کاشت، داشت، برداشت (درباره فصل دوم سریال امپراتوری بوردواک)

فصل دوم سریال امپراتوری بوردواک، ادامه ماجراهای رقابت آمیز بین گنگسترهای دهه های نخست سده 1900 در آمریکا است. همان طور که در یادداشت مربوط به فصل اول این سریال آمده بود، داستان در محور چند شخصیت اصلی پیش می رود: نخست ناکی تامپسون که در پوشش خزانه دار شهر آتلانتیک سیتی، رییس یکی از مهم ترین تشکیلات مافیایی قاچاق مشروبات الکلی است و با زنی به نام مارگارت شرودر زندگی می کند که شوهرش به دست همین ناکی به قتل رسیده است. دوم جیمز دارمودی که کارگزار ناکی است اما به دلیل تندروی هایش از باند ناکی طرد می شود و با دار و دسته های مافیایی دیگر مانند ال کاپون و راثستین همراه می شود. سوم الیاس تامپسون، برادر ناکی که کلانتر شهر است، اما در ذیل معاملاتی سیاسی و مافیایی، رفته رفته کنار گذاشته می شود. چهارم، نلسون ون آلدن، که مامور پلیس است و در پی جمع آوری شواهد علیه ناکی برای دستگیری اش است، اما شدت نفوذ مافیا مانع از موفقیت او می شود.

فصل نخست سریال، با تصمیم الیاس، جیمز و پدرش برای طراحی توطئه ای علیه ناکی به منظور ساقط کردنش از عرصه قدرت مافیای گنگستری قاچاق مشروب به پایان می رسد و فصل دوم در واقع گسترش این تصمیم به سمت عملیاتی شدن و فراز و نشیب های مربوط به آن است. بدین ترتیب فصل دوم در حرکتی معکوس با مسیر قسمت اول روایتش شکل می گیرد. اگر فصل اول بر اساس نوعی همگرایی توام با رقابت بین آدم های داستان پیش می رود، فصل دوم حکایت واگرایی این آدم ها را مطرح می کند. در فصل اول، کلیت تنش ها و چالش ها هم مسیر است، اما در فصل دوم تبدیل به مواجهه های علنی و خصومت آمیز می شود. به عبارت روشن تر، در این فصل جدید بیش تر روابط حرفه ای و خانوادگی، مبتنی بر اصل طردشدگی است. جیمز از دستگاه ناکی طرد می شود و در نهایت فتلش به دست خود ناکی رقم می خورد، نلسون به خاطر روابطش با لوسی، معشوقه طرد شده ناکی از جانب همسرش ترک می شود، مارگارت از طرف خانواده ایرلندی اش مورد بی اعتنایی قرار می گیرد، الیاس با این که نزد برادر به قصد عذرخواهی می رود اما با خشونت رفتاری او مواجه و در نتیجه طرد می شود، نلسون جدا از ابعاد خانوادگی اش، در محل کارش هم مورد تحقیر قرار می گیرد و...این فضا حاکی از بخش های ناپیدای محیط های مافیایی است که هیچ رابطه ای، حتی مراودات خویشاوندی و هم خونی، در آن اصالت ندارد، مگر مبتنی بر محاسبات سود و منفعت باشد و دوستی ها و دشمنی ها بر اساس منافع و نه بر حسب عواطف معنا پیدا می کند. یکی از مزیت های بزرگ امپراتوری بوردواک، همین توجه عمیق به مناسبات خانوادگی است که بافت ناسالم موقعیت های گنگستری را تجلی بیش تری می بخشد. هوشمندی نویسندگان فیلم نامه در ترسیم مختصات زن و شوهری، والد فرزندی، و سایر روابط خویشاوندی، چنان است که بسیاری از شناسه های شخصیتی آدم های داستان در پرتو آن وضوح پیدا می کند. مثلا توجه کنیم به رابطه ای که بین کودکان و یا فرزندان در نسبت با والدین شان در داستان به چشم می خورد: فلج شدن دختر مارگارت، وجدان مذهبی و اخلاقی مادرش را تلنگر می دهد تا آن جا که تصمیم می گیرد علیه ناکی اعتراف کند، پسر مارگارت که شیطنت هایی از قبیل آتش بازی انجام می دهد در برابر ناکی که می خواهد تربیتش کند، واقعه به آتش کشاندن خانه پدری او را یادآوری می کند که نوعی تداوم شرارت را تداعی می بخشد، تولد فرزند نلسون از لوسی، او را از دایره عقیمی خارج می کند و به سمت موقعیت های جدید نائلش می کند تا آن جا که در نهایت با هیأتی مبدل از شهر می گریزد، رابطه غریب جیمز با مادرش و قتلی که روی پدرش مرتکب می شود، یادآور فضایی ادیپی است که در نهایت سرنوشت شوم او را محتوم می سازد (از این دست ارجاعات اسطوره ای در موقعیت های دیگر داستان سریال هم می توان یافت؛ مانند روابط هابیلی/قابیلی ناکی و الیاس) و...شاید در این بین، حضور ریچارد هارو، سرباز مجروحی که در جنگ اول جهانی نیمی از صورتش از بین رفته است و برای جیمز فعالیت های تروریستی انجام می دهد، بیش از همه خلأهای خانوادگی را متبلور می کند: مردی که در حسرت همسر از دست رفته اش، اکنون آلبومی از تصاویر مجلات و روزنامه ها در محور خانواده برای خود گردآوری کرده است و با نوعی شفقت به زن و بچه جیمز می نگرد و در این فضا حتی تا مرز خودکشی نیز پبش می رود.

روایت فیلم نامه فصل دوم امپراتوری بوردواک، ساختاری موزون و قابل توجه دارد. قسمت اول آن با ترور اعضای باند چالکی، یک قاچاقچی سیاهپوست، به دست باند جیمز دارمودی شروع می شود و پیامدهای ناشی از آن چنان ادامه می یابد که در قسمت دوازدهم و آخر، باز بدان ارجاع داده می شود و دارمودی ناچار به دادن غرامت مالی می شود و بدین ترتیب قالبی قرینه ای برای آغاز و فرجام فصل دوم سریال شکل می گیرد. یکی از بهترین شیوه های روایتی سریال در قسمت یازدهم رقم می خورد، زمانی که همسر جیمز به دست یکی از عوامل مافیا به نام مانی هاروتز کشته می شود، فلاش بک هایی از گذشته جیمز با او و مادرش و فضای تحصیلی اش، ترسیم می شود که متوالیا در پی سکانس های مربوط به زمان حال او می آید و صعود و افول او را در زندگی خانوادگی و حرفه ای اش به شکل عمیق تری تبیین می کند و راز عزیمتش به جبهه جنگ را هم برملا می سازد و نقش کلیدی و موثر مادرش را در سرنوشت تلخش هویدا می کند. از این دست فصل بندی های هوشمندانه البته در سریال کم پیدا نمی شود. مثلا وقتی ناکی در پی قتل عام سیاهان باند چالکی می خواهد سخنرانی کند، ابتدا در مجلس یادبود کشته شدگان همدردی و حمایت خود را از جامعه سیاهپوستان شهرش اعلام می دهد، اما در ادامه این فصل، فصل مشابه دیگری تنظیم شده است که در آن سخنرانی ناکی برای کوکلوس کلان ها نوشته شده و حاکی از نفرت او به کاکا سیاه ها است. توالی این دو فصل کوتاه، به خوبی ریاکاری و دورویی سیاستمدارانه رییس باند گنگستری را نشان می دهد. فیلم نامه نویسان در عین حال به خوبی اصل کاشت، داشت، برداشت را در قسمت های مختلف سریال رعایت کرده اند، بدین ترتیب که با طرح اولیه یک موضوع در قسمت های اولیه، آن را در  ذهن مخاطب تثبیت کرده اند و سپس با پرورش آن در قسمت هایی میانی، توجه مخاطب را با آن درگیر ساخته اند و در نهایت با استنتاج و نقش آفرینی موضوع در کلیت درام، تبدیلش کرده اند به یک مایه محوری در داستان. موضوعاتی از قبیل فلج شدن بچه مارگارت، حضور مرد جوان ایرلندی در خانه ناکی، و حسرت های ریچارد به نشانه های مربوط به خانواده از این قبیل است. این نکته آخر، یک درس بزرگ در زمینه فیلم نامه نویسی است که متأسفانه در بسیاری از فیلم نامه های سریال های داخلی رعایت نمی شود و برای همین هم هست که طرح موضوعات در آن ها به یک باره انجام می شود و دفعتا هم رها می شود و معلق در روایت باقی می ماند.

یادداشت بالا در ماهنامه فیلمنگار درج شده است.

 

/ 9 نظر / 11 بازدید
پریسا

اقای اسلامی سلام شما نقدی درباره سریال وضعیت سفید جایی نوشتین؟ خودتون این سریالو نگاه می کردین و دوستش داشتین؟ چند ستاره بود براتون این سریال؟

آرش

سلام آقای دانش. ترانه نقی شاهین نجفی را شنیده اید؟ اگر بله؛ نظرتان چیست؟

نیما صفری

سبک رپ به نظر من مزخرف ترین نوع موسیقی است. به نطر من بی اعتنایی به چنین حرکات کودکانه ای استراتژی بهتری است.آقای دانش نظر شما چیست؟

الناز .ن .د

سلام به نظر میرسه وسوسه ی تماشای سریال های امریکایی قوی تر از تصمیم تون برای ترک این سریال هاست[لبخند] من که مرتب چیزهای تازه تو این سریال ها کشف میکنم . پیشنهاد میکنم " دکستر " و " ام دی هاوس " رو هم ببینید و البته سریال معرکه ای که آقای شهزاد رحمتی در وبلاگشون معرفی کرده بودن و من بسیار از این بابت ازشون تشکر میکنم ، سریال " بافی قاتل خون اشام ها" البته این سریال زیرنویس نداره اما من که با زیرنویس انگلیسی دیدم به مشکلی برنخوردم دیالوگ های راحتی داره ومثلا مثل سریال "24" پر از کلمات تخصصی نیست.

الناز .ن .د

برعکس بقیه ی سریال هایی که دیدم ، بدترین فصل " دکستر" همون فصل اوله ! من بعد از سه قسمت اصلا نمی خواستم ببینم و مطمئنا اگر تو تعطیلات نوروز نبودم و اونقدر حوصله ام سر نرفته بود قید تماشای بقیه قسمت ها رو میزدم اما خوشبختانه وقت زیاد بود و برنامه های تلویزیون غیر قابل تحمل!!پس بقیه سریال رو هم دیدم و تازه تو فصل 2بود که فهمیدم گروه نویسنده ی سریال چقدر خلاقانه عمل میکنن . تا الان 6فصل از سریال رو دیدم و واقعا منتظر فصل 7 هستم. اما بر خلاف " دکستر" سریال " ام دی هاوس" از همون قسمت اول بسیار پر کشش شروع میشه و شما با یک کاراکتر بسیار جذاب به نام دکتر هاوس آشنا میشید که واقعا پرداخت منحصر به فردی داره.

پریسا

وای شرمنده ام اقای دانش. احتمالا چون از وبلاگ اقای اسلامی می امدم سهوا نام ایشون را بجای نام شما نوشتم. می شود همین سوالات را شما پاسخ بدهید.

محمد امین

درود بسیار نوشته آموزنده ای بود اما من در مجموع فصل اول را بیشتر دوست داشتم و فصل اول مانند یک فیلم کامل و تمام عیار بود و به تنهایی هم روی پا خودش می ایستد. با احترام

پویان

سپاس از یادداشت های عالی و بی نقص تان امروز فصل 4 سریال را به پایان رساندم بدون شک در کنار فصل 1 از بهترین فصل های سریال هستند یادداشتی نمی نویسید برایش فیلمنامه فصل 4 به واسطه شخصیت ها و داستان ها و خرده داستان های بسیار زیادش، قدرتنش بسیاری داشت و این قدرت نمود بیشتری هم در کلیت اثر داشت به نظرمن. از آنجا که شما در یادداشت هایتان به فیلمنامه یک اثر توجه ویژه ای دارید، فکر میکنم شما هم فیلمنامه شاهکار این فصل را کامل ترین فیلمنامه سریال بدانید در آخر هم باید بگویم که سکانس پایانی قسمت آخر فصل 4 شاعرانه ترین سکانس سریالی بود که تاکنون دیده ام از اچ بی او و این سریال سراسر خون و خشونت خیلی بعید بود همچین سکانس شاعرانه و شاهکاری!

پویان

مختصر بگویید که فصل پنجم را دوست داشتید یا نه؟