تنزل ژانر (درباره فیلم تنزل یافتگان/demoted)

اوضاع بحرانی اقتصادی در آمریکا طی سال های اخیر، بازتاب پررنگی در سینما داشته است و تأثیر این بحران در مناسبات شغلی و اداری به عنوان یکی از سوژه های مطرح فیلم های روز نمود بارزی دارد تا آن جا که هم فیلم های خوبی همچون بالا در آسمان (جیسون ریتمن) و مردان کمپانی (جان ولز) از این سوژه استفاده کرده اند و هم کمدی متوسطی مانند رییسان وحشتناک (ست گوردون) و هم کمدی تقریبا پیش پاافتاده ای مانند تنزل یافتگان که سازنده اش، جی بی رابینز، جزو تیم سازنده فیلم هایی همچون شیرینی آمریکایی بوده است. این فیلم اخیر البته به صراحت سخن از این بحران نمی گوید؛ اما دغدغه شغلی آدم های داستان، تا حد زیادی تداعی بخش چالش های امنیتی روانی برای قشر کارمندان این سرزمین است. رابینز از عنصر تضاد برای پرورش مایه های کمیک فیلم بهره برده است؛ تضادی که ناشی از جا به جایی موقعیت های شغلی است: دو کارشناس اداری که دائما سر به سر یکی از همکاران خود می گذارند، بعد از مرگ رییس شرکت، توسط همان همکار که اینک به مقام ریاست رسیده است، تنزل رتبه پیدا می کنند و از موقعیت کارشناسانی خبره به جایگاه نیروهای خدماتی و امربر می رسند و حالا مجبورند هم متلک همکاران خود را تحمل کنند، هم تحقیرهای مدیران مافوق و هم تبعات این موضوع را در میان خانواده های شان. اما این فضا، به رغم آن که چالش های دراماتیک ناشی از این گره را در ابعاد مختلف گسترش می دهد (همکار، مدیر، زیردست، نامزد، پدر نامزد و...)، به جز چند شوخی خوب ومعدود (مانند گفتگوی دو شخصیت اصلی هنگام خاکسپاری رییس شان در مورد چگونگی مرگ او)، پتانسیل کافی را برای کارگردان و نویسندگانش فراهم نکرده است و عمده شوخی ها بر مدار الگوهایی مستعمل و نازل می گردد و داستان نیز در مسیری کاملا قابل پیش بینی به سوی یک پایان خوش باسمه ای حرکت می کند و مولفان کار، چنان به چفت و بست دراماتیک کار بی توجه بوده اند که نیازی ندیده اند حتی روشن کنند چگونه کارمندی مشنگ و مسخره در آن سیستم به مقام مدیر شرکت می رسد که این نکته نشان می دهد مفهوم کمدی نزد سازنده فیلم، چندان جدی نیست و هر نوع هزل گویی و هزل پردازی ساده انگارانه کمدی انگاشته می شود؛ آفتی که البته مدت ها است گریبان این ژانر مهم را در سینمای آمریکا گرفته و امید به تماشای یک کمدی استاندارد را به حداقل رسانده است.

مطلب بالا در شماره اخیر ماهنامه 24 درج شده است.

/ 6 نظر / 8 بازدید
ديدبان

آخر الآن وقت نوشتن درباره يك كمدي بي مزه آمريكايي است؟ نمي بينيد فضاي سينما چقدر آشفته شده است؟ تا كي سر خود را در لاك مي خواهيد فرو ببريد؟ چرا چيزي درباره تجمع هاي اعتراضي عليه سينما نمي نويسيد؟ محافظه كاري چقدر؟

رضا

وال استریت2 را از قلم انداختید به نظرم فیلم خوبی است.

روزبه شريفيان

يعني شما فكر كنيد كه آقاي دانش اگر بخواد الان ديگه دست از محافظه كاري برداره و وارد عمل بشه حداقل كاري كه بايد انجام بده چيه ؟ احتمالا اون كار حكم جهاد نيست ؟ [لبخند] واقعا كسي هست كه اندازه شما درباره اين جور مسائل نوشته باشه ؟ من توي ذهنم هر چي جستجو مي كنم كسي رو يادم نمياد

دامون قنبرزاده

سلام جوابتان به "دیدبان" فوق العاده بود. کلی خندیدم. امان از دست این افرادِ "کاسه ی داغ تر از آش" ...

Ebi-s

سلام آقای دانش خسته نباشید سوالی داشتم که زیاد هم بی ربط به پستتان نیست. موضوع مربوط به رده بندی فیلمهاست می خواهم ببینم معیاری هست که با آن بتوان فیلمها را در دسته های مشخص قرار داد یا یک الگوی کلی وضع کرد مسلماً بعضی از فیلمها در هیچ گروهی قرار نمی گیرند اما نبود چنین معیاری رو کاملا میشه احساس کرد. من فیلمها رو در سه دسته قرار دادم که وضعیتشون در ارتباط با مخاطب مشخص میشه. 1- فیلمهایی بامخاطب خاص مثل شیرین کیارستمی 2- فیلمهایی با مخاطب عام مثل اخراجی ها 3- فیلمهایی که هر دو گروه خاص و عام اونها رو نگاه میکنه مثل جدایی نادر... حالا میخوام ببینم چه معیار های دیگه ای هم هستن. مرسی ببخشید که طولانی شد

نازنین

ببخشید یه سوال تقریبا بی ربط . آیا بدمن با ضدقهرمان فرق دارد ؟ یکجا خوانده بودم که ضدقهرمان آدم بدی نیست ، همان قهرمان داستان است که ویژگی های قهرمان های همیشگی را ندارد . این تعریف درست است یا ضدقهرمان همان بدمن است ؟