مهرخرد

یادداشت‌های سینمایی مهرزاد دانش

درباره فیلم مردمی شبیه یه ما

از فیلمنامه نویس کارهای علمی تخیلی ای همچون پیشتازان فضا و فرینج و ترانسفورمرز، بعید به نظر می رسید در اولین تجربه کارگردانی سینمایی اش، کمدی  رمانتیک چنین گرم و گیرا در حوزه مناسبات خانوادگی بسازد. فیلم اگرچه درگیر بازی با یک سری کلیشه آشنا است، اما نقطه قوتش آن است که قواعد بازی در آن به خوبی رعایت شده و روابط بین آدم ها و تنش های موقعیتی شان ملموس و متقاعدکننده است و با در نظرگرفته شدن چیدمان درست نقاط عطف و گره ها در مراحل سه پرده ای فیلمنامه، ریتم متناسب و قابل تعقیبی برایش ترسیم شده است.

ابعاد کمدی فیلم عمدتا ناظر به موقعیت جفنگی است که برای شخصیت اصلی داستان فیلم، سام، به وجود آمده است: درست در وسط بحران شدید شغلی اش، خبر فوت پدری که سال ها با او قهر بوده از راه می رسد و حالا باید در بدترین وضع فکری و روحی، سنت های خانوادگی را هم رعایت کند. قابل حدس است که این حادثه در نهایت منجر به بهبود روابط او با خانواده ای که ازشان بریده است خواهد شد؛ همین طور هم هست، اما نه با مراوداتی متداول بین او و مثلا مادرش؛ بلکه به وسیله حضور ناگهانی زنی جوان (فرانکی) با شغلی نازل همراه یا پسربچه شیطانش که باقیمانده ثبات روحی سام را هم در هم می ریزد. در ابتدا باز حدس می زنیم که قرار است بین سام و فرانکی مناسباتی عاطفی برقرار شود؛ که البته چنین هم هست، اما نه از آن نوع که حدس می زدیم، چرا که سام درمی یابد فرانکی خواهر ناتنی اش است و او حالا وظیفه دارد در حکم برادر، پرداخت ارث و نگهداری و مواظبت از او و خواهرزاده اش را بی آن که خودشان وقوفی به این نسبت نسبی داشته باشند، انجام دهد. بدین ترتیب فضای داستان در سه جهت کمیک (موقعیت متضاد سام)، دراماتیک (تردید برای دادن پول ارث به فرانکی در شرایطی که خودش هم با بحران مالی رو به رو است) و رمانتیک (نیاز عاطفی ای که سام به یک خواهر و خواهرزاده پیدا می کند) پیش می رود و تعادل خوبی هم بین این سه روند برقرار می شود.

کلیشه این جور فیلم ها معمولا پایان خوش است. کورتزمن هم فیلمش را بعد از کشمکش هایی دراماتیک بین خواهر و برادر داستان با هپی اند به اتمام می رساند، اما با ایده ای فارغ از هر نوع شعار و حتی دیالوگ: تصویری محض از یک موقعیت پراحساس عاطفی که خویشتن دارانه از سانتیمانتالیسم متداول در کمدی رمانتیک ها هم فاصله دارد

مطلب بالا در ماهنامه 24 درج شده است.

   + مهرزاد دانش - ۱٢:٥٢ ‎ق.ظ ; یکشنبه ۱۳٩٢/۱/۱۸