گنگ خوابدیده (درباره فیلم پناه بگیر ساخته جف نیکولز)

دومین فیلم جف نیکولز، اگرچه مانند اثر نخستش،shotgun ، حال و هوایی خانوادگی دارد، اما لحن اصلی آن به فضاهای آخرالزمانی نزدیک است؛ با این تفاوت که برخلاف رویکرد غالب این جور فیلم­ها، هراس و اضطراب ناشی از فاجعه را نه به شکل رودررو و عینی، بلکه با تمهید پیشاوقوعی و در نتیجه در ابعاد روانی تبیین می­کند. شخصیت اصلی فیلم، کورتیس، یک کارگر ساده تأسیساتی و ساختمانی است که زندگی معمولی­ای دارد، اما به تدریج، کابوس­های غریبی که در خواب می­بیند، او را دچار رفتارهای مضطربانه می­کند و به سمت ساخت یک پناهگاه از ترس وقوع توفانی هولناک سوق می­دهد. فیلم، حکایت همین کنش­های هراس­زده است که در مسیری فزاینده پیش می­رود: ابتدا از یک کابوس توفانی شروع می­شود و سپس اوهام حمله مرگبار پرندگان، یورش هولناک غریبه­ها، شناور شدن اثاث در فضای خلأ منزل، و... مرز بین ذهنیت و عینیت را برای کورتیس درهم می­ریزد. همه چیز در فیلم، حکایت از یک ناآرامی روانی دارد و با توجه به موقعیت شیزوفرنیک مادر کورتیس، بیش از هر چیز، امکان بیماری او متبادر می­شود که به از دست رفتن شغل و بیمه و رفیق و سامانه خانوادگی­اش می­انجامد. اما سکانس نهایی فیلم، که توفانی غریب را در افق نشان می­دهد، این فرضیه را ابطال می­کند و کورتیس از قالب یک بیمار روانی، تبدیل به گنگ خوابدیده­ای می­شود که به رغم تلاشش برای هشدار وقوع یک فاجعه، کسی باورش نداشت.

فیلم را می­توان تبیینی از احساس ترس نسبت به یک دوران گذار دانست. آدم­های فیلم در فضای حاشیه­ای شهر و در محیطی سرسبز زندگی می­کنند، اما پیشه صنعتی­شان انگار دارد عناصر اصلی زیست­محیطی این سپهر را نابود می­کند و کابوس­های کورتیس نیز حکایت از خشم طبیعت علیه این مناسبات تحمیلی بشری دارد. مناسبات پیرامونی مانند ناشنوایی کودک، انزوای شبانه کورتیس از همسرش، درج اخبار وحشتناک در تلویزیون و...حاکی از نوعی ناتوانی در ارتباطات انسانی در فضای هراس­آلود معاصر است. نیکولز این حس تعلیقی و موحش را در ریتم و فضاسازی اثرش به خوبی برگردانده است و شاید در این بین مهم­ترین امتیاز از آن بازی هوشمندانه مایکل شانون با نوع نگاه خویشتن­دارانه و لحن سربسته اش باشد.  

مطلب بالا در شماره اخیر ماهنامه 24 درج شده است.

/ 4 نظر / 14 بازدید
سعید عابدی

آن قدر از نوشته شما لذت بردم که بلافاصله لینکتان کردم

دامون قنبرزاده

http://cinemaekhanegi.blogsky.com/1390/12/08/post-261/ شما مثلاً درباره ی لال بودن دختر کورتیس، استدلال خوبی کرده اید که ذهن من نرسید و اتفاقاً یکی از سئوالات من درباره ی فیلم هم همین بود که : (( اگر مثلاً دخترش آنطور نبود، چه تفاوتی ایجاد می شد؟ )) بهرحال باز هم به نظر من، این دلیلی که آورده اید، انگار آنقدرها در فیلم بارز نیست و بدجوری باید تلاش کرد تا چنین نکته ای را از آن بیرون کشید. در مورد پایان هم باز هم از نظر من، همه چیز از همان اول هم معلوم است. یعتی معلوم است که کورتیس دروغ نمی گوید. ای کاش آن صحنه ی پایانی به آن وضوح نشان نمی داد که طوفان در راه است . نه اینکه بحث پایان باز و این حرف ها منظورم باشد، بلکه به نظرم این پایان دیگری زیادی بسته است! ولی ظاهراً شما موافق این پایان بوده اید.

نیما صفری

مطلب کوتاهتان در مورد سینمای مهرجویی را هم اگر امکان دارد در وبلاگ بگذارید که خیلی مفید است.در مورد مهرجویی این که بعضی منتقدان فاجعه ای مثل نارنجی پوش را شاهکار می دانند واقعا ظلم به مهرجویی است.خود مهرجویی هم نمی دانم چطور نارنجی پوش را فلسفی می داند؟در حالی که حتی یک قصه ی ساده را نمی تواند روایت کند.اصلا معلوم نیست که فیلم در کجا اتفاق می افتد؟ منطق روایی مطلقا وجود ندارد.شما آقای دانش تا به حال حتی یک روزنامه را دیده اید که تیتر اصلی اش را به زندگی شخصی یک عکاس درجه 2 اختصاص دهد؟ به نظر من فیلمساز اگر قرار است اعتراضی به شکل ابسورد یا شوخ و شنگ انجام دهد حداقل باید قصه اش را درست و درمان تعریف کند نه با شتاب زدگی واقعا وقتی نارنجی پوش را می دیدم با خود فکر می کردم در 5 روز می شود همچین فیلمنامه ای نوشت! نظر شما در مورد مستقل دیدن اثر چیست؟اتفاقی که در مورد جرم هم افتاد.نظر من این است که قبل از آنکه فیلم را به فیلمساز متصل کنیم خود فیلم باید مستقلا حرفی برای گفتن داشته باشد و بعد به عنوان مولف بررسی اش کنیم نظر شما چیست؟

Ebi-s

یه سوال بی ربط ولی خفن که چند روزه مخمو پیچونده. میشه حس یه نمای کلوزآپ رو تو نمای لانگ شات بدست اورد؟ اگه میشه نمونه ای سراغ ندارین چون باید خیلی جالب باشه. مرسی