دانشگاه هیولاها

دانشگاه هیولا‌ها ظاهرا داستانش را بر‌‌ همان مدار ایده شرکت هیولا‌ها قرار داده است: موضوع تأمین انرژی شهر هیولا‌ها از طریق جیغی که با ترساندن بچه‌های خردسال انسان‌ها فراهم می‌شود؛ منتها این ایده در انیمیشن نخست در ارتباط عاطفی بین دو هیولا با دخترکی خردسال بسط پیدا کرده بود و اکنون در انییمشن حاضر، به شکل رقابت بین هیولاهای مثبت قصه با حریفانی بدجنس پرورش یافته است. ظاهر این تفاوت ممکن است چندان مهم جلوه نکند، اما بازتاب گسترده‌اش را بر میزان ارزش سینمایی و دراماتیک دو اثر به شکلی جدی منعکس کرده است: هر چقدر شرکت هیولا‌ها آکنده از خلاقیتی شگفت‌انگیز در پروراندن عنصر خیال و مستعد طیف پررنگی از تأویل‌های فرامتنی بود، دانشگاه هیولا‌ها در حد اثری کم و بیش متوسط که ممکن است ‌گاه شوخی‌هایی بامزه هم دربرداشته باشد باقی مانده است و از آن فرا‌تر نمی‌رود. مشکل اصلی داشگاه هیولا‌ها، فقدان محوری دراماتیک در ارتباط با کلیت داستانش است و از همین رو روایت آن بیش از آنکه در یک مسیر به هم پیوسته پیش رود، شامل چند اپیزود مستقل شده است که در طی‌شان، هیولا‌ها با هم مسابقه می‌دهند و برنده و بازنده می‌شوند؛ بی‌آنکه فکری به حال شخصیت‌های گنگ و بی‌هویت داستان شود؛ از رندال (ماری که نامرئی می‌شود) گرفته که معلوم نیست چطور علیه شخصیت‌های داستان ناگهان تغییر موضع می‌دهد تا مدیر آموزشگاه که علت این همه سختگیری و لجاجتش با مایک و سولیوان نامعلوم باقی می‌ماند و‌‌ همان پشیمانی نهایی‌اش هم فاقد پشتوانه دراماتیک از آب درمی آید. در چنین فضای عقیمی، نکته‌هایی لوده‌وار همچون عشق یکی از هیولا‌ها به مادر دوستش هم دیگر باید خیلی نوبر باشد!

دانشگاه هیولا‌ها قرار است نکته‌هایی آموزشی همچون موفقیت معطوف به پشتکار و اراده و صداقت را برای مخاطبان خردسالش بپرورد، اما این پیام‌ها در سطح ماجرا باقی می‌ماند و با پایان یافتن زمان انیمیشن به سرعت فراموش می‌شوند. با این حساب، این اثر ممکن است در حد دو ساعت لحظات سرگرم کننده‌ای را برای برخی تماشاگران کم سن و سال رقم بزند، اما قابلیت ماندگاری‌اش جای شک فراوان دارد.

مطلب بالا در ماهنامه 24 درج شده است.

/ 18 نظر / 8 بازدید
نمایش نظرات قبلی
آرش

آقای قنبرزاده عزیز؛ طوری از ژنتیک حرف می زنید که انگار ایرانی ها دارای وراثتی منحصر به فرد در طول تاریخ بوده اند. برادر من! ایران چهارراه بزرگی در فلات میانی قاره آسیا بوده است که یونان و اعراب و مغول ها و ترک ها و ازبک ها و...مورد تاخت و تاز قرارش داده اند و نژاد کنونی ایرانی را به شکلی ترکیبی درآوردند که هرگز ماهیت واحد و خالص ایرانی ندارد. لطفا کمی کتاب های جامعه شناسی بخوانید تا این طور غیرعلمی به اظهارنظر درباره یکی از مهم ترین مباحث بشری همچون فرهنگ نپردازید. عذر می خواهم قصد اسائه ادب ندارم ولی چنین فرضیه هایی درباره نهاد بدذات فلان نژاد و قوم و...بیش تر آدم را یاد فرهنگ منحط نازیسم می اندازد. من اصلا نمی خواهم از فرهنگ نازل کنونی ایرانیان دفاع کنم؛ ولی علت این سقوط تمدنی جامعه شناسانه است و نه DNA و از این قبیل.

دامون قنبرزاده

با عرض معذرت از آقای دانش، برای بستن این بحث عظیم، فقط چند جمله ی دیگر به آقای آرش بگویم: دوست من، اولاً شما نمی توانید مدعی شوید که اگر ایران مورد تاخت و تاز اقوام مختلف قرار نگرفته بود، الان مثلاً صعود فرهنگی داشتیم! این از این. ( این وسط یک پرانتز هم باز کنم که وقتی صحبت از تاریخ ایران و این حرف ها که می شود، چنان خودمان را به مظلومیت می زنیم که انگار فقط به ما تاخت و تاز شده و ما معصومانه فقط نشسته ایم و نگاه کرده ایم و با همه خوب بوده ایم. ما هم به اندازه ی کافی تاخت و تاز کرده ایم به دیگران و زده ایم و کشته ایم. پس این ژست مظلومیت بی معناست. ) من حرف شما را قبول دارم درباره ی دلایل جامعه شناسانه اما ... ( ادامه دارد )

دامون قنبرزاده

... اما شما به هیچ عنوان نمی توانید زیرِ مسئله ی وراثت و ژنتیک بزنید. چه بخواهید و چه نخواهید این امر وجود دارد. بیماری ها به ارث می رسند، خلق و خوی به ارث می رسد و خیلی چیزهای دیگر. شما یک مبحث علمی را انکار می کنید بعد به من می گویید غیرعلمی حرف می زنم؟! من منکر حرف های شما نیستم و کاملاً قبولشان دارم اما شما هم طبیعتاً نمی توانید این موضوع را انکار کنید. من نه جامعه شناسم و نه به قول شما شاید کتاب های جامعه شناسی زیاد خوانده باشم ( که خوانده ام! حالا فرض می کنیم چیزی ازشان یاد نگرفته ام ) اما برای فهمیدن خیلی چیزها نیازی نیست حتماً کتاب بخوانید.

آرش

واقعا شرمنده ام برای طولانی شدن بحثی که اصلا هیچ ربطی هم به پست آقای دانش ندارد. قای قنبرزاده عزیز! 1-ژنتیک یک علم است اما شیوه ای که شما به آن استناد کرده اید علمی نیست. می شود بپرسم در کدام آزمایشگاه علمی و بر اساس کدام تحقیق تجربی، برایتان به اثبات رسیده است که ایرانی ها «ژن» بی فرهنگی (!) دارند؟ در پژوهشهای علمی بر سر یک شاخه جزئی مثل انتقال رنگدانه های پوست سر، کلی دانشمند درجه اول سال ها کار می کنند تا آخرش به یک خط نتیجه برسند. شما گستره بزرگی مثل فرهنگ را چگونه و با چه شیوه ای و در کنار کدام دانشمند علم ژنتیک زیر میکروسکوپ گرفته اید که به این نتیجه کلان دست یافته اید؟

آرش

2- اگر من اشاره به هجوم بیگانگان در ادوار مختلف تاریخ به کشورمان داشته ام، نه جهت مظلوم نمایی بود و نه برای اثبات بافرهنگ بودنمان. چرا بحث را عوض می کنید؟ ارجاع من به این تهاجم های مکرر فقط به این دلیل بود که توجه تان را جلب کنم به این نکته که اصولا ما نژاد خالص ایرانی نداریم که بر اساس آن دنبال ژن ایرانی هم باشیم! این که می گویم غیرعلمی حرف می زنید همین است. ژن یک عنصر فردی است و نه اجتماعی که بخواهیم تسری اش دهیم به یک ملت! همان طور که ژن آمریکایی و ...هم نداریم.

آرش

3- اصلا بگذارید از ایده خودتان که باعث به راه افتادن این بحث ها شد مثال بزنم. به نظر شما چرا در سالهای قبل از انقلاب با وجود حضور دختران فراوان با لباس های سبک و نازک در کوی و برزن، مردم کمتر از الآن به بی ادبی روی می آوردند در حالی حالا به شکل فجیعی برای آن خانم مدل برزیلی پیغام می گذارند که می آییم کشورت و بهت تجاوز می کنیم؟! چرا استادیوم های فوتبال آن زمان حضور مودبانه تری از تماشاگران را شاهد بود در حالی که الآن پر از رکیک ترین دشنام ها است؟ آیا آن موقع مردم ایران ژن بی فرهنگی نداشتند و حالا دارند؟

آرش

دوست من! مردم یک سرزمین شاید بسیاری از رفتارهای شان متأثر از خصوصیات شرائط اقلیمی باشد که هست، اما این که کیلویی ادعا کنیم این ها ژنتیکی بی فرهنگند و هیچ دلیل علمی و روش شناسانه هم برای ادعای خود نیاوریم، دست کم از نویسنده ای مثل شما که در وادی سینما و فرهنگ قلم می زند بعید است. با معذرت خواهی فراوان از جناب دانش که احتمالا الآن دارند با اخم فراوان به این کامنت ها نگاه می کنند!!!

دامون قنبرزاده

جناب دانش واقعاً شرمنده. « افاضات علمی » را خوب آمدید! کلی خندیدم. این بحث البته خوب است اما مطمئنا جایش اینجا نیست و کلاً با کامنت گذاشتن نمی شود منظور یکدیگر را درک کرد، سخت است، همچنانکه جناب آرش حرف های من را در حد سطحیِ « ژن بی فرهنگی در ایرانی ها » و یا مقایسه رفتار ایرانی ها قبل از انقلاب و بعد از آن، پایین می آورند تا من را غیرعلمی و کیلویی و تاحدودی کم سواد معرفی کنند! ممنون ازشان! بگذریم. امیدوارم فرصتی بشود در جایی دیگر، من بتوانم منظورم را به ایشان که البته حرف هایشان را قبول دارم اما فقط تا اندازه ای، برسانم. همه ی واقعیت آن چیزی نیست که دانشمندان گفته اند و در کتاب ها آمده. من فیلم « دانشگاه هیولاها » را ندیده ام ( این هم برای اینکه آخرین کامنتِ ژنتیکیِ من در حال و هوای سینما باشد! ) ممنون جناب دانش. مزاحم می شوم باز.

فرداد

خدمت جناب آرش و جناب دامون: من در این زمینه زیاد مطالعه و حتی تحقیق کردم.باور کنید به هیچ نتیجه ای نرسیدم.اینکه چرا خودمان اگر کسی چپ به ناموسمان نگاه کند فورا چاقو میکشیم اما مثل آب خوردن به دگیران تجاوز میکنیم و حتی فیلم میگیریم و پخش میکنیم.چرا همیشه فکر میکنیم حق با خودمان است و همیشه از دیگران طلبکاریم.چرا از هر تکنولوژی جدیدی فقط برای اذیت و آزار دیگران استفاده میکنیم و حتی از این کار خودمان لذت میبریم.تو فامیل ما یه جوان20ساله هست که ازجمله کسانی بود که برای مسی توی فیس بوک پیام زشت گذاشته بود.وقتی ازش پرسیدم که چرا این کارو کردی چنان با لذت و بدون هیچ شرمساری جواب منو میداد که از تعجب داشتم شاخ در میاوردم که خدایا توی ذهن این موجود چه می گذرد؟یکی از جوابهاش(والبته مودبانه ترین آنها)این بود که میخام حالشو بگیرم اساسی.شما ببینید که ذهن این بشر چقد حقیر است که هنوز درکی از ابهت مسی و جایگاهش در این دنیا ندارد....ادامه دارد...

فرداد

و نمی فهمد که مسی دارد چه تو دنیایی زندگی میکند که این چیزها چقدر برایش بی اهمیت است و با این چرندیات، اساسی حالش گرفته نمی شود!!!!!!! بزرگترین عیب ما ایرانی ها این است که دائم به گذشته افتخار می کنیم و با کوچکترین حرفی فوراٌ به گذشته رجوع می کنیم و حرف از کوروش و داریوش می زنیم.و اینکه ما تا کی تو این وادی قدم بزنیم و آینده رو رها کردیم و به گذشته چسبیدیم خدا می داند.