تلاطم (معیار بازی خوب در سینما)

سینما یک هنر جمعی است. آن چه تماشاگر در سالن سینما حاصل نهایی این کار جمعی را در قالب یک فیلم سینمایی تماشا می کند، برآیندی از عناصر مختلف هنری است که اگرچه ممکن است به شکل جداگانه مورد تحلیل های فنی قرار گیرند، اما در واقع، تأثیر اصلی شان را نه به شکل انفرادی، بلکه در ترکیب با روح جمعی این عناصر بر مخاطب می نهند. بازیگری نیز صرفا یکی از ارکان سینما است و در نسبت با بقیه ارکان و عناصر آن معنا پیدا می کند و بررسی جداگانه اش اگرچه ممکن است متداول باشد، ولی در هر حال بدون در نظر گرفتن رابطه ارگانیکش با فضای کلی متن که متشکل از فیلمنامه و فیلمبرداری و کارگردانی و تدوین و صدا و...است، تحلیلی ناقص و چه بسا غلط خواهد بود.

پدرخواندهجزیره دکتر مورو

 از این مقدمه قرار است وارد این نکته مهم شویم که ملاک بازی خوب به رغم ارتباطش با تمهیدات مختلفی که در گویش و میمیک و بازی بدن و نگاه و سکوت و...تجلی می یابد، قبل از هر چیز به تناسبش با فضای اثر معطوف است. اصولا هر تحلیلی نسبت به هر عنصری از سینما می بایست متمرکز بر همین تناسب باشد. غایت مطلوبیت و کمال یک اثر هنری، در تناسب معنا می یابد؛ تناسبی که موجب ایجاد انسجام به مثابه اصلی ترین نمود هنر و زیبایی شناسی می شود. برای همین هر بازیگر ( و هر سینماگر دیگری) با حضورش در هر فیلم جدید، آفرینشی نوین رقم می زند. شاید به همین اعتبار، کمتر می توان از «بازیگر خوب» سخن به میان آورد و مناسب تر است از «بازیِ خوب» حرف بزنیم. از همین رو است که مارلون براندو برای بازی اش در مثلا پدرخوانده و در بارانداز تحسین برانگیز است، ولی در مثلا جزیره دکتر مورو نومیدکننده ظاهر می شود. این صرفا مربوط به ارزش سینمایی خود فیلم ها هم نیست، بلکه به میزان درک بازیگر از اتمسفر پیرامونش و تناسبی که میان اجزای مختلف متنی که داخلش حضور یافته است ربط پیدا می کند. شاید از همین رو است که عده ای در مواجهه با بازی بد نگار جواهریان و شهاب حسینی در حوض نقاشی، امکان تشخیص این بی تناسبی را از خود سلب کرده بودند؛ چه آن که این دو هنرمند را به عنوان بازیگرهای خوب نزد خود به پیش فرض گرفته و نتیجه منطقی اش را در تعبیر آن همه شکلک های اغراق آلود سانتیمانتالیستی به بازی خوب برگزار کرده بودند.

حوض نقاشی

بازیگر قبل از آن که به تجهیزات و تمهیدات فنی و علمی هنرپیشگی وارد باشد، لازم است باهوش باشد. هوش اصلی ترین مولفه یک بازیگر است؛ چرا که در فقدان یا نقصان آن، توان درک محیط از بازیگر سلب می شود. لابد بارها این نوع سوال ها را شنیده اید که آیا بازیگر باید در حفظ شمایل هنری و یا ستارگی خود کوشا باشد و یا آن که این شمایل را از خود بزداید؟ آیا اغراق از لوازم اصلی کار یک بازیگر است و یا هر چه کارش بیش تر با واقعیت عریان منطبق باشد، بازی اش بهتر تلقی می شود؟ آیا حدی از تصنع به مثابه تکنیک از اقتضائات بنیادین بازیگری است و یا آن که هر چه به مرز یک نابازیگر نزدیک تر باشد، حاصل کارش ارزشمندتر است؟ این سوال ها جواب مشخص و قطعی ای ندارد و بازیگری که گمان کند لازم است در همه فیلم ها، شکل واحدی از جواب به این پرسش ها به عنوان پرنسیپ بازیگری خود برگزیند، در اشتباه است. یک بازیگر باهوش باید بداند که ممکن است در کاری فضا ایجاب کند که کاریکاتوری بازی کند و در جایی دیگر مقتضی است که هر نوع آرایه ای را که به تصنع می انجامد از خود دور کند. اگر مثلا حامد بهداد اغراق های متداولش در فیلم هایی همچون دایره زنگی و روز سوم کارآیی دارد، به علت تناسب و تطابق نمودهای بازی با شخصیت و محیط و درام است، اما همین اغراق ها در آدم کش و جرم خارج از متن تجلی می یابد و از فضا بیرون می زند و از همین رو کارآیی ندارد، در حالی که همین بازیگر با کنترل درست ابزار و تمهیدات بازیگری اش در لطفا مزاحم نشوید، تناسب مطلوبی را رقم می زند. مثال دیگر مدل کاریکاتوری بازی رامبد جوان در اسپاگتی در هشت دقیقه و یا سریال خانه سبز است که همان قدر خوب است که بازی سرد و کنترل شده اش در گناهکاران، در حالی که همین کنترل شدگی در فیلم کمکم کن به مرز فاجعه نزدیک شده بود.

دایره زنگیآدمکش

گاهی بازیگر لازم است در حفظ پرسونای هنری خود کوشا باشد تا وزن حضورش را در مناسبات دراماتیک و شخصیت پردازانه متن به رخ بکشد؛ فضایی که مثلا هدیه تهرانی در شوکران و چتری برای دو نفر و پارتی از خود به درستی بروز داد، اما گاه این به رخ کشیدن کارکرد معکوس می یابد و گرانیگاه متن را به بی تعادلی می کشاند؛ مانند حضور بی تناسب همین بازیگر در نیوه مانگ و پل چوبی، در حالی که آشنایی زدایی از پرسونای ثابت تهرانی در چهارشنبه سوری با استفاده از تمهید آبریزش بینی و نقش زن خانه دار که در مناسباتی سنتی دچار کنجکاوی های زنانه نسبت به صداهایی مشکوک که از آن سوی هواکش حمام به گوش می رسد شده است، موقعیتی درخشان را در کارنامه او فراهم آورد. شبیه همین موقعیت در خصوص برنیس بژو در دو فیلم متفاوت آرتیست و گذشته به چشم می خورد که اولی به تناسب اغراق های فراوان منطبق با تداعی بخشی فیلم های صامت روزهای آغازین سینما و دومی به دلیل ایجاد فضایی رئال در چهارچوب فضایی خانوادگی در حاشیه شهری بزرگ، دو شمایل کاملا متفاوت آفرید که هر یک از زاویه منطقی خودشان مطلوب بودند.

آرتیست

ملاک اصلی بازی خوب در هر فیلمی، درک درست اقتضائات ژانر، شخصیت، موقعیت، درام و لحن اثر است. ارائه شمایلی همیشگی در هر فیلمی، شاید در حفظ برخی نمودهای شخصی موثر باشد، اما ربطی به بازی خوب ندارد و در دایره ژورنالیسم سینمایی می گنجد. همان طور که هر فیلمی دریچه ای برای ورود به دنیایی جدید و جداگانه است، بازیگر هم حضورش را در هر فیلم جدیدی باید تعبیر به خلق جهانی نوین کند و به جای تکرار توانمندی ها و تجربه های پیشینش، آن ها را صرفا به عنوان تکیه گاه هایی برای ایجاد شمایلی نوین مورد استفاده قرار دهد؛ مگر آن که دنیای اثر اقتضا کند که این شمایل ثابت در خدمت روند درام و فضا و استراتژی فیلم باشد.

بازی خوب، ملاک و معیار ثابت ندارد. بازیگری، شنا در تلاطم موقعیت ها است.

مطلب بالا در شماره 466 ماهنامه فیلم درج شده است.

/ 21 نظر / 8 بازدید
نمایش نظرات قبلی
علیرضا

خبر بسیار تاسف باری بود عدم راهیابی گذشته به اسکار...این طور نیست آقای دانش؟

morteza

آقای دانش اما حقیر حدس میزند چون وجود پربرکت برادر شمقدری از سینما دریغ شده، این فیلم به اسکار نرفت... ایکاش بود و لابی - شما بخوانید ماسمالی - میکرد .

سعيد

سلام. كافه سينما مطلب هايي درباره راه پيدا نكردن گذشته به اسكار نوشته. خوانده ايد؟ در يكي اش آمده چون اين بار شمقدري لابي نكرده بود اين طوري شد (شوخي نكرده ها! جدي نوشته) در مطلب بعدي هم كه البته كامنت بود آمده كه به خاطر تحريم پارسال اسكار توسط دولت ايران، اسكاري ها تلافي كرده اند و گذشته را از دور خارج كرده اند. به نظرتان چقدر اين تحليل ها درست است؟

دامون قنبرزاده

متأسفانه از بس ذهنی پریشان داریم، احساس می کنیم الان همه ی منتقدان دنیا و هیات اسکار، دور یک میز نشسته اند و « گذشته » را گذاشته اند وسط ( دی وی دی اش را ) بعد صبح تا شب احتمالا سیگار می کشند و چیزی می نوشند و درباره ی فیلم حرف می زنند که: قبولش بکنیم یا نکنیم خلاصه؟ وضع سیاسی ایران به کجا رسیده الان؟ آها! یعنی قبولش نکنیم؟ از لحاظ دیپلماتیک چه؟ قبولش بکنیم؟ جداً؟! خب، خودِ آقای فرهادی چه می گویند؟ دوستان جمع شوید لطفاً همگی، بگیرید این آقای فرهادی را می خواهیم به نوبت با ایشان حرف بزنیم، که فیلمشان باشد یا نباشد؟ قبولش بکنیم بالاخره یا نکنیم؟ بهرحال ما تمام منتقدان و صاحب نظران، به همراه تمام مردم دنیا، قرار شده هر وقت ایشان فیلم می سازند، آن را بالای سرمان بگذاریم دیگر. ما فقط باید حواسمان به این فیلم باشد، فقط ( با تشدید! ) ...

دامون قنبرزاده

... من نمی فهمم چرا اینقدر بچه گانه و ساده لوحانه به موضوع ها نگاه می کنیم، چرا برای هر چیزی، تئوری می سازیم و خودمان را، سرمان را مثل کبک می کنیم توی برف. این هم یکی از همان ناهنجاری های اخلاقی جماعت ماست که قبلاً صحبتش بود. "گذشته" قبول نشده؟ خب حتماً با معیارهای هئات انتخاب نمی خوانده. تمام شد رفت. اگر بدانید من چه حرصی می خورم از دست این حرف های مضحک درباره ی لابی کردن و این چیزها. دیوانه می شوم اصلاً. آخر یکی نیست بگوید چطور وقتی "جدایی" اسکار می آورد، هر کی می گفت سیاسی بوده، می زدید در دهانش، حالا که نامزد هم نشده "گذشته"، ماجرا سیاسی شده؟ می بینید، موضوع به همین سادگی و همینقدر بچه گانه است، اما مگر قبول می کنیم؟ ما جماعتی هستیم که حتماً باید برای هر چیزی حرف در بیاوریم. در خونمان است. شنیده اید می گویند: (( تا نباشد چیزکی، مردم نگویند چیزها ))؟ من عوضش کرده ام: (( چون نباشد چیزکی، مردم بگویند چیزها )). خانم ها و آقایان باید باور کنند که ما مرکز دنیا نیستیم. دنیا خیلی بزرگ است.

فرداد

باور کنید همه چیز در همین جمله جناب دانش خلاصه می شود.یک فیلم در رقابت با سایر فیلم ها رقابت را وگذار کرد.به همین سادگی.متولیان اسکار سایر گزینه ها را بهتر دیده اند.همین.این همه حرف و حدیث چرا اخه.این همه حرف های مزخرف چرا اخه.خدایا ما چه ملتی هستیم.

علیرضا ش.

خیلی از حضرات شمشیر در دست منتظر بودند "گذشته" نامزد نشود و بروند سراغ هیات انتخاب و البته شما که همگان می‌دانند از شیفتگان سینمای فرهادی هستید آقای دانش. اما خوشم آمد که مثل همیشه منطقی و مستدل با مساله مواجه شدید. بحث رقابت است و قابل پیش‌بینی نیست. ضمنا تعجب دیگر مربوط به انتخاب نشدن فیلم کشیش است. هرچند شاید با توجه به «رسمی» و «رو» بودن جایزه‌ای مثل اسکار و اخلاق‌گرایی آکادمی، از این دومی هم نباید تعجب کرد.

اسی

با سلام می گویند دروغ هر چه بزرگتر باورپذیرتر.جوک هم هرچه اغراق آمیز تر خنده دارتر.مثل لابی اسکار توسط شمقدری که خداییش خیلی خنده دار بود ولی مثل که اینکه خیلی ها این لطیفه بامزه شمقدری رو جدی گرفتن.با با بنده خدا یه چیزی گفت شما چرا باور کردین!!!!!!!!!

روزبه شريفيان

به نظر من همه اين حرف و حديث ها و صحبت ها يك وجه ديگري هم دارد و آن اينكه ديگر آنقدر سطح سينماي خود را بالا ميبينم كه از آن توقع اسكار داشته باشيم و اگر از اين نظر سينما واقعا براي مردم مهم شده كه اسكار گرفتن و يا نگرفتن تا اين اندازه اهميت پيدا كرده خودش يك غنيمت است فكر كنم اين وجه ديگري از ارزشها و جايگاه اصغر فرهادي براي سينماي ايران باشد اينكه به همان اندازه كه درباره طلا گرفتن يا نگرفتن ورزشكاران وزنه برداري و واليبال و يا صعود فوتباليستهاو... حرف زده ميشود در باره سينما هم صحبت شود فكركنم اتفاق خوبي باشد كه سنگ بنايش را فرهادي براي سينما گذاشت چه اشكالي دارد كه صحبت درباره سينما و مسائل فرهنگي هم نقل محافل باشد ؟

بابک

آقای دامون قنبرزاده تا حالا به ذهن منتقد شما خطور کرده که دیگران نیازی به امر و نهی های شما ندارند؟