند به شما انگی بزنند ولی تفکرشان با دنیای مدرن سنخیتی ندارد و اگر در افکار خود تجدیدنظر نکنند دیر یا زود زیر چرخ‌های مدرنیته و دنیای مدرن له خواهند شد. ادعاهای مضحک آنها متاسفانه دامنه‌اش به فیلم زیبا و پرمعنای "تلقین" نیز رسیده است و از آن به عنوان خوابی که غرب برای ملت‌های آزاده!! دیده یاد می‌کنند. اینها کوچک‌ترین فهم و درکی از سینما و نحوه کاربرد آن ندارند که اگر داشتند نه چنین می‌گفتند و نه اینقدربه بهانه‌ی هالیوود ستیزی مانع پیشرفت سینمای ایران می‌شدند.

سید آریا قریشی

تلقین واقعاً یکی از بزرگ‌ترین آثار دهه اخیره (حداقل). از اون فیلماییه که مرزهای سینما رو به جلو می‌بره و ایده‌های جدیدی ایجاد می‌کنه. اما این تنها نکته مثبت فیلم نیست. تلقین نه تنها یک فیلم بزرگ، که از اون مهم‌تر یک فیلم خوبه. درون‌مایه تگان‌دهنده‌ای داره و فرم شگفت‌انگیز و متناسبی. فیلمیه که همه چیز توش سر جاشه. دقیقاً همون جایی تموم می‌شه که باید تموم شه. به همون اندازه‌ای پیچیده است که باید باشه و همون قدر که نیاز هست، توضیح می‌ده. دیگه از یه فیلم سینمایی چی می‌خوایم؟!

هومن داودی

سلام آقای دانش مختصر و مفید نوشتید اما هرچی درباره این شاهکار می خونیم خسته نمی شیم بخدا. منتظر نقد مفصل تر شما هستم. با اجازه وبلاگتون رو در پیوندهای وبلاگم اد کردم. ارادت

آرش

سلام.میشه اسم انگلیسی این فیلم رو بگید؟ ممنون

آرش

مرسی من به معنای" الهام "رو شنیده بودم نه تلقین.به هر حال این فیلم از هر لحاظ فوق العاده بود.به شخصه بیشتر واسه من به عنوان یک معمار که خیلی ارتباط خوبی باهاش برقرار کردم.

نيما صفري

يكي از دوستان به فيلم تلقين ايرادي منطقي وارد كرده است،هرچند بعضي ها عادت دارند كه ضعف هاي فيلمي كه دوست دانرد را نبينند اما اين جمله خيلي منطقي به نظر مي رسد: وقتي در خواب در حال رانندگي و سقوط آزاد به داخل رودخانه هستيم در لايه ي بعدي خواب دستيار كاب در هتل در حالت بي وزني قرار مي گيرد.اما اما در لايه ي بعدي خواب كه در كوهستان سرد است بي وزني را نمي بينيم يعني وقتي در حال سقوط به رودخانه هستيم در لايه ي بعدي بي وزني وجود دارد اما در حالي كه جوزف گوردون لويت در حال بستن آنها به هم است و در هوا معلق هستند در لايه ي سوم معلق بودن وجود ندارد. اين ايراد را چگونه مي بينيد؟