درباره انتساب برخی سینماگران به بزرگان دین و تاریخ

لطفا به این عبارت ها توجه فرمایید:

-       ابراهیم حاتمی کیا ابوذر سینمای ایران است. (حمید بهمنی)

-       ابراهیم حاتمی کیا آوینی سینمای ایران است (مسعود ده نمکی)

-       مسعود ده نمکی غریب الغربای سینمای ایران است. (ابراهیم حاتمی کیا)

احتمالا اگر در اخبار و اظهارات سینمایی یکی دو هفته اخیر جست و جویی جدی تر کنیم، عبارت های مشابه که در آن ها دوستان و برادران سینماگر، یکدیگر را با اطلاق نام ها و صفات بزرگان دین و تاریخ، تحویل های تقدیس شده می گیرند بیش تر یافت خواهند شد. جالب تر این جا است که برخی از این عزیزان، در کنار این خودتحویل گری های جانانه، با تشبیه مخالفان و معترضان به کرم خاکی (طبق تشبیه مریلا زارعی) و یا زالو (طبق تشبیه حمید بهمنی)، عرصه صنعت تشبیه را به اوج خلاقیت رسانده اند و حق را در این باب با مواضع مودبانه و متواضعانه خویش، به اتمام و اکمال رسانده اند. با این حساب غیرقابل انتظار نخواهد بود که در ادامه نهضت اطلاق گری های مزبور، کسان دیگر هم منسوب به بزرگانی دیگر شوند. مثلا فرج الله سلحشور را بگویند سلمان فارسی معاصر است و یا مریلا زارعی را با نام های آسیه زمانه و یا سمیه دوران نام برند و در مقابل نیز احتمالا از فیلمسازانی مثل اصغر فرهادی و جعفر پناهی هم تحت عنوان ابوسفیان عصر و مغیره بن شعبه زمان یاد می شود. خب البته این صنعت هنرمندانه تشبیه آدم ها و موقعیت ها به رجال و مقاطع مقدس سر دراز دارد و منحصر به این سینماگران محترم نیست. همین چندین ماه قبل که آقای روحانی در انتخابات ریاست جمهوری رأی اکثریت را آورد، یکی از فعالان رسانه ای تیم آقای جلیلی، ماجرای انتخابات را به جنگ احد تشبیه کرد و وعده داد که این شکست موقتی است و لابد در مقطع بعدی که خیبر و حنین و احزاب باشد، جبران مافات می شود!

ریشه این تشبیه سازی ها چیست؟ چرا به جای استدلال های عقل پسند در تحسین و یا تقبیح اشخاص و جریان ها، برخی قبل از هر چیز متوسل به انتساب خود و موارد مورد علاقه شان به فضاهای قدسی می شوند و در مقابل برای توصیف ناهمراهان، از عبارت و صفت های موهن و زننده و حیوانی بهره می برند؟ چرا دوستان گشاده دستانه، از کیسه نام و اعتبار ابوذر و امام هشتم و یا شهدایی همچون آوینی خرج می کنند؟

به نظر می رسد ماجرا قبل از هر چیز به روحیه ای برگردد که متأسفانه نزد بسیاری از هموطنان جریان دارد: روحیه خودحق انگاری؛ این که باور محض داریم که عقاید و سلایق ما حق مطلق است و هر آن چه در این دایره نگنجد، همچون حشرات و خزندگان، کثیف و ناپسند است. فرقی نمی کند؛ آن که انتخابات را جنگ احد می پندارد، رسما خود را در لشکر پیامبر می بیند و مابقی رقیبان و طرفدران شان را در لشکر ابوسفیان و ابوجهل، و آن که مفهوم و مصداق انقلاب را در وجود خود و اطرافیانش متجلی دیده است، لاجرم به خود حق مطلق می دهد که هر آن را که ولو بر اساس انتساب هایی موهوم و مبهم از این دایره خارج است، مورد اعتراض و وهن شدید قرار دهد و حتی چنین بینگارد که خود ودوستانش از فرط مظلومیت، به صفت غریبی امام هشتم رسیده اند.

واقعیت آن است که هر کس، خودش است نه بیش و نه کم. این که در این تعارفات اغراق آلود، هویت واقعی یک فرد تحت پوشش هویت کسان دیگر قرار می گیرد، نشان از کم اعتباری هویت خودش دارد که ناگزیر در بیان دیگران، از اعتبار فراوان بزرگان برایش خرج می شود و متأسفانه حرمت و موقعیت آن بزرگان نیز در این تشبیه های پراغراق، به لوث می گراید. این که دامنه تقدیس و حرمت را از اولیاء الله به حوزه های شخصیتی چند فیلمساز و سینماگر گسترش می دهیم، اولا باب نقد و بررسی بر آثار هنری ایشان می بندیم و جز تحسین و تدهین درباره شان، هر تحلیلی را مردود می انگاریم و ثانیا امر را بر خود این سینماگران مشتبه می سازیم که گویی رانت و مجالی ویژه دارند تا به هر کس مایلند بتازند و نامش را هم دفاع از ارزش ها بگذارند و ثالثا شأنیت بزرگان را تنزل می بخشیم و سخاوتی بی جا از خرج کردن اعتبارشان بر جای می نهیم.

حاتمی کیا،  همان حاتمی کیا است همان طور که ده نمکی، خود او است. اجازه دهیم منزلت افراد بر مبنای هویت و بضاعت و شخصیت شان تشخیص داده شود و نه تقدس بخشی های پرآفتی که جز ایجاد سوء تفاهم های حاشیه زا کارکرد دیگری ندارند. این امر قطعا و قبلا به نفع خود این سینماگران خواهد بود.  

 مطلب بالا در خبرآنلاین درج شده است.

/ 13 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
علی

خب به نظرم وقتی از این واژگان در مورد حاتمی کیا استفاده میشه نه اینکه این القا بشه که در نقد حاتم کیا بسته است که این معنی در ذهن مخاطب متبادر میسازه که طرف از زمان خودش جلوتر هستش با مثلا نقش افشاگرانه ای داره و من شخصا این برداشت که طرف را معصوم جلوه بدیم نداشتم ...کلن آقای دانش با تمام احترام که برا شما قابل هستم ولی گروه خونی تون از نظر سیاسی به حرف های امروز حاتمی کیا و همه ی دوران دهنمکی نمیخوره و باهاشون از نظر فکری زاویه دارین که طبعن اصن هم مذموم و عجیب و غریب نیست ولی مثلا همین تعابیر را مثلا اسپیلبرگ در مورد فرهادی داشت که مثلا فرهادی فانوسی است در تلاطم دنیای سینما شما دم از به به و چه چه میزدید و یا همین حاتمی کیا می اومد و درباب جناح سیاسی شما می گفت عزیز میشد اصن عیبی نداره که از حاتمی کیا خوشتون نمیآد ولی تخریبش هم اون هم به این اندازه بنظرم نشونه افراطی گری تامه و تمام هستش همون صفتی و اتیکتی که شما به الان های حاتمی کیا می زنید و یا حتی بنیاد گرا!!!!!!!! ممنونم

میلادی

عالی بود آقای دانش از بررسی این موضوع مهم در بین فضای رسانه و سینماگران و بازیگران استفاده و القاب واژه های و کلمات و شخصیت های عربی به افراد ایرانی و هنرمند اقدامی بی معنی ، مضحک است

عباس

با سلام خدمت آقای دانش اگر ممکن است در خصوص فیلم همه چیز از دست رفت با بازیگری رابرت ردفورد بنویسید کلا فیلمهایی که با یک یا دو بازیگر ساخته شده اند را دوست دارم مثل جهنم در اقیانوس آرام با بازیگری توشیرو میفونه و لی ماروین سالها پیش در ایران مرحوم میرلوحی اشباح را بازیگری فخیم زاده و ناصر آقایی ساخت که تجربه خوبی بود موفق باشید

امیر

یکی خواسته یکی دیگه رو به یکی دیگه تشبیه کنه. تو این وسط چیکاره ای؟ تو رو سننه. حسودیت میشه؟ میخوای بگیم تو هم بلال حبسی هستی؟

همایون

درگذشت نویسنده بزرگ ادبیات، گابریل گارسیا مارکز را به همه دوستدارانش تسلیت می گویم. آقای دانش، آیا برگردان سینمایی خوبی از آثار این بزرگمرد در عالم سینما وجود دارد؟

فرداد

جناب آقای امیر،یکی بدش اومده(بد اومدن واژه درستی نیست ولی ما فرض رو براین میگیریم) که به دیگران القاب میدن و حرفشو زده،تو این وسط چیکاره ای؟تو رو سننه؟حسودیت میشه؟میخوای به تو هم بگم ابوسفیان؟

آرش

به علی: اینکه گفتی اگر اسپیلبرگ درباره فرهادی میگفت فرهادی فانوسی است در تلاطم دنیای سینما آنوقت آقای دانش اعتراضی نداشت، اولا آن ور دنیا هیچ وقت اینجور تعبیرها و تعارف های آبدوغ خیاری که در ایران رایج است وجود ندارد و اگر بخواهند از کسی تعریف کنند مثل آدم میگویند طرف فیلمساز خوبی است و تمام. ثانیا فرض کن که اینطور هم باشد و اسپیلبرگ فرهادی را به فانوس (!) تشبیه کند. خیلی فرق است با این که طرف را به ابوذر و غیره تشبیه کنند. فانوس یک شیء است ولی ابوذر یک شخصیت والای تاریخی است که شباهت سازی اش به یک آدم چه بخواهی یا نه نوعی تقدیس با خود دارد.

آرش

به امیر: واقعا که طرفدارهای ده نمکی هم مثل خودش ادبیات «مودبانه ای» دارند! همین مانده بود که یک تو رو سننه هم در کامنت های منسوب به این آدم ها ببینیم.

روزبه شریفیان

استاد تا جایی که به خاطر دارم بعد از نوشته تان درباره رسوایی و یا اینکه در پاسخ به دعوت برای آن فیلم گفتید نقدتان بسیار منفی است دیگر به برنامه هفت دعوت نشدید مگر خدای نکرده ممنوع التصویر تان کردند ؟

خسرو

نظرتان درباره نظرسنجی وزارت ارشاد و این که حاتمی کیا و ده نمکی مقامهایی بالاتر از فرهادی آوردند و محبوبترین فیلمسازان سینمای ایران شدند چیست؟