مرثیه ای برای یک حماسه (درباره سفر به چزابه)

در شماره اخیر ماهنامه تجربه، صفحات ویژه ای به مناسیت هفته دفاع مقدس در مورد برخی از فیلم های مطرح سینمای جنگی ایران تدارک دیده شده است که نگارش مطلب مربوط به دو فیلم سفر به چزابه و از کرخه تا راین را از آن مجموعه این قلم مرنکب شد. یادداشت سفر به چزابه در زیر آمده است تا فرصتی بعد که مطلب از کرخه تا راین نیز درج شود.

                                             ************

در بین همه آثار زنده یاد رسول ملا قلی پور، که اغلب شان واجد جنجال ها و بازتاب هایی پرسروصدا بودند، سفر به چزابه از نظر نگارنده بهترین اثر کارنامه او و البته از بهترین فیلم های سینمای ایران به ویژه در ژانر جنگی است و هنوز هم بعد از گذشت بیش از 15 سال از ساختش، این مقام را حفظ کرده است. این فیلم، به نوعی پایه بسیاری دیگر از آثار بعدی او چه به لحاظ فرم و چه به لحاظ درونمایه بود و در واقع اولین فیلم از ملاقلی پور بود که مایه های تألیفی آثارش را به عنوان یک هنرمند قوام بخشید و جهت داد. فیلم های قبلی این سینماگر یا وجهه های تبلیغی داشتند (مانند افق) و یا مایه هایی مملو از شعار (نظیر پرواز در شب) و یا در فضایی آشفته و نامفهوم سپری می شدند (مثل خسوف) و البته فیلم های بعدی هم به جز عناوین خوبی همچون نجات یافتگان و نسل سوخته، کمتر لحن منسجمی داشتند. با این وصف، سفر به چزابه، اثری مهم است که همچنان اهمیت خود را هم دارا است.

شاید مهم ترین جنبه فیلم، ایده جذاب و خلاقانه آن باشد: سفر از دنیای عینی به عالم ذهن و برعکس. این لغزندگی در دو لایه عینیت و ذهنیت (یا به تعابیری دیگر، حال و گذشته، واقعیت و آرمان، مادیت و غیب و...) از همین سفر به چزابه در آثار ملاقلی پور شروع شد و اگرچه در آثاری از قبیل هیوا، کمکم کن، نسل سوخته، مزرعه پدری، و قارچ سمی نیز ادامه پیدا کرد، اما بااصالت ترین شان در همین سفر به چزابه بود که شکل گرفت. خود ملاقلی پور ماجرای ساخته شدن این فیلم و ایده مزبور را مربوط به رویایی از یکی از همرزمان شهیدش به نام حسن شوکت پور می دانست که در خواب از او خواسته بود درباره منطقه عملیاتی چزابه فیلم بسازد. به این ترتیب جرقه ساخت فیلم، با یک رویای شخصی مشتعل می شود: فیلمی که آدم های داستانش از پرندک سال 1374 به چزابه سال 1364 گذر می کنند تا مرز خیال و واقعیت را بر هم زنند. ارسال عکس یک شهید (بهروز) به وحید (قهرمان داستان)، تماس رزمنده ای با منزلش به وسیله تلفن همراه و شنیدن خبر شهادتش، محو شدن تصویر شخصیت های اصلی از عکسی که در جبهه همراه با بقیه رزمنده ها گرفته اند، به همراه داشتن کنونی کاپشنی که وحید در چزابه به تن داشت، و...از جمله تمهیدها و یا موقعیت هایی هستند که تداخل دو دنیای ذهن و عین و مخدوش ساختن مرزهای بین این دو ساحت را تداعی می سازند. در فیلم هیچ صراحتی بر این که چنین ذهنیات و خبال هایی تا چه حد منطبق با عالم غیب است یا نه نمی شود و همین امر قابلیت تأویل را برای فیلم باز نگه می دارد. یادمان باشد که زمان ساخت فیلم مربوط به اواسط دهه 1370 است، یعنی زمانی که هنوز در سینما و تلویزیون ایران، تداخل های موقعیتی زمانی به واسطه ورود و تماشای آثار شاخص این درونمایه مانند دژاوو و لاست و فرینج و اینسپشن و ...معروف و محبوب نشده بود و ملاقلی پور به واسطه خلاقیت های غریزی شخصی اش، توانسته بود از اولین کسانی باشد که بحث عبور از زمان را در سینمای ایران مطرح کند و یه شکلی پخته پرورش دهد. ملاقلی پور در مصاحبه ای با ماهنامه فیلم (شماره 323، صفحه 97) چنین ابراز داشته بود که «شیفته جریان سیال ذهن هستم. دنیایی است که به آن عشق می ورزم. شاید چیزهایی را که حسرت داشتنش را در زندگی می خورم – نه مال دنیا- دیدن شرایط بهتر است. وقتی امکان رسیدن به آن را ندارم، از ذهن کمک می گیرم. همه چیز را در ذهن خوب می شود جفت و جور کرد. حتی چیزی را که به نظر مستحکم و خلل ناپذیر می آید آدم می تواند به راحتی در ذهنش ویران کند.» این جملات، به خوبی ریشه روایت پردازی ملاقلی پور را در سفر به چزابه و فیلم های بعد از آن ریشه یابی می کند.

اما این تنها امتیاز فیلم نیست. فرم روایی فیلم، بستری است برای طرح دغدغه هایی تماتیک که تا آن موقع در سینمای دفاع مقدس مطرح مشده بود و بعد از آن هم کمتر فرصت طرح شان بروز یافت. ملاقلی پور به جز چند فیلم معدود نظیر افق و بلمی به سوی ساحل، عمده فیلم های جنگی اش نه روایت گر فتح، که ترسیم گر شکست بود و لحن غمخوارانه و همدلانه آکنده از صمیمیت او نسبت به رزمندگان حاضر در این جور فضاها، مانع از آن می شد که شمایل این شکست ها، حس بدبینانه و توطئه محورانه ای را برای آن ها که در پی تعابیر آن چنانی از فیلم ها بودند گسترش دهد؛ اگرچه به هر حال فشارها و سوء برداشت ها و مصلحت سنجی های رسمی همیشه وجود داشت. سفر به چزابه اوج این تصویرسازی از مرثیه سرایی برای شکست است. آن میزانسن باشکوه از فرمانده مجروح و رنجور که به لوله تانک تکیه داده است و دو رزمنده دیگر در کنارش نشسته اند، از تصاویر فراموش نشدنی سینمای جنگی ایران است: تصویری که در عین تجلی یک شکست جنگی، تبلور اسطوره ای فردی در برابر تقدیر و مرگ است و انگار حماسه ای است که در قالب مرثیه سروده شده است. این آدم ها شاهد قتل عام رفقا و همرزمانشان بوده اند و در سکوتی ناگزیر اینک خود را سرپا نگه داشته اند تا آخرین رمق انسانی خود را حفظ کنند. فرمانده داستان، به وضوح بعد از شهادت همرزمش می گرید و بلاتکلیفی خود را در یک تنگنای موقعیتی دشوار اعلام می دارد. ملاقلی پور استاد خلق فضاهای آپوکالیپتوسی در ساحت جنگ هشت ساله بود و سفر به چزابه تأثیرگذارترین این فضاها را دربر داشت. ملاقلی پور برخلاف بسیاری از همکارانش، از جبهه های جنگ بیش از آن که بهشتی تصنعی و موقعیتی پاستوریزه منعکس سازد، جهنمی از آتش و فلز و خون و حرارت بازتاب می داد و در گذر از این جهنم، آدم های داستان های فیلمش را در مسیری آکنده از احساسات متناقض و اختلافات متعدد، به مرحله پالایش و والایش می رساند. چنین ایده ای هنوز که هنوز است در سینمای جنگی ما کمتر نمود دارد. این جا است که نوستالژی جنگ در سفر به چزابه، معنایی فارغ از جهت گیری های رسمی پیدا می کند و در عمق به باور می نشیند. سفر به چزابه تنها یک فیلم جنگی نیست. ارجاع فیلمساز به زمان حال و مختصات آن که شامل بی انگیزگی، بی حوصلگی، آرمان باختگی و خودگم کردکی می شود، در فرایند بازگشت به گذشته که شامل نبردی سخت در تیغ آفتاب و بیابان برهوت است، تقابل دو دنیای متفاوت را شکل می دهد که در بطن خود، واجد انتقادهایی گزنده به اوضاع و احوال بعد از جنگ است و نقب به این سوال می زند که آن همه آرمان خواهی در گذر از سنگر به شهر به چه فرایندی مبتلا شده است؟ و شاید با توجه به پیشه شخصیت اصلی فیلم، که یک فیلمساز است، ملاقلی پور نوعی ارجاع به خود را هم در این فراگرد انتقادی لحاظ کرده باشد.

تماشای سفر به چزابه هنوز بعد از این همه سال، در تماشاگر دلتنگی های ناشی از پرتاب شدگی از ساحت آرمان به عرصه واقعیت را در معبری سخت و خونین را القا می کند که ناشی از قدرت بیان آن است؛ دلتنگی هایی بسی بیش تر از آن چه آدم های داستان در سال 1374 داشتند. آن ها هنوز تجربه تلخ زیستن در نه آرمان باختگی که آرمان سوزی های دهه 1380 و 1390 را تجربه نکرده بودند.

/ 13 نظر / 8 بازدید
نمایش نظرات قبلی
علیرضا

درباره فیلم موهن چیزی نمی نویسید؟

فرهاد

یه حبه قند هم که برای اسکار رسما انتخاب و ارسال شد. مبارک باشد. به امید پبروزی مجدد در قله بلند سینمای جهان.

محمد رضوی

اقای دانش این عکسی که شما گذاشتید کاور دی وی دی سریال اش هست یا نسخه سینمایی ؟ اخه عاطفه رضوی در فیلم سفر به چزابه بازی نمی کرد. ایشون در سریالی به همین نام و فیلم نجات یافتگان بازی میکردن. اینو از این بابت پرسیدم که اگر نسخه سینمایی اش باشد. دادن اطلاعات غلط به بیننده ای که اثر را از روی جلد میخرد دروغ و خیانت محسوب می شود.

مرتضی م

واقعا واکنش‌های مسلمانان در مواجهه با این ویدیوی موهن، ناراحت کننده و بدور از اندیشه است. متاسفم.

مینا اروجلو

آرمان سوزی دهه 80. بسیار عالی. راستی نظرتون رو میخواستم در مورد مجله تجربه دونم. ممنون میشم. در ضمن توی فیسبوک هم هستید؟

روزبه شريفيان

ممنون استاد شرمنده فرموديد اصلا قصدم ايجاد زحمت براي شما نبود مسئله اين است كه در لابلاي نقد هاي شما بر فيلم ها كه واقعا دريچه نگاه جديدي به سينما و تاثيري كه دربالا بردن سليقه دوستان داشته (فكر ميكنم هم براي من و هم هر كدام از دوستاني كه با لذت مطالب شما را ميخوانند هست و اين از كامنتهايشان كاملا مشخص است ) واكاوي مسائل اجتماعي ، فرهنگي و در جاي خود سياسي هم كه درجاي درستشان ميان نقد فيلم ها ويايادداشتهايي كه بعضا منتشر ميفرماييد ديده ميشوند فوق العاده اند البته استاد بنده آدم حرفه اي سينما نيستم و بيشتر از هنرجوي انجمن سينما نبوده ام ولي همين مقدار ارتباط هم كه داشته ام چيزي كه ديده ام آدم هاي سينما در هر قشري ( شايد با استثناعاتي خيلي كم ) اكثر كمتر واجد خصوصياتي كه بتوان اين همه وسعت مطالعه و دانش را در آنها ديد( اين فاميلي شما هم از آن مواردي است كه واقعا با خصوصيات شما كاملا همخواني دارد )آنها را اكثرا افرادي ديدهام كه از سينما ويا مطالعاتي كه اگردارند فقط دنبال ارضا حس جاه طالبي ومنيت هايشان بوده اند ازشما چه پنهان همين مسائل براي سالها از سينما دل زده ام كرد و آن چه در ذهنم ساخته بود فرو ريخت

روزبه شريفيان

ولي سينماي بيچاره چه تقصيري داشته و دارد حداقل آنچه براي بنده اتفاق افتاده آشنايي با وبلاگ شما برايم شروع دوباره خوب فيلم ديدن و فيلم خوب ديدن بود (حد اقل مطمئنم كه دارم در اين راه قدم بر ميدارم هر چند تا به حال موفق نبو ده باشم ) اينكه ميبينم ادا اصول هاي روشنفكرانه (خاص اقشار مختلف سينما گران در شما نيست ) اينكه در برابر مسائل اجتماعي و فرهنگي سكوت نميكنيد و در نوشتن مطالب و موضع گيري ها پيشتاز بوده ايد و بيشتر از همه اين آگاهي بخشي كه مثل يك نويسنده متعهد داريد و قلم فروشي نكرده ايد همه اينها باعث اين همه احترامي است كه براي شما قائلم ولي حيف آن مطلب اجتماعي از شما هر چند هم كوتاه بود اگر در زمان خودش در جايي ديده بودم با اطمينان بيشتري ميتوانستم در باره آن مطلب بنويسم راستش دليل خصوصي بودن ارسالش اين بود كه معمولا مطلب بحث برانگيزي است و حدس زدم شايد قسمت نظرات شما را دوباره متشنج كند و با اينكه هميشه طرفي كه دلايل نقضش را مياورد استنادات تاريخي دارد طرف دوم با فحاشي و انگ زدن بيسوادي و ناداني خودش را جبران ميكند حد اقل تجربه اين چند سال همين بوده به هر حال استاد هميشه ممنون و مديون شما هستم

مینا اروجلو

اتفاقا فیسبوک فضای فعالتری نسبت به وبلاگ دارد. محل تبادل افکار و اطلاعات به روز است. خوانده میشوید و فضای نقد باز است. تنها اشکالش این است که نمیدانی کسی که با تو صحبت میکند واقعیت دارد یا نه! البته من با کسانی مرتبط شدم که اکثرا میشناسم. به هر حال برای من و شعرهایم بهتر از بلاگفاست. نقد میشوم. نقد میکنم و خیلی چیزها یاد گرفتم... صفحه شما را هم در آنجا معرفی کردم. موفق باشید. در مورد فیلم روزهای زندگی در وب نوشته ای دارید؟ دیشب میخکوب شدم با دیدن این فیلم در حالی که اشک امانم نمیداد

فرداد

سلام استاد.سر زدن به وبلاگ شما کار هرروز من است.هم برای مطالب زیباتون و هم برای جوابی که به کامنت های بقیه میزارید.شما فکر کنم تنها منتقدی هستید که در نقد فیلم بسیار زیبا و به جا مشکلات سیاسی و اجتماعی رو هم یاد آور میشوید و به هم ارتباط می دهید. تنها گله بنده این است که کم مینویسید.انتظار داریم علاوه بر مطالبی که در سایر مجلات مینویسید؛اینجا هم جداگانه مطلب بزارید.بسیار ممنون و سپاسگذار.

محسن مطلب‌زاده

عجب مطلب خوبي