درباره حمله های اخیر رسانه ای به اصغر فرهادی

 

این روزها در بسیاری از رسانه‌ها و نشریاتی که نویسندگانشان از دریچه سیاست به هر پدیده‌ای می‌نگرند، نکات نامطلوبی درباره اصغر فرهادی درج می‌شود که بیش از آن که حکایت از مثلا نقدی منفی در مورد فیلم‌هایش داشته باشد، نوعی هجمه علیه شخص و شخصیت خود او را تداعی می‌کند.

عباراتی که این قبیل سیاست‌بازها درباره فرهادی به کار می‌برند عمدتا شامل تهمت‌ها و دروغ‌پردازی‌هایی است که از فرط تکرار و گسترش دارد تبدیل به موتیفی ثابت در فضای رسانه‌ای این قبیل جریان‌ها می شود.اگر جزو پیگیران جدی اخبار فرهنگی در روزهای اخیر بوده‌اید، لابد به صحبت‌هایی که به نقل از فرهادی در پاریس هنگام اکران فیلمش در بسیاری از سایت‌ها و ارگان‌های رسانه‌ای درج شده برخورده‌اید که در آن‌ها به شکل صریح از جنبش سبز حمایت شده و شمایلی از فرهادی به دست داده که بیش از هویت هنرمندی‌اش، گویی کنشگری سیاسی است که سال‌ها در حال مبارزه با سیستم بوده است.

آن‌ها که فرهادی را چه از نزدیک و چه حتی از طریق فیلم‌ها و یا گفت‌و‌گوهایش می‌شناسند نیک می‌دانند او اصلا اهل این جور برنامه‌ها نیست و هرگز در مسیرهای هنری‌اش، سراغ جنجال‌برانگیزی‌های این چنینی نرفته و لحن ادبیاتی که در آن گزارش جعلی به کار رفته، اصلا با منش و شخصیت فرهادی سازگار نیست.

او حتی درباره تفسیر صریح ایده‌های آثارش هم امتناع می‌کند چه رسد به آن‌که عقاید سیاسی خود را به سبک سخنران‌های ژورنالیستی تبلیغ کند. دروغ‌ها منحصر به همین گزارش نیست. طرح مکرر مسئله مهاجرت او به خارج که دروغی بیش نیست و خودش هم بارها در مورد آن توضیح داده (ولی طرفه این که دروغ‌پردازان همچنان وقیحانه روی این مسئله کذب مانور می دهند) و یا خبر تبدیل موسسه آموزشی کارنامه به محفلی ضدانقلابی توسط او (در هفته‌نامه‌ای خواندم او در این موسسه صریحا و صرفا افرادی را که با نظام زاویه دارند به هنرآموزی می‌پذیرد!) از جمله اخبار دروغین دیگری است که واقعا معلوم نیست این رسانه‌های «خود علیه السلام انگار» با آن همه ادعا و شعار درباره دین و دیانت چگونه به سادگی و سهولت اطلاعات ناصواب در اختیار مخاطبان خود می‌گذارند.

شیوه دومی که این جریان‌ها در پیش گرفته‌اند، معرفی فرهادی به عنوان فردی ضدخانواده است که به القای ناامیدی و یأس‌پراکنی می‌پردازد. بنیاد این استدلال روی فیلم‌های او قرار گرفته است؛ به ویژه «جدایی نادر از سیمین» که در آن داستان با تلخی شدیدی به فرجام می‌رسد: زوج اصلی قصه از هم جدا می‌شوند و هر شیوه‌ای که برای بهبود اوضاع می‌شد در نظر گرفت ظاهرا به بن‌بست می‌رسد.

در تلخ بودن این درام شکی نیست، اما مهم این جا است که هر تلخی‌ای لزوما به نومیدی و یأس و سیاه‌نمایی منجر نمی‌شود. تلخی فیلم فرهادی از جنس هشدار است. اگر چنین نبود پس از تماشای فیلم دیگر نیازی نبود بدان بیندیشیم. آدم‌های فیلم از موقعیتی که در آن گرفتار آمده‌اند ناخرسندند. از دروغی که می‌گویند کلافه و شرمسارند.

این شرم و ناخرسندی حکایت از شرافتی پنهان دارد که در تاروپود اثر تنیده شده است. فیلم اگر قرار بود مبلغ و مروج دروغ باشد دیگر روی این شرم‌ها تأکید نمی‌کرد. در تعجبم این ایرادبگیرها چگونه زیبایی‌های فیلم را نمی‌بینند. سرسختی راضیه در حفظ شرافت خانواده‌اش بر اساس باورهایش  از زیباترین نمودهای این اثر است.

عزیمت مجدد خانم معلم به دادسرا برای پس گرفتن شهادتش از دیگر جلوه‌های شرافتی جاری در این فیلم است. نگاه‌های نگران و خاموش پدر به پیرامون خود نیز همین طور. انصراف نادر از شکایتش برای آسیب‌های احتمالی به پدرش از راضیه به همچنین. یأس و نامیدی یعنی بی‌اعتقادی به هر نوع تکیه‌گاهی، اما در این جا نفس اصرار آدم‌ها برای اثبات شرافتشان خود بزرگ‌ترین نقطه اتکا است.

و از همه مهم‌تر، پایانی که فرهادی برای فیلمش تدارک دیده و پاسخ دخترک را در برابر قاضی دادگاه نشان نمی‌دهد، خود نمودی از دعوت به مشارکت فرهادی از مخاطبان فیلمش برای اندیشیدن در مورد فرجام داستان است. غوغاسالاران دائما در بوق رسانه‌ای خود چنین می‌دمند که فرهادی خواسته نشان دهد راهی جز مهاجرت از ایران باقی نمانده است. در حالی که این نوع پایان‌بندی می‌تواند گزینه‌های مختلفی (ماندن نزد پدر، رفتن با مادر، و حتی گزینه‌هایی دیگر مثل زندگی با مادربزرگ و پدربزرگ و...) را در بر داشته باشد و اتفاقا هر کس بنا بر منش و دیدگاه خودش یکی از این گزینه‌ها را برداشت خواهد کرد و جالب این که مدعیان خودشان ظاهرا بیش از هر کس ایران را غیرقابل زیست می‌انگارند که چنین نتیجه قطعی از اثر گرفته‌اند!

من در این موج سهمگین انگ‌زنی به فرهادی حسن‌نیتی نمی بینم. ای‌کاش درد این آقایان واقعا اخلاق و دین بود. اصرار و تکرار بر دروغ‌ها منافات بر ادعای دین‌ورزی این حضرات دارد. فرهادی اکنون برای این جریان‌ها ابزاری است تا با حمله به او در واقع وجهه کسانی را مخدوش سازند که در جایگاه مدیران سینمایی کشور نشسته‌اند.

دعوا سر لحاف ملا است. همان‌طور که با بزرگ‌نمایی نمایش هداگابلر و یا مانور روی ایده ناشران برانداز بخش‌های دیگری از این دعوا در ماه‌های قبل شکل گرفته بود تا لایه‌های دیگری از مدیریت فرهنگی به چالش کشیده شود. در این جنگ مبتذل قدرت، متأسفانه وجهه و حیثیت سرمایه‌های فرهنگی ما نظیر فرهادی دارد به بازی گرفته می‌شود.

البته نقش برخی جریان‌های سیاسی که ظاهرا در دفاع از فرهادی به ترویج و تبلیغ مانیفست‌های سیاسی‌شان پرداختند و کار را به دوقطبی کردن برخی سایت‌های سینمایی - مثل تحریم نابخردانه سیاسی «اخراجی‌ها 3» به اسم دفاع از فیلم فرهادی - سوق دادند، کمتر از این لایه‌های مهاجم نبود.

در این فضای آلوده، واکنش ما سینمایی‌نویسان مستقل در دفاع از هویت سینمایی و هنری و غیرسیاسی اصغر فرهادی، کمترین سهمی است که می‌توانیم در قبال لذت‌های فراوانی که از آثارش برده‌ایم داشته باشیم.

مطلب بالا در خبرآنلاین درج شده است:

http://www.khabaronline.ir/news-146071.aspx

/ 17 نظر / 8 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ا .ن .د

واقعا فکر میکنید تحریم اخراجی ها نابخردانه است؟! ا صلا چرا باید به دیدن این فیلم بریم؟! موضوع خوب؟ احترامی که برای فهم مخاطب قائل است؟ رانت های سرسام آوری که کارگردانش از مال من و شما خورده؟ نگاه بخردانه ی کارگردان به سیاست و کلا همه چیز!!!!؟ (چه توقعی !!) تاریخچه ی درخشان شخص کارگردان؟ (حیف از واژه ی شریف ِ کارگردان ) ارزش های والای هنری ؟ اینها پیش کش کمی نمک و مزه ! از تبلیغات یخ و مهوع اثر هم معلوم است کارچقدر مبتذل و سطح پایین و چرند است واقعا چرا باید 3هزار تومن و ساعاتی از وقت را حرام این فیلم کرد؟ یک دلیل قانع کننده برام بیارید ازتون می بذیرم و فردا صبح به دیدن این فیلم میرم . باور کنید این کارو می کنم.

مصطفی رضائی

سلام مجدد جناب دانش عزیز از اونجایی که شما به مانند مجید اسلامی عزیز جواب کامنتها رو با متانت خاصی میدین ما رو پررو تر میکنه تا سوالامون رو بیشتر ازتون بپرسیم. تقصیر خودتونه ها!! دو نکته درباره فیلم به ذهنم رسید: 1- چرا در فیلم به جواب احتمالی که راضیه از دکتر دریافت کرده اشاره نمیشه؟ مای مخاطب ازش خبر نداریم ولی راضیه که قطعا ازش خبر داره واین جای شکی رو نباید براش باقی می گذاشت! گزینه دیگه ای به ذهنم نمیرسه مثلا اینکه شاید دکتر نبوده و... که دراینصورت باید اشاره ای میشد. البته من یه بار فیلم رو دیدم شاید توجه کافی نداشتم 2- یه نکته جالب برایم این بود که اگه اشتباه نکنم سیمین استاد زبان بود و از طرفی ترمه معلم زبان خصوصی داشت!!(اگه بازم اشتباه نکنم) با توجه با اینکه چندبار میبینیم که نادر داره با ترمه درس کار میکنه. اونم درسایی که شاید در تخصصش نباشه ولی سیمین با ترمه حتی در درسی که تخصصش هست کار نمیکنه!! آیا این میتونه تعمدی باشه! ممنون

مصطفی رضائی

یه نکته اضافه کنم: به نظرم قضیه مسخره تحریم بیشتر از همه به فیلم فرهادی ضربه زد. با نوشته تون و جوابتون به "ا.ن.د" کاملا موافقم. البته خودم قبلتر مطلبی درباره این فضای دوقطبی نوشتم که از بی بی سی هم پخش شد.

بـیــگــانـــــــه

نمی دانم چرا اما من عاشق شخصیت و فیلم های آقای فرهادی هستم. براستی لقب استاد برازنده ی ایشان است.

دايناسور

سلام حسن نراقي تو " جامعه شناسي خودماني " نوشته: ما به نزد مشاور ميرويم تا ما را تاييد كند! حالا حكايت فرهادي است چون درد ما را به ما گفته ناراحتيم و چون ما را تاييد نكرده مي خواهيم خفه اش كنيم. آخه تا درد را نشناسيم چطور مي خوايم دواش كنيم. يه يادداشت درمورد " جدايي..." نوشتم نظرتون را بدونم ممنون مي شم.

محمود

اقای دانش ،این دروغ پراکنی ها کاملا با هدف سیاسی شروع شده و به نوعی جنگ بین دو حزب هستش البته خیلی خوب اشاره کردین که نقش برخی جریان های سیاسی در این ماجرا باعث شده که هجوم به فرهادی شدت پیدا کنه و البته همین جریان سیاسی هم با شخصیت یک کارگردان داره برای بازی خودش استفاده ی کنه. به نظر من اقای اسلامی در وبلاگ خودشون ایراد اصلی فیلم رو ایماژ می دونستند و ایراد دیگه هم که مربوط به نعلق بیشتر به واقع گرایی بود هم به علاقه ی شخصی منتقد مربوط می شه اما امیر قادری در مطلب ماهنامه فیلم به هیچ وجه نتونسته به فرم و ساختار فیلم ایراد بگیره و مطلب رو به بیراهه برده البته من در وبلاگ اقای ازرم هم گفتم که به نظر من در حال حاضر منتقدین ایران اقای اسلامی ،یزدانیان،عقیقی،گلمکانی و شما و ااقای ازرم هستند.

ا .ن .د

بله من نقد شما در مورد اخراجی ها رو خوندم و نظرتون رو میدونستم خیلی هم اون نقد رو دوست دارم .حرارتی که گفتید نه به خاطر قانع کردن شما که بیشتر توضیح در مورد این بود که فیلمی به این بدی باید هم دیده نشه حالا کاری به تحریمش ندارم (البته واقعا خوشحال میشدم اگر فیلم فروش خوبی نمی داشت) اگر نوشته ام تند بود عذر میخوام .

علیرضا شیرنشان

آقای دانش عزیز همانطور که گفته اید فرهادی یک سرمایه فرهنگی این مملکت است که از حیث به تفکر واداشتن یک مخاطب بعد از مواجهه با هر اثرش در این سالهای اخیر، در همه عرصه های فرهنگی و هنری، یا کسی وجود نداشته و یا اگر هم بوده به سطح او نرسیده، حیف است که او را با این دعواها بهمین راحتی با ناآرام کردن و مغشوش کردن ذهنش - که حتی اگر خودش هم نخواهد قطعا بی تاثیر نخواهد بود- به انزوا و یا حتی تغییر رویه بکشانیم، واقعا حیف است...

کسری

ممنون آقای دانش عزیز. همیشه مطالب خواندنی در وبلاگتان دارید و بخصوص نوشته های شما درباره اصغر فرهادی نازنین و فیلمهایش از همه بهتر است. راستی نکته ای که آقای مصطفی رضائی در کامنتش گفته بود : در مورد زبان، در صحنه ای از فیلم که نادر داره ترمه رو می بره خونه مادربزرگش، قبل از اینکه ترمه از ماشین پیاده بشه نادر میگه : بگو زبانتو باهات کار کنه. در مورد راضیه هم چون خیلی شب قبلش درد داشته سزیع رفته یه سر دکتر و وقت برای سونوگرافی نداشته. زود هم برگشته و نمیدونسته که بچش مرده است یا زنده. اگر هم می دونسته بچش مرده(قبل دعوا با نادر)، به نظرم تردیدش برای این بود که چون من رفتم پدر نادر رو بیارم و بچم افتاده باز می تونه تقصیر اون باشه. چون خواهر شوهرش هم آخر فیلم توی آشپزخونه بهش میگه : مگه نمیگی رفتی باباشو بیاری بچت افتاده؟ حضور راضیه در دادسرا و شکایت از نادر (اگر میدونسته که نادر بچش رو نکشته) یکی به دلیل تهمت دزدیه که نادر بهش زده و خود راضیه هم به بازپرس میگه من امروز به خاطر یه چیز اینجام. و از شوهرش هم می ترسه و چیزی بهش نمیگه و عقل خودش بهش نمیگه که این کار غلطه تا وقتی پای قرآن میاد وسط و بالاخره به حجت می

حمید سلجوقی

این روزها می شنوم: فرهادی فوق العاده انسان شریفیه ولی فیلمش نه... فرهادی اصلا فیلمساز نیست.او اسیر باورهای خودش است و شعبده بازی می کند. با سیاست بازی هاش هی داره جایزه می گیره نادر و سیمین حالا حالا ها مونده تا به الی برسند و... بعضی وقت ها ناراحت می شوم از اینکه فرهادی هیچ جوابی به خیلی ها نمی دهد.