مهرخرد

یادداشت‌های سینمایی مهرزاد دانش

تمامیت زندگی: درباره موضوع دین و سبک زندگی در سینمای ایران

 

عنوان این مطلب برگرفته از نشستی است که نوزدهم مرداد در مدرسه‌ی ملی سینمای ایران برپا شد و نگارنده نیز از جمله مهمانان سخنران آن بود. به لحاظ این‌که انعکاس خبری مطالب عنوان‌شده بسیار نارس و حتی بعضاً مغایر با ماهیت معنایی اولیه بوده، در این نوشتار تلاش شده است تا با تنقیح سخنرانی و افزودن نکاتی دیگر، به چند پرسش جدی در این خصوص پرداخته شود.

 

۱- چه‌گونه می‌توان به تشخیص سبک زندگی دینی در فیلم‌های سینمایی واقف شد؟ این پرسش، سؤال دیگری را هم که حالت پیشینی دارد به ذهن متبادر می‌سازد: اصولاً مراد از سبک زندگی دینی چیست؟ در یک حالت ساده، می‌توان تمایزی را که در معیشت روزمره‌ی یک فرد متدین با یک فرد غیرمتدین وجود دارد، به عنوان شاخص این موضوع در نظر گرفت. ساعاتی که فرد متدین برای نمازهای روزانه‌اش در نظر می‌گیرد و قاعدتاً روی زمان خواب و استراحت و کار و تناول غذایش تأثیر دارد، مراوداتی که این شخص در برخورد با دیگران دارد و متأثر از نکاتی مانند حفظ حریم‌های شرعی (مثلاً مقابل جنس مخالف) است، نوع کلامی که به کار می‌گیرد تا مثلاً درآمیخته به هجوگویی و رکیک‌گویی و دروغ و غیبت نباشد، نوع پوششی که برمی‌گزیند و... از جمله‌ی این تمایزها می‌تواند باشد. تا این‌جا کار به نظر خیلی ساده می‌آید: بازتاب سینمایی همه‌ی این‌ها یا بعضی‌شان به اقتضای وجوه دراماتیک فیلم، می‌تواند مصداقی از نمایش سبک زندگی دینی در سینما باشد.

 

۲- اما موضوع به این سادگی نیست. در واقعیت عینی، سبک زندگی مقوله‌ای پیچیده است. این معنا تا حد بسیار زیادی، متأثر از هویت اجتماعی امروز ما است؛ هویتی که خود ترکیبی غریب از سه منشأ ایرانی، اسلامی و غربی است. این سه منشأ را البته می‌توان روی کاغذ و در عالم انتزاع از هم تفکیک کرد، ولی در بطن و متن معیشت، با وجود همه‌ی تضادها و تناقض‌ها، از آن‌جا که به‌شدت در هم تنیده شده‌اند، خیر. ما دیگر در زمانه‌ای زندگی نمی‌کنیم که از روی گردش ماه در آسمان و وضع افلاک روند زندگی‌مان رقم بخورد. پیشرفت حیرت‌انگیز فناوری و تفکیک‌پذیری‌های ساختاری نهادها در جوانب مختلف حمل‌ونقل، ارتباطات، خدمات اجتماعی، حکومت و دولت، روابط بین‌الملل، معاشرت‌ها، گذران اوقات فراغت، بهداشت، ثبت وقایع، اطلاع‌رسانی، اقتصاد، مدیریت و... ماهیت زندگی بسیاری از ما را تغییر داده است. این نکته بسیاری از فعالیت‌های دینی متدینان را تحت تأثیر قرار داده است؛ از صله‌ی ارحام (که قبلاً با رفت‌وآمد بود و حالا با وجود ابزارهایی هم‌چون تلگرام و... تبدیل به موقعیتی دیگر شده است) تا نحوه‌ی معاشرت زن و مرد در منازل (که قبلاً در عمارت‌های مشتمل بر «بیرونی/ اندرونی» جور دیگر بود و حالا در آپارتمان‌های کم‌وسعت کندویی‌شکل جور دیگر) تا معاشرت‌شان در خارج از منزل (که قبل از عمومیت یافتن مفهوم زن شاغل نوع دیگر بود و اکنون طرزی دیگر و همین البته روی کم‌وکیف نقش‌آفرینی زن و مرد در چارچوب خانواده هم تأثیر محسوس گذاشته است) و... در خصوص عرف ایرانی هم سخن بسیار است. به عنوان مثال تعدد زوجات سبکی مقبول در فرهنگ اسلامی است و در بسیاری از کشورهای عربی هم پذیرفته شده است و برای بانوان این مجامع هم اغلب طبیعی می‌نماید که شوهران‌شان چند همسر داشته باشند. اما این سبک برای بسیاری از بانوان ایرانی غیرقابل‌قبول است و در برابرش موضع می‌گیرند. این‌جا عرف ایرانی چیزی دیگر می‌گوید و سبک سنتی دینی چیز دیگر. مثال‌ها بسیارند و مجال برای تبیین این موضوع در مناسبات سینمایی، عاجل. هدف از این یادآوری‌ها آن است که سبک زندگی دینی، با توجه به درآمیزی پیچیده‌اش با دو مقوله‌ی مدرنیسم غربی و فرهنگ ایرانی در جامعه‌ی ما، فضای آنکادره و کاملاً انتزاعی‌ای ندارد که قرار باشد درباره بازتابش روی پرده‌ی سینما، نتیجه‌ی قطعی و احیاناً کاربردی گرفت. حالا به همین بیفزایید کژفهمی‌های رایج را در خصوص مصداق‌یابی‌های سبک زندگی دینی. چند سال قبل در جشنواره فیلم فجر مرد جوانی را دیدم که هنگام تماشای فیلم‌ها روی کاغذهایی متعلق به ارگانی خاص، یادداشت‌برداری‌های سریع و متراکمی انجام می‌دهد. از روی کنجکاوی نگاهی به دست‌نوشته‌هایش انداختم و دیدم که کلمه‌هایی مثل مبل و فرش و سفره را نوشته و جلوی‌شان علامت‌های متعدد می‌زند. کنجکاوی‌ام افزون شد و به‌ناچار فلسفه‌ی کار را ازش پرسیدم. جواب داد برای سازمان متبوعش در حال تحلیل محتوای فیلم‌های جشنواره در راستای سبک زندگی است. مبل و میز و صندلی سمبل زندگی غربی و روشنفکری است و فرش و روی زمین غذا خوردن سمبل زندگی دینی! هر فیلمی که در آن بیش‌تر روی مبل و میز تأکید شده باشد مروج سبک زندگی غربی است و بالعکس! تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل...

 

۳- ایران کشور متنوعی به لحاظ زیست قومیت‌ها و فرهنگ‌های گوناگون است و به تبع آن، سبک‌های زندگی نیز در آن بافت پرتنوعی دارد. یک اهوازی با یک تبریزی و یک رشتی با یک تهرانی و یک روستایی خراسانی با یک عشایر لرستانی، در نحوه‌ی زندگی بسیار متفاوتند. حتی در منطقه‌ای واحد هم‌چون شهر تهران، سبک زندگی فردی ساکن در خانی‌آباد می‌تواند متفاوت باشد با سبک زندگی کسی که در فرمانیه سکونت دارد. حتی نوع دینداری اینان هم با یکدیگر متفاوت است. در جنوب تهران سبک عزاداری حسینی بیش‌تر با دسته راه انداختن در معابر و نوحه‌خوانی‌های پرصدا همراه است اما در نقاط شمالی، عزاداری‌ها عمدتاً در محیط‌های دربسته و سربسته شکل می‌گیرد. سبک زندگی تنها بر اساس باور به یک دین متمایز نمی‌شود و چه‌بسا بیش از آن، متأثر از شاخص‌های طبقاتی، تحصیلاتی، شغلی، قومیتی و... است. در چنین فراگرد لایه‌مندی، چه‌گونه می‌توان با تکیه بر یک عنصر صرف به تبیین و احیاناً تجویز پرداخت؟

 

۴- خلط مبحث مهمی که توسط برخی معتقدان به ترویج سبک دینی در سینما به عمل می‌آید، این است که شعائری هم‌چون نماز و روزه و... را به مثابه سبک زندگی دینی برمی‌شمارند. این شعائر از جنس سبک زندگی نیستند؛ بلکه تکلیف و هنجار و ارزش دینی هستند. هنجار (Norm) و ارزش (Value) با سبک (Style) متفاوت هستند. سبک موضوعی بر حسب انتخاب فرد است که می‌تواند به‌سهولت هم عوض شود اما هنجار و ارزش موضوع‌هایی تجویزی هستند که در ادبیات دینی با نام واجب از آن‌ها یاد می‌شود. بازنمایی شعائر دینی در سینما، به موضوع هنجارهای دینی بیش‌تر مربوط است تا سبک زندگی دینی.

 

۵- سینما عرصه‌ی نمایش واقعیت‌های زندگی از معبر ذهن و خلاقیت و اندیشه‌ی هنرمند سینماگر است. واقعیت زندگی آدمیان، حتی متدینان، چنین نیست که از بام تا شام به ذکر خدا و عبادت و نیکوکاری سپری شود. ممکن است در طول روز چند فقره رفتار بر حسب ارزش‌های دینی و چند فقره رفتار ناهنجار از افراد سر بزند. تکلیف سینما با بازتاب این موضوع چیست؟ فقط رفتارهای مبتنی بر دین را منعکس کند؟ این موضوع به تخت شدن فضا و تک‌بعدی نشان دادن شخصیت و تصنعی بودن موقعیت منجر نمی‌شود؟ اگر کسی خواست فیلمی بر اساس زندگی یک خلافکار بسازد چه؟ سبک زندگی دینی کاملاً غایب خواهد شد؟

 

۶- مطلوب معتقدان به نمایش سبک زندگی دینی در سینما آن است که با این روند دین خدا ترویج می‌شود و مخاطبان به آموزه‌های دینی می‌گرایند. این گزاره از سینما صرفاً تلقی ابزاری دارد. سینما بیش از آن‌که جنبه‌ی ترویجی داشته باشد، جنبه‌ی آینه‌گونگی دارد. تا زمانی که مخاطب احساس نکند واقعیت‌های جامعه‌اش در پرده‌ی سینما (به تناسب بضاعت درام) بازتاب نیافته است، جذب آن نخواهد شد. سینما نهایتاً قادر است با بازنمایی واقعیت‌های موجود به مخاطبش تلنگری وارد آورد و او را به دغدغه و تأمل فراخواند، نه این‌که نمازخوان و روزه‌دار و باحجابش سازد. نمایش رفتارهای دینی تا جایی باورپذیر است که در کنار سایر رفتارهای رایج منعکس شود، نه آن‌که آگراندیسمان شود و بر حسب معیارهای گزینشی غیرسینمایی مورد تأکید قرار گیرد؛ که در این صورت مخاطب آن را پس خواهد زد و تأثیر معکوس خواهد گرفت. تا به حال این همه فیلم در صحنه‌های خود شعائر دینی و ایدئولوژیک گنجانده‌اند و این همه جشنواره‌ی موضوعی به آن‌ها جایزه‌های فراوان داده‌اند، کدام یک در ذهن تاریخی تماشاگر سینمای ایران باقی مانده‌اند، جز آن معدودی که هنرمندانه و به تناسب بافت درام از این فضاها بهره برده‌اند؟ از آیه‌الکرسی خواندن سکانس نهایی بازمانده گرفته تا نماز خواندن رزمنده در بوسنی در خاکستر سبز، از نذر شله‌زرد فیلم لیلا گرفته تا ارتباط هنرمندانه‌ی وبلاگ و نماز در سربه‌مهر، از زیارتگاه در قدمگاه گرفته تا استخاره‌های به همین سادگی و... جز این، روند مزبور راه به کاسبکاری و ریاکاری و فرصت‌طلبی خواهد گشود، همان سان که در معناسازی‌های پیشین هم‌چون سینمای دینی و سینمای معناگرا و سینمای استراتژیک و غیره هم چنین پتانسیل‌هایی تقویت شدند و نه ترویج خود دین.

 

۷- در سکانسی از جدایی نادر از سیمین نادر به منزل مادر همسرش می‌رود. در عمق نمای منزل، پدر سیمین در حال نماز خواندن است و در همان حال، نصاب ماهواره هم دارد کانال‌های جدید را روی دستگاه امتحان می‌کند. واقعیت زندگی امروز ما این است: سبک‌های مختلف زندگی در کنار هم قرار گرفته‌اند و هویت‌مان را چنین رقم می‌زنند. فیلم‌هایی می‌توانند این سبک‌ها را به‌خوبی نمایش دهند که وسعت هویت ایرانی امروز را درک کرده باشند. هر نوع روند گزینشی غیرسینمایی در این حوزه، ولو به نام‌های محترم و مقدس، محکوم به شکست است. سبک زندگی، در تمامیت زندگی معنا دارد.

مطلب بالا در سایت ماهنامه فیلم درج شده است.

  
نویسنده : مهرزاد دانش ; ساعت ۸:۳٩ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱۳٩٥/٥/٢٧

شوخی نفرمایید (درباره فیلم دراکولا)

 

اگر خوابم میاد، به رغم افت ریتم در نیمه دوم، دست کم یک نیمه نخست جاندار و بامزه داشت، اگر رد کارپت با وجود پراکندگی داستان، لااقل چندین شوخی پر و پیمان مرتبط با درونمایه داشت، دراکولا واقعا هیچ چیز ندارد؛ جز اتلاف یک سوژه جدید و خوب در محور شوخی با ژانر وحشت از نوع خون آشامی اش؛ و این نشان از افت پرشیب عطاران در مقام فیلمساز دارد. در سینمای جهان، هجو ژانر وحشت، یکی پرطرفدارترین نمودهای سینمای کمدی است و از سری فیلم های فیلم ترسناک گرفته تا این آخرشه و...بسیاری از شخصیت ها و شمایل و موقعیت های جاری در این آثار به ریشخند گرفته می شوند. این که عطاران در دراکولا خواسته با شمایل و فرهنگ خون آشامی شوخی کند، فی نفسه گام رو به جلویی می توانست در محدوده سینمای کمدی مان، با توجه به خلأ موجود در این گونه خاص باشد، اما آن چه عملا پیش رو است، بیش از آن که به کمدی و هجو و طنز بماند، اثری کسالت بار و بی معنی است که صرفا یک ماجرای دو خطی (ابتلای یک خون آشام به اعتیاد به مواد مخدر) را در سطحی نازل کش داده است و موقعیت های تکراری برای بسط روایتش تدارک دیده است.

خون آشامان، با توجه به استیلیزه بودن موقعیت فیزیکی و معیشتی شان، آکنده از سوژه برای شوخی هستند. دندان های تیز، اشتیاق شان به بو و طعم و رنگ خون، خفاش وارگی و امکان پرواز، عمر طولانی، امکان تکثیر گونه خود از طریق گزش گردن دیگران، حضور و زندگی در مکان های و فضاهای گوتیک، انتقال سریع از نقطه ای به نقطه دیگر، رابطه خصمانه با سگ سانان، دوری از نور کشنده آفتاب، و...اما در فیلم دراکولا به جز تک اشاره هایی گذرا به برخی از این نمودها، هیچ ویژگی ای از خون آشامان در محک ریشخند قرار نگرفته است و مایه های کمیک عملا از ریشه هایی غیر از موقعیت شخصیت اصلی ماجرا نشأت گرفته اند. این که یک خون آشام زندگی ای عادی با زن و بچه داشته باشد، با دعوا و قهر و ترک همسر مواجه باشد، زیرشلواری بپوشد و غذای ماکارونی بخورد، برخلاف هیکل لاغر اغلب خون آشام های معروف، هیکلی فربه داشته باشد، اسمش مسعود باشد و دیش ماهواره روی پشت بام تنظیم کند و در نهایت هم معتاد شود و با زغال و انبر و منقل همدم شود، البته با توجه به اصل تضاد در ژانر کمدی، پتانسیل هایی را برای خنده آفرینی تشکیل می دهد، اما بومی کردن خون آشام برای ایجاد خنده، تنها یک مقدمه است و فیلم عطاران از این مقدمه فراتر نرفته است. عطاران به جای تمرکز دراماتیک بر بسط این مقدمه به متن، یک سری شوخی های اغلب مستعمل از موضوع اعتیاد و برخی حاشیه های مد روز (مانند اعتیاد برخی به شبکه های اجتماعی و اشتیاق به لایک و فالوشدگی در این بساط ها) عرضه کرده است؛ شوخی هایی به شدت پراکنده با اصل موضوع که از فرط کم آوردگی، وسط کار هم متوسل به بالا و پایین پریدن دو بچه خردسال مقابل یک کلیپ در دقابقی ممتد و طولانی شده است. دراکولا بیش از آن که تداعی بخش یک کمدی وحشت باشد، یادآور سریال های اخیر مهران مدیری است؛ این که در هر برنامه اش، آیتمی به آیتم دیگر، ماجرا و شوخی هایی بی ربط به شوخی قبل مطرح می شود. این جا هم یک سکانس طولانی باید شاهد نفس گیری مسعود زیر آب باشیم، بخش بعدی درباره شوخی با کوتاه بودن پایه منقل است، شوخی بعد دورهمی های دودآلود مسعود و جواد و پادوی افغانی و پیک را تشکیل می دهد، فصل دیگر مسعود سر عکس گرفتن جواد از فیلم مادربزرگ بی حجابش با او دعوا می کند و فوری هم کوتاه می آید، سکانس بعدی اشاره به داعش است، در قسمت بعد دکتر به مسعود معتاد عبارت خونخوار می گوید و جواد دکتر را کتک می زند، این لابه لا هم شوخی هایی با نرم افزارهای موبایلی درباره حدس سن واقعی و حضور چند ماه در آسمان (به معنی چند ماه گذشت) و کاراته بازی زن و ...انجام می شود و البته با چند فقره شعار هم درباره این که دراکولاها خون آشام نیستند بلکه مردم با این طرز زندگی نا به هنجارشان خون آشامند وسط کار موعظه ای به عمل می آید و تمام؛ فارغ از هر داستان پردازی و سر و ته دراماتیک. فیلم هیچ مقطع بندی ای ندارد که بخواهد ریتم را بر مبنای مقطع دراماتیک و سببیتی قبلی به جلو هدایت کند و پیش ببرد. برای همین هم نیازی نمی بیند که فلسفه وجودی دو بچه، شخصیت پیک (سیامک انصاری)، شخصیت مردی که در مدرسه حضور دارد و بعدا در پارک به دست جواد کتک می خورد (بهروز جم)، پدر زن مسعود (ولادیمیر)، کرولال بودن بچه مسعود و...را توضیحی دهد، چون اصلا وجه کارکردی ای ندارند که بخواهد باز شود یا بسته بماند. برای همین هم هست که وقتی فیلم با خوردن خون جواد به دست مسعود تمام می شود، و داستان دو خطی به خط دومش می رسد، چندان هم شگفت زده نمی شویم، چون داستانی که سر ندارد و تداومش تکرار موقعیت های قبلی است، پایانی بی ربط هم باید داشته باشد. بهتر است در این میان سراغ ایده هایی مضحک مانند نمادین بودن این فضاها هم نرویم، چون اولا عقیم تر از آنند که تبدیل به نماد شوند و ثانیا فیلمی را که در داستان گویی خودش درمانده است چه به نمادپردازی؟ و بعد هم نماد چه؟ این که مثلا روابط سامان ریخته خانوادگی و اجتماعی کنونی، نمادی از مسخ انسان به شمایل افسانه های موحش است؟ شوخی نفرمایید. فیلم پر از شوخی های بی مزه و مستعمل و بی ربط است، اما برای معنابخشیدن به ماهیت بی معنای اثر، اگر قرار به توسل به این جور گنده گویی ها باشد، بی مزه ترین شوخی فیلم نمود خواهد یافت. 

مطلب بالا در ماهنامه سینمایی فیلم درج شده است.

  
نویسنده : مهرزاد دانش ; ساعت ٩:٥٤ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۳٩٥/٥/٢۳

1+8 (درباره مستند دفعه بعد کجا حمله کنیم مایکل مور)

این بار نوک حمله مایکل مور تیز‌تر شده و به سمت هدف بسیار گسترده تری نشانه رفته است. اگر در آثار قبلی‌اش به صورت انفرادی به چالش‌های ملی/حکومتی کشورش در حوزه‌های وضعیت ناهنجار کارخانه جنرال موتورز (راجر و من)، استفاده عمومی از سلاح (بولینگ برای کلمباین)، عدم وجاهت قانونی رفتار دولت در محدودسازی‌های پسایازده سپتامبر (فار‌‌نهایت ۱۱/۹)، وضعیت خدمات درمانی (سیکو) و نابسامانی ساختار اقتصادی (کاپیتالیسم) پرداخته بود، حالا در یک فیلم تقریبا دو ساعته، نکته‌های متنوعی همچون سامانه آموزشی، تسهیلات دانشگاهی، امور کیفری، مسائل زنان، مسائل اقلیت‌های نژادی، تسهیلات سازمانی/اداری، تغذیه، اعتیاد، بینش اجتماعی/تاریخی، و... را به عنوان نقطه‌های ضعف سیستم اجتماعی/فرهنگی آمریکا به رخ کشیده است؛ منتها این موضوع، همچون رویکردی که در بولینگ برای کلمباین در مقایسه وضعیت کانادا با آمریکا شکل گرفته بود، اینجا هم رویکردی قیاسی دنبال می‌شود، اما نه با یکی دو کشور، که با ۹ کشور! اتفاقا شاید یکی از نقاط ضعف فیلم هم در همین گستردگی بیش از حد فضای قیاسی و موضوعات مطرح شده باشد. مایکل مور این بار با عزیمت به ۸ کشور اروپایی (ایتالیا، فرانسه، فنلاند، اسلوونی، آلمان، پرتغال، نروژ، و ایسلند) و ۱ کشور آفریقایی (تونس)، و ارزیابی قیاسی نقاط قوت سامانه‌های اجتماعیشان با موقعیت مشابه در کشور خودش، چنان گستره بزرگی را ترسیم کرده است که منطق درونی مشخصی بینشان نمی‌توان تشخیص داد؛ ضمن آنکه به دلیل همین فقدان منطق، می‌شود به سادگی برخی نمود‌ها را از فیلم حذف کرد و یا حتی برخی نمودهای دیگر را در کشورهایی دیگر بدان افزود و لطمه خاصی هم به وضعیت کنونی نخورد. اگر در بین این نکته‌های یادشده، مثلا مورد آخر (قدرت اجتماعی زنان در ایسلند و رسیدگی دقیق به تخلفات بانک داران و مجازات آن‌ها توسط دادستانی فسادناپذیر) اگر حذف شود اتفاق مهمی می‌افتد؟ اگر مثلا موضوع نظم اجتماعی مردم ژاپن به این مجموعه اضافه شود، چطور؟ اصلا چرا ۸ کشور اروپایی و ۱ کشور آفریقایی؟ این نسبت از چه منطقی نشات می‌گیرد؟ چرا آسیایی‌ها و اقیانوسیه‌ای‌ها غایبند؟ این سوالات نشان از بی‌انسجامی روند مستند مور دارد. لطمه دیگری که بر این بی‌انسجامی وارد می‌آید، کم توجهی مور به واقعیتی به نام نسبیت هنجار‌ها و قوانین بومی در تبعیت از عوامل پیچیده‌ای مانند تاریخ، فرهنگ، اقلیم، آب و هوا،‌نژاد، ایدئولوژی، و... است. اینکه مرخصی یک کارمند کم یا زیاد باشد، فی نفسه خوب یا بد نیست. این نکته در تبعیت از ده‌ها عامل دیگر می‌تواند به عنوان یک هنجار اداری مطرح شود که در هر سرزمینی هم متفاوت از سرزمین دیگر است. اینجا از مبانی و ارزش‌های اخلاقی و انسانی (مانند راستگویی، عدالت، نظافت و...) که در بین همه انسان‌ها ماهیت یکسان دارد صحبت نمی‌کنیم، از چهارچوب‌های اجتماعی منطبق با هویت جامعه حرف می‌زنیم که نسبت به هر سرزمین پتانسیل‌های نسبی دارد. ممکن است در کشوری الگوی آموزشی منطبق بر تکلیف مداری کارساز باشد و در کشوری دیگر، الگوی آموزشی دیگر. فرض کنید از فردا در آمریکا (یا ایران خودمان) سیستم جزایی و کیفری همچون نروژ حاکم شود و مجکومان قضایی، به جای حضور در سلول، در جزیره‌ای فاقد پلیس مسلح، راحت برای خود لم بدهند و موسیقی گوش کنند و صفا کنند، فرض کنید همچون پرتغال استعمال مواد مخدر به هر میزان و شکل قانونی اعلام شود، فرض کنید عنصر مشق از سیستم آموزشی همچون فنلاند کاملا حذف شود و... احتمالا پیامدهای چندان خوشایندی با توجه به مختصات دیگری که در این جامعه‌ها وجود دارد (و احتمالا در فنلاند و پرتغال و نروژ وجود ندارد) در انتظار نخواهد بود. این نکته هرگز به معنای انکار لزوم تبادل تجربه‌های اجتماعی و فرهنگی میان ملل نیست و چه بسا بتوان با ایجاد پیش زمینه‌هایی مهم و محکم، این شیوه‌ها را هم در ایران و آمریکا وغیره امتحان کرد و نتایج مثبت گرفت، ولی این هم دیگر خیلی ساده انگاری است که به صرف مثلا وجود سیستم مرخصی فراوان در ایتالیا، مشابهش را هم یک دفعه در آمریکا گرته برداری کرد و به کرسی نشاند. در واقع اگر تمرکز خود را روی وجه استنادی و پژوهشی فیلم مور قرار دهیم، نتایج مثبتی گرفته نمی‌شود. بله... در فیلم داده‌های آماری و اطلاعاتی مختلفی مورد استفاده قرار گرفته است، ولی این داده‌ها به دلیل بزرگی بیش از حد و متشتت گستره پژوهش از یک طرف و کم اهمیتی به چهارچوب‌های کیفی و بومی محیط تحقیق از طرف دیگر، چندان معتبر و تحلیلی به نظر نمی‌رسند.

اما اگر قرار باشد به دفعه بعد کجا حمله کنیم، کمتر با دید استنادی و پژوهشی نگریسته شود و در عوض وجوه سینمایی این مستند مد نظر قرار گیرد، نتایج بهتری به دست می‌آید. عنصر طنز همواره در مستندهای مور وجود داشته است، ولی در این اثر واپسین، تبدیل به یک شاخص مهم شده است. مور از طنز به شکل هوشمندانه‌ای استفاده کرده است و اصلا زیربنای متن را بر مبنای یک داستان طنازانه استوار کرده است: اینکه فرماندهان ارشد پنتاگون از مایکل مور خواسته‌اند در قبال ناکامی‌های پی در پی چندین دهه اخیرشان در ویتنام و کره و افغانستان و عراق و غیره، به‌شان مشاوره بدهد! و او هم با ایده‌ای ناب درباره سرقت برنامه‌هایی که به سامان یافتگی مردمان سرزمین‌های دیگر منجر شده است، این تقاضا را پاسخ مثبت می‌دهد!

طنازی‌های مور در این مستند چند جور است. بعضی‌ها مبتنی بر همین داستان سازی‌ها درباره ارتباط دیگران با او است: اینکه مأموریت یافته تا سرقت ایده‌های خوب را انجام دهد و یا سوار بر ناو هواپیمابر ریگان اقیانوس‌ها را به همین منظور می‌پیماید. نوع دیگر، بازی‌های گرافیکی با نمودار‌ها و نقشه‌ها است. مثلا زمانی که مقایسه نمودار مالیات‌ها بین آمریکا و فرانسه نمایش داده می‌شود، ابتدا ستون نموداری مالیات‌های آمریکاییان کمتر به نظر می‌رسد و وقتی لایه‌های پنهان‌تر این مالیات دهی آشکار می‌شود، ستون مزبور چنان اوج می‌گیرد که باعث سقوط کلمات واژگان آمریکا می‌شود! مثال دیگر، زمانی است که دوربین روی نقشه اروپا در تردد است تا کشوری را انتخاب کند. ابتدا اسلوونی را برمی گزیند، بعد یک پرش سریع به نقشه اسلواکی دارد و هشدار می‌دهد که منظور مور اسلواکی نیست و سپس دوباره به اسلووانی برمی گردد: شوخی جالبی با سطح معلومات مخاطب آمریکایی از دنیا. نوع دیگر کمدی این مستند، نوع رفتار و گفتار مور با مصاحبه شوندگانش است که نمونه‌های زیادی را دربردارد: از شوخی با چاقوی قاتلی که در زندان‌های مفرح نروژ است تا به شگفتی واداشتنش از کودکان مدرسه فرانسوی در مواجهه با تصاویر فست فودهای آمریکایی، از شوخی با وزیر بهداشت فنلاند درباره اینکه قیافه‌اش به عملی‌ها می‌خورد تا شوخی با مقام مسئول در اسلوونی که می‌گوید در الفبایشان حرف W ندارند و مور به شوخی آن را به موضوع نام جرج «دبلیو» بوش ربط می‌دهد، گاهی هم شوخی‌ها در ارجاع به فیلم‌ها و یا شمایل‌های سینمایی شکل می‌گیرد؛ مثلا قبل از شروع اپیزود فرانسه، سکانسی از فیلم شب‌های تالادگا (آدام مک کی، ۲۰۰۶) پخش می‌شود که رجزخوانی یک آمریکایی و یک فرانسوی را درباره بضاعت‌‌هایشان دربردارد و کاملا با درونمایه متن این بخش از مستند همخوان است، و یا وقتی دادستان ایسلندی نام بیل بلک (از دادستان‌های آمریکایی) را اشتبا‌ها جک بلک می‌گوید، تصویر به عکسی از این بازیگر کمدی کات می‌خورد و البته در پایان فیلم هم با استناد به فصل بازگشت دوروتی به خانه‌اش در جادوگر شهر از (ویکتور فلمینگ، ۱۹۳۹)، ایده‌اش را درباره اینکه همه این برنامه‌ها در اصل در آمریکا از قبل بوده و باید برای تحققشان به خانه بازگشت، جذاب‌تر می‌کند. البته اینجا بازی با کلمه OZ هم که به استناد سریال تلویزیونی آمریکایی به همین نام (تام مونتانا، ۱۹۷۷-۲۰۰۳) صورت گرفته، ارجاعی به خشونت‌های جاری در زندان‌ها هم هست و کنایه‌ای است به کشور امریکا که از دیدگاه مور به زندان شباهت دارد.

دفعه بعد کجا حمله کنیم، اگرچه تمرکز پژوهشگرانه آثار قبلی مور را ندارد، ولی هم به دلیل ایده‌های قابل تأمل و بحث برانگیزی که از سبک زندگی و مدیریت اجتماعی دیگر کشور‌ها در اختیار قرار می‌دهد و هم به خاطر لحن پرمطایبه فیلمساز و فاصله گیری از شمایل تقریبا عصبی‌اش در آثار قبلی، اثر جذاب و قابل توصیه‌ای است.

مطلب بالا در شماره 511 ماهنامه سینمایی فیلم درج شده است.

  
نویسنده : مهرزاد دانش ; ساعت ۸:٤٦ ‎ق.ظ روز جمعه ۱۳٩٥/٥/٢٢

ناز پرورد تنعم نبرد راه به دوست: ریشه های طلبکاری زشت کاران و زشت گویان

در هفته اخیر سه واکنش غریب و پربسامد در رسانه ها بازتاب یافت که تقارن تصادفی زمانی شان، تأمل درباره ماهیت مشترک شان را رقم می زند. نخست؛ انتشار واکنش آقای حسن عباسی به موضوع ارتش که منجر به اعتراضات فراوان و نهایتا نامه عذرخواهی آقای عباسی انجامید که البته متن آن، بیش تر به عذرپذیری شباهت داشت تا عذرخواهی؛ و البته پرهیز از پرداخت وثیقه جهت رفع بازداشت که امری نامعمول به حساب می آید و برخی از آن به عنوان تمهیدی برای جلوه گری های مظلومانه یاد کرده اند. دوم؛ اظهارات متهم ردیف اول حمله به سفارت عربستان که به جای ابراز ندامت و عفوخواهی، لحنی کاملا طلبکارانه و محقانه دارد و دیگران را در عدم برخورد با عربستان مقصر و شایسته سرزنش و حتی محکومیت و کیفر می انگارد. و سوم؛ نارواگویی نشریه ای هفتگی به برخی سینماگران و خانواده های شان که بعد از موج اعتراضات چهره های فرهنگی و حقوقی، همچنان بر موضع خود مصر است و حتی بر دامنه زشت گویی خویش افزوده است.

تهمت، تخریب و دشنام....این سه نکته ای اند که در جریان های بالا انجام شده است و مرتکبان نه تنها از موضع خود پشیمان نیستند که برعکس، خواهان تأیید و تحسین و بلکه تقدیس اند و به دیگران می تازند که چرا به اسب ایشان عبارت یابو اطلاق می کنند و از ابروی بالای چشمان شان سخن می گویند.

این روند قابل تأمل است؛ نه صرفا از این حیث که به طبع شناسی این افراد و جریان ها پرداخته شود؛ بلکه به لحاظ ریشه هایی که دامنه طلبکاری تهمت زنندگان و مخربان و فحاشان را بالا برده است. ظرف چندین روز اخیر، واکنش های فراوانی را به این موضوعات (مخصوصا ماجرای نشریه زشت گو) دیده ایم و صدالبته پاسخ های ناروایی را که بسی وقیح تر از زشت گویی اولیه بوده اند. ماجرا این است که اتفاقا این جریان ها خواهان همین پاسخگویی ها به خود هستند تا در واکنشی دوباره، مجددا موضع نخست را تکرار کنند و هویت ناداشته خود را از این طریق جعل کنند. هم صحبتی با این جریان ها، جز آب ریختن به آسیاب کم رونق شان نیست. اگر قرار باشد طبق رویه خود ایشان، مستمسک به احادیث بزرگان دین شویم، با انبوهی از روایات مواجه خواهیم بود که افراد را از مصاحبت و همنشینی با زشت گویان و زشت کرداران برحذر داشته است و آن را مایه تنزل شخصیت افراد در حد دون مایگی فحاشان دانسته است. این افراد چنان به دینی که زیر پرچمش سینه می زنند و پیراهن عثمان می چرخانند ناآگاه هستند که حتی نمی دانند احادیثی را هم در باب دیوث شناسی نقل کرده اند، اعتبار روایی به لحاظ منبع شناسی علم حدیث و درایه ندارند و سست تر و کم مایه تر از آنند که به عنوان روایتی متقن در نظر گرفته شوند. پس به نظر می رسد پاسخ دادن به این افراد تنها رسمیت و اعتباری ناروا به ماهیت شان می بخشد.

آن چه در این میان مهم است، پاسخ به این پرسش است که عقبه این همه طلبکاری چیست؟ پاسخ را نه از خود ایشان، که باید از متولیان قضایی و اجرایی پرسید. اینان همچون کودکان نازپرورده ای می مانند که هر چه رفتارهای نامعمول می کنند و به دیگران با زبان و دست می تازند، باز هم بزرگ ترهای شان چیزی جز نهایتا اندکی «نکن عزیز دلم...» نمی گویند و بیش از آن که نگران تخریب دیگران باشند، دلواپس نازپروردگی اطفال خویشند. کودکان لوس، اگر تنبیه مقتضی و تشر به موقع نبینند و نشنوند، دامنه خرابکاری های شان به خود والدین شان هم خواهد رسید. همه آحاد ملت، فرزندان این مرز و بوم هستند. این که عده ای از فرزندان همواره تحت حمایت و عده ای دیگر مورد طعن و تحقیر قرار گیرند، تعادل موقعیت های فرهنگی و اجتماعی را بر هم می زند و وجهه مناسبی نیز از موجهان جامعه بروز نمی دهد. والعاقبه للمتقین....

مطلب بالا در خبرآنلاین درج شده است.

  
نویسنده : مهرزاد دانش ; ساعت ۸:٤٤ ‎ق.ظ روز شنبه ۱۳٩٥/٥/۱٦

این چی بود هم‌نژادی؟ (نگاهی به فیلم ملکه‌ی صحرا ساخته‌ی ورنر)

 


ملکه‌ی صحرا / Queen of the Desert

نویسنده و کارگردان: ورنر هرتسوگ، بازیگران: نیکول کیدمن (گرترود بل)، جیمز فرانکو (هنری کادوگن)، رابرت پَتینسن (سرهنگ تی.ای. لورنس) و... محصول ۲۰۱۵ آمریکا و مراکش، ۱۲۸ دقیقه.

 آن‌هایی که بازتاب ادبیات ایران را در جهان پیگیری می‌کنند، حتماً با نام گرترود بل آشنا هستند؛ بانویی انگلیسی که در اواخر قرن نوزدهم به ایران سفری داشت و شیفته‌ی طبیعت ایران و زبان فارسی و عربی شد و به ترجمه‌ی اشعاری از شاعران بزرگ ایران (از جمله دیوان حافظ) دست زد و تألیفاتی درباره فرهنگ و مذهب مسلمانان نوشت و تحقیقاتی درباره باستان‌شناسی‌های خاورمیانه انجام داد. اما این خانم بل، صرفاً اهل ذوق و ادب و فرهنگ و کاوش‌های باستانی نبود و در کنار آن، از کارگزاران دولت بریتانیا در این منطقه هم محسوب می‌شود و در تاریخ دیپلماسی انگلستان، او را هم‌ردیف با تامس ادوارد لورنس (لورنس عربستان) در متحدسازی اعراب در جریان فروپاشی امپراتوری عثمانی و پایه‌ریزی برخی از کشورهای عربی منطقه می‌دانند. نقش بل در تشکیل کشور عراق، چنان است که او را مادر عراق نام نهاده‌اند و مقبره‌اش هم در همین کشور قرار دارد.

 

بل زندگی پرماجرایی داشت و همین پتانسیل خوبی را در اقتباس‌های ادبی و سینمایی از زندگی‌اش شکل می‌دهد. اما جالب است که تا به حال درباره این محقق/ جاسوس/ ادیب، فیلمی به صورت مستقل (و حتی فرعی) ساخته نشده است و ورنر هرتسوگ برای نخستین بار شمایل او را روی پرده‌ی سینما با ملکه‌ی صحرا بازآفرینی کرده است؛ اما چه بازآفرینی‌ای که هر گوشه‌اش آکنده از ضعف و عیب و ایراد است.

مشکل اساسی فیلم آن است که مخاطب هیچ ارتباطی نمی‌تواند با شخصیت بل گرترود برقرار کند. ضعف شخصیت‌پردازی او در همراهی با بازی بد نیکول کیدمن (که انگار با برخی بازیگران خوب دیگر دنیا هم‌چون نیکلاس کیج هم قسم شده است با بازی در هر فیلم جدید، اعتبار گذشته‌اش را بیش از پیش مخدوش کند) چنان است که عملاً درک نمی‌کنیم او چرا دست به سفرهای پرمخاطره می‌زند و اصلاً حاصلش از این دیار به آن دیار رفتن چیست. یک جا عتیقه‌های زیرخاکی کشف می‌کند، جای دیگر به افق بیابان خیره می‌شود، منزل بعدی درباره آینده‌ی سیاسی منطقه‌ی حجاز نظر می‌دهد، آن سوی دیگر یک دفعه عاشق یک افسر انگلیسی می‌شود، اپیزود بعدی نوبت نثار احساساتش به ادبیات شرق است، بعد به بازار می‌رود و از اجناس شرقی شگفت‌زده می‌شود، نوبت دیگر وارد قلعه‌ی شاهزاده‌ای در حجاز می‌شود و در حرم‌سرایش به جاسوسی برای انگلستان مشغول می‌شود و... آخرش هم به عرب‌ها وعده می‌دهد که من حکومت فلان کشور را به شما دادم. در میان هر یک از این نوبت‌ها هم صاحب صدایی نکره، تحریرهایی فالش و ترکیبی از عربی و فارسی می‌خواند تا لابد سرگشتگی دراماتیک مخاطب به حس شنوایی‌اش هم سرایت کند.

 

زندگی زنی هم‌چون گرترود بل قطعاً پر از پیچیدگی بوده است اما این خصوصیت در فیلم، در ‌‌نهایت ساده‌انگاری ترسیم شده است و فقط در دیالوگ‌های دیگران درباره گرترود است که دائم شجاعت و شیرزنی‌اش را ستایش می‌کنند. موضع خود فیلم هم نسبت به او به شکلی کاملاً مستقیم و گل‌درشت، ستایش‌گرانه است و هیچ زحمتی داده نشده است تا با تزریق جنبه‌های چالشی شخصیتی، وجه قهرمانی این زن، کمی شکل‌وشمایل دراماتیک پیدا کند. تنها چالش‌ها، یکی‌دو مورد احساس عاشقانه است که تأثیری اساسی نیز در بافت روند فیلم و داستان و شخصیت ندارد؛ و یک مورد هم تعلیق اسارت این زن در قلعه‌ی شاهزاده‌ی حجازی، که البته هنوز تعلیق شکل نگرفته گره‌اش باز می‌شود و قهرمان فیلم با یکی‌دو جمله‌ی نصیحت‌گونه به شاهزاده‌ی عرب (که می‌خواهد او را عضوی از اعضای حرم‌سرایش کند) خود را از اسارت می‌رهاند و از قلعه با خیالی راحت بیرون می‌رود! (مقایسه کنید با فیلم دیگر هرتسوگ، سپیده‌دم نجات، که چه تعلیق‌های دراماتیک درستی در تلاش‌های شخصیت اصلی داستان در فرار از اسارت‌گاهش به کار رفته است).

موضوع عجیب دیگر، نوع نگاه هرتسوگ به ایران است. این درست است که در اغلب فیلم‌های آمریکایی و اروپایی به ایران، فضاسازی‌های غلط صورت می‌گیرد و نوعاً ایران را به شکل یک جامعه‌ی بدوی عربی ترسیم می‌کنند، اما می‌دانیم که هرتسوگ بیست سال قبل سفری به ایران داشته است (اگر از خواننده‌های قدیمی‌تر مجله‌ی «فیلم» باشید، لابد گفت‌و‌گوی خواندنی او و محسن مخملباف را در قهوه‌خانه‌ی سنتی میدان راه‌آهن به یاد دارید) و لااقل می‌داند که زبان رسمی ایران فارسی است و نه عربی! منتها در این فیلم وقتی نیکول کیدمن وارد بازار تهران عصر قجری می‌شود، پوشش و گویش فروشندگان رسماً عربی است. این‌جا است که باید به سبک هوشنگ گلمکانی که سه دهه قبل در نقدی بر یک فیلم بد، تیتر به‌یادماندنی «این چی بود هم‌ولایتی؟» را نوشت و از هرتسوگ آلمانی/ آریایی پرسید که این چی بود هم‌نژادی؟!

مقایسه‌ی فیلم باشکوه لورنس عربستان اثر دیوید لین با این فیلم نحیف و شلخته (که از شکوه فیلم‌های تاریخی هم‌چون اثر لین، تنها نماهای کارت‌پستالی از بیابان و دشت و کوه را درک کرده است) نشان می‌دهد که ساخت اثر بیوگرافیک تاریخی صرفاً نمایش چند فقره لباس و ساختمان و گویش قدیمی نیست. هرتسوگ که زمانی با خلاقیت‌های جنون‌آمیزش در سینما آثاری به‌یادماندنی در حوزه‌ی سینمای متفاوت از خود به جای گذاشت، حالا با تن دادن به بد‌ترین و پیش‌پاافتاده‌ترین الگوهای سینمایی، ملکه‌ی صحرایی ساخته است که نه ملکه‌اش جاه دارد و نه صحرایش راز و رمز. جلال و راز، از آن فیتزکارالدویی بود که در مقام خدایگان، ابهت و جنون خلاقه‌ی هنر را به درون دل طبیعت وحشی و باکره‌ای برد تا ماندگاری و ابدیت خویش را در گم‌شده‌ترین نقطه‌ی جهان اعلام کند.

مطلب بالا در سایت ماهنامه فیلم درج شده است.

 

  
نویسنده : مهرزاد دانش ; ساعت ۱۱:٢٤ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۳٩٥/٥/٦

پنهان ها و آشکارها (درباره عادت نمی کنیم)

مهم ترین چالش در روند ماجرایی که فیلمنامه عادت نمی کنیم در حال روایت آن است، مبهم بودن رابطه دختر جوان با شخصیت اصلی داستان (احمد) است؛ این که آیا بین این دو سر و سری بوده است؟ آیا منشأ حاملگی دختر، احمد است؟ عدم وقوف مخاطب به این موضوع، موتور پیش برنده روایت داستان است. اگر ما از قبل می دانستیم که وضعیت رابطه احمد و دختر چگونه است، دیگر نکته ای باقی نمی ماند که بخواهد داستان را پیش ببرد، مگر آن که تمرکز قضیه روی محور دیگری از این ماجرا شکل می گرفت.

اما آیا این پنهان سازی از مخاطب در این قصه به لحاظ تکنیک فیلمنامه نویسی درست است؟ فیلمنامه های فراوانی وجود دارند که با نهان کردن برخی مقاطع و یا ریشه های مربوط به ماجرای معمایی داستان، این چالش را برای مخاطب می آفرینند. معروف ترین شان هم در سینمای ما، فیلمنامه های اصغر فرهادی هستند. علت غیبت الی، ریشه سقط جنین مرضیه، ماجرای خودکشی مارین، رابطه پنهانی شوهر با زن همسایه، و...از جمله مواردی هستند که در آثار شاخص این فیلمنامه نویس به عنوان نقاط پنهان شده از دید مخاطب مطرح هستند که البته بحث و جدل های متنوعی را هم به خود اختصاص داده اند. ولی آن چه موضوع پنهان شدگی ریشه های برخی اتفاقات را در این نوع آثار، از دیدگاه موافقان، موجه می سازد، تعدد شخصیت های محوری داستان است که با تغییر نامحسوس زاویه دید روایی و یا سیالیت مرکز ثقل روایت به لحاظ سنگینی وزن شخصیت ها، آن چه را که از زاویه شخصیت الف می تواند آشکار باشد، از زاویه دید شخصیت ب پنهانش می کند و مخاطب بسته به همان سیالیت نمرکز روایت، گاه همراه الف است و گاه همراه ب، و همین باعث می شود فضاهایی که پنهان است، توی ذوق نزند و منطقی جلوه پیدا کند.

در عادت نمی کنیم این منطق وجود ندارد. شخصیت اصلی داستان احمد است. اتفاقات اصلی با حضور او رخ می دهند و دامنه می یابد. او خود بهتر از هر کس می داند رابطه اش با دختر چه سان بوده است. ولی این آگاهی او به مخاطب منتقل نمی شود. فیلمنامه نویس از یک طرف احمد را شخصیت محوری متن قرار داده و از طرف دیگر مخاطب را در درک موقعیت او نامحرم دانسته است. این دو الگو با هم جور در نمی آیند. در خود متن هم قراردادی با مخاطب بسته نمی شود تا این دوگانگی حل شود. مثلا در فیلمنامه هایی که بر اساس آثار آگاتا کریستی نوشته شده است، از قبل این قرار و مدار با مخاطب گذاشته می شود که کارآگاه (پوارو یا مارپل) چیزهایی را به مرور کشف می کند، ولی مخاطب چون با افراد پیرامونی (مثلا دکتر واتسن) همراه شده است، قرار نیست تا زمان مقرر به این اطلاعات دست پیدا کند. منتها در فیلم هایی مانندعادت نمی کنیم، این قرار و مدارها جایی ندارند. برای همین هم ابهام نسبت به معمای مطرح شده، لذت سینمایی/هنری ای در اختیار مخاطب نمی گذارد و او را از پیگیری فضا خسته می کند.

نکته دوم، برخی فضاهای لو دهنده است که این معما را پیش از موعد آشکار می سازد. ارائه ای که از شخصیت منصور از همان سکانس های نخست به عمل می آید (مشخصا از جایی که موضوع مربوط به ساختمان مطرح می شود)، نشان می دهد که این شخصیت، به اصطلاح بدمن داستان است: حقه باز است، با زن و بچه اش خیلی نمی جوشد، رفتار خشونت بار با کودکش دارد، نسبت به دختر نگون بخت حرف های نامربوط و زننده می زند، در رابطه بین احمد و همسرش، بیش از آن که نقش یاری گر داشته باشد، نقش مخرب دارد، شکایت پیرمرد داغدیده ای را با تهدید و خشونت پس می گیرد و به دیارش راهی می کند،  و...پیش بینی این را که چنین هیولایی باعث بدبختی دختر دانشجو شده باشد بسیار آسان می کند. در واقع خیلی قبل تر از این که موضوع گوشی تلفن همراه دختر دانشجو به میان آید (فارغ از این که نوع طرح این ایده هم وسط ماجرای داستان، بیش از حد بی مقدمه و تحمیلی است...انگار به زور قرار است از یک جا گره حل شده باز شود)، مخاطب با یک بهره هوشی معمولی هم می تواند حدس بزند اوضاع از چه قرار است.

نکته سوم، تطویل بیش از حد موقعیت ها است. مثلا چندین بار موضوع این که دخترک (ترگل) دیده است که دختر دانشجو با اتومبیل احمد بیرون می رود یا نه در فیلم تکرار می شود بی آن که نقشی در پیشبرد روایت داشته باشد و سر آخر هم معلوم نمی شود که دختر که را دیده بود و چه را. برخی موقعیت ها هم که به نوعی زائد می نماید؛ مانند سکانس رفتن احمد به منزل مادر همسرش که هیچ پیامدی جز ابراز یک دیالوگ شبیه جمله قصار (وقتی می خوای کاری کنی کلا هیچ کاری نمی کنی) ندارد و حتی معلوم نیست که در آخر همین سکانس، مادرزن قرار است چه چیزی را به احمد بدهد که دیدنش از مخاطب پنهان باقی می ماند. 

مطلب بالا در ماهنامه فیلمنگار درج شده است.

  
نویسنده : مهرزاد دانش ; ساعت ٩:٠٥ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۳٩٥/٥/٤