نظرسنجی درباره بهترین فیلم های سه دهه اخیر

روزنامه بانی فیلم چندی پیش اقدام به انجام نظرسنجی‌ای درباره ده فیلم بر‌تر در دهه‌های ۱۳۶۰، ۱۳۷۰ و ۱۳۸۰ کرد که نتایج آن اخیرا منتشر شده است. نظرات من به ترتیب دهه‌ها از قرار زیر بوده است:


دهه ۱۳۶۰:
۱) هامون
۲) مرگ یزدگرد
۳) شبح کژدم
۴) اجاره نشین‌ها
۵) پرده آخر
۶) کلوز آپ
۷) ناخدا خورشید
۸) عروس
۹) آن سوی آتش
۱۰) مهاجردهه ۱۳۷۰:
۱) بودن یا نبودن
۲) لیلا
۳) شوکران
۴) آبادانی‌ها
۵) زیر پوست شهر
۶) بازمانده
۷) بچه‌های آسمان
۸) کیمیا
۹) سفر به چزابه
۱۰) خاکستر سبزدهه ۱۳۸۰:
۱) درباره الی...
۲) جدایی نادر از سیمین
۳) شهر زیبا
۴) دایره زنگی
۵) چهارشنبه سوری
۶) خیلی دور خیلی نزدیک
۷) اینجا بدون من
۸) بوتیک
۹) نفس عمیق
۱۰) لاک پشت‌ها هم پرواز می‌کنند

/ 18 نظر / 122 بازدید
نمایش نظرات قبلی
علیرضا

آفای دانش عزیز سلام خواستم سال نو را در این چند ساعت باقی مانده به تحویل سال تبریک بگم و دیگه اینکه چطورید با زحمت ها؟ و آخر اینکه شب یلدای پوراحمد در ده تای چندم (دوم، سوم، ...) دهه هفتادتان هست؟

رحیم

با سلام با توجه به نقد شما بر فیلم خانه پدری (1389) جای خالی آن در لیست دهه 80 احساس می شود.

ناصر

سال نو مبارک! [بغل] در بین این سی فیلم، هنوز هم درباره الی به نظرتان بهترین فیلم سینمای ایران است؟

دامون قنبرزاده

سلام من هم به سال جدید را تبریک عرض می کنم خدمت شما. امیدوارم سلامتی و شانس و پول همینطوری از در و دیوار برایتان بریزد. ارادتمند

محمد

به تقویم ها اعتمادی نیست ، اگر تحولی در دل و زندگیت روی داد مبارک است راز نو شدن را باید دانست وگرنه بهار یک فصل تکراریست! گذشت عمر تبریک ندارد... صافی دلها و نو شدن ها مبارک نوروزتان خجسته باد!

پیام خدابنده‌لو

سلام جناب دانش. شروع سال جدید را به شما تبریک می‌گویم. به امید روزهای خوب برایتان و البته بهره بردن بیشتر جشنواره‌ها و جشن‌های سینمایی از داوری شما. دیروز که سایت آدم برفی‌ها را می‌دیدم جلوی اسم شما فیلم‌های «بردمن» و «ماهی و گربه» ثبت شده بود در حالی که پیش‌تر در تجربه، «پسرانگی» و «خانه پدری» را انتخاب کرده بودید (و در 24 هم نمره فیلم لینکلیتر بالاتر بود). آیا نظرتان تغییر کرده؟ (هر چند درباره «خانه پدری» فکر می‌کنم فیلم را جزو اکران 93 حساب نکرده‌اید ولی در داوری تجربه نظر مسئولان مجله بر بررسی این فیلم بوده و طبعا آن را بیشتر از فیلم مکری دوست داشته‌اید). در هر صورت امیدوارم نقدها و یادداشت‌هایی از شما درباره چند فیلم مهم دیگر 2014 از جمله «بردمن»، «خواب زمستانی»، «دو روز و یک شب» و «جادو زیر مهتاب» بخوانیم.

فرداد

استاد سلام سالی سرشار از پیروزی و بهروزی برایتان آرزو دارم.

آرمان

سلام عذرمیخوام آقای دانش نظرتون رو کوتاه درباره فیلم روزهای بهشت ترنس مالیک میگید؟

روزبه شريفيان

درود بر استاد دانش عزيز و گرامي سال نو را تبريك عرض ميكنم استاد اميدوارم سالي پر از موفقت وكاميابي براي شما و خانواده گراميتان باشد مدتها به دليل مشغله و گرفتاري كاري و شخصي از جهان وب دور بودم دلمان خيلي برايتان تنگ شده بود استاد

coldplay

به نظر من درباره الی بهترین فیلمه ایرانیه.