فصل برگزیده فیلم نبراسکا

نبراسکا حکایت پیرمردی ساده و در آستانه بیماری آلزایمر است که اصرار دارد بر اساس مندرجات یک آگهی مطبوعاتی، به شهری دیگر برود و آنچه را که گمان می‌برد جایزه مالی کلانی است، دریافت دارد. سفارش‌های مکرر خانواده مبنی بر اینکه این آگهی صحت ندارد و فقط اطلاعیه‌ای تبلیغاتی است، در تصمیم پیرمرد خللی وارد نمی‌کند و در نتیجه، پسر کوچک خانواده، او را با اتومبیل خود به این سفر می‌برد...

چنین حکایت ساده‌ای، برای بسط و گسترش و به ویژه نتیجه گیری دراماتیک، دشواری‌های خاص خود را دارد؛ بدان سان که با کوچک‌ترین لغزشی، فیلمنامه راهی به شدت انحرافی پیدا می‌کند و تبدیل به متنی کسالت بار و بدفرجام می‌شود. اما هوشمندی باب نلسون در ترسیم جزئیات به ظاهر کم اهمیتی که برآیند نهاییشان، فضای اثر را از غنای فوق العاده‌ای بهره‌مند می‌سازند مانع از فروغلتیدن در این ورطه شده است. یکی از مهم‌ترین امتیازهای فیلمنامه، نوع پایان بندی آن است. معمولا فیلم‌های جاده‌ای، پایان خود را با رسیدن به مقصدی خاص رقم می‌زنند که در آن سرنوشت قهرمان داستان و یا گره‌های دراماتیک ماجرا تعیین می‌شود. اما نبراسکا با توجه به ایده داستانی‌ای که دارد، فاقد مقصد مشخصی در باب تعیین سرنوشت شخصیت‌ها و یا موقعیت‌ها است. برای همین کنجکاوی برای اینکه نلسون چگونه می‌خواهد این داستان را به انت‌ها برساند، دامنه وسیعی پیدا می‌کند.

اینجا است که اهمیت فصل‌های انتهایی فیلمنامه، ابعاد مضاعف به خود می‌گیرد و می‌تواند عنوان سکانس برگزیده را کسب کند. در این فصل پیرمرد (وودی گرانت) سرانجام به محل دریافت جایزه می‌رسد و درمی یابد که هیچ جایزه‌ای در کار نیست. زن متصدی اداره، صرفا یک کلاه به او می‌دهد و پسر (دیوید)، هنگام برگشت به شهر خودشان، آنچه را که وودی مشتاق بود با پول دریافت جایزه‌اش خریداری کند (وانت و یک دستگاه پرس هوا)، با فروش اتومبیل خودش برای او تأمین می‌کند. این ایده طلایی، در واقع برآیند متنی است که حضور دو شخصیت اصلی در یک مسیر جاده‌ای را بهانه‌ای برای ترسیم نزدیک‌تر شدن مناسبات بین آن دو می‌کند. وودی و دیوید، به عنوان یک پدر و پسر، اگر چه در دو دنیای متفاوت به سر می‌برند (وودی پیرمردی با سابقه دائم الخمری که بسیار زودباور است و دیوید جوانی است که زندگی و موقعیتی معقول و سر به راه دارد)، اما این همسفری، موقعیتی است که در هم پوشانی دنیا‌هایشان تأثیر فراوان دارد. خط مشترک دنیای آن دو، شاید در نوعی تنهایی متجلی باشد که هر یک به گونه‌ای با آن درگیرند: دیوید با معضلات زناشویی‌اش درگیر است و وودی با حسرت‌هایی که از دیرباز در وجودش باقی مانده است و حالا می‌خواهد با به دست آوردن مبلغ جایزه، بخش‌هایی از این عقده‌ها را به در کند. مسیر جاده و همنشینی با آدم‌های مختلف شهر، برای دیوید نکته‌هایی نهان و ناگفته را درباره پدرش برملا می‌کند؛ منزل دوران کودکی پدر، ازدواج غیرعاشقانه‌اش با مادر دیوید، خیانت‌های پنهان، و حتی وقایعی که می‌توانست به دنیا آمدنش را منتفی سازد. مجموعه این زمینه‌ها، حس پدر/پسری دو شخصیت اصلی فیلمنامه را تقویت می‌کند و در فصل نهایی از این عناصر کاشته شده، برداشت به عمل می‌آید.

خرید وانت و دستگاه پرس هوا، تنها بخشی از این ایده طلایی نهایی است. اوج درام فیلمنامه، در واقع بعد از این مقطع شکل می‌گیرد. دیوید در آستانه شهر زادگاه پیرمرد، رانندگی وانت را به عهده خود وودی می‌گذارد و بنا بر توصیه وودی خودش هم بر روی کف اتومبیل پنهان می‌شود. عبور پیرمرد از مقابل چشمان حیرت زده ساکنان شهر، از معشوق قدیمی گرفته تا رقیب عاطفی دوران جوانی‌اش و دیگران، انگار یک جور پیروزی حماسی است؛ مردی مظلوم که توسط طمع کنندگان، راهزنانه مورد هجوم و طعن و تحقیر و کتک قرار گرفته بود، حالا سرافراز از جلوی دیدگان همه کس عبور می‌کند. البته فیلمنامه نویس سعی نمی‌کند از این فضاسازی، نوعی شمایل سانتی مانتالیستی بیافریند و متن را سوار بر احساسات مخاطب کند، پس به محض خروج از شهر، خودرو توفف می‌کند و دیوید دوباره پشت فرمان اتومبیل قرار می‌گیرد و بر آن لحظات حماسی خاتمه می‌دهد و روند عادی زندگی پی گرفته می‌شود. اما با این حال، حس نزدیکی بین پدر و پسر، که قبلا در پوسته‌ای پنهان بود، حالا شکل تبلوریافته تری به خود گرفته است.

سکانس پایانی نبراسکا، دقایقی بیشتر در طول فیلم به درازا نمی‌کشد، ولی ماندگاری عمیقی بر ذهن مخاطب می‌تواند بگذارد؛ نوعی حس سرخوشانه و امیدبخش که بعد از گذر از فرایندی دشوار شکل گرفته است.

مطلب بالا در ماهنامه فیلمنگار درج شده است.

/ 8 نظر / 5 بازدید
آرش

يك فيلم عالي كه متاسفانه در اسكار مورد بي مهري قرار گرفت. براي من بهترين سكانسش ملاقات پسر جوان با دوست دخترش بود كه دارد تركش مي كند.

پدرام

بازي زيباي بازيگر زن فيلم(مادر خانواده) خيلي به جذابتر شدن فيلم كمك كرده بود و بار كمدي فيلم رو بالا برده بود. به نظرم اين فيلم بين كارهاي الكساندر پين بعد از راه‌هاي جانبي بهترينه.

غزل

از خواندن مطلبتون راجع به نبراسکا واقعا لذت بردم.بسیار دلنشین بود مثل خودِ فیلم... ممنون که در وبلاگ قرارش دادید. فیلم پر از سکانس ها و لحظات درخشانه مثل سکانس قبرستان و یا زمانی که وودی پس از مدت ها به خانه پدری اش برمی گرده. با خوندن مطالبتون از نوجوانی تا به امروز چیزهای زیادی یاد گرفتم و با خواندن نقدهای شما بود که به سینما علاقه مند شدم که تا امروز هم ادامه داشته . ممنون بابت تمام نوشته هایی که منو شیفته سینما کرد.[گل] راستی برای درون لوین دیویس نقدی ننوشته اید ؟

یونس

تعجم از انتخاب فیلم "این آخرشه" به عنوان ده فیلم برتره تونه یک فیلم پر از صحنه های مبتذل و شوخی های کثیف و شعار های اخلاقی سطحی....

محسن میلادی

آقای دانش هر از گاهی یکی از فیلمهای مطرح و مهم تاریخ سینما را یاد آوری و نقد و تحلیل بفرمائید ممنون می شوم اخیرا دو فیلم دیدم که مدتها برنامه دیدنش را داشتم ولی فرصت نمی شود فیلم قرمز کریشتف کیشلوفسکی و بازگشت پدرو آلمودوار هر دو فیلم بی نهایت فوق العاده و شاهکارنند از هر لحاظ ...... دوست دارم چنین فیلمهایی را در سایت بررسی نمایید در این دو سه سال اخیر فیلمها اکثریت متوسط و خوب بودنند و دیگر خبری از شاهکار فعلا نیست

aref

سلام نظر شما در مورد نقدهای آقای رضا درستکار چیه؟ از نظر من ایشون هم در نقد شفاهی(که این روزها در برنامه هفت زیاد از ایشون استفاده میشه) چه در نقدها و مقاله های شفاهی یک نوع تندروی دیده اینطور نیست؟

aref

ولی نظرتان را در مورد منتقدانی مثل سعید عقیقی و مسعود فراستی به صراحت بیان کرده اید!

aref

من گمان منتقدان سنگدل هستن احساسات و عواطفی رو که در برخی از فیلم ها به وجود میاد رو تحقیر میکنین که چرا اینها احساسات سطحی مخاطب رو بر می انگیزه!حتی چند سال پیش هر کس ملودرام میساخت مسخره اش میکردین(شما منتقدان) خب چه اشکال احساسات و غریزه هم بخشی از وجود انسان هست اونقدر این وضعیت جدی شده که حتی من فکر منتقدان بی رحم شده اند و حتی روشون نمیشه گریه کنن یا مورد تحریک احساسی قرار بگیرن که مبادا عواطفشون به غلیان در نیاد و فیلمفارسی نشن!درسته که رفتار و عواطف انسان باید به سینما تبدیل بشه و با زبان سینما منتقل بشه به مخاطب نه از روی سطحی نگری ولی اصلا بعضی ها اصلا کوتاه نمیان ظاهرا با حس مشکل دارن این عقل گرایی محض بدون زیبایی شناختی رو قبلا در دهه 60 شاهدش بودیم که چه فیلم های متحجرانه و بدون جاذبه ای ازش در اومد!امیدوارم شما از این دسته منتقدان تندخو نباشید؟