مهرخرد

یادداشت‌های سینمایی مهرزاد دانش

هتاک و پاک: درباره حملات اخیر رسانه ای به بیضایی

در کتاب 1984 جرج اورول، جامعه ای به توصیف کشیده شده است که نهادهایش، نامی برعکس ماهیت و کارکردشان دارند. مثلا وزارت حقیقت کارش تحریف وقایع است و وزارت عشق کارکردی جز حبس و شکنجه مخالفان ندارد. ظاهرا برخی جریان ها در جامعه ما هستند که مشتاقانه در آرزوی رسیدن به فضای کابوس وار این داستان به سر می برند؛ چه آن که نوع عملکرد و اظهارات شان نسبت به دیگران، موقعیتی کاملا وارونه با حقیقت آن دیگران دارد.

چندی پیش، نشریه ای هتاک که نام خود را بر اساس ارادت به یکی از اسوه های سترگ اخلاقی/آیینی گذاشته است، یکی از بااخلاق ترین فیلمسازان کشورمان را طی داستان سرایی هایی یاوه و وقیح، متهم به روابطی زشت آلود می کند و نشریه درشت گوی دیگر، یکی دیگر از سینماگران بزرگ جامعه را با نسبت هایی کاملا وارونه با واقعیت وجودی و معرفتی آن عزیز سفرکرده، توصیف می کند. در این فراگرد، هتاک به پاک، اهانت و تهمت روا می دارد و به جای آن که خودش مورد مواخذه قرار گیرد، پاکان روزگار باید جواب پس دهند که کجا بوده اند و چه می کردند.

اگرچه برخی از این جریان ها خود را موجه تر و خودی تر و باپشتوانه تر از آن می دانند که کسی جرأت تعرض و انتقاد را از آن ها به خود بدهد، ولی خوشبختانه این توهم خودارزشی پنداری شان، در متن جامعه خریداری ندارد و از قضا به محبوبیت کسانی که مورد درشت گویی قرار گرفته اند، می افزاید. فرهادی و بیضایی و بسیاری دیگر از مفاخر فرهنگی و هنری این دیار، اعتبار خود را از این زشت گویان کسب نکرده اند که حالا قرار باشد با چند فقره انگ نوازی و ننگ سازی، به حاشیه بروند. آقایان! خود را خسته نکنید. اینجا 1984 نمی شود. 

مطلب بالا در خبرآنلاین درج شده است.

  
نویسنده : مهرزاد دانش ; ساعت ۱:٥٥ ‎ق.ظ روز جمعه ۱۳٩٥/٩/۱٩