سینما ابزار نیست؛ هنر است

یکی از نکته‌هایی که در مناسبات سینمایی ما در چند سال اخیر شکل پررنگی به خود گرفته است، حضور و تلاش افرادی است که به قصد تبلیغ ایده‌های مذهبی و یا ایدئولوژیک خود مایل هستند از سینما استفاده کنند. در دیدگاه ایشان، سینما به مثابه ابزاری است برای بیان بهتر و موثر‌تر حرف‌ها و پیام‌ها و می‌توان با بهره گیری از ظرفیت‌های داستانی و تصویری و هنری این فن، فضای تبلیغی بسیار گسترده تری را برای مخاطبان فراهم آورد.

در باب اینکه سینما تا چه حد اقتضای دربرگیری هر پیامی را دارا است، البته سخن‌های فراوان و مختلفی ایراد شده است که در جایگاه خود مهم است و قابلیت‌های زیادی برای ادامه طرح آن در میان است. اما نگارنده در این مجال، مایل است از زاویه‌ای دیگر به این تمایل بنگرد که عبارت است از بررسی ویژگی‌های خود آن کسی که قصد دارد از سینما به عنوان ابزار تبلیغ استفاده کند.

نگارنده گاهی بنا بر لطف برخی محافل روحانی، مهمان جلساتی بوده است که برای بررسی آنچه به سینمای دینی مشهور است، عرایضی را ابراز دارد. در این جلسات دوستان طلبه جمع می‌شوند و با علاقه به تبادل نظرات درباره چگونگی تبلیغ دین و اخلاق و ایدئولوژی از راه سینما می‌پردازند.‌گاه پیش می‌آید با این دوستان درباره برخی فیلم‌های مطرح تاریخ سینما صحبت‌هایی به میان آید که البته در اغلب موارد، حاصل صحبت‌ها آن است که بیشتر حاضران، این فیلم‌ها ندیده‌اند. قاعدتا فیلم ندیدن عیب نیست. اما برای کسی که می‌خواهد فعالیتی سینمایی انجام دهد، یکی از مهم‌ترین کار‌ها است. شاید بگویید که این افراد لابد تا به حال فرصت دیدن فیلم نداشته‌اند و از این پس که به شکل جدی می‌خواهند دینشان را از طریق سینما تبلیغ کنند، به هر حال برنامه منظم تماشای فیلم را هم در فهرست فعالیت‌‌هایشان خواهند گنجاند.

موضوع بحث همین جا است. آیا می‌توان بدون علاقه به یک پدیده، و صرفا بر مبنای یک جور احساس تکلیف دینی یا ایدئولوژیک، از آن پدیده برای تبلیغ ایده‌ها استفاده کرد؟ کسی که تا به حال انگیزه‌ای درونی نداشته است برای تماشای پیگیر و جدی فیلم‌های سینمایی، توفیقی در کار تبلیغ دین از راه سینما، ولو با تماشای مکرر و متوالی فیلم‌ها خواهد داشت؟ مگر می‌توان یک شبه و یا یک ماهه علاقه سینمایی در خود ایجاد کرد؟

سخن نگارنده آن است که قبل از هر نیت و انگیزه‌ای در فعالیت‌های سینمایی، باید در وهله نخست به خود سینما علاقه داشت و از آن فرا‌تر، بدان عشق ورزید. کسی که عاشق سینما نیست، ولو آنکه بنا بر احساس تکلیف هر روز و هر شب هم فیلم ببیند و کتاب سینمایی بخواند و مطلب سینمایی بنگارد و فیلم کوتاه و بلند و داستانی و مستند بسازد، موفقیتی در کارش رخ نخواهد داد.‌‌ همان طور که از کسی که علاقه‌ای به رانندگی یا فوتبال یا مطالعه ندارد، نمی‌توان توقع داشت مهارت خوبی در رانندگی و بازی فوتبال و درس خواندن داشته باشد، از کسی هم که سال‌ها است رغبت نداشته فیلم ببیند و یا به سینما بیندیشد، نمی‌شود موفقیت را در امر تبلیغ با سینما برایش پیش بینی کرد.

برای آنکه بتوانید مبلغ خوبی در ساحت سینما برای ایده‌های مذهبی و یا ایدئولوژیک باشید، لازم است قبل از هر چیز عاشق سینما باشید، از تماشای فیلم (بما هو فیلم) لذت ببرید، کندوکاو در امور فنی و هنری فیلم سر ذوقتان آورد، پیگیری تاریخ سینما و پرسونای بازیگران و سبک‌های تألیفی فیلمسازان و فن نگارش فیلمنامه و تدقیق در تدوین مشعوفتان سازد، تأمل در خلاقیت‌ها و بدعت‌های سینمایی دلمشغولیتان باشد... اگر چنین است حتی دیگر لازم نیست به تبلیغ بیندیشید. آنچه در شما به عنوان آموزه‌های اخلاقی و دینی و اعتقادی نهادینه شده است، به خودی خود در ساختار فیلمتان متبلور خواهد شد.

سینما ابزار نیست. پندار نادرستی است که برخی دوستان روحانی، سینما را با منبر مقایسه می‌کنند. رسانهٔ منبر برای روحانیان و مخاطبان سنتیشان در جایگاه خود مهم و ارزشمند است، اما سینما، سازه‌ای پلکانی/سکویی برای نشستن و حرف زدن نیست. سینما تموجی از فضاسازی و بازآفرینی و قصه گویی و موسیقی نوازی و مکالمه و نور و رنگ و قاب و عمق و چیدمان و پرسپکتیو و حرکت و تداوم و موقعیت سازی و شمایل آفرینی و... است. حیرت در برابر این ترکیب شگفت انگیز، نوعی مکاشفه می‌طلبد که انجام آن، تصور ابزارانگاری از سینما را به حداقل می‌رساند. کسی که سینما را نه هنر بلکه ابزار می‌انگارد هرگز در بیان ایده‌هایش از درون این به زعم خودش ابزار کامیاب نخواهد بود.

راستی هیچ اندیشیده‌اید که چرا اغلب سینماگرانی - چه در داخل و چه در خارج - که سینما را به عنوان ابزار تبلیغ ایده‌های خود می‌نگرند، هیچ‌گاه موفق و نامدار نشده‌اند و صرفا بر مبنای رانت‌های اعطایی مدتی را بر مرکب مراد سوار بوده‌اند و تمام؟

 مطلب بالا در خبرآنلاین درج شده است.

/ 15 نظر / 7 بازدید
نمایش نظرات قبلی
محمد

پس نتیجه می گیریم که شما نه به هنر متعهد بلکه به هنر برای هنر اعتقاد دارید. درست است؟

Ebi-s

سلام آقای دانش خسته نباشید برنامه دیشب خیلی خوب بود البته از آقای طالبی نژاد بعید چنین موضعی داشته باشن آقای فهیم هم که سطح سینمای ایران رو توی هر برنامه پایین میاره تازه دم از هماهنگی فرم و محتوا هم میزنه اون یکی رو هم که ولش کن. اصل قضیه اینه که خیلیا از جمله من و شما بیشتر وقتمون رو صرف تعیین موضعمون می کنیم و اینکه نه اینوری هستیم و نه اونوری و اصلا با این طرز تفکر که تو یا با مایی یا برمایی هیچوقت به هیچا نمی رسیم.

یک طلبه مشهدی

سلام آقای دانش .همیشه مکتوبات شما را در مجله فیلم، 24وفیلم نگار دنبال میکنم.این مطلب هم بسیار قابل استفاده است مخصوصا این جمله که لازم است قبل از هر چیز عاشق سینما باشید.متاسفانه بسیاری از دوستان ما حتی وقت برای دیدن فیلمهای سینمای خودمان نمی گذارند چه رسد به سینمای جهان.ببخشید آیا در مورد سینمای بونوئل کتابی به فارسی چاپ شده ممنون میشم معرفی کنید.با تشکر فراوان از شما.

ناصر

براوو آقای دانش! سیاوش قمیشی تان را هستم شدید! حالا یک دفعه یادم افتادم چند سال قبل که در فیس بوک فعال بودید، یک بار به مناسبتی (فکر کنم سالگرد حبس و حصر آن دو عزیز بود) این شعر از ترانه قمیشی را همراه تصویر آن دو گرامی نوشته کرده بودید که : دو تا اسم دو خاطره دو نقطه‌چین...و کلی اشک مان را درآوردید از این همه ذوق و احساس در انطباق شعر این ترانه با آن حس و حال آن روزها. دوست تان داریم.

نیما

برعکس اسم و فامیلی تان که فارسی خالص است، چقدر در نوشته های تان از کلمه های عربی استفاده می کنید: تدقیق، مشعوف، محافل، بما هو فیلم (!) ، تموج، ...چه خبر است؟ مگر ایرانی نیستید؟

«سینما تموجی از فضاسازی و بازآفرینی و قصه گویی و موسیقی نوازی و مکالمه و نور و رنگ و قاب و عمق و چیدمان و پرسپکتیو و حرکت و تداوم و موقعیت سازی و شمایل آفرینی و... است. حیرت در برابر این ترکیب شگفت انگیز، نوعی مکاشفه می‌طلبد» این جمله ها یکی از بهترین تعریف ها از سینما است. سپاس

محسن میلادی

مطلب درست و زیبایی بود ( به قول داریوش مهرجویی با هنر نمی توان کشتی گرفت یا پخش و مچاله اش کرد ) اصالت هنر بیان عواطف ، روحیات و احساسات درونی و بیرونی یک جامعه و مردم اش برای بالا بردن درک و فهم جامعه مروز به وفور می بینیم که برخی جماعت می خواهند پیوند بین هنر و ایدئولوژی برقرار کننند و با تعیین خط کش ذهنی مذهب برای جامعه در جهت امر و نهی جامعه تلاش کنند در صورتی که سینما یک بخش مهم اش صنعت و سرگرمی است سرگرمی به معنای ارتباط برقرار کردن انسان با یک اثر هنری که این اثر هنری هم می تواند آواتار باشد و هم فیلم بازگشت و سه رنگ آبی و قرمز

مهیار

با سلام خدمت جناب دانش ... من از علاقه مندان سینما هستم اما هیچگاه نتوانستم آکادمیک یا حتی با مطالعه ی آزاد آن را دنبال کنم ... شما را چند باری در برنامه ی هفت دیدم و به نظرم با سواد و مطلع آمدید ... و بعد از جستجو وبلاگتان را پیدا کردم و تا اینجا خیلی از مطالبتان را خواندم و استفاده کردم ... میخواستم پیشنهادتان را برای مطالعه ی کتاب بدانم ... کتابی مقدماتی و آماتور در مورد فیلمنامه نویسی و سبک های آن ... تا کنون تنها یک کتاب از سید فیلد و سبک سه پرده ای خوانده ام ... ممنون میشوم کمکم کنید

مهیار

سپاس از راهنماییتون ...

احمد . س

«راستی هیچ اندیشیده‌اید که چرا اغلب سینماگرانی - چه در داخل و چه در خارج - که سینما را به عنوان ابزار تبلیغ ایده‌های خود می‌نگرند، هیچ‌گاه موفق و نامدار نشده‌اند و صرفا بر مبنای رانت‌های اعطایی مدتی را بر مرکب مراد سوار بوده‌اند و تمام؟» مثال نقض براتون میارم . استنلی کوبریک که نگاهی کاملا ابزاری به سینما داشته و در تمام فیلم هاش عقاید فراماسونری خودشو ترویج میده ( به خصوص چند فیلم آخرش ) . اما بدون شک یکی از ماندگارهای تاریخه و فیلم هاش چیزی از هنر کم نداره .