فصل برگزیده فیلم پنهان (میشل هانکه)

از بین همه فصل های جذاب و کلیدی فیلمنامه پنهان، دشوار است که صرفا یک فصل را برگزید؛ چه آن که روند پویا و دیالکتیکی توالی سکانس ها، چنان تعلیق نفس گیر و تأمل برانگیزی را در متن درام ایجاد می کند که ترجیح فصلی را به فصل دیگر با وسواس فراوان همراه می سازد. با این وصف، از بین همه فصل های پرجلب توجه اثر، سکانس ملاقات ژرژ و مجید گزینه نگارنده است. در این سکانس، ژرژ بعد از آن که خانه مادرش را ترک می کند، کاست نوار جدیدی به دستش می رسد که حاوی نمایش راهرو و در منزلی ناشناخته در یک مجتمع است. فصل مورد نظر از همین جا شروع می شود که ژرژ رد ساختمان را می گیرد و با مردی الجزایری که ساکن منزل است ملاقات می کند که کسی نیست جز مجید؛ مردی که در دوران کودکی، والدین ژرژ او را به فرزندی پذیرفته و با نقشه های غیرشرافتمندانه ژرژ طردش کرده بودند. نوع مواجهه و گفت و گوهای جاری در این سکانس، عاملی تعیین کننده برای پیشبرد درام و موقعیت ها و نیز تکمیل شخصیت پردازی در روند داستان است. آن چه باعث شده است تا این فصل به عنوان سکانس برگزیده در نظر گرفته شود عبارت از موارد زیر است:

1-  لوکیشن و موقعیت این فصل، به دلیل ماهیت ناشناخته ای که در بدو امر دارد، به شدت تعلیق برانگیز است. تا قبل از این، ژرژ و خانواده اش کاست هایی را دریافت می کردند که متعلق به مکان هایی شناخت شده مثل منزل خودشان و یا خانه پدری شان بود؛ اما حالا کاست ارسالی حاوی تصویر محلی مرموز و ناشناخته است. حضور ژرژ در این مکان، فی نفسه شتاب دراماتیکی را در متن فیلمنامه رقم می زند که می توان از آن به مثابه یک نقطه عطف اساسی داستانی یاد کرد.

2-  در این فصل، برای اولین بار با مجید آشنا می شویم که از یکی دو فصل قبل، اشاراتی به او به شکلی مقدمه وار به عمل آمده بود. مجید عامل پیوند موقعیت کنونی شخصیت اصلی داستان با گذشته ای است که ویژگی ای متمایز با فضای فعلی شخصیتی او دارد. در واقع با حضور مجید در داستان، روند درام شکل و شمایل شفاف تری به خود می گیرد و حال و هوای رمزآلود داستان رفته رفته تبدیل می شود به یک درام اجتماعی/خانوادگی با تأکید بر عناصری روان شناسانه که نقبی پرتأمل می زند بر انگیزه های نهان انسان که از دوران گذشته شکل گرفته اند.

3-   نوع مواجهه دو مرد در این فصل و شکل دیالوگ هایی که در گفت و گو با هم به کار می برند از نقاط قوت سکانس مورد نظر است. هر چقدر لحن ژرژ تهاجمی و آکنده از تهدید و ناآرامی است و شکل بارزی از تنش را با خود همراه دارد، لحن مجید آرام و با پوششی از مسالمت آمیزی است (مثل تعارفات معمول و یا دعوت به نشستن)، اما در واقع، مجید با اشاراتی گزنده به گذشته و حال ژرژ (مثل اشاراتش به مجری گری ژرژ و این که چطور کسی که از عهده اداره یک مزرعه برنمی آمده است، حالا توانسته به حوزه اجرای برنامه تلویزیونی راه پیدا کند)، تنش جاری در احوالات ژرژ را شدت می بخشد. دو شخصیت به گذشته ارجاع می دهند، اما تفاوت رویه و رفتارشان نشان می دهد که یکی به دنبال تخلیه های بیرونی عقده های گذشته است (تهدیدهای مکرر و مبهم) و دیگری حسرت های گذشته را درونی کرده است (ابراز دلپیچگی و تهوع). برون گرایی و درون گرایی دو شخصیت حاضر در این فصل، با مجموعه ای از ساده ترین و در عین حال کارآمدترین دیالوگ ها تبیین شده است.

4-  قبل از این که وارد این فصل شویم، در سکانس قبلی شاهد مشاجره ژرژ و آن بر سر این که چرا ژرژ نامی از کسی که به او مظنون است نمی برد. در واقع سکانس مورد نظر ما، با مطلعی شروع می شود که حاوی اختلاف شدید زوج اصلی قصه است؛ آن هم بر سر موضوع مهمی همچون پنهان کاری. در پایان این فصل هم دوباره با یک پنهان کاری مجدد از جانب ژرژ نسبت به آن رو به رو می شویم: ژرژ در کافه مقابل منزل مجید، به آن تلفن می کند و درباره این که اصلا در آن خانه کسی نبوده است، سخنانی دروغ تحویل همسرش می دهد؛ اما طولی نمی کشد که این دروغ با ارسال کاست نواری که ملاقات دو مرد را ضبط کرده است برملا می شود. در واقع فصل مزبور و ارتباطات پسینی و پیشینی آن، مواردی پنهان کارانه بین زوج داستان را برای اولین بار بروز می دهد که باعث می شود داستان وارد عمق بیش تر مفهومی اش بشود و از حد یک داستان معمولی رمزآلود ساده فراتر برود. از این لحاظ، فصل ملاقات ژرژ مجید یک فصل کلیدی در کل بافت اثر محسوب می شود که مایه اصلی درام را در خود می پروراند و گسترش می بخشد و حتی وجه تسمیه فیلمنامه را نیز تبیین می کند.

مطلب بالا در ماهنامه فیلمنگار درج شده است.

/ 13 نظر / 17 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ناصر میرزاخانی

سلام آقای دانش. عیدتان مبارک و عبادات تان قبول.

حمید

سلام. فیلمی از هانکه هست که ازش خوشتون نیاد؟

دامون قنبرزاده

با عرض پوزش از آقای هانِکه ی عزیز، اما « زمانه ی گزگ » واقعاً غیرقابل تحمل بود! همه اش را روی تند دیدم! اما درباره ی « بازی های خنده دار » چطور؟ مخصوصاً نسخه ی آلمانی اش. خوشتان نیامد؟ پی نوشت: آقا این سایت ما را هنوز هم پادرهوا نگه داشته اند. گفتند لیست محتوای مجرمانه را برایت می فرستیم، اما خبری نشد. هر چه زنگ می زنم و می گویم جانِ مادرتان این لیست را زودتر بفرستید که من حذفش کنم که پاک و پاکیزه بشوم و از فساد دور بمانم (!!! )، انگار بیشتر لج می کنند. گفته بودند کلِ پروسه دو هفته بیشتر زمان نخوهد برد، اما دو هفته گذشته و هنوز لیست سیاه را به من نداده اند. نمی دانم از دست این موجودات به کجا فرار کنم.

برده ولی آزاد

تقدیم شما از هرآنچه خوبیست[گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] انسان های خوب همچو انعکاس ماه در زلال برکه اند لمس شدنی نیستند ولی زیبایی بخش ظلمت شبند. [گل]

نیما

گفتید نسخه اروپایی بازی های مسخره را بیشتر دوست دارید. مگر بین این دو تا نسخه به جز بازیگرهایش تفاوت دیگری هم هست که بر اساس آن بتوان یکی را بر دیگری ترجیح داد؟

احسان

جناب دانش عزیز چقدر نظرات امثال (دکتر)عباسی ها و رائفی پور ها را در مورد سینمای هالیوود می پسندید؟مخصوصا در مورد اینکه سینما در حال برآورده کردن خواسته های عده ای قلیل است؟بطور خاص سریال لاست. البته گویا جناب رائفی پور شرح مبسوطی درباره "جدایی" فرهادی هم داده اند که من هنوز سعادت دیدنش نصیبم نشده.نصیب شما چطور؟ با احترام.

محمد

با سلام. برنامه هفت این هفته با حضور آقایان درستکار و شهرزاد را دیدید؟ خیلی مشتاقم نظر شما را در مورد کلیت نقدهای آقای شهرزاد بدانم. برای من پدیده عجیبی است!

ن

سلام. نظرتان کلا در مورد سریال "مختارنامه" چیه؟ با تشکر

روزبه شريفيان

درجايي دروبلاگ آقاي اسلامي اشاره ايشان را به آزار دهنده بودن هانكه (البته فكر نميكنم به معناي معمول آن ) اشاره داشتند فكرميكنم گاهي اوقات بيش از اندازه نزديك شدن به شخصيت و نمايش خصوصي ترين لحظات زندگي يك انسان ميتواند اين آزار دهنگي را ايجاد كند (مثل صحنه درون حمام معلم پيانو ) يادم هست زماني ناصرتقوايي در جايي گفته بود بايد به فيلم سازان اجازه داده شود وارد اتاق خواب زن و شوهر ها شوند (نقل به مضمون ) استاد شما هم هانكه را آزار دهنده ميدانيد؟ به نظر شما وارد شدن به دنياي خصوصي انسانها و نمايش آن تا چه حدي قابل تحمل است اميدوارم سوال بدي نپرسيده باشم ممنون

غزل

سلام.فیلم جدید تورناتوره ، the best offer ، را دیده اید؟نظرتان راجع بهش چه بود؟ در کل سینمای تورناتوره را دوست دارید یا نه؟