مهرخرد

یادداشت‌های سینمایی مهرزاد دانش

مصاحبه تکان‌دهنده و افشاگرانه من با مارتین اسکورسیسی

آقایان گردانندگان، مدیر فرهنگی و خبرنگار محترم هفته‌نامه پنجره

بعد از سلام و تعارفات معمول، درباره توضیحاتمربوط به مصاحبه با هوارد گوردون، مایلم به عنوان یک همکار مطبوعاتی نکته‌ای را با شما در میان بگذارم:
فرض کنید بنده مدعی شوم مصاحبه‌ای با مارتین اسکورسیسی انجام داده‌ام و او در طی این مصاحبه گفته است که «شما آقایان افرادی به شدت دروغگو و فریبکار هستید که برای بالا بردن میزان فروش مجله‌تان از طریق مطرح شدن در میان خیل نشریاتی که بسیار پراقبال تر از مجله شما است، یک مصاحبه جعلی با تهیه کننده‌ای آمریکایی ترتیب داده‌اید و حرف‌هایی را که مدت‌ها است لقلقه زبان طیف‌های افراطی فرهنگی در ایران است، منسوب به این بنده خدا کرده‌اید».
فرض کنید این مصاحبه مورد ادعا را من در رسانه یا نشریه‌ای درج کنم؛ مثلا همین خبرآنلاین. طبیعی‌ترین واکنش حداقلی‌ای  که شما آقایان نشان خواهید داد این است که بپرسید این مصاحبه توهین‌آمیز و سراسر دروغ مستند به چه مدرکی است؟ و البته در عین حال تلاش هم خواهید کرد که احیانا تماسی یا ارتباطی ساده با اسکورسیسی برقرار کنید که نشان دهد چنین حرف‌های نامربوطی کذب محض است. بعد از مدتی کوتاه شاید اسکورسیسی در صفحه شخصی‌اش در شبکه‌ای اجتماعی پیامی کوتاه بگذارد که «مصاحبه اخیر که به من نسبت داده شده جعلی است. من هیچ‌وقت با این کس گفت‌و‌گو نکرده‌ام». البته آگاهان می‌دانند که علت نام نبردن از آن کس (یعنی مثلا من) در فرهنگ آمریکایی و خیلی از فرهنگ‌های دیگر نوعی تحقیر است؛ یعنی این کس آن قدر برای من ناشناس است که اسمش را هم به زبان یا قلم نمی‌آورم. منتها من این لحن را تعبیر به این خواهم کرد که اسکورسیسی را بدخواهان تهدید کرده‌اند که حرفش را پس بگیرد. به هر حال در قبال این اوضاع، فرض کنید بنده مدعی شوم طی روزهای آینده سندهای محکمی در این باره ارائه خواهم کرد. در موعد مقرر سندهای من اعلام می‌شودکه شامل سه عکس از صفحاتی مجازی است: اولین عکس متعلق به سایت  اسکورسیسی است که در آن نشانی پست الکترونیکش ذکر شده است. فرض بفرمایید که من توضیح بدهم  بعد از درخواست انجام مصاحبه از طریق این نشانی، یک ای‌میل دیگر را معرفی کردند که باید با آن در تماس باشم تا گفت‌وگو انجام گیرد. فرض کنید این پست الکترونیک جدید چنین باشد: scorsesedirecter@ gmail.com و بعد من املای غلط directer  را چنین توضیح دهم که احتمالا منظورش تلفیقی از director و user  بوده است و این خیلی هم عجیب نیست. حالا دو عکس دیگر متعلق به صفحات دریافت پیام پست الکترونیک خودم است که دارد نشان می‌دهد از این ای‌میل واجد غلط املایی، تأییدات اسکورسیسی را در قبال مصاحبه کذایی‌ام دریافت داشته‌ام. البته در این بین یادآور می‌شوم که همسر اسکورسیسی یعنی هاله موریس به او در ترجمه گفتگو کمک کرده است و کاری هم به این ندارم که نام این بنده خدا هلن است و نه هاله. در عین حال بر سر مخاطب بخت‌برگشته‌ای هم که دارد هاج و واج به این اسناد قطعی و غیرقابل تردید من می‌نگرد، یادآوری اعتبار چندین و چند ساله خودم را می‌کوبم تا اگر هم خدای نکرده ذره‌ای شک گریبانش را بگیرد، موضوع مرتفع شود و یقین کامل حاصل کند که مارتین اسکورسیسی، گردانندگان مجله پنجره را دروغگو خوانده است.
همکاران محترم رسانه‌ای در مجله پنجره! اگر شما با این اسناد و توضیحات فرضی من قانع شدید که اسکورسیسی چنین مصاحبه‌ای را انجام داده است، بنده حقیر و خیلی از دیگر سینمادوستان هم با مطالعه مدارک شما قطعا متقاعد خواهیم شد که هوارد گوردون درباره حسن عباسی و دیپلمات داریوش فرهنگ و روز شیطان افخمی و کمونیست بودن شهید ثالث و حمایت همه ایرانی‌ها از حکومت‌شان و از پیش‌تعیین‌شدگی اسکار فرهادی از طریق لابی بین آرگویی‌ها با مدیران سینمای ایران و ارسال فیلم‌های تحقیرکننده به جشنواره‌های کن و برلین و شمایل خندان وزیر خارجه ایران و خیلی دیگر از نکات مهم سیاسی فرهنگی اقتصادی اجتماعی بین المللی تاریخی افاضه فیض فرموده است.

با تقدیم تعارفات متداول
مهرزاد دانش

 

مطلب بالا در خبرآنلاین درج شده است.

   + مهرزاد دانش - ۱٢:۱۸ ‎ب.ظ ; شنبه ۱۳٩٢/۱۱/٥