دیو و دلبر (درباره فیلم 3096 روز)


کارگردان: شری هرمان. فیلم‌نامه: روث توما، برن ایچینگِر، پیتر ریچارد. بازیگران: آنتونیا کمپبل-هیوز (ناتاشا)، تور لیندهارت (ولفگانگ)، ترین دیرهولم (مادر ناتاشا). محصول ۲۰۱۳، ۱۱۱ دقیقه.
فیلمی بر اساس داستان واقعی یک دختر نوجوان اتریشی که توسط شخصی به نام ولفگانگ دزدیده می‌شود و هشت سال را در حبس طی می‌گذراند. او طی این مدت آزارهای مختلف جسمی و روحی را متحمل می‌شود.
ماجرای ۳۰۹۶ روز به خودی خود آن قدر پتانسیل بالا برای جلب توجه مخاطب دارد که ساختار اثر را تحت­ الشعاع قرار دهد. این فیلم اقتباسی از کتابی اتوبیوگرافی به همین نام نوشته‌ی ناتاشا کامپوش است؛ دختری اتریشی که در سال ۱۹۹۸ در سن ۱۰ سالگی توسط مردی روانی به نام ولفگانگ در راه رفتن به مدرسه ربوده شد و در زیرزمین مخفی خانه‌ای تا هشت سال محبوس بود و مورد آزارهای روانی و جسمی و جنسی قرار گرفت و سرانجام در سن هجده سالگی از لحظه‌ای غفلت رباینده‌اش استفاده کرد و گریخت و ولفگانگ نیز قبل از آن‌که دست پلیس به او برسد، با انداختن خود زیر قطار خودکشی کرد.
فیلم، ماجرای دردناکی در بر دارد و اگر چندان تحمل مواجهه با نکته‌های ناخوشایندی هم‌چون آزار کودکان را ندارید، از تماشای این فیلم صرف نظر کنید. البته این ربط چندانی به قوت فیلم ندارد و‌‌ همان طور که آمد، آن­چه بر این دختربچه سپری می­شود فی­ نفسه زجرآور است. خانم شری هورمان به عنوان کارگردان‌ گاه در صحنه‌هایی از خود ظرافت عمل قابل‌توجهی نشان داده است (مثل پرداخت اضطراب دختر در میدان پیست اسکی و گریزش به دست‌شویی یا تأکید به­ جا بر هواکش زیرزمین به عنوان تنها منفذ خروجی محبس دخترک و یا نمایش خاص توجه دختر به پنجره‌های اتاق ولفگانگ) اما کلیت اثر واجد بافت به­ هم‌پیوسته‌ی دقیقی نیست و مخصوصاً به لحاظ پرداخت دراماتیک روابط بین شخصیت‌ها، خلأهای جدی در فیلم احساس می‌شود. یکی از مهم‌ترین این خلأ‌ها در فضای ارتباطی بین ناتاشا و ولفگانگ وجود دارد؛ به نحوی که میان حس ترس و نفرت و علاقه‌ی اجباری و نیرنگ و... فضای مشخص انسانی‌ای در اختیار مخاطب قرار نمی‌گیرد. گفته می‌شود روان‌شناسانی که دختر را بعد از گریز از منزل رباینده مورد معاینه قرار دادند، ابتلای او را به سندرم استکهلم تشخیص دادند؛ عارضه‌ای که واکنش مبتنی بر هم‌دردی و حتی علاقه و دل‌تنگی فیزیولوژیک گروگان‌های ربوده‌شده به رباینده‌شان را در بر دارد؛ چیزی شبیه به افسانه‌ی «دیو و دلبر». اما از چنین فضایی (که می‌توانست به لحاظ دراماتیک فیلم را با مایه‌های بسیار قوی­تری همراه سازد) در فیلم هیچ خبری نیست و ماجرا با خوش‌حالی زیاد ناتاشا و والدینش به اتمام می‌رسد؛ کمااین­که فیلم‌ساز هیچ زحمتی هم برای نزدیکی به شخصیت مرد روانی به خود نمی‌دهد و بجز رابطه‌هایی گنگ با مادرش (که تنها می‌شود برداشتی متزلزل از یک رابطه‌ی سلطه‌پذیرانه از آن انجام داد) محور مشخصی برای شخصیت‌پردازی مرد داستان وجود ندارد.
در مجموع، ۳۰۹۶ روز فیلمی با موضوعی ملتهب، اجرایی شسته­ رفته، و درامی کم­ مایه است.

مطلب بالا در سایت ماهنامه فیلم درج شده است.

/ 10 نظر / 27 بازدید
روزبه شريفيان

استاد تا آنجايي كه به خاطر دارم و در كتب مختلف فيلم نامه نويسي يا مباحث شفاهي و كارگاه ها ديده ام در مورد شروع به كار بر روي يك ايده چند ين نظريه ( شايد به طور عمده دو نظريه متفاوت وجود دارد البته اگر اشتباه ميگويم لطفا اصلاح بفرماييد ) يكي اينكه هر ايده اي به سرانجام نمي رسد ايده بايد قابليت تبديل شدن به فيلمنامه را داشته باشد و ديگر اينكه همه ايده ها خوبند مهم پرداخت داستاني است البته فكر كنم اين سوال بيشتر به نظر اول برمي گردد به نظر شما راهي وجود دارد كه قبل از شروع به نوشتن ايده را سبك وسنگين كرد و ارزش آنرا براي نوشتن و بسط داستاني مورد ارزيابي قرار داد ؟ ممنون

سعيد

آقا شرمنده! چون ميدانم سابقه انس با قرآن و اهل بيت داريد اين سوال را ميكنم. چند سال قبل يك تواشيح بسيار ملكوتي و زيبايي از تلويزيون پخش كيشد كه الان خيلي يادم نيست شعرهايش چه بود اما جمله هاي قد الف بين قلوبكمو و مشط الرض عدالتهو ازش يادم مانده. شما يادتان هست؟ اگر راهنماييم كنيد لطف بزرگي بهم كرده ايد چون هرچه ميگردم پيدا نميكنم و از چند نفر هم پرسيدم جواب نداشته اند. پيشاپيش ازتان تشكر ميكنم.

سعيد

آقاي دانش خيلي لطف كرديد. دقيقا همين بود كه ميخواستم. واقعتش خيلي دنبال اين تواشيح بودم اما حتي آدمهاي خيلي مدعي در دين و ديانت هم جواب درست و حسابي بهم نداده بودند. حتي به بعضي از سايت هاي مذهبي هم رفته بودم باز جواب نگرفتم.من از بعضي نظرات سينمايي شما خوشم نمي آيد ولي باور كنيد ارادتم به شما بعد از اين همه معلومات بيشتر شد. من خودم خيلي معلومات مذهبي ندارم اما برايم خيلي مهم است كه يك منتقد فيلم درباره تواشيح هم اطلاعات دارم. راستي شما امكان ترجمه اين تواشيح را هم داريد. خيلي خيلي ممنونم.

مريم

ببخشيد اين فيلم محصول كدام كشور است؟

روزبه شريفيان

بابت پيام تبريك خيلي شرمنده فرموديد استاد افتخار بود براي بنده كه قابل دانستيد اينكه فردي در جايگاه شما با اين همه گرفتاري بنده را قابل بداند برايم يك هديه بود با عرض معذرت آنقدر خوشحالم كرديد كه يك پست در باره اش نوشتم هر چند بايد به خاطر اين ادبيات الكن و ضعيف به بزرگواري خود ببخشيد

روزبه شريفيان

راستش استاد من سوالات را تا جايي كه بتوانم از آدم هاي مرتبط با جريان سينما ميپرسم ارتباط البته با ادم هاي حرفه اي براي من خيلي كم شده و راستش را بخواهيد فيلم نامه نويس معتبر كه حرفش برايم سند باشد الان حتي به تعداد انگشتان يك دست هم نميرسد كه فضاي ارتباط بيروني اصلا ندارند و حضرتعالي بهتر ميدانيد بيشتر فيلم نامه نويسان بازار سينما بيشتر بر اساس تئوري يا كار نميكنند و يا غلط كار ميكنند يا براساس غريزه قصه گويي جلو ميروند برنامه ريزي قبلي و چينش داستاني ندارند مگر نوابغي كه خيلي از دسترس خارج اند البته شما كه خيلي متواضعانه خودتان را در اين موضوع خيلي دست كم ميگيريد نوشته هاي و يادداشت هاي شما در فيلم نگار چه چيزي كم از نگاه حرفه اي دارند به نظر بنده بهترين آموزشگاه براي ياد گرفتن تحليل يك فيلم است مرسي از پاسخ كاملتان و با عرض معذرت چون ميدانم محيط زياد مناسب پاسخ هاي طولاني به كامنت ها نيست

رضا

ميشود اسم و مشخصات چند فيلم سينمايي درباره تجاوز به كودكان را نام ببريد؟

رضا

چطور وقتي كس ديگري ميپرسد كشور سازنده اين فيلم چيست، فوري جواب مي دهيد آلمان، ولي وقتي من مي خواهم اسم چند تا فيلم را بگوييد به اينترنت حواله ام مي دهيد؟ قضيه از چه قرار است؟ خون بعضي ها از خون بعضي هاي ديگر رنگين تر است؟

علیرضا ش.

واقعا این هم سوال بود که شما پرسیدی آقای رضا که توقع جواب هم داری؟ هر چیزی جایی داره. شما از یک منتقد شناخته شده و معتبر توقع داری چنین سوالی رو در وبلاگش جواب بده؟ حالا با اجازه‌ی آقای دانش خدمت شما عرض کنم که مساله‌ی کودک‌آزاری حتی در غرب هم یک تابوی اساسی است و خیلی خیلی کم پیش می‌ آید که فیلمی در "جریان اصلی" حول آن ساخته شود. چون پخش‌کننده ها به کل جا می‌زنند و کمتر سینمایی حاضر به اکران این قبیل فیلم‌ها می‌شود. شاید مشهورترین فیلم‌ها با مضمون سو استفاده از کودکان (و نه تجاوز به مفهوم عرف)، "بچه‌ی خوشگل" لویی مال و دو نسخه‌ی "لولیتا" باشند.