زمان علیه زبان (درباره شیرین عباس کیارستمی)

 

شیرین یک ایده ناب و خلاقانه دارد که برخلاف ظاهرش، ارتباطی تام با هنر سینما با توجه به وجه بصری­ اش دارد:  صورت­ بخشیدن به داستانی که می­ شنویم به­ وسیله نگریستن به صورت دیگرانی که می­ بینندش. در شیرین، کنش­ های داستان را در درک واکنش مخاطبانش درمی­ یابیم. لبخندی که هنگام بزم و یا عاشقانگی­ های قهرمان قصه بر لب می­ نشیند، اخمی که در مواجهه با صحنه ­های جنگی بر ابرو جا می­ گیرد، اشکی که زمان مویه شیرین بر مرگ عاشقانش بر گونه می­ لغزد و حتی نور شدیدی که بعد از صحنه­ ای تاریک ظاهر می­ شود و یکی از تماشاگران (ریما رامین­ فر) را به برتابیدن چهره وامی­ دارد. در کنار این مفهوم، فیلم نکات شاخص دیگری هم دارد: استفاده از زنان برای مخاطب واقع شدن داستانی زنانه ( که ای کاش در پایان فیلم، آن عبارات مبنی بر این که اینان هر یک شیرین دیگری هستند، آشکارا مطرح نمی­ شد)، چیدمان تکرار کم یا زیاد چهره ها که بی­ ارتباط با شهرت و اعتبار و پرسونای صاحبانش نیست (مثلا چهره آن ها که شمایلی ستاره ­ای دارند عمدتا کمتر از چهره دیگر همکاران­شان نمایش داده می­ شود) و یا حتی تقدم و تأخر و ترتیب ظهور چهره­ ها (مثلا هنگام متأثر شدن از زاری شیرین بر جسد خسرو، ابتدا هنرپیشه­ ای از نسل قدیم (ثریا قاسمی) را می­ بینیم و سپس بازیگری از نسل جوان (خاطره اسدی) تا فضای احساسی جاری از این مقطع از داستان، در طول نسل­ های متمادی گسترش یابد)، نورپردازی فوق­ العاده خوب و در عین حال دراماتیک کار که عملا نقش بازیگر اصلی را در اثر ایفا می­ کند، و...حتی ریزه کاری­ های هوشمندانه مانند تناول تلویحی تنقلات توسط دو سه نفر از تماشاگران در ابتدای فیلم. اما پاشنه آشیل اصلی فیلم، زمان آن است. این تجربه غنی، زمانی جواب مناسب می­ داد که حکایتی کوتاه­ تر در ابعاد فیلمی مثلا نیم­ ساعته روایت می­ شد. در حالت فعلی، ایده­ های ناب درون متن، چندین بار تکرار می­ شوند و در روند 90 دقیقه ، طراوت­ شان مخدوش می­شود. کاش همان سان که فیلمساز، فرم اثر را بر مبنای خویشتن­ داری از تصویر قصه ترسیم کرده بود، قالب زمانی­ اش را هم بر اساس امساکی بیش­ تر تنظیم می­ کرد.

مطلب بالا در ماهنامه فیلم (بهمن 1390) درج شده است.

/ 6 نظر / 18 بازدید
امیر

این مطلب شما رو تو مجله فیلم خوندم. به نظر منم زمان فیلم زیاده. اگه به قول شما کوتاهتر میشد خیلی بهتر بود.

morteza m

خوبه كه بالاخره يه نقد مثبت و محترمانه در مورد فيلم تجربه گرا فيلمساز بزرگمون خوندم. گاهي واقعا لحن بعضي از منتقدين در برابر اين فيلم و كيارستمي عزيز بي رحمانه است و اغلب هم نويسندگان اين مطالب كساني اند كه از انها انتظار چنين لحني را ندارم. كلا در مجموع خيلي به كيارستمي بزرگ ظلم شده خيلي از مصاديق اين موضوع كه كاملا واضحه ولي واقعا چرا شاهكاره اخر استاد كپي برابر اصل بازتاب كم فروغي بين منتقدين داشته. راستش وقتي ميخواستم فيلم رو اولين بار ببينم گفتم كيارستمي ديگه ميخواد چي بگه و تصور ميكردم او همه حرفها و دغدغه هايش را بيان كرده و چيز جديدي براي ارائه ندارد ولي بعد از پايان فيلم به عظمت هنر كيارستمي پي بردم و ديوانه كپي برابر اصل هستم با اين ايده نو وپرداخت زيبا. در اخر بخاطر مطلب منصفانه تون ممنونم. و خوشحال ميشم نظر كلي شمارو درباره كيارستمي و كپي برابر اصل بدونم.

محمد

سلام. مطلبتان را امروز روی سه فیلم سیاسی جشنواره در مجله آسمان خواندم. نقدتان روی قلاده های طلا فوق العاده بود. نمی خواهید این جا بگذاریدش؟

روزبه شریفیان

با سلام در مراحل پایانی تولید یک فیلم کوتاه هستم جمله زیبایی هم پیدا کرده بودم در وصف حال فضای فیلم که در گذاشتن ویا نگذاشتن آن تردید و دودلی داشتم تا اینکه مطلب شما را در باره شیرین خواندم و به نظرم رسید که گذاشتن این جمله برای کار من هم میتواند بیشتر مخرب باشد و بهتر است سعی کنم وجه بصری فیلمم را قوی تر کنم راستش به نظرم صحبت کردن در باره سینمای کیارستمی بسیارمشکل تر از فیلم سازانی است که براساس استاندارهای رایج و تایید شده فیلم میسازند کم ندیدم کسانی ( برخلاف نظر شما که این را ایده ناب و خلاقانه ) میدانید معتقدند کیارستمی فقط چون اسمش بزرگ شده اجازه هرکاری را در سینما به اسم تجربه پیدا کرده یادم هست که در مورد فیلم ده مطلبی خواندم که دانشجو یا هنرجوی سینمایی در جلسه ای خطاب به کیارستمی گفته بود من اگر این فیلم را ساخته بودم غیر از ناسزا نمیشنیدم ( نقل به مضمون ) و مثل اینکه خود ایشان هم تلویحا قبول کرده بود که بخش بزرگی از این آزادی را مدیون گذشته وسوابق و اسم بزرگش درسینماست اما فکر میکنم به هر حال باید پذیرفت اگر سوابق کاری کسی قابل احترام است درباره نگاه و تجربه امروز او هم باید تامل کرد- ممنون

مریم

سلام.مهم ترین ویژگی نقدنویسی شما مودب بودنتونه تو این روزا که بی ادبی مد شده!!با نظر وسلیقتون چه موافق باشم چه مخالف از خوندنش لذت میبرم.آقای دانش به نظرتون بهترین فیلم امسال آرتیست بود؟بهترین فیلم های 2011 که دیدین میشه نام ببرید ؟؟ممنون که هستید.

سپیده

خلاصه داستان : این داستان در مورد پسری هست که مبتلا به بیماری تالاسمی ماژور (کم خونی شدید) هست . اسم این شخصیت دانیال هست. او در ابتدای داستان خانواده اش را ترک گفت و بعد از یک روز پر ماجرا به خانه برگشت و در خانه با برخوردهای جدیدی از خانواده مواجه شد. پدر و مادر او تصمیم به ازدواج او گرفتند و دوست دانیال (مهیار ) دختر یکی از نزدیکانش را به او معرفی کرد تا به دیدارش برود . در این دیدار بهاره از دانیال خواستگاری کرد و با این کار موجب تعجب و تنفر دانیال شد چون او هیچ علاقه ای در خود نسبت به این دختر احساس نمی کرد. دانیال در سالهای قبل با دختری آشنا شده بود که حالا ازدواج کرده است دلایل این جدایی به تدریج در طی داستان گفته خواد شد. امروز دانیال بعد از رفتن دوستش در اتاقش خوابید که بعد با صدای مادرش که در حال صحبت تلفنی با کسی بود بیدار شد برای متوجه شدن اینکه او با چه کسی صحبت می کند از جایش بلند شد ... ادامه ی ماجرا : دست به دستگیره بلند شدم و در را باز کردم. وقتی از اتاق خارج شدم مادرم تمام شده بود با قدم هایی آرام و نگاهی آرام اما پرسشگر به نزدیک ترین دیوار رسیدم و تکیه دادم. پرسیدم: مادر با ک