درباره آرگو (بن افلک)

آرگو فیلم بدی است. این گزاره را صرفا به عنوان یک ایرانی مطرح نمی‌کنم. حتی اگر ماجرای فیلم، نه در ارتباط با بحث ایران و آمریکا، بلکه درباره دو کشور فرضی دیگر (مثلا زامبیا و گامبیا) هم بود، باز این فرضیه جاری بود؛ فرضیه‌ای که درباره هر اثر سینمایی‌ای که می‌خواهد سوار بر موج‌های کاذب سیاسی، متانت اصیل هنری را مخدوش کند صدق پیدا می‌کند؛ ولو آنکه نام‌های مطرح و معتبری همچون جرج کلونی و بن افلک در شناسنامه آن اثر درج شده باشند.

فیلم با تاریخچه‌ای مختصر درباره سابقه رابطه ایران و آمریکا و با محوریت بحث کودتای ۲۸ مرداد در فرمتی شبیه به کتاب‌های کمیک استریپ (که بعدا معلوم می‌شود فلسفه این فرمت مربوط به الگوبرداری طرح عملیات آرگو از یک داستان افسانه‌ای است) شروع می‌شود، مقطعی که نارضایتی ایرانیان را از آمریکا نتیجه داد و بغض متراکم ناشی از آن سرانجام در حمایت آمریکا از محمدرضا پهلوی در فضای ملتهب انقلابی اواخر دهه ۱۳۵۰ ترکید و به تصرف سفارت آمریکا انجامید. فیلم با اینکه در این مقدمه ابتدایی، اعتراض ایرانیان به رویه دولت آمریکا را محقانه می‌انگارد، اما متنی مغایر با آن پیش رو می‌نهد. فیلم تا زمانی که تلاش‌های آمریکایی‌ها را در سازمان جاسوسیشان حکایت می‌کند، فضایی کم و بیش متقاعدکننده دارد، اما به محض اینکه شخصیت اصلی فیلم پا به خاک ایران می‌گذارد، روندی متفاوت شکل می‌گیرد و لحنی به شدت تک بعدی و قطب بندی شده بر سپهر بیانی اثر مستولی می‌شود، به نحوی که تا حد زیادی کار شبیه به آثار نازل تجاری اکشنی می‌شود که با توسل به انواع و اقسام کنش‌های غیرقابل باور، قرار است ذهن‌های سطحی مخاطبان را به خود جلب کنند. بدین ترتیب، آرگو به دو نیمه کلی قابل تقسیم است: اول فضایی که تا قبل از ورود به ایران مطرح است و دوم مقطعی که در ایران سپری می‌شود.

در نیمه نخست، روند روایت کم و بیش منطقی است: بحرانی شکل می‌گیرد و یک مأمور (تونی مندز) موظف می‌شود در بین گزینه‌های مختلف پیشنهادی، یکی را برگزیند و عملیاتی و اجرایش کند. گره نخست کار، غیرقابل قبول بودن ایده‌ها است. در برابر این گره، پیشنهادی دراماتیک مطرح می‌شود: ماجرای متارکه تونی با همسرش و تماس تلفنی او با پسر کوچکش و گرفتن ایده از فیلمی علمی تخیلی که پسرک در حال تماشایش از تلویزیون است. قبولاندن این ایده به روسای سازمان سیا و هماهنگی با تشکیلات هالیوود، گره‌های بعدی روایت درام است که همگی بر مبنای الگوهای درست فیلمنامه نویسی و با اجرایی شسته رفته، ولو با قالبی کلیشه‌ای و عاری از نوآوری و خلاقیت هنرمندانه، تعبیه می‌شوند.

اما معضل بزرگ فیلم، نوع مواجهه‌اش با فضای ایران و تداوم روایت داستان در آن است. با اینکه سعی شده است سینوس گره‌های دراماتیک در اینجا هم تداوم داشته باشد و تعلیق‌های داستانی از دلش‌زاده شود، اما به دلیل روند تک بعدی موقعیت‌ها و شخصیت‌ها، این گره افکنی‌ها و تعلیق گشایی‌ها راه به جایی نمی‌برد. بیان مسلسل واری که از خشونت و سبعیت و فلاکت ایرانی‌ها (حتی در بازار تهران مردم به حضور خارجی‌ها بدبین هستند و با فحاشی و دعوا جلویشان می‌ایستند؛ نکته‌ای که اتفاقا کاملا برعکس آن در فضای تجاری و عمومی ایران حاکم است و‌گاه حتی در تحویل گرفتن خارجی‌ها، از آن طرف بام افتاده می‌شوند!) در روایت وجود دارد، امکان تحقق یک رویه ادراکی معقول را از اثر بازستانده است و حتی در این می‌ان، سازندگان کار به خود زحمت نداده‌اند تا دست کم یک شخصیت‌پردازی حداقلی از خود آن شش نفر آمریکابی ارائه دهند و اندکی تمایز و فردیت به‌شان ببخشند و از شمایل تیپیکال دورشان سازند.

سکانس فرودگاه بد‌ترین بخش فیلم است. جدا از وجهه کاریکاتوری مامور ایرانی که به شدت غیرسینمایی است، ماجرای تعقیب هواپیما با اتومبیل ابلهانه‌ترین ایده‌ای است که می‌شد برای هیجان آفرینی به کار برد. گویی مولفان فیلم به پدیده‌ای دم دست به نام بی‌سیم در تشکیلات عریض و طویل فرودگاه مهرآباد قائل نیستند که ماموران داستان ناچار نباشند برای تماس با برج کنترل، دست به این همه داد و فریاد و دویدن و تعقیب بزنند. به هر حال وقتی اغراض سیاسی بر منطق درام پیشی گیرد، شکل گیری چنین گاف‌های بزرگی هم طبیعی است.

مطلب بالا در روزنامه همشهری درج شده است.

/ 15 نظر / 8 بازدید
نمایش نظرات قبلی
امیر

سلام جناب دانش. خوب شد درباره این آرگو نوشتید. این فیلم واقعا منو خیلی ناراحت کرد. چون متاسفانه غرض و مرض سیاسی تو فیلم موج می زنه. البته در مصاحبه با مجله مهرنامه بن افلک گفته بود که غرض سیاسی خاصی نداشته و فقط می خواسته یه فیلم سرگرم کننده بسازه. ولی واقعیت چیز دیگه ایه و از قرار معلوم این حضرات موقع ساختن فیلم تو فضا بودن و یه مزخرفی ساختن که حتی اعتراض کانادایی ها رو در برداشته. از جزییات فضای ایران که بگذریم، تو فیلم اشتباهات تاریخی زیادی هست. که برشمردنش اینجا خیلی وقت گیره. ارزشش رو هم نداره. به هر حال متاسفانه فروش خوبی کرد و بهترین فیلم گلدن گلوب هم شد. وقتی سیاست از نوع لجنش بخواد خودشو به قول شما به هنر تحمیل کنه معلومه از این خزعبلات تحویل مردم میده. و بعد با تبلیغات و اکران گستره کارشو پیش می بره.

دامون قنبرزاده

من فکر می کنم اتفاقاً به خاطرِ بحثِ میهن پرستی و این حرف هاست که شما این فیلم را بد می نامید کمااینکه در طولِ نوشته تان، جز آوردنِ یکی دو دلیل مثل شخصیت پردازی تک بعدیِ آدم ها ( که من قبولش دارم کاملاً )، چیزِ دیگری مبنی بر بد بودن فیلم ارائه نداده اید. آقای دانش، الان که الان است، اوضاع اینطوری ست وای به حالِ آن زمان که تب و تاب هم بالاتر بود و افکار بسته تر. آن لحظه ای که گروه قلابی فیلمسازی در فرودگاه با آن پاسدار مواجه می شوند که بدجوری مو را از ماست بیرون می کِشد، قلبِ آدم به دهنش می آید چون اینگونه تیپ ها را خوب می شناسیم و هنوزم که هنوز است، اینگونه تیپ ها، بلکه هم بدتر، وجود دارند. اینها را نمی گویم که ثابت کنم آرگو فیلم خیلی خوبی ست. اما به نظرم در ایجاد هیجان و روندِ پر استرس داستانش، خوب عمل کرده است. شما منکر فضای خشن و دگم آن دوران هستید؟ اینکه در بازار به عکاسی گروه گیر می دهند، آیا نشاندهنده ی سبعیت است؟ .... ( ادامه )

دامون قنبرزاده

... ( ادامه ) اینکه فیلم در نشان دادن جغرافیای ایران بد عمل کرده حرفی نیست، اما فکر نمی کنم در نشان اتمسفرِ آن دوران آنقدرها بد عمل کرده باشد. گرچه من آن دوران نبودم اما حس کردنش کارِ سختی نیست. مطمئنم اگر فیلم بینِ دو کشور زامبیا و گامبیا می گذشت، شما طورِ دیگری حرف می زدید!

شوقي

سلام شما سريال "يلدا"را ديديد؟چه طور بود؟

افشین

شما چقدر آرای تان به نتایج داوری انجمن منتقدان نزدیک بود. واقعا به نظر شما برف روی کاجها بهترین فیلم جشنواره بود؟

امیر

به جناب دامون قنبرزاده: والا من با چند نفر که تو اون دوران تو تهران زندگی می کردن و فیلم رو دیدن صحبت کردم. اغلب این مواردی که نشون داده شده صحت نداشته. بلکه برعکس بوده. چرا که مردم ایران همیشه به شکل بعضا افراطی خارجی ها رو دوست دارن و این ادا و اطوارها را در کوچه و بازار در نمی آوردن. ضمن اینکه آقای اصغرزاده که جزو رهبران دانشجویان تسخیر کننده بوده در مجله مهرنامه به مواردی دیگه اشاره کرده که توصیه میکنم بخونید. در ضمن خود جنابعالی هم به "شخصیت پردازی تک بعدیِ آدم ها" و بد "نشان دادن جغرافیای ایران" اذعان دارید. خب وقتی یه فیلم 2 تا ضعف اسای داره تو شخصیت پردازی و فضاسازی داره، دیگه کارش تمومه. حالا بگذریم از گافهای خنده داری مثل رانندگی بن افلک تو بازار تهران و با ماشین دنیال هواپیما کردن. یا مثلا هیچوقت نمی فهمین چرا رابطه ش با زنش خرابه. و اساسا اون آدمهای گروگان گرفته شده چه مخلوقاتی هستند. چرا که همه شون یه جور شخصیت پردازی شدن. خلاصه حرف زیاده. به نظرم فرض کنیم یه منتقدی با نگاه تعصب آمیز داره به فیلم نگاه می کنه، وقتی خودشون با نگاه متعصبانه فیلم ساختن و با نگاه متعصبانه تر بهش ج

امیر

(ادامه) بهش جایزه دادن، خب ما باید بشینیم بگیم دستت تون درد نکنه، فیلم خوبی ساختین!!!

محمد

سلام اجازه بديد در مورد نشان دادن فضاي قطبي و راديكال اوايل انقلاب با شما مخالفت كنم. در اون تبليغات سياسي سنگين كه دانشجويان را به پريدن از ديوار سفارت وادار كرد چنين عكس العمل هايي از مردم كوچه بازار طبيعي است. هر چند فيلم عالي نيست اما قطعا فيلم خوبي است كه داستانش را خوب روايت مي كنه. ضمنا عدم امكان ورود به ايران و استفاده از فضاي واقعي فيلم را متاثر كرده است.

س.ه

خدا شاهده من ذره ای تعصب نشون نمیدم ولی بعنوان یک مخاطب ساده سینما از اینهمه گاف توی فیلم شاخ در آوردم آخه :منطقه تحت حسارت! که توی فرودگاه تابلوش وجود داشت یعنی چه؟بیست بار فیلمو عقب جلو کردم که نکنه من اشتباه دیدم ولی در کمال شگفتی همین بود هر چی فکر کردم نفهمیدم این فارسی سلیس رو بن افلک از کجا یاد گرفته گلدن کلوب به این فیلم به واقع از اسکار دادن فرضی به ایشون بخاطر گندی که برابطه اش زد(با جنیفر لوپز) تعجب برانگیزتره!

الناز.ن.د

زمان اتفافات این فیلم هنوز اثری از من نبود ! اما مادرم که دستی در چریک بازی های اون دوره داشتن! چندان فیلم رو نپسندیدن و گفتن " غلو شده و اصل ماجرا گنگ تعریف شده " اما در ماجرای دوم ! حضور داشتم ! (کلاس زبان من در خیابان ویلا هست و برای رفتم به کلاس از اتوبوس های خط ویژه که از روبروی سفارت رد میشن استفاده می کنم ) و فکر می کنم اگر بنا به ساخت فیلم باشه احتمالا هالیوود از درآوردن قضیه به اون شکل که بنده شاهدش بودم به کل عاجز خواهد بود!