بی خداحافظی

1-      درباره این که فرم روایی بی خداحافظی از الگوی همشهری کین تبعیت کرده است، منتقدها به روشنی صحبت کرده اند . اما به نظرم یک نکته در این میان وجود دارد: این الگو از کجا آمده است و چرا فیلمنامه نویس فکر کرده است می توان از آن برای روایت سرگذشت رضا صادقی خواننده پاپ ایرانی استفاده کرد؟ انگیزه های مختلفی می توان در جواب این پرسش مطرح کرد؛ اما آن چه در این میان به عنوان یک نکته کلیدی خود را بیش تر نمایان می سازد، هوشمندی فیلم نامه نویس در تأثرپذیری اش از واقعیت بیرونی کار بوده است. به عبارت دیگر، شاید بیش از آن که علاقه فیلمنامه نویس به شاهکاری همچون همشهری کین او را به سمت سبک روایی جاری در بی خداحافظی سوق داده است، موقعیت خود رضا صادقی این چهارچوب را برای او مشخص کرده باشد. صادقی، خواننده معمولی ای به لحاظ فیزیکی نیست و برخلاف بسیاری از خوانندگان که موقع اجرا جست و خیزهای خاص خود دارند و یا کنش های پرتحرکی در زندگی شان به چشم می خورد، به دلیل عارضه ای که بر پایش وارد است، فضای ساکن تر و آرام تری را دست کم به لحاظ فیزیکی سپری می کند. قاعدتا نگارش و داستان پردازی درباره این آدم، آن هم در تناسب با حوزه تصویر و درام، اقتضائاتی می طلبد که شاهسواری بستر آن را در الگوی روایی فلاش بک های طولی و عرضی دیگران از صادقی یافته است تا موتور محرکه روایت را در مسیرهای متعدد بازگشت و نقب در گذشته ها به راه اندازد. این یک درس فیلمنامه نویسی است: انتخاب نوع سبک یک فیلم نامه، تا حد زیادی منبعث از شرایط بیرونی از جمله سوژه ای است که فیلم نامه نویس درباره اش دارد می نویسد. به عبارت دیگر سبک فیلمنامه نویسی، فرایندی نیست که به شکل خشک و لایتغیر از درون آموزه ها و کتاب ها استخراج شود و برعکس، این قدر انعطاف در روندش موجود است که بتوان ارتباطی مناسب بین درونمایه و سوژه و فرم برقرار ساخت. تبعیت شاهسواری از الگوی همشهری کین، نه یک ادای روشنفکرانه، بلکه یک ضرورت حرفه ای هوشمندانه است.

 

 

2-      در همشهری کین، معمای اصلی، عبارت رزباد است که در آخرین لحظات زندگی اش، از زبانش شنیده می شود. در بی خداحافظی نیز زمزمه های صادقی در آخرین لحظات هوشیاری اش، گره روایت را تشکیل می دهد. اما امتیاز متن شاهسواری این است که به این برداشت واحد بسنده نکرده است و به موازات داستان رضا صادقی، داستان دیگری را هم تعریف می کند: ماجرای نسیم دانش، دختر خبرنگاری که در روند تحقیق درباره زندگی صادقی، خودش هم در کشاکش زندگی دچار دغدغه است. در همشهری کین، آدمی که در حال پرس و جو درباره کین بود، خودش دغدغه ای نداشت، اما در این جا اوضاع چنان است که می توان حتی شخصیت اصلی داستان را نه صادقی، که دختر جوان دانست. فیلمنامه نویس با قرار دادن موقعیت صحبت های یک طرفه نسیم با فردی نه چندان مشخص به نام نوید از طریق تلفن، در واقع معمایی دیگر را به موازات معمای صادقی طراحی کرده است. دختر شش بار در طول داستان با تلفن و در خطاب به نوید صحبت می کند و هر بار، حس و ادراکی متمایز و یا با دامنه ای متفاوت را مطرح می سازد که در منشوری از خستگی، حیرت، عصبیت، افسردگی، شکست ، و آرمان گرایی متبلور هستند. نسیم در واقع تجلی خود مخاطب و دنیایش، به ویژه در زمان حاضر است که حالا دارد در نقب یک موقعیت مبهم، هم درون خود را والایش و پالایش می کند و هم معمایی را می گشاید. این تمهید، درس دیگری از فیلمنامه نویسی را متبادر می کند: در گونه زندگی نامه ای، لزومی ندارد حتما فضای اصلی متعلق به سوژه آن زندگی نامه باشد. با قرار دادن شخصیت (های) دیگر به موازات آن سوژه، می توان هم زندگی نامه را تعریف کرد و هم حس همدلی مخاطب را از طریق شخصیت موازی عمق بخشید.

3-      عرضه اطلاعات شخصیتی و موقعیتی در داستان های زندگی نامه ای، به موازات عبور از روند زندگی سوژه اصلی داستان و بسته به نوع و زاویه دید راوی ماجرا، شکل می گیرد. در بی خداحافظی، شاهسواری از همان ابتدا، راویان اصلی خود را در فصل بازبینی فیلمی که نسیم از داخل بیمارستان گرفته است، مشخص می کند که عبارتند از مادر و امیر و ترانه و اردلان و فرهاد. در واقع این یک چیدمان هندسی مناسب است که ابتدا راوی ها معرفی می شوند و سپس با تمرکز بر هر یک از آن ها ماجرای سوژه اصلی پیش برده می شود. این طوری، مخاطب از ابتدا در جریان ساختمان فضای روایت قرار می گیرد و در میانه مسیر دچار سردرگمی نمی شود. در عین حال، این راوی ها، در فلاش بک های شان، با یکدیگر هم ارتباطی ارگانیک دارند و در مواردی مختلف، تداخل اطلاعات شان، منجر به روندی دیالکتیکی می شود که شناخت جدیدی در اختیار مخاطب می گذارد. بی خداحافظی فیلمنامه ای دقیق است که حتی روی همبستگی واژگان دیالوگ ها در اغلب سکانس های متوالی اش هم فکر شده است. این درسی دیگر در حوزه فیلمنامه نویسی است: متن یک فیلمنامه بی شباهت به یک سازه فیزیکی نیست و هندسه و معماری خاص خودش را دارد. تقارن ها و قرینه ها، مدخل ها و خروجی ها، کلیات و جزئیات و...باید طبق نظمی جاری در فضا و شخصیت و موقعیت شکل گیرد تا هم تماشاگر خود را از متن جدا احساس نکند و هم خود اثر در فرایند انسجام های ناشی از این نظم، مسیر خلاقیت های هنری را متجلی سازد. 

مطلب بالا در شماره اخیر ماهنامه فیلمنگار درج شده است.

/ 12 نظر / 7 بازدید
نمایش نظرات قبلی
امیر

سلام. می خواستم نظرتون رو در مورد فیلم تلالو کوبریک بدونم. واقعا کجای این فیلم ترسناک است که لقب ترسناک ترین فیلم تاریخ سینما را حراج می کنند. 70 درصد فیلم که اصلا به آرامی و شبیه یک روایت از زبان راوی یا رمان می گذرد و متوجه هم نشدم که آن دو خواهر دوقلو و تخیل پسر جک نیکلسون از کجا آمده و دلیل و منطقی و بدتر از همه فرجامی هم در آن نمی بینم. آقای دانش صرف اینکه نام کارگردان بزرگ است آیا واقعا این فیلم طولانی در ژانر وحشت موفق است؟

امید

سلام استاد میخواستم تفاوت دقیق تیپ و شخصیت رو بدونم به زبان ساده و روان سپاس

روزبه شریفیان

استاد مدتها است كه ميخواستم پيشنهادي را با شما مطرح كنم البته نميدانم قبلا كاري اينچنين يا شبيه به اين انجام شده يا خير يا اينكه امكان انجامش چقدر است و اساسا ارزش بررسي دارد ... به هر حال چون شما در بسياري از مسائل سينما در حوزه فعاليت خودتان پيشگام و موثر بوديد ( حداقل دو موضوع كه مطمئن هستم يكي جريان انحلال خانه سينما بود و ديگري ارسال فيلم جدايي و حمايت رسانه اي در حوزه نقد ) اول از همه باشما مطرح ميكنم براي اقاي اسلامي هم ارسال خواهم كرد كه بدانم نظرشان چيست واگر مناسب ديديد لطفا با استاد گلمكاني هم در ميان بگذاريد چون من امكان ارتباط با ايشان را ندارم فكر ميكنم لازم است منتقدان مستقل و متعهد هر ساله در روزي مشخص جشنواره اي داشته باشند متعلق به خودشان كه در آن (نه اينكه به بهترين فيلم راي بدهند) بلكه بهترين نقد سينمايي را انتخاب كنند جشنواره اي كه برگذار كننده اش خودشان باشند لطفا اگر خواستيد پيگيري كنيد پاي دولتي ها وسط نيايد كه تكليفش مشخص است به نظرم بايد در حوزه نقد سينمايي و اهميت ان كاري نو انجام داد لطفا اين موضوع را با منتقدان و پيشكسوتان اين حوزه درميان بگذاريد دوست دارم بدانم نظر شما چيست؟

محسن مطلب‌زاده

فيلم رو نديدم و نخواهم ديد اما واقعاً واسم جالبه كه سازندگان فيلم به اميد رضا صادقي به فكر يك فيلم پر تماشاگر هم بودند. هيچ خواننده‌اي نمي‌تواند در سينماي‌مان فيلمي را نجات بدهد. مدلش جور ديگري‌ست اصلاً.

امیر

واقعا چه استدلال قوی و زیبایی در مورد تلالو کوبریک بکار بردید! خیلی منطقی و محکم بود!!!!!!!!!!!!!!!! منتقدان ایرانی تنها اسمشان منتقد است و دانش مردم عادی خیلی بیشتر از فهم بعضی هاست

محمد پ

سلام آقای دانش نظرتان درباره فیلمهای زندگینامه ای ( ری ، walk the line و لنی ) چیست؟ آیا همه ی این فیلمها می توانند الگوی خوبی برای یک سلبرتی موزیسین باشند ؟ ممنون از مطالب همیشه خواندنی تان

روزبه شريفيان

راستش استاداسلامي با پاسخي كه دادند مثل اينكه زياد موافق اين امر نبودند ( فرمودند مشكل حوزه نقد اساسي تر از جايزه دادن به منتقدان است ) البته من منظورم اصلا جايزه نبود چون مسلما خود جايزه اهميتي ندارد به نظرميرسد اخيرا يك نوع دلزدگي از سينما در استاد اسلامي به چشم ميخوردمثل اينكه بيشتر به حوزه نقد ادبي و ورزشي نويسي گرايش دارند نميدانستم كه قبلا اين كار انجام شده ولي يادم هست قبلا در جايي خوانده بودم كه خود شما در يك كاري اينچنين يا جشنواره اي (شايد همين بود كه خودتان فرموديد) به عنوان بهترين منتقدسال برگزيده شديد آيا همين جشنواره بوده استاد؟ اميدوارم اين مسئله دوباره به شكل جدي دنبال و راه اندازي شود حداقل فكر ميكنم چند مجله حرفه اي سينما اين رسالت را بردوش دارند وميتوانند اين كار را به خوبي پشتيباني كنند ( فيلم ،24 ، فيلم نگار) به هر حال در هر حوزه اي مثلا جايزه پوليتز هم به رشد ادبيات كمك ميكند هم متقابلا ادبيات و نويسندگان سطح بالاي آن به پوليتزر وجوايز آن اعتبار مي بخشند ويا در هر جشنواره مهم ديگر اي كاش دوباره به شكل جدي پيگيري ميشد ممنون و تشكر مجدد استاد بابت پاسخي كه داديد

امیر

به جای اینکه جواب من را بدهید با ادبیات خاص تان می گویید لودگی طلبکارانه.فکر کردم می شود از یک منتقد از خود راضی سوال کرد و جوابی منطقی شنید.من در مورد کوبریک سوال کردم چون واقعا درک نمی کنم 2001 ادیسه فضایی چه حرفی را می خواهد بزند و چقدر کسالت بار است و جالب اینکه جز بهترین آثار محسوب می شود. من که نگفتم حق با من است.می توانستید توضیح دهید. یا خشونت در معنا و ذهن تلالو به چه شکل است. هیچ اصراری هم ندارم که شما جواب من را بدهید. چون مشخص است که برای همه پاسخ کامل میگذارید و یه جمله مختصر با نظر شخصی برای من.

روزبه شريفيان

با عرض معذرت از استاد دانش و اقا امير به خاطر دخالت در بحث آقا امير اگر واقعا فيلم هاي كوبريك براتون مسئله است (چون من خودم از شيفتگان سينماي كوبريك هستم و به نظرم تا به حال كارگرداني به عظمت او در دنياي سينما پيدا نشده ) چند منبع رو بهتون معرفي ميكنم يكي از منابع بسيار خوب كتابي هست با نام كتاب كوچك كارگردانان (كه البته مجموعه هست و درباره همه كارگردانان هست ) شما بايد جلد مربوط به كوبريك رو تهيه كنيد (نوشته پل دانكن ترجمه سعيد خاموش انتشارات آوند) در مورد همه آثار كوبريك و اينكه چرا تا اين حد سينمايش بزرگ ومهم است در آن نوشته شده درمورد درخشش در صفحه 143 تا 153 و در مورد 2001 اديسه فضايي صفحه 111تا119 يعني در مورد هركدام نزديك به 10 صفحه توضيح كامل در خصوص تمام مسائل فيلم و كارگرداني آن و... و راه ساده تر ديگرش اين است كه در گوگل بنويسيد نقد فيلم هاي كوبريك البته اين دومي مشكلش اين است كه شايد به اسامي منتقد چندان معتبر به راحتي دسترسي پيدا نكنيد و كمي وقت گذاشتن بخواهد ولي آن كتاب ومجموعه اش به نظرم واقعا كتابهاي خوبي اند كتاب نايابي نيست و قيمتش هم با توجه به حجم نسبتا كم مناسب است با عرض معذرت مجدد

الناز .ن .د

بنظرم بی خداحافظی فیلم بدی نبود . البته نسخه ی جشنواره به تدوین مجدد نیاز داشت . نمیدونم چرا فیلم تو اکران موفق نبود!! من فکر فروش بهتری رو می کردم.