ژانر جدید، هویت نوین (درباره از کرخه تا راین)

آیا بعد از 20 سال، از کرخه تا راین، هم چنان فیلم مهمی است؟ قاعدتا در پاسخ، قبل از هر چیز، لازم است معیارهای اهمیت در زاویه خاص این پرسش مشخص باشند. شاید اگر قرار باشد این فیلم را دوباره با نگاهی منتقدانه تر بازنگری کنیم، برخی از جهاتش مانند شعارها و قطب بندی ها و کلیشه ها و نمودهای اغراق آمیز سانتی مانتالش آزاردهنده باشد و در گذر از جوزدگی های روزگارِ ساخت و نمایش فیلم، حتی کهنه و دمده به نظر برسند. اما شاخصه اهمیت یک فیلم پیش از آن که در مسیر زمانی مداوم معنا و جلوه پیدا کند، به بضاعت هایش در طرح ایده هایی خلاقانه و جدید در زمانه خودش معطوف است، اگرچه عمق ماندگاری آن البته وابسته به میزان بقای این بضاعت ها در بستر زمان است.

چه جنبه هایی از فیلم از کرخه تا راین، به مثابه نقطه عطفی در سینمای جنگ و به شکل کلی تر در سینمای ایران متبلور شده اند؟ نخستین نکته ای که در این باره قابل یادآوری است، ژانر فیلم است. تا قبل از ساخت این فیلم، آثار جنگی سینمای ایران عمدتا در همان فضای واحد ژنریک گونه جنگی به سر می بردند و ترکیبی با سایر ژانرها نداشتند. اگر از فیلم رهایی (رسول صدرعاملی، 1361) که رگه هایی کمرنگ از مناسبات عاطفی خانوادگی در میانه درامش وجود داشت بگذریم، از کرخه تا راین اولین اثر جدی ملودرام در حوزه جنگ در سینمای ایران به شمار می رود که بعدا آثاری مانند کیمیا (احمدرضا درویش، 1373) و میم مثل مادر (رسول ملاقلی پور، 1385) به این حوزه کم حجم افزوده شدند. در تعریف از ملودرام، به شاخصه هایی از قبیل پررنگ بودن کنش های عاطفی و چالش های احساسی در مناسبات درام و روابط شخصیت ها اشاره می شود. تا قبل از این فیلم، فضای فیلم های جنگی اغلب یا در محور حوادث اکشن مقتضی مانند انفجارها و تیراندازی ها و تک و پاتک های رزمی تمرکز داشت و یا ذیل مناسبات عقیدتی و ایدئولوژیک جاری در سپهر «دفاع مقدس» قرار داشت. در از کرخه تا راین، برای نخستین بار، غلبه تماتیک داستان با عواطف آدم های آن بود. نکاتی مانند دغدغه بینایی و یا نابینایی قهرمان قصه، روابطش با خواهری جداافتاده و طرد شده از خانواده که در غربت به سر می برد، ماجرای سرطانی که به یک باره بر قهرمان داستان فرود می آید، دلشوره های مربوط به همسر جوان مرد داستان که بعدا در ارتباط با زایمان او و به دنیا آمدن طفلش فضای احساسی متراکم تری شکل می گیرد، ارتباط آدم اصلی داستان با موقعیت های معصومانه ای مانند خواهرزاده آلمانی اش در برخورد با نوع تناول غذا و یا حمله سگ و...همگی فضاهایی هستند که روند ملودراماتیک داستان را شکل می بخشند. شاید حتی بخش جنگی و پس زمینه های رزمندگی مرد داستان را از ماجراهای اثر حذف کنیم، همین ها به تنهایی در ارتباط مخاطب با فیلم موثر بودند و فیلم به عنوان یک اثر کم و بیش استادارد ملودرام جایگاهی قابل تأمل در تاریخ سینمای ایران داشت. فرجام فیلم که با مرگ قهرمان داستان و بازگشت خواهر او به وطن رقم می خورد، جزء تکمیل کننده این ژانر است و در برانگیختن اوج عواطف مخاطب با چشمان نمناک تأثیری نهایی می بخشد. ترکیب این ژانر با مضمون جنگی ( و بهتر بگوییم پساجنگی) فیلم، بعد جدیدی به سینمای جنگی ایران بخشید و تماشاگر ایرانی را برای اولین بار، با لایه های عاطفی آدم هایی رو به رو ساخت که تا قبل از آن شمایل شان روی پرده سینما با کنش های اکشن و یا منش های عقیدتی شناخته می شد و گویی از هر جنبه انسانی دیگری تهی بودند. از کرخه تا راین معرف پرسونایی از رزمندگان در کادر سینما بود که دیگر نماینده ای از جانب ساحت ملکوت یا اسطوره به شمار نمی رفتند و در مواجهه با تکانه های حسی، مثل هر آدم دیگری، می گریستند و دلشوره داشتند و غصه می خوردند.

جنبه مهم تر از کرخه تا راین، نمایش موقعیت هایی نوین از فضای جنگ است. شاید برای اولین بار تفاوت های جدی بین رزمنده ها و از آن فراتر، عقبه هایی بسیار متمایز با الگوهای رسمی در ابزارهای تبلیغی جامعه از وجهه رزمندگان در این فیلم نمایش داده شد. دوئل کلامی سعید و نوذر اوج این روند است که اگرچه حاتمی کیا با نوعی داوری آشکار بین شخصیت ها (مثل آن فلاش بک آخرالزمانی از جنگ و حملات شیمیایی دشمن و یا دیالوگ محق نمایانه سعید به نوذر بعد از سیلی ای که می خورد)، تلاشی نه چندان موجه برای ارزشگذاری و قطب بندی های شخصیتی به خرج می دهد، اما همین که در سینمای جنگ با تباری که آکنده از همسان سازی های هویتی و عقیدتی بود، رزمنده ای متمایل و حتی مصر به پناهندگی در خاک بیگانه ترسیم و دغدغه اش مبنی بر احترام نداشتن در جامعه خودش اعلام می شود، با توجه به دوران ساخت فیلم، اهمیت چشمگیری داشت. این نکته در تعامل موقعیتی با شخصیت خواهر سعید، لیلا، به تکامل بیش تری می رسد. اگر تا قبل از این فیلم، خانواده ایثارگران همگی شامل مادران و خواهران و همسرانی با پوشش و گفتار و رفتار یکسان و مبتنی بر ایده های تبلیغی فضای هژمونیک در سینما ترسیم می شدند، حالا خواهر رزمنده ای را می دیدیم که بنا بر عقیده ای مغایر با این فضای رسمی به خارج از ایران رفته و اقامت کرده است و اگر هم حالا با برادر حزب اللهی و جانباز و رزمنده اش همراهی نزدیکی دارد به خاطر عواطف متعارف خانوادگی و نه الزامات ایدئولوژیک است. این اوضاع با رفتارشناسی خود سعید شکل جدی تر به خود می گیرد. سعید جدا از آن که برخلاف بسیاری از نمونه های سینمایی تیپ رزمندگان (از جمله شخصیت غیرقابل تحمل و بی منطق فیلم دیگر ایراهیم حاتمی کیا یعنی وصل نیکان که به زور می خواست همه را به فیض سعادت و یا شهادت در زیر موشکباران دشمن نائل سازد)، انسانی موجه با رفتارهای مدنی است و شهروندی متعادل به حساب می آید، نوع مواجهه اش با خداوند نیز بسیار متفاوت از جلوه های پیشین سینمایی است و صحنه به یادماندنی اعتراضش به خدا بر فراز رودخانه راین که در همراهی با مرد مست، نمودی عارفانه به خود می گیرد (گو این که بعدا حضورش در کلیسا، تداوم این فضا را تبدیل به یک موقعیت شعاری می سازد و جلوه ای سطحی از مثلا همزیستی و همریختی ادیان ارائه می دهد)، یکی از عاشقانه ترین شِکوِه های تاریخ سینمای ایران را رقم می زند.

                                               ***********

در طول بیست سالی که از ساخت و نمایش از کرخه تا راین می گذرد، فیلم های زیادی ساخته شدند که در هر یک از ابعاد فوق الذکر، عمق بیش تری کاویدند و روندهای رادیکال تری پیمودند که شاید فیلم حاتمی کیا در مقایسه با آن ها، دیگر خیلی در یاد نمانده باشد و اساسی ترین یادمان آن، موسیقی اش باشد که آن هم کاربردهایی نظیر استفاده در آسانسورها و زمان انتظار پاسخ تلفن و نهایتا کلیپ های دم دستی سیما در مناسبت های تقویمی پیدا کرده است. اما به رغم همه این ها، از کرخه تا راین، اهمیت خاص خود را در تاریخ سینمای ایران و سینمای دفاع مقدس دارا است. از کرخه تا راین، برای اولین بار تجربیاتی را به این مجموعه افزود که آثار بعدی با اتکا بر آن توانستند لحن غنایی خویش را شکل دهند و از بسیاری محدوده ها عبور کنند. این اهمیت کمی نیست، ولو آن که غبار گذر زمان، اندکی رنگ و جلوه اش را کدر کرده باشد.

مطلب بالا در پرونده سینمای دفاع مقدس شماره اخیر ماهنامه تجربه درج شده است.

 

/ 13 نظر / 14 بازدید
نمایش نظرات قبلی
امید

خیلی خوب بود . مثل همیشه

روزبه شریفیان

راستش را بخواهید استاد قبل از هر مسئله ای باید اغتراف کنم که نقد شما حقیقتا مسائل نو و نکات بسیاری را در باره این فیلم و خود سینمای حاتمی کیا برایم باز کرد دید من نسبت به فیلم و سینمای حاتمی کیا و فیلم سازان هم رده و همفکر او بسیاری منفی تر از شما و دیگر منتقدان سینمای او و سینمای جنگ است البته کاملا روشن است که دیدگاه من صرفا دیدگاه یک مخاطب عام است و اشرافیکه یک منتقد بنا به حرفه و توان و تجربه اش دارد را نخواهم داشت ببینید استاد افرادی مثل حاتمی کیا مسلما ایده ها و افکاری که دارند (بعضا) افکار درست و قابل احترامی است این که با بچه های جنگ بد رفتار شد و آنها به درستی فهمیده نشده اند و ... اما به نظرم متاسفانه روش بیان سینمایی اینها برای بیان این ایدآلها روش درستی نیست البته جامعه ما همیشه جامعه شعار زده و سیاست زده ای بوده و فکر کنم دلیل موفقیت (؟) یا بهتر بگویم موفقیت نسبی سینمای اینها در این جامعه همین بوده ولی به محض اینکه قرار از این بحث به فرا تر از ایران برودپس زده میشود و فهمیده نمیشود یادم نمیآید هیچ فیلم جنگی سینمای ما موفقیت بین المللی کسب کرده باشد واقعا چرا ؟ فکر نکنم همه اش مربوط به تکنیک باش

روزبه شریفیان

استاد همه این ایده هایی که فرمودید و نو بودن اینها وژانر جدیدی که باز کرد همه حرفهای درستی است اول از همه چیزی که برای من جای سوال داشت حاتمی کیا خودش فردی بود که همیشه فیلم ساختن در فضای غیر جبهه را زیر سوال میبرد (غیر از درباره جنگ چیزی نمیسازم ) البته ایشان فیلم های پسا جنگی ( این هم واژه جدیدی بوداز شما که جالب بود ) خودشان را جز سینمای جنگ به حساب می آورد ولی دقیقا یادم هست در یک مصاحبه تلویزیونی عین جمله اش این بود : جنگ ما در جنوب است آن وقت استاد سینمای این مملکت دارد در شمال درباره جنگ فیلم میسازد؟ (با تحقیرفکر کنم واضح است که اشارهاش باید باشو و بهرام بیضایی باشد ) من حقیقتا علاقهای به سینمای بیضایی هیچ زمانی نداشته ام (ببخشید بازهم به عنوان یک مخاطب عام و آن مقدار کمی که درباره سینما میدانم به نظرم استاد بیضایی در همان تاتر و اسطوره شناسی بسیار بهترند تا در سینما حداقل شناختی که من دارم چیزی که ایشان ارائه داده به تاتر سینما شبیه تر بوده حداقل حالاکه استانداردایی جهانی مثل فرهادی را داریم بهتر میتوانیم دربارهاش صحبت کنیم) ولی انصافا انسانی تر و عمیق تر از فیلم باشو در باره حوادث کنار جنگ ساخته نش

روزبه شریفیان

پشت همه نکاتی که عنوان فرمودید شعارهای حاتمی کیا ردیف میشود شعار و شعار زدگی تمام آنچه میتوانست فیلم را سینمایی کند انرا تبدیل به یک بیانه میکند که فاقد ارزش سینمایی است من اینرا در جلسه ای مستقیما به خودشان عرض کردم آدمهای فیلم شما مثل یک تعزیه یکی یکی میآیند و دیالوگ میگویند و میروند کنشها نیستند که شخصیت را معرفی میکنند هر شخصیتی خودش درباره خودش و ایدآلها و آرمانهایش با شعار بیانه سخرانی میکند که البته برای مخاطب ایرانی که باید پوپک و مش ماشالله و تو من تماشا کند میتواند سطح بالاتری از سینما باشد ولی فکر کنم این چند ساله علی الخصوص بعد از درباره الی دروان جدیدی در سینمای ایران باز شده (که البته امیدوارم تداوم داشته باشدواگر خراب و تمام نشود شاید بشود سینمای ایران را به قبل و بعد از آن تقسیم کرد ) من یکی هیچ زمانی نفهمیدم سینمای حاتمی کیا درباره کیست و درباره چیست آن لطیفه نبوی یادتان هست ؟(حالا نبوی را دوست داشته باشیم یا نه کاری ندارم) حاتمی کیا آمد بیرون خانمهای بد حجاب رفتند گفتند ممنون که از ما حمایت کردید گفت خواهشمیکنم ولی من از شما حمایت نکردم بچه حزب الهی ها رفتند گفتند ممنون که از ما حمایت ..

روزبه شریفیان

حاتمی کیا گفت خواهش میکنم ولی من منظورم حمایت از شما هم نبود بلاتکلیفی بزرگترین مشکل حاتمی کیا است هنوز متوجه نشدم ایرادش به کجای جامعه است اگر ایرادش به عوام مردم است که من اینقدر بی احترامی که او می گوید در مردم نسبت به بچه های جنگ ندیدم (اگر حساب بچه های واقعی جنگ را از آنها که فقط برای تثبیت موقعیت اجتماعی کارت بسیج میگیرند را جداکنیم ) گرچه ایشان در پاسخ به من در همان جلسه شعار را توجیه کردند گفتند : مگر شعار چه ایرادی دارد شعار شالوده خواستهای یک جامعه است کاملا درست است ولی فکر نکنم جای شعار دادن در سینما باشد مگر در تلویزیون به اندازه کافی شعار نمیشنویم شما اشاره ای کردید به دوستی در مورد نجات سرباز رایان در مقایسه با سفر به جزابه به نظرم به غیر از تکنیک فیلم نامه درست هم وجه مشخصه و تمایز آن فیلم است در کل آن فیلم به غیراز آخرین صحنه که رایان میگوید با شما نمیآیم حتی یک جمله که وجهی شعار گونه (رو و بیانه ای) داشته باشد نمیبینیم این جیزی است که سینما گران ما هرگز یاد نگرفتندخیلی طولانی شد استاد باید ببخشید خودتان میدانید که دلیلش علاقه ام به مطالب زیبای شماست که ذهن آدم را مجبوربه فکر کردن میکند

اراز

نظرتان درباره سینمای بیضایی چیست؟

روزبه شریفیان

قطعا قطعا استاد فرمایش شما کاملا صحیح درست و این جز جدایی ناپذیر همیشه نقد های شما بوده و هست که منصفانه همه چیز یک فیلم را میبینید و تحلیل میکنید من هم این بخش و تمایز او (همچنین مرحوم ملا قلی پور که البته بیشتر به خاطر سفر به جذابه نه بیانه های سینمایی مثل مزرعه پدری )را در سطح خودش واقعا دوست دارم منظور بیشتر این جریان شخصیت پرستی رواج یافته درسینما است طبیعتا شما به دلیل کار رسمی تان در ارشاد و هم حرفه نقد نویسیتان بسیار به متن سینما و جریانات حواشی آن نسبت به من نزدیک ترید واشراف بیشتری به مسائل آن دارید و گفتن این مسائل به شما قاعدتان فقط چیزی به جز مکالمه برای یاد گیری بیشتر خود من نیست ولی دوست داشتم در یک جلسه ای مثل آنچه که دیدم بودید و میدیدجماعت ما چگونه وقتی اسمی رسانه ای میشود مسخ میشوند اصلا در این جامعه وقتی کسی اسمی به عنوان هنرمنددر میکند بعداز نقد نوشتن یا گفتن بر او مثل اینکه باید توبه نامه هم ضمیمه اش نوشت البته بی احترامی چیز دیگری سوای نقد ادبی است ... وقتی سر تصویر برداری کاری بودیم همین نظرم را درباره بیضایی گفتم : فقط مانده بود به من بگویند فردا دیگر سر تصویر برداری نیا ..

روزبه شریفیان

ببخشید استاد واقعا سعی میکنم کمتر بنویسم و کمتر با زیاده گویی مزاحم وقتتان شوم خلاصه کلام منظورم این است که یک تعدادی از این افراد علی رغم ارزش های بسیاری که خود و اثارشان دارند متاسفانه بیش از آنچه که حقشان باشد بزرگ شده اند منظورم فقط حاتمی کیا هم نیست این کیش شخصیت پرستی ما ایرانی مسئله را خیلی حاد و گسترده کرده باز هم معذرت و ممنون بابت تحمل تان که میدانم وقت شما بسیار ارزشمند تر از این است صرف مطالب تکراری بنده شود

دامون قنبرزاده

سلام جناب دانش من یکی که اصلاً حال و حوصله ی فیلم های آقای حاتمی کیا را ندارم به هیچ عنوان! همچنان که فیلم های آقای بیضایی باعث می شوند که کهیر بزنم! ( "کلاغ" شان را دیده اید؟ من جدیداً دیدم و سه چهار تا کهیر بزرگ در آوردم! ) چند وقت پیش "تلویزیونِ فوق العاده ی ما " ( معادل جدیدِ تلویزیونِ خالی! ) فیلم "به رنگ ارغوان" را گذاشته بود. واقعاً نمی دانم این چطور می تواند یک فیلم خوب باشد؟ امکان ندارد! موافقید یا مخالف؟

فرداد

سلام استاد.ببخشید همیشه مزاحم میشم.خواستم نظر شما رو درباره دو فیلم اخیر اصغرفرهادی بدونم.کدومشو بیشتر میپسندین؟درباره الی یا جدایی؟