روایت نادرست (درباره عوارض جانبی ساخته استیون سودربرگ)

 ظاهر فیلم حکایت از یک موقعیت پیچجیده دارد: زنی (امیلی) که به دلیل افسردگی زیاد، به خوردن قرص های مختلف آرام بخش روی آورده است، تحت تأثیر عوارض جانبی داروها، دچار از خود بی خود شدن های مقطعی می شود و در یکی از این حالات اقدام به جنایتی می کند که حالا باید دکتر بنکس، روان پزشک معالجش جوابگوی این باشد که جنایت در اثر تناول داروها بوده یا عامل دیگری در میان است؛ عاملی که به تدریج در جست و جوهای دکتر پدیدار می شود.

اما این ظاهر پیچیده که در پایان قرار است مخاطب را غافلگیر کند، چندان هنرمندانه شکل نگرفته است. روایت فیلم بر پایه پنهان سازی قرار دارد؛ بدین معنی که بخشی از واقعیت داستان به اطلاع مخاطب نمی رسد و به تدریج با برملا شدن آن، گره ماجرا گشوده می شود. این تمهید در بسیاری از فیلم ها به کار گرفته می شود، اما قواعد خاص خود را دارد و نمی توان در هر جا از آن بهره برد. یکی از این قواعد، تمرکز روایت بر شخصیتی است که از حقیقت ماجرا اطلاع ندارد و همگام با مخاطب، به کشف حقیقت نائل می آید(مثل غالب فیلم های هیچکاک). گاهی نیز فیلمنامه نویس، مرکز ثقل روایت را روی شخصیت های مختلف داستان تقسیم می کند و به تناسب پنهان شدگی بخشی از واقعیت از دید یکی از شخصیت ها، زاویه دید داستان را به او نزدیک می کند، مثل روایت پردازی فرهادی در جدایی نادر از سیمین. اما در فیلم سودربرگ هیچ یک از این فرم ها وجود ندارد و فیلم روایت متمرکز خود را از همان ابتدا از شخصیتی شروع می کند که اتفاقا پنهان کننده اصلی واقعیت ها است و شگفت انگیز آن که نوع آغازبندی فیلم، تداعی کننده فضایی شبیه به روایت فلاش بک است و معلوم نیست که چرا در این یادآوری گذشته ها، خود راوی قسمت هایی را که از بقیه آدم ها پنهان می کرده است، باز هم از خودش پنهان می کند! شخصیت اصلی فیلم، امیلی است و همسر او و دکتر بنکس و دیگرانی که از نیات نهان و اقدامات پنهان او خبر ندارند در مرتبه بعدی جایگاه شخصیتی فیلم هستند و برای همین روایت پنهان گر داستان، کارکردی معکوس دارد. اگر محور شخصیتی قصه دکتر بنکس بود، این ایده قابل قبول می نمود، اما در شکل کنونی، جز یک ادای فرمی و سرکار گذاشتن مخاطب (غافلگیرسازی با سرکار گذاشتن فرق دارد) جلوه دیگری ندارد. حالا بگذریم از این که راه حل عجیب و غریب و پرزحمت و آکنده از ریسکی که امیلی برای رسیدن به هدفش طی می کند، چندان هم متقاعدکننده به نظر نمی رسد و می شد راه های بسیار ساده تری را بی آن که جنایت و حقه ای هم در میان باشد، برگزید.

مطلب بالا در ماهنامه 24 درج شده است.

/ 5 نظر / 56 بازدید
دامون قنبرزاده

سلام شما برنامه ی دیشب « هقت » را دیدید؟ آقا من منتقد در زندگی ام زیاد دیده ام و از همه شان هم مطلب خوانده ام فراوان. اما منتقد دیشبی، این آقای شین. شین ( اسمش یادم نیست از بس تا حالا هیچ اسمی از ایشان نشنیده بودم! شهاب شهروز؟ شهروز شهاب؟ یادم نیست! ) عجب انسان عجیب و غریبی بود! در عمرم ندیده بودم هیچ منتقدی، حتی درباره ی بزرگترین فیلم های تاریخ سینما هم اینچنین آسمان و ریسمان کند! یعنی گوزن را به شقیقه ربط می دادندها! در این حد! چنان ارجاعات فرامتنی می چپاندند توی اثر که آدم فکر می کرد ایشان دارند درباره ی یکی از فیلم های استنلی کوبریکی، چارلی چاپلینی، مورنائویی، کسی نظر می دهند! حالا شما نگو فیلمساز شخصی ست به نام آقای معیری که فیلم های بی ارزششان مثل « کتونی سفید » را دیده ام و به نظرم حتی اگر بخواهند فیلمِ خوب هم بسازند، توانایی اش را ندارند. فیلم «گلوگاه» شان هم ندید معلوم است چیست. قول می دهم! حالا می خواستم بدانم شما این منتقد خوش صدا (!) را می شناسید؟ چه از نزدیک، چه از طریق نوشته هاشان؟ پی نوشت: هنوز لیست جرایم من را برای رفع فیلتر اعلام نکرده اند!!!

عيرضا

سلام. من هم اين را كه ديدم تقربيا هيچي ازش سردرنياوردم. فيلم مزخزفي بود.

فرخی

من این فیلمو هنوز ندیدم .ولی خلاصه داستانی که فرمودید شبیه فیلم بزرگتر از زندگی(اثر نیکلاس ری)بود.مگه این فیلم برداشتی از اونه؟

روزبه شريفيان

سودر برگ قراربود از دنياي فيلم سازي خداحافظي كند مثل اينكه اگر اين كار را ميكرد و همان خاطرات خوشازبعضي فيلم هايش را باقي ميگذاشت بهتر بود با نظر دامون در مورد برنامه هفت موافقم دوست ندارم طوري بنويسم كه توهين به كسي باشد ولي باور بفرماييد ايشان خيلي روش بحثش اعصاب خورد كن بود البته مسئله مربوط به تهيه كنندگان برنامه است ولي ميبينيد استاد اهميت حضور افرادي مثل شما در اينموارد بيشتر روشن ميشود مرتبا در بحث از آقاي آويني كدميآوردند و آسمان ريسمان به هم ميبافتند قضيه همان شده بود كه بهش گفته بودند از بهر خداي نخوان

یوسف

یکی از ضعفهای عمده کار ، پرداخت ضعیف شخصیتها بخصوص گذشته آنهاست. برای مثال شخصیت دکتر سیبرت که فقط در حد یک دیالوگ چند ثانیه ای گفته می شود و یا دیگران. به نظرتان اگر روایت از دید مارتین هم جلو می رفت موفق تر نبود با توجه به این ظاهراً فرمی که فیلم دارد ؟