آینه چون نقش تو بنمود راست (درباره موضوع خیانت در فیلم های ایرانی)

یکی از عناوینی که در بحران‌های اخیر سینمای ایران، به عنوان دست آویز قرار گرفته است، رواج و گسترش بحث خیانت همسران به عنوان موضوع تعداد پرشماری از فیلم‌ها است. چه در زمان جشنواره و چه در هنگام اکران نوروزی، بسیاری از مخالفان مناسبات کنونی سینمای ایران، این موضوع را علامتی دال بر انحطاط و ابتذال تلقی می‌کردند و خواستار حذف یا کاهش آن از گزینه‌های مضمونی سینما بودند. در حالی که قبل از بیانیه صادر کردن علیه یک موضوع سینمایی، منطقی است که به ریشه‌های گسترش آن توجه شود.
 

به نظر می‌رسد دو عامل عمده در پرورش این فضا موثر بوده است. عامل اول، واقعیت‌های نه چندان خوشایند خانوادگی‌ای است که در روندی فزاینده، عناصر عاطفی را به کنار می‌نهد و معضلاتی همچون طلاق‌های واقعی و یا عاطفی و از آن بد‌تر، تعهدشکنی‌های حتی منجر به توطئه و جنایت را پدید می‌آورد. نیم نگاهی به اخبار حوادث و یا دقتی اجمالی در آمارهای رسمی ازدواج و طلاق و یا سرکشی‌های گذرا در دادگاه‌های خانواده، به خوبی نشان می‌دهد که تزلزل‌های اخلاقی و انسانی تا چه میزان در بین اعضای خانواده بروز کرده است.
 

دلیل این ناهنجاری، قطعا عوامل مختلفی را در بردارد، اما به عنوان یک واقعیت اجتماعی هرگز انکارپذیر نیست. طبعا سینما، به عنوان هنری رسانه‌ای که بخشی از کارکردش به انعکاس واقعیت‌های اجتماعی مربوط می‌شود، چنین فضای حادی را نمی‌تواند در برنگیرد. به عبارت دیگر، افزایش موضوع خیانت زوجین در فیلم‌ها، تقصیری نیست که فیلمسازان عاملش باشند، بلکه واقعیتی اجتماعی است که سینماگران تنها بازتابش داده‌اند. کسانی که از این موضوع ناراحت هستند، مناسب‌تر است تا به جای تاختن به سینما و سینماگران، خود موضوع طلاق و خیانت را ریشه‌یابی کنند و انگیزه‌های آن را بازشناسند و برای کنترلش، راه حل‌های منطقی عرضه کنند. این معترضان در واقع، به جای اصلاح معایب اجتماعی، تنها در حال شکستن آینه‌ای هستند که تصویر معایب مزبور را منعکس می‌کند و صدالبته که آینه شکستن خطا است...

نکته دوم، به محدودیت‌های جاری در بین سینماگران مربوط می‌شود. در حال حاضر کلیت فضای سینمایی ما به گونه‌ای است که کمتر فیلمساز یا فیلمنامه‌نویسی حوصله می‌کند تا به موضوعات و معضلات اجتماعی بپردازد. انگ‌هایی مانند سیاه نمایی، مزدوری اجانب، بلندگویی دشمنان، و... که در فهرست‌های بلندبالا تنظیم شده است، همواره در معرض الصاق به هنرمندانی است که قرار است در آثارشان مسائل مربوط به تبعیض، فقر، رابطه سالاری، فحشاء، فساد اداری و مالی، بیکاری، اعتیاد، و... مطرح شود و طبعا در چنین اوضاع و احوالی، کمتر سینماگری سراغ این مسائل می‌رود تا مبادا امنیت روانی و شغلی‌اش مخدوش نشود.
 

به همین بیفزایید تغییرات متوالی در سیستم‌های مدیریتی سینما را که در یک دولت، فیلمی آزاد و فیلمی دیگر تقبیح و ممنوع می‌شود و در دولت بعد از آن، جایگاه این دو معکوس می‌شود. مثال بارز این نکته، سرنوشت فیلم «سنتوری» است که به رغم تحسین‌شدگی‌اش در جشنواره رسمی و دولتی فجر، توسط وزیر‌‌ همان دولت جلوی اکرانش گرفته می‌شود و ناگهان در دولت بعدی (با اینکه رئیس هر دو دولت یکی است)، فیلم بلااشکال تلقی می‌شود.
 

طبیعی است که در فرایندی که از یک سو بازار اتهامش گرم است و از دیگر سو، فراز و نشیب مدیریتی‌اش شیب‌های تند و حاد و غیرمنتظره دارد، فیلمسازان ترجیح می‌دهند به جای آن دوربین خود را به سمت معضلات کوچه و خیابان تنظیم کنند، در چارچوب محصورهای خانگی دنبال سوژه بگردند و نتیجه آن می‌شود که یا مضامین شانه تخم مرغی و خنثی و بی‌بو و خاصیت مورد توجه قرار گیرد و یا مراودات خانوادگی که البته در شکل دوم، یکی از رایج‌ترین نمودهای دراماتیکش، همین ماجراهای مربوط به خیانت و جدایی است. به عبارت دیگر، رشد موضوع خیانت در سینمای ایران، تا حدی حاصل محدودسازی در موضوعات دیگر است.

جدا از این دو عامل، یک حاشیه دیگر هم وجود دارد. بسیاری از معترضان به این موضوع، خود را مقید به رعایت ضوابط شرعی می‌دانند. در این چارچوب، طبق قوانین موجود، تمایل یک مرد متأهل به زنی غیر از همسرش، دیگر خیانت محسوب نمی‌شود و در صورت رعایت احکامی، در رده متعه و صیغه واقع می‌شود. سئوال اینجا است که پس این معترضان متشرع، به چه چیز معترضند؟ رویه‌ای که باورهای خودشان حکم جواز بدان داده است؟ 

مطلب بالا در خبرآنلاین درج شده است:

http://www.khabaronline.ir/detail/212779/culture/cinema

/ 10 نظر / 8 بازدید
مرتضی م

اینهم یک نوع دیگر از صورت مسئله پاک کردن است. شاید این مقدمه ایست تا در اینده وجود و افزایش اینگونه مسائل را به گردن سینما بیندازند.

نیما صفری

کاملا به موضوع درستی اشاره کردید.آقایان طوری از رواج تم خیانت حرف می زنند که انگار این فیلم ها تازه مد شده است.خوب سالهاست موضوع فیلم های ایرانی همین بوده است.در حالی که ما نه سینمای کمدی خوب داریم نه فیلم جنایی خوب نه فیلم های ترسناک یا ورزشی خوب.فیلمساز حق زدن حرف سیاسی یا اجتماعی تند هم که ندارد.آقای سجادپور هم که برای صدور پروانه ساخت فیلم ها را یا به قبل از انقلاب هل می دهد یا خارج از کشور! یک مورد دیگر هم این است که آقایان نمی گویند که فیلمساز چطور با خیانت برخورد کرده است.آیا خیانت را درست جلوه می دهد یا مذموم و زشت؟فقط می گویند" ده فیلم از هفتاد فیلم جشنواره به موضوع خیانت می پردازند" تازه خودشان هم فیلم اول خیانت را در بهترین فصل اکران توزیع می کنند.واقعا وضعیت اسفبار است. طب معمول یادداشت منطقی و درستی بود.

دامون قنبرزاده

سلام پاراگراف آخر حسابی حالم را جا آورد. مانده ام چطور در سایتی مثل خبرآنلاین این مطلب را ( منظورم این پاراگراف آخر است ) منتشر کرده اند. مشکلی برایتان پیش نیاید. یا شاید چون من از بس از دست این ها (!) حرص خورده ام ( قبلاً خیلی حرص می خوردم اما الان دیگر نه )، این پارگراف به نظرم زیادی تند آمده ...

مرتضی

کوتاه و مختصر... جناب دانش، من دانشجوی اهوازم. اینجا یکی از دوستام دو ماه روی نمایشنامه خوانی "یک دقیقه سکوت" محمد یعقوبی کار کرد و یه هفته قبل اجرا مسئولین تو بازبینی کارشو رد کردن. عجیب نیست که ماکت همون چیزی که شما بهش اشاره کردین اینجا هم مثل رخ داد. مسئول محترم امور فرهنگی! از دوستم پرسیده بود که چرا رو این موضوع کار میکنی؟ جواب داده بود "چون دغدغه منه". پاسخ مسئول شنیدنی بود "نه آقا، اینا رو یه عده تو بوغ کردن که دغدغه اس و شماها هم از اونا گرفتین!" دوست من هم با آرامش پاسخ داده بود "به هرحال چه دغدغه خودم باشه چه تو ذهنم کاشته باشن به هرحال دغدغه من و دوستام اینه و میخوایم که با بقیه قسمتش کنیم. شما به ما بگید که چرا باید دغدغه هامون این باشه؟" جناب دانش، این مفاهیم هست و دوستان محترم مسئول با حذف صورت مسئله میخوان حلش کنن. کاش میشد، اما فقط مسئله رو پیچیده تر و سخت تر میکنن. چه آرزویی میتوانیم بکنیم؟ هیچ جمله ای ندارم که این کامنت رو امیدوارانه تموم کنم، متاسفم جدن.

کاوه حوصله دار

همه چیزمان به همه چیزمان میاید. سینمایمان هم به اقتصاد و سیاستمان می آید

مرتضی م

با سلام. میخواستم نظرتون رو در مورد رمان و فیلم گاوخونی بدونم. نظرتان درباره فیلم برایم اهمیت بیشتری دارد. بسیار ممنون

حميد سلجوقي

من كه هميشه از خواندن نوشته هاي شما كيف مي كنم استاد [گل]

روزبه شريفيان

مدتي است براي خريد يك خودرو سرو كارم به بنگاه هاي معاملاتي افتاده قضيه بنگاه داران و جماعت دلال به جاي خود ( و اين كه در بين عوام به عنوان دروغگو و كلاش جا افتاده و پرو توتيپ اين شخصيت عموما با همين خصوصيت شناخته ميشوند) چند روز قبل آقاي كارمندي خودرويي تصادفي و چپي را به عنوان يك ماشين سالم به بنده انداخت به جان بچه اش قسم خورد و من هم اعتماد كردم برحسب تصادف متوجه مسئله شدم و ماشين را پس دادم و قضيه ختم به خير شد ( البته تقريبا چون مقداري هم ضرر كردم ) در تمام اين روزها با مرور كردن دروغ هايي كه مردمي كه ديدم براي فروش ماشين و مال دنيا ميگفتند ياد فيلم جدايي افتادم و نقد هايي كه بر اين فيلم شده و چرا ما ايراني ها را اينقدر دروغگو نشان داده ( گرچه اين كار را نكرده بود ) چون فكر ميكنيم بهترين و گل سر سبد دنياييم بايد نه فيلم درباره خيانت ايراني ها داشته باشيم و نه درباره دروغگويي شان و ... آينه چون نقش تو بنمود راست بشكن اين آينه را كه حق خود توييي [سوال][دروغگو]

سيد رضا صائمي

عالي بود فقط مشكلت اينكه براي سروش نمي نويسي مهرزاد!

رضا

آقای دانش به نظر شما نسبی گرایی اخلاقی چه تاثیری در سینمای ایران گذاشته است؟ مثلا نسبی گرایی چه تاثیری روی سینمای فرهادی گذاشته است؟