دکتر جکیل و آقای هاید (درباره فیلم مرد یخی/the iceman ساخته آریل ورومن)

مرتکبین قتل‌های زنجیره‌ای، یکی از جذاب‌ترین سوژه‌ها برای سینماگران، هم به لحاظ اقدامات خشونت‌بارشان و هم به جهت شخصیت خود قاتل‌ها هستند. نکته نخست، جذابیت روایی و موقعیتی و نکته دوم جذابیت روانی اثر را تشکیل می‌دهد. در مرد یخی هم که اقتباس از جنایت‌های زنجیره‌ای ریچارد کوکلینسکی، قاتل مزدور دهه‌های میانی قرن بیستم در محدوده نیویورک و نیوجرسی، ماجرای فیلم را تشکیل داده است، این دو نکته به چشم می‌خورد؛ یعنی از یک طرف حجم بالای قربانیان او (گفته می‌شود افزون بر ۲۰۰ نفر بوده است) که همگی مذکر بودند و با شیوه‌های مختلف بریدن گلو، مسمویت با سیانور، شلیک گلوله، و... به قتل می‌رسیدند و بعضا جسدهای قطعه قطعه‌شده‌شان در یخچال مخصوص نگهداری بستنی قرار داده می‌شد (و برای همین هم عنوان مرد یخی به این قاتل اطلاق شد) بستر بیرونی درام را تشکیل می‌دهد و از طرف دیگر، وضعیت روانی قاتل که در یک زندگی دوگانه به سر می‌برد، مخاطب را به لایه‌های عمیق‌تر داستان جذب می‌کند. این وضعیت دوگانه، مهم‌ترین گره درام را در فیلم تشکیل می‌دهد: ریچارد در بین خانواده‌اش، مردی آرام و مهربان و حتی شاعرپیشه است، اما بی‌آنکه همسر و دو دخترش  اطلاع داشته باشند، فجیع‌ترین قتل‌ها را بیرون از منزل انجام می‌دهد. روحیه متفاوت ریچارد در دو سوی موقعیت خانوادگی و حرفه‌ای‌اش، در کنار درگیری‌هایی که با سلسله مراتب گروه‌های مافیایی، رقیبان، دوستان، و گذشته تاریک خودش دارد، موتور محرکه روایت را همواره روشن نگه می‌دارد.

فیلم با نمایی از کلوزآپ ریچارد در تاریکی زندان شروع می‌شود که خطاب به او، سوالی را درباره پشیمان شدنش از ارتکاب جنایت‌هایش می‌پرسند و سپس ماجرا قطع می‌شود به گذشته‌ای که شامل اولین ملاقات او با همسر آینده‌اش و نیز اقدام به قتل مردی که او را تحقیر می‌کند است و داستان ادامه می‌یابد تا دوباره به مقطع زندان برمی‌گردیم. انگار روایت فیلم، مروری است بر آن‌چه در ذهن ریچارد در خصوص زندگی‌اش می‌گذرد. در این مرور چند نکته مورد توجه قرار می‌گیرند که یکی از مهم‌ترینشان آن است که در چند مورد معدود، عطف‌هایی به گذشته ریچارد در دوران کودکی‌اش به عمل می‌آید و طی‌شان مشخص می‌شود ریچارد تحت تربیت سخت‌گیرانه مذهبی‌ای از جانب والدینی که همواره او را کتک می‌زدند بوده و برادرش هم در سنین نوجوانی دختربچه‌ای را پس از تجاوز کشته بود که تا الآن هم باعث تأثر شدید ریچارد شده است. این مکث کوتاه بر گذشته ریچارد، بازتابی گسترده در ترسیم دراماتیک موقعیت کنونی او دارد، به شکلی که اولا از مذهب زده شده است (نمود عینی این روند هم در فعالیت او در تدوین فیلم‌های مستهجن متجلی است و هم در رویکرد ملحدانه‌ای که موقع کشتن قربانیانش دارد و نجات‌بخش بودن خداوند را برای آن‌ها به سخره و انکار می‌گیرد) و ثانیا عقده حقارتش را از راه کشتن کسانی که به او لطمه زده‌اند جبران می‌کند و سوم آن‌که برای نهاد خانواده ااش (همسر و فرزندان) اعتبار و احترامی خاص قائل است (شاید به جبران بی‌حرمتی‌هایی که خانواده‌اش در کودکی بر او روا داشته‌اند) و چهارم آن‌که هرگز به کشتن زنان و کودکان مبادرت نمی‌ورزد؛ و نکته نهایی آن‌که او به دلیل انزوای شدید دوران کودکی، بسیار کم‌حرف است و همین سکوت و یخ‌زدگی‌اش، راه ارتباط‌سازی عادی اجتماعی را بر او بسته است (زمانی هم که همسرش در برابر بی‌حوصلگی او، بعد از اخراجش از دایره مافیا اعتراض می‌کند، از او دعوت به «حرف زدن» می‌کند؛ عنصری که فاقد توانایی‌اش است.) این پنج نکته که همگی از فضای گذشته او ریشه گرفته‌اند، در شکل‌گیری حوادث و تصمیم‌ها و موقعیت‌های زمان حال، نقش موثر و کلیدی ایفا می‌کند. از این جهت فیلم رابطه‌سازی ارگانیک بسیار خوبی بین گذشته و حال کاراکتر اصلی داستان برقرار می‌کند که از امتیازات قوی شخصیت‌پردازانه‌اش است.

هر نوع اشاره‌ای به فیلم مرد یخی، بدون یاد کردن از بازیگر اصلی‌اش، مایکل شانون، ناقص است. شانون اگرچه بیش از دو دهه است که در حرفه بازیگری فعال است و در فیلم‌های معتبری هم ایفای نقش داشته است (مثلا در قبل از آن‌که شیطان بداند مرده‌ای سیدنی لومت، نقش برادرزن رفیق مقتول قهرمان داستان را داشت که به تلکه کردنش می‌پرداخت)، اما اکنون چند سالی است که جایگاه اصلی خود را به دست آورده است (مخصوصا بعد از درخشش در سریال امپراتوری پیاده‌رو و نیز فیلم پناه بگیر جف نیکولز) و اکنون در مرد یخی با استفاده از لحن گرفته و بم صدایش و چهره سردی که به دشواری عضلاتش برای عاطفه‌نمایی منبسط می‌شود (زمانی که نزد خانواده‌اش است) و به سرعت منقبض می‌شود تا عصبیتش را بنمایاند (سکانسی که رییس تشکیلات او را نزد دخترش تهدید می‌کند و یا سکانس سر کوبیدنش به دیوار در آسانسور)، به شکل حیرت‌انگیزی، دوگانگی موقعیتی مردی را بازتاب می‌دهد که نه خشونت‌های ناشی از عقده راحتش کرد و نه مهرورزی‌های برآمده از ناکامی‌هایی گذشته رستگارش ساخت.

مطلب بالا در ماهنامه فیلم درج شده است.

/ 10 نظر / 56 بازدید
محمد مظفری

آقای دانش در مورد فیلم incendies مطلبی در وبلاگ یا جای دیگه نوشتین؟

reza

مایکل شانون در فیلم دیگر امسال (ماد) هم نقش جالبی دارد. راستی ما را دیده اید آقای دانش؟ نظرتان درباره اش چیست؟

احسان

با سلام. مثل همیشه آموزنده و جذاب مینویسید جناب دانش. عبارت "دکتر جکیل و آقای هاید" هم بسیار بجا و جالب بود. جسارتا و با عرض معذرت تا جایی که اطلاعات ناقص این حقیر یاری میده فیلم قبل از فهمیدن شیطان... رو سیدنی لومت کارگردانی کرده.

ناصر ميرزاخاني

درخشش شانون بيشتر از همه در فيلم پناه بگير بود. يك بازي زيرپوستي دقيق و هنرمندانه. حيف كه استعداد اين آدم دير كشف شد.

عليرضا

جشنواره زاگرب هم فيلبم گذشته را به عنوان نماينده كشور فرانسه در جشنواره اش نشان داده است. باز هم سنگ فرهادي را به سينه تان بزنيد كه فيلمش ايراني است! امان از شما منتقدهاي جوگير. اين خيانت را كجا جوابگو هستيد؟

دامون قنبرزاده

نمی دانم آدم ها با اینهمه هجوم بردن به سمت هم، به چه چیز می رسند؟ همه ش می خواهند یکی را ضایع کنند، به یکی بپرند. نمی فهمم چه نصیبشان می شود؟ خیانت؟!!! چه خیانتی؟ چه شده مگر؟ چرا اینقدر تندی کردن؟ حالا رفت که رفت، مشکل چیست؟ خیانتکار کیست؟! چرا اینقدر عادت داریم به همه چیز جوّ بدهیم و بزرگش کنیم؟ چرا حاضر نیستیم کمی سالم و با روانی راحت به مسائل فکر کنیم؟ چرا اینقدر سیاه می بینیم همه چیز را؟ چرا اینقدر تند می بینیم همه چیز را؟ چرا به جای لذت بردن، هی می خواهیم انگولک کنیم؟ من از « گذشته » خوشم نمی آید اما این دلیل می شود که همه را خائن ببینم؟!!! دلیل می شود که بگویم مرگ بر فلانی؟!!! خب اینهمه فیلم در دنیا هست برای لذت بردن. اینهمه چیزهای دیگر هست. می روم آن ها را می بینم و لذت می برم. چرا باید گیر بدهم به چیزی که دوستش ندارم؟ ....

دامون قنبرزاده

( ادامه ) ... چرا باید بد و بیراه بگویم به آن چیزی که دوست ندارم؟ خب می روم از آن چیزهایی که به من لذت می دهند، لذت می برم. چرا باید چرک هایم را بریزم بیرون؟ چرا باید بد نگاه کنم به همه چیز؟ دائم تنش. دائم مرگ بر فلانی، دائم بد و بیراه. آخرش که چی؟ چرا کمی سلامت روانی نداریم؟ چرا آرام نیستیم؟ چرا متلاطمیم؟ چرا منتظریم یکی انگشت در بینی اش کند و ما آبرویش را ببریم؟ چرا دوست نداریم لذت بردن دیگران را ببینیم؟ اگر کسی به چیزی رسیده، شاید حقش بوده و منی که تا الان نرسیدم، لابد حقم نبوده. چرا نمی توانیم خیلی چیزها را قبول بکنیم؟ ... آقای دانش راستش چراها زیاد است برای من. شاید شعاری شد اما خواستم کمی درد دل کنم اینجا تا آن دوستانی که می خوانند، اگر بخوانند، کمی آرام باشند. اینمهه جنگ در دنیا شد، نتیجه چه شد؟ هیچ و پوچ. به جای حرص خوردن و حرص دادن و تنش، لذت ببریم.

دامون قنبرزاده

... ( ادامه ) شرمنده ام آقای دانش که طولانی شد. یادداشت علیرضا را که دیدم، نتوانستم ننویسم این چراها را. شما فکرش را بکنید، یک آدمی، که نمی دانم کیست و چیست و کجاست، آمده به سایت من، نه گذاشته و نه برداشته، نوشته تو که فیلم حالیت نیست، ننویس! البته خیلی های دیگر هم بوده اند که با چنین لحنی، چیزهای دیگر گفته اند. می خواهم بگویم چرا ما خودمان را موظف می دانیم که حتماً حالِ طرف مقابل را بگیریم؟ چرا دوست داریم انرژی بگیریم از دیگری؟ این چه رسمی ست؟ چرا به همه چیز بد نگاه می کنیم؟ چرا به جای نکات مثبت، همه ش منفی ها را می بینیم؟ بهتر نیست آن کسی که برای من چنین پیامی می گذارد، حالا که مخالف من است، به جای اینکه وقتش را با مزخرفات من تلف کند، برود یک جای دیگر که بهش لذت بدهد؟ چرا دوست داریم حتماً انگولک کنیم؟ ...

دامون قنبرزاده

... ( قول می دهم آخری ست! ) هی می خواهم تمامش کنم اما از بس که گاهی آدم از یک سری حرف ها اذیت می شود، نمی تواند جلوی خودش را بگیرد. بیایید اینقدر به همه چیز گیر ندهیم. کمی آرامتر. مخالف باشیم اما نه مخالفِ مریض. من از « گذشته » خوشم نمی آید، آقای دانش دوستش دارد. خب چرا باید یقه ی همدیگر را پاره کنیم؟ که به چه نتیجه ای برسیم؟ باور کنید زندگی ارزش اینهمه تنش و تلخی و بدبینی را ندارد. آخرش هم می خواهیم بمیریم و تمام ... ببخشید اگر حرف هایم شعاری شد. اما باید می گفتم تا سبک بشوم. ممنون که گوش کردید. ( الان احساس بهتری دارم ) و یک سئوال: « گناه کاران » را دیده اید؟ از پنج، چند می دهید؟ به نظر من فیلم بامزه و شسته رفته ای بود و فقط همین، نه چیزی بیشتر.

میثم

آقای دانش ارزیابی شما از کارنامه سینمایی کیم کی دوک چیست؟ دلمشغولی با مفاهیمی مثل خشونت،سکس، سادومازوخیسم،چرخه بازگشت عواقب اعمال و نجات بودایی- مسیحایی در کنار فرم استرلیزه و تصاویر خلوت،سینمایی و تکان دهنده....