موفقیت دراماتیک اصغر فرهادی

موفقیت فیلم «جدایی نادر از سیمین» در مراسم امسال اسکار، قاعدتا از جهات بسیاری شادی آور و افتخارآفرین است، اما آنچه باعث شادی نگارنده شده است، عمدتا معطوف به سه نکته است.
نکته نخست آنکه روندی که این فیلم تا به حال طی کرده است، بی‌شباهت به یک ماجرای دراماتیک نیست. هنوز از یاد نبرده‌ایم که سال گذشته چگونه به خاطر دستمالی، قیصریه‌ای در آستانه سوختن قرار گرفته بود و به خاطر حرف‌هایی حاشیه‌ای در یک جشن، جلوی فیلمبرداری این اثر گرفته شد و جنجالی بحرانی شکل گرفت. هر کس که کوچک‌ترین اطلاعی از مناسبات سینمایی داشته باشد، می‌داند که تعلیق یک پروژه سینمایی در میانه کار تا چه میزان می‌تواند اثر منفی روی روحیه و انگیزه عوامل آن، مخصوصا تهیه کننده و کارگردانش بگذارد.
خوشبختانه با درایت جمعی از سینماگران و به ویژه خود فرهادی، آن غائله نابخردانه ختم به خیر شد، اما این بحران خاطره‌ای بود که از یادرفتنی نبود و زمانی که فیلم ساخته شد و به مرحله نمایش رسید و از‌‌ همان بدو اکران، موفقیت‌های داخلی و خارجی‌اش در سه عرصه عموم مخاطبان، محافل جشنواره‌ای و منتقدان شروع شد، این خاطره نیز در اذهان باقی بود. اما درام این فرایند هنوز ادامه داشت و با موج غریبی از جانب جریان‌ها و رسانه‌ها و تریبون‌هایی که فیلم را با واژه‌های کلیشه‌ای همچون سیاه نمایی و خودفروختگی و خیانت و دروغگویی و غربزدگی و امثال ذلک توصیف و بلکه متهم می‌ساختند، فضایی شکل گرفت که انگار از یک ماجرایی جنایی و مجرمانه پرده‌برداری می‌شود.
این روند حتی تا شب اسکار هم ادامه داشت و حرف‌هایی تکراری از زبان و قلم این و آن تراوش می‌یافت. بالاخره فیلم در اسکار برنده شد و درست مثل یک فیلم دراماتیک قوی که قهرمانش بعد از تحمل ناجوانمردی‌ها و حسادت‌ها و زمین خوردن‌ها، باز هم برمی خیزد و سرانجام به مقصود می‌رسد، فرهادی و فیلمش هم پیروز میدان شدند. لذت پیروزی فرهادی، فارغ از هر جنبه‌ای، از حیث شباهتش با یک داستان مهیج و تعلیقی، فراوان است.
نکته دوم آنکه این روز‌ها صحبت‌های زیادی از افتخار ایران و ایرانی و سینمای ایران و... می‌شود و خواهد شد. بنده قاعدتا به عنوان هموطن فرهادی، از اینکه یک ایرانی در این عرصه موفق شده است خوشحالم؛ اما به نظرم این موفقیت کمترین ارتباط را با چنین عقبه‌ای دارد. فرهادی از معدود سینماگرانی است که بدون بهره گیری از رانت‌های سیاسی و فامیلی و اقتصادی و شبکه‌ای و... وارد سینما شده است و با اتکا بر تجربه، تحصیلات، پشتکار و استعداد خودش به توفیق رسیده است. این اسکار، لایق شخص و شخصیت خود او و سایر همکارانش در این پروژه است و الصاق کردن سینمایی رانت خوارانه به موفقیت او، اشتباهی مطلق است.من از پیروزی فرهادی خوشحالم، چون این موفقیت را موفقیت استقلال و انسانیت یک هنرمند می‌دانم، فارغ از هر وابستگی و آرایه‌ای نژادی و صنفی. اگر هم به عنوان یک ایرانی خوشحال باشم، از این جهت است که فرهادی تصویر جامعه سرزمین مرا با صداقت و دقت ترسیم کرده است و مردم دنیا در واقع با تماشای مختصات کنونی جامعه من، از فیلم فرهادی استقبال کرده‌اند؛ نه اینکه چون فرهادی ایرانی است و من هم ایرانی‌ام پس باید افتخار کنم. زحمتش را یکی دیگر کشیده؛ من بابت مسائل نژادی افتخار کنم؟

شاید از همین رو است که به نظرم این جایزه اسکار و سایر جوایزی که به فیلم «جدایی نادر از سیمین» تعلق گرفته است، بسیار متفاوت است با پیروزهایی جهانی که در میادین ورزشی و یا المپیاد‌ها به دست می‌آید. در ورزش و المپیادهای درسی، بحث اندیشه و هنر و ادراک عواطف و احساس بسیار کمتر مطرح است و ماجرا بیشتر یا به قدرت عضله و تکنیک‌هایی بدنی مربوط است یا به قدرت محفوظات و حل معادلاتی فرمولی که تازه قبلش هم کلی اردو و قرنطینه و تمرین و... برای شرکت کنندگانش برپا می‌شود. در حالی که پیروزی یک هنرمند در عرصه‌های جهانی، بینش و ادراک و قدرت تبیین او را از فهم جامعه و فرد و انسان نشان می‌دهد، بی‌آنکه برایش رانت‌هایی انحصاری گذاشته شود و البته در جامعه ما که این موضوع تازه کاملا معکوس هم هست و قدر و منزلتی که وزنه بردار و دانش آموز پرورده شده شیمی می‌بیند، بسی بیش از سینماگری است که رسانه ملی موفقیتش را پشت اخبار زایمان لاک پشت‌ها و سرطان موش‌ها ماسکه می‌کند.
نکته سوم، شرافت و صداقت و سلامت نفسی است که در فیلم فرهادی موج می‌زند و به نظرم بخش عمده‌ای از جوایز و موفقیت‌های فیلم، در واقع تعظیم فطری مردم دنیا به این مقولات ارزشمند است. آنان که به فیلم فرهادی تهمت می‌زنند که جامعه ایران را دروغگو ترسیم کرده است، احتمالا بخش عمده‌شان خود به درد دروغ مبتلا هستند و از اینکه فرهادی پیکان بر مرکز هدف زده است، عصبانی هستند. فیلم فرهادی حکایت درگیری شرافت بشر با موقعیت‌هایی است که او را به سمت پنهانکاری و دروغ سوق می‌دهند و در این معرکه شرافت آدمی در ‌‌نهایت پیروز می‌شود. اگر نادر و سیمین و راضیه و حجت به دروغ رضا می‌دادند، مطمئنا وضعشان این نبود که در پایان قصه می‌بینیم. اما درک چنین حقیقتی برای دروغگویان، نه آنکه دشوار باشد، بلکه سنگین و ناگوار است. در روزگاری که دروغ تبدیل به سکوی پرتاب قدرت و ثروت و حشمت شده است، جدایی نادر از سیمین باید هم دروغ پردازان را آشفته سازد. اسکار این فیلم، ستایشی است از راستی و شرافت؛ چیزی که متأسفانه در برخی محافل داخلی حتی عکس آن دیده می‌شود و هر چه فیلمی تاریخ را بیشتر تحریف کند و دروغ فراوان‌تر تحویل دهد، میزان تکریمش نیز افزون‌تر می‌شود.
آقای فرهادی! رسیدنتان بر بلندای ارتفاع سینما گوارایتان باد که اوج شما برای این فیلم، ترجمان اوج شرافت و صداقت و استقلال و راستی است.
مطلب بالا در خبرآنلاین درج شده است:
/ 21 نظر / 7 بازدید
نمایش نظرات قبلی
اشنا

تعصب برخي منتقدين سينمايي به فرهادي از جمله جنابعالي ياداور طرفداران پروپا قرص مخملباف در دهه 60 ميباشد.توصيه ميشود از فيلمساز بگونه اي دفاع كنيد كه در اينده پشيمان نشويد.

شکوفایی(مینا)

سلام. تبریک میگم. ناباورانه من هم از شدت هیجان گریه کردم. و پست جدیدم رو به پیغام آقای بهشتی در این مورد اختصاص دادم. وای... بازم تبریک میگم...

sima

من به شما و دوستان اين صفحه بردن اين جايزه رو تبريك مي گم .اما حالا بعد از اينكه حدود يك سال بيشتر از ديدن فيلم در جشنواره مي گذره مي بينم هنوز همون احساس اوليه ام براي فيلم تر و تازه مونده و اونم اينه كه ...اين فيلم يه شاهكاره.. يكي از خوبي هاي اين همه جايزه بين المللي و مشهور براي فيلم جدايي اينه كه باعث شد ادم هاي خيلي زيادي فيلم رو ببينند و من خوشحالم كه اين حس را الان با تعداد زيادي از مردم جهان شريك هستم.

فواد

به هر حال هرکس نظر و عقیده ی خود را داراست و بنده هم نظر شما را به عنوان منتقد حرفه ای محترم میشمارم اما از دید بنده چیزی که عینیت پیدا کرد درماندگی بود نه شرافت. گرچه صحبتهای خالق اثر هنری ارزش بیشتری از خود اثر ندارد اما حرفهای فرهادی در پاسخ به خبرنگاری که چیزی شبیه به این بحث ما را مطرح میکند در یوتوب هم موجود است و خالی از لطف نیست. در هر حال از صحبت با شما لذت بسیار بردم ممنون

علیرضا

اگر برنامه ی هفت از شما دعوت کند آیا مایلید که رو در روی مسعود فراستی قرار بگیرید؟!

سهند

سلام آقای دانش. افتخار بزرگیست که شما وبلاگ بنده رو مطالعه کردید. واقعا خیلی خیلی ذوق زده شدم!!

رضا

چقدر جالب... «آنان که به فیلم فرهادی تهمت می‌زنند که جامعه ایران را دروغگو ترسیم کرده است، احتمالا بخش عمده‌شان خود به درد دروغ مبتلا هستند و از اینکه فرهادی پیکان بر مرکز هدف زده است، عصبانی هستند.» جوابم را گرفتم که وقتی حسن عباسی، می‌گفت که اکثر قریب به اتفاق افراد در سریال لاست پیشنه حرام‌زادگی دارند، شما بر می‌آشفتید و ناراحت می‌شدید. متأسفم که شما و دوستان به ظاهر منتقدتان، که بی‌طرفی که اولین شرط حضور در جایگاه نقد است و شما با شیفتگی تعویض کرده‌اید، به توهمی رسیده است که برای اثبات آقای فرهادی، به همه افتخارات ورزشی و علمی توهین می‌کنید! نمی‌دانم پیام اخلاقی «جدایی...» را از این شطحیات که عصیبت و غیراخلاقی بودن طرفداران داخلی را نشان می‌دهد باید درک کنم یا پیام به حمله سارکوزی بعد از دیدن فیلم را؟! خجالت بکشید و استغفار کنید؛ برای پیشرفت در زندگی، همیشه لازم نیست همانند باکتری در تن یک «میزبان» رشد کنیم. سعی کنید بدون فرهادی هم کسی باشید!

امین

به رضا: من مطلب آقای دانش را درباره حسن عباسی خوانده ام. آقای دانش فقط به عباسی ایراد گرفته بود که اشتباه کرده است و همه آدم های سریال حرامزاده نیستند. خبری از ناراحتی و برآشفتگی در آن مقاله آقای دانش نبود. ثانیا در مطلب فعلی هیچ توهینی به افتخارات علمی و ورزشی نشده و فقط افتخارات هنری و فرهنگی مهم تر تلقی شده است. چرا این قدر عصبانی هستید؟ کدام شطحیات؟!!ظاهرا شما هم خودتان را بدجوری مخاطب این حرف دانش که «آنان که به فیلم فرهادی تهمت می‌زنند که جامعه ایران را دروغگو ترسیم کرده است، احتمالا بخش عمده‌شان خود به درد دروغ مبتلا هستند و از اینکه فرهادی پیکان بر مرکز هدف زده است، عصبانی هستند.» احساس کرده اید وگرنه این همه عصبانیت ندارد که! این همه دیگران به فرهادی تهمت زده اند مشکلی نبود حالا یک نفر آمده جواب شان را با کلی احتیاط داده برآشفتگی دارد؟ این عبارت پاراگراف آخری تان که دیگر محشر بود: «خجالت بکشید و استغفار کنید!» بدجوری احساس پیامبرگونگی بهتان دست داده! بهتر است استغفار را از خودتان شروع کنید حضرت آقا!

امیر

این قسمت مطلب"آنان که به فیلم فرهادی تهمت می‌زنند که جامعه ایران را دروغگو ترسیم کرده است، احتمالا بخش عمده‌شان خود به درد دروغ مبتلا هستند" واقعا به دور از شان نوشته شما بود. من اگرچه شخصا این فیلم رو دوست ندارم (دلایلشو تلویحا تو وبلاگم نوشتم) ولی تحسینش می کنم و به آقای فرهادی تبریک میگم. و خیلی هم بابت اسکار ایشون خوشحالم. اما این دلیل نمیشه شما همه رو به یه چوب زنید. اگه منظورتون کس خاصی هست که خب میشد یه جور دیگه بنویسید. به نظرم یه مقدار دارید متعصبانه در مورد فیلم قضاوت می کنید. به هر حال هرکی آزاده نظرشه بگه. اگه از حرف ناراحت شدید پیشاپیش عذر میخوام. با احترام.

امیر

نظر است دیگر آقای دانش عزیز... نظری مثل اینکه جدایی... اسکار بگیرد و ما تو سروکله ی هم بزنیم که وای چه افتخاری... ولی این زمان است که همه چیز را مشخص می کند...زمان چیز واقعا چیزیست. آلفرد هیچکاک با همه ی نبوغش هیچگاه اسکار بهترین کارگردانی نصیبش نشد اما این هیچکاک بود که ماند و غول سینمای جهان شد و اسکار خیلی وقت ها زیر سوال رفت...پاپیون و سامورایی که لحظه لحظه اش اشک بر چشمان مخاطب جاری می کند اسکار نگرفتند آنوقت جدایی... می گیرد. بی خیال آقای دانش... هنوز بعد از 43 سال قیصر تازه است و تمام مردم آن را دیده اند . آیا کسی 10 سال بعد خبری از جدایی... می گیرد؟